10 powodów, dla których warto mieć dom

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-12-31
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Własny dom to wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności. Własny dom to wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności.

Przełom nowego i starego roku to zawsze czas na postanowienia. Jedni obiecują sobie, że zrzucą kilka kilogramów, inni, że wezmą się za angielski, jeszcze inni, że będą kłaść się spać przed 22.00. Niektórzy marzą o bardziej radykalnych zmianach. Może właśnie w przyszłym roku wybudujemy dom naszych marzeń? Podajemy 10 powodów, dla których warto to zrobić.

[koniec abstraktu]

Wyniki badania "Jakość życia Polaków. Philips Index 2012" przeprowadzonego przez TNS OBOP pokazują, że coraz bardziej zależy nam na jakości życia. Jednocześnie wynika z nich, że im bardziej lubimy nasze otoczenie mieszkalne, tym mamy więcej chęci do działania, jesteśmy bardziej aktywni i żyjemy zdrowiej. Gdy czujemy się dobrze w miejscu, w którym mieszkamy, chętniej uprawiamy sport i utrzymujemy dobre relacje z przyjaciółmi. Jeśli więc nasze obecne mieszkanie czy otoczenie nie nastraja nas optymistycznie, czas to zmienić.

Dlaczego dom?

Budowa domu daje możliwość zrealizowania własnej wizji komfortu. Budowa domu daje możliwość zrealizowania własnej wizji komfortu.

Dobrą wiadomością dla tych, którzy postanowili wybudować dom w najbliższym czasie jest fakt, że w 2013 roku w budownictwie jednorodzinnym ma być stabilnie. Nie przewiduje się ani znaczącego wzrostu cen materiałów, ani robocizny, ani marż kredytowych. Jeśli więc teraz dokładnie zaplanujemy budżet, nie powinny nas po drodze zaskoczyć żadne finansowe niespodzianki. Wsparciem dla budujących mają być uruchamiane przez NFOŚiGW dopłaty do budownictwa o niskim zużyciu energii. Poza tym, kupując materiały budowalne, załapiemy się jeszcze na zwrot VATu – ulga ta obowiązuje do końca 2013.

Dla tych, którzy wciąż jeszcze wahają się między opcją: dom a mieszkanie, zbieramy argumenty, które przemawiają za tym pierwszym wariantem.

1. Dom to oszczędności. Pod względem finansowym budowa domu nadal jest korzystniejszą propozycją niż zakup mieszkania. Za 300tys. zł będzie można nabyć ok. 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta albo ok. 60-metrowe w lokalizacji peryferyjnej lub wybudować ok. 120-metrowy dom z wykończeniem (bez kosztów działki). Przy dzisiejszych technologiach, dom nie obciąży również naszej kieszeni na etapie użytkowania.

2. Dom to prywatność. Dobrzy sąsiedzi to dobrodziejstwo, pod warunkiem, że mieszkają w bezpiecznej odległości od nas. Jeżeli mamy ich bez przerwy tuż za ścianą, dzielimy z nimi miejsca parkingowe, wózkownię czy miejsce na rowery na klatce schodowej, niesnaski nieuniknione. Zwłaszcza gdy zdarzy nam się szumnie obchodzić urodziny, a dziecko sąsiadów chodzi spać o 19.00. Albo nasz brzdąc hałasuje, w czasie gdy lokatorka za ścianą medytuje lub w skupieniu pisze doktorat.

3. Dom to wygoda. Nawet mały – około 100-metrowy dom- może pomieścić wszystko, co jest potrzebne do codziennego komfortu: osobne sypialnie dla wszystkich domowników, salon z jadalnią, pomieszczenia gospodarcze. Niezwykle rozbudowana oferta projektów gotowych pozwala wybrać dom, który będzie idealnie pasował do potrzeb konkretnej rodziny.

4. Dom to wolność. Dom uniezależnia nas: od wizji narzucanej przez deweloperów (to my zaplanujemy układ pomieszczeń), od decyzji wspólnoty mieszkaniowej (to my zdecydujemy o kolorze elewacji i remoncie dachu), od ryzyka zacieków na suficie z powodu niedokręconego kranu u sąsiadów z góry, od konieczności powściągania emocji podczas transmisji meczu, od codziennej walki o miejsce parkingowe, od listów adresowanych do naszego psa z powodu śladów łap na klatce, od opłat ryczałtowych i czynszu dla spółdzielni.

5. Dom to również ogród. A zatem dodatkowy kawałek świata na własność. W sezonie letnim wprost bezcenny. Stawiamy altanę, robimy piaskownicę, wyciągamy leżaki i basen i nie musimy nawet ruszać się na wakacje. Nie wspominając już o korzyściach dla zdrowia z prac ogrodowych. Kosząc trawnik przez 30 minut spalimy 300 kalorii, kopiąc przez godzinę – 500, układając przez 2 godziny drewno – 720. A to wszystko na świeżym powietrzu, niech więc się chowają kluby fitness.

