10 powodów, dla których warto mieć dom

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-12-31
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Własny dom to wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności. Własny dom to wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności.

Przełom nowego i starego roku to zawsze czas na postanowienia. Jedni obiecują sobie, że zrzucą kilka kilogramów, inni, że wezmą się za angielski, jeszcze inni, że będą kłaść się spać przed 22.00. Niektórzy marzą o bardziej radykalnych zmianach. Może właśnie w przyszłym roku wybudujemy dom naszych marzeń? Podajemy 10 powodów, dla których warto to zrobić.

[koniec abstraktu]

Wyniki badania "Jakość życia Polaków. Philips Index 2012" przeprowadzonego przez TNS OBOP pokazują, że coraz bardziej zależy nam na jakości życia. Jednocześnie wynika z nich, że im bardziej lubimy nasze otoczenie mieszkalne, tym mamy więcej chęci do działania, jesteśmy bardziej aktywni i żyjemy zdrowiej. Gdy czujemy się dobrze w miejscu, w którym mieszkamy, chętniej uprawiamy sport i utrzymujemy dobre relacje z przyjaciółmi. Jeśli więc nasze obecne mieszkanie czy otoczenie nie nastraja nas optymistycznie, czas to zmienić.

Dlaczego dom?

Budowa domu daje możliwość zrealizowania własnej wizji komfortu. Budowa domu daje możliwość zrealizowania własnej wizji komfortu.

Dobrą wiadomością dla tych, którzy postanowili wybudować dom w najbliższym czasie jest fakt, że w 2013 roku w budownictwie jednorodzinnym ma być stabilnie. Nie przewiduje się ani znaczącego wzrostu cen materiałów, ani robocizny, ani marż kredytowych. Jeśli więc teraz dokładnie zaplanujemy budżet, nie powinny nas po drodze zaskoczyć żadne finansowe niespodzianki. Wsparciem dla budujących mają być uruchamiane przez NFOŚiGW dopłaty do budownictwa o niskim zużyciu energii. Poza tym, kupując materiały budowalne, załapiemy się jeszcze na zwrot VATu – ulga ta obowiązuje do końca 2013.

Dla tych, którzy wciąż jeszcze wahają się między opcją: dom a mieszkanie, zbieramy argumenty, które przemawiają za tym pierwszym wariantem.

1. Dom to oszczędności. Pod względem finansowym budowa domu nadal jest korzystniejszