Porady

Od zakupu projektu do uzyskania pozwolenia na budowę, krok po kroku

Źródło:Domowy.pl

Co to jest projekt gotowy i co zawiera?

Projekt gotowy (typowy) to projekt obiektu budowlanego (domu, garażu, magazynu itd.) stworzony z myślą o klientach, którzy szukają rozwiązań sprawdzonych i niezbyt drogich. Gotowe projekty są sprzedawane z prawem do jednorazowej realizacji. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej dokumentacji możemy wykorzystać projekt tylko jeden raz. Nie możemy go też sprzedać ani kopiować bez zgody autora.

Więcej o formalnościach

5 sposobów na łazienkę idealną

fot. Home Concept

Łazienka to pomieszczenie szczególne. Dbamy w niej o higienę, pielęgnujemy ciało, ale także chcemy odprężyć się po dniu obfitującym w obowiązki. Ważne więc, aby była estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości, ale także pełniła funkcję przytulnego, dającego poczucie ciepła i spokoju miejsca. Jak urządzić nawet niewielką łazienkę, abyśmy czuli się w niej komfortowo? Oto 5 rad, które ma dla nas nowoczesna Galeria Wnętrz Home Concept 

Więcej sposobów na łazienkę idealną

Przed budową – formalności i prace

 

Przed budową prowadzi się m.in. prace organizacyjne i ziemne Przed budową prowadzi się m.in. prace organizacyjne i ziemne

Budowę domu poprzedza szereg formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Z chwilą jego uzyskania na teren budowy nie wkraczają jednak jeszcze ekipy wykonawcze. Faktyczne rozpoczęcie prac jest możliwe po złożeniu zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Następnym etapem jest podjęcie działań organizacyjnych na budowie, po których można rozpocząć prace ziemne.

 

Więcej o formalnym i faktycznym rozpoczęciu budowy

Jak ogrzewać by nie zanieczyszczać?

Źródło:Domowy.pl

Zanieczyszczenie powietrza to problem wielu polskich miast. Choć zjawisko smogu ma na razie charakter punktowy, zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się nie tylko nad miastami. Coraz gęściej zabudowywane tereny podmiejskie i wiejskie to generatory kolejnych skupisk dymu. By walczyć z degradacją środowiska naturalnego wprowadzane są kolejne zakazy i obostrzenia. Ich zakres obejmuje również budownictwo. Przede wszystkim wyraźnie zbliżamy się do wyeliminowania tych sposobów ogrzewania domów, które szkodzą środowisku, czyli również nam samym.

Więcej o sposobach ogrzewania, które nie szkodzą środowisku

Projekty domów z otwartą strefą dzienną

Dom w estragonie, ARCHON+ Dom w estragonie, ARCHON+

Zobacz inspirujące aranżacje do projektów domów ARCHON+. Projekty domów z otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią dzienną cieszą się dużą popularnością Inwestorów. Otwarte wnętrze zyskuje na atrakcyjności, optycznie jest bardziej przestronne, umożliwia także ciekawą aranżację. Mówiąc o zaletach otwartej strefy dziennej należy podkreślić, że posiada ona możliwość elastycznego przesuwania poszczególnych funkcji w zależności od potrzeb.

Więcej o otwartej strefie dziennej

Dachy bezokapowe – jak uniknąć błędów

Dom w arkadiach - Archon+

Okapem nazywamy dolną krawędź dachu, która jest wysunięta poza budynek. Wykonuje się ją po to, by uniknąć zalewania ścian wodą opadową spływającą z dachu. Wykończeniem okapu jest rynna, która odprowadza wodę do rur spustowych jednak niekiedy ulewne deszcze przepełniają rynny i wtedy okap spełnia swoją funkcję w 100%. Przez wiele lat okap był nieodzownym elementem dachów, i mimo, że już w średniowieczu stosowano rozwiązania bezokapowe popularność okapu nie słabła. Dopiero pojawienie się „nowoczesnych stodół” – budynków inspirowanych zabudowaniami gospodarczymi wymusiło powrót do zapomnianej technologii – oczywiście w mocno uwspółcześnionej wersji.

Więcej o dachach bezokapowych

Lokalizacja zbiornika gazu i zbiornika oleju opałowego

fot. Domowy.pl

Budując dom zmagamy się z różnorakimi trudnościami i nieprzewidzianymi sytuacjami. Jednym z problemów, jakie mogą wystąpić jest brak możliwości podpięcia się do instalacji. Najczęstszym problemem jest brak instalacji kanalizacyjnej rozwiązywany zazwyczaj poprze budowę bezodpływowych zbiorników tzw. szamb. Kolejna instalacją, której brak, choć nie tak dotkliwy jak brak odprowadzenia nieczystości, bywa sporym utrudnieniem jest instalacja gazowa.

Więcej o lokalizacji zbiornika gazu i zbiornika oleju opałowego

Dziennik budowy

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę jednym z kroków, jakie będziemy musieli podjąć, jest założenie dziennika budowy. Zgodnie z Art. 45. Ustawy Prawa Budowlanego dziennik budowy i tablica informacyjna są dokumentami urzędowymi. Dziennik budowy jest dowodem potwierdzającym wykonanie poszczególnych prac i etapów. Wszystko, co zostało w nim zapisane musi być zgodne ze stanem faktycznym.

Więcej o prowadzeniu dziennika budowy

Klinkierowe cegły i kostki brukowe

Klinkierowe cegły i kostki brukowe Klinkierowe cegły i kostki brukowe, Röben

Klinkierowe cegły i kostki brukowe to sposób na piękne otoczenie domu. Efektowna, zadbana i funkcjonalna posesja wymaga nakładu pracy, ale przede wszystkim zastosowania niezawodnych, trwałych materiałów, które zapewniają spokój i komfort użytkowania przez wiele lat. Do takich z pewnością zaliczyć można klinkierowe cegły i kostki brukowe.

Więcej o klinkierowych cegłach i kostkach brukowych

Dachówki ceramiczne: jak dobrać do stylu domu i rodzaju dachu?

Dachówki ceramiczne: jak dobrać do stylu domu i rodzaju dachu? Dachówki ceramiczne, Röben

Decyzja o zastosowaniu danego rodzaju pokrycia to dopiero początek całego szeregu wyborów, jakich musi dokonać inwestor. Jeśli bierzemy pod uwagę dach ceramiczny, musimy zdecydować nie tylko o kolorze, ale również wybrać konkretny model dachówki, który będzie odpowiadać naszym gustom, charakterowi całego budynku oraz będzie optymalny ze względu na kształt dachu.

Więcej o dobieraniu dachówki ceramicznej

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.