6. Dom to zdrowie. Budując dom, możemy wybrać materiały, które nie narażą nas na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Mamy wpływ na wszystko: dobór lakierów, farb, środków impregnujących. Możemy stworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzach i znacznie zminimalizować ryzyko powstawania grzybów, pleśni i niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów. Jeśli solidnie wykonamy izolacje i właściwie usytuujemy budynek względem stron świata – zyskamy ciepły dom, w którym nie będziemy musieli bać się wilgoci i związanych z nią konsekwencji. Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – nikt nam takiej gwarancji nie da.

7. Dom to pełnia życia. Zapomnijmy o zasadzie: „Gdy się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.” Gdy budujemy dom, możemy mieć wszystko, co lubimy i co nam się podoba. Właśnie po to przecież budujemy! Marzymy o kuchni z dużym oknem od wschodu i spiżarnią, sypialni z garderobą i własną łazienką, osobnej pralni, zacisznym gabinecie na parterze, wielkim tarasie – wszystko jest do zrealizowania.

8. Dom to porządek. Pod tym względem również żadne M3 nie może równać się z domem. Jeżeli do tej pory borykaliśmy się z nadmiarem przedmiotów, które w sposób niekontrolowany i niechciany pojawiały się dokładnie tam, gdzie nie były mile widziane, odpowiednio dobrany projekt domu temu zaradzi. Zasada jest prosta - im większa rodzina, tym większej przestrzeni gospodarczej potrzebuje : wszelkich schowków, które mogą pomieścić cały ogrom rzeczy mniej lub bardziej codziennego użytku.

9. Dom to bezpieczeństwo. Dom jest inwestycją, którą możemy zaplanować racjonalnie pod każdym względem: tak, żeby nie obciążał nas za bardzo finansowo, był trwały i solidny, odpowiadał potrzebom nasze rodziny zarówno teraz, jak i wtedy, gdy już będziemy na emeryturze. Jednym słowem tak, żebyśmy mogli spać spokojnie.

10. Dom to radość. No i jeszcze te wszystkie codzienne, drobne i większe przyjemności: kawa na tarasie, doglądanie, jak kwiatki rosną na rabatach (to wciąga, zapewniamy!), dorzucanie drewna do kominka, przyjęcie dla znajomych bez konieczności siedzenia na parapetach – dla wszystkich starczy miejsca, dzieci biegające samopas po ogrodzie (doceni każdy rodzic, któremu sprzykrzyła się konieczność rodzicielskiego nadzoru na publicznych placach zabaw). Do tego jeszcze satysfakcja, jaką daje odśnieżanie swojej posesji czy wieszanie firanek na oknach w swoim własnym domu.

 

Projekt domu: NiskiNiski132,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: MaderaMadera132,20 m²
Projekt domu: Dostępny 2Dostępny 2132,30 m²
Projekt domu: Galilea BisGalilea Bis133,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ogrzewnie domu kominkiem

Już pomijam pozwolenia i przepisy. Ale moim zdaniem ogrzewanie kominkiem domu jest trochę problematyczne. Jak to niektórzy mówią, z salonu robi się kotłownię. Na waszym miejscu zdecydowałabym się jednak na ogrzewanie domu w tradycyjny sposób. Ja mam kocioł na pellet (dobrego, polskiego producenta - firmy Sas) i jest to dla mnie super wygodne rozwiązanie. Kocioł ma automatyczny podajnik, a z pelletu powstaje naprawdę niewiele popiołu, tak że obsługa jego jest bezproblemowa.

Autor: Adeli, data: 2018-03-23 14:00:16

Kominy systemowe

Ale, w czym widzisz problem. Wybierasz interesujący się system, zamawiasz, płacisz i montujesz. Nie ma tu niczego niezwykłego. Tak samo kupuje się system kominowy, jak np. bloczki fundamentowe. To nic skomplikowanego. Pamiętaj tylko przy montażu, że warto pewne newralgiczne elementy zabezpieczyć sznurem uszczelniający. Bardzo dobre sznury ma firma Protector - http://dylatacjeppoz.pl/. Głównie chodzi o to by taki sznur miał wysoką klasę odporności ogniowej.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:49:31

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier, nie wygląda źle. Ale mi ostatnio bardzo przypadły do gustu, nowoczesne elewacje, takie jak można sobie obejrzeć na stronie firmy Barwa System - [url]http://blog.barwasystem.pl/category/produkty/siatki/[/url]. Szczególnie te z siatki wyglądają rewelacyjnie. Oczywiście u nas jeszcze mało kto stosuje takie rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Ale myślę, że patrząc na to, jak dobrze to wygląda i jak jest wygodne jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to z czasem sporo osób, będzie się decydować na właśnie takie elewacje.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:45:48

Oszczędzanie energii_kolektory

Oczywiście, że kolektory mają inne zadanie niż ozdoba budynku. A jednak nie każdemu podoba się wizja, umieszczanie ich na dachu i szpecenia całości. Jak masz dużą działkę, to możesz je spokojnie rozmieścić na działce. Ale już co do szczegółów to musiałbyś się dopytać w jakiejś porządnej firmie, która się tą tematyką zajmuje, jak np. http://oemsolar.pl/. Na pewno będą w stanie ci pomóc, bo od lat robią tego typu rzeczy.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:42:00

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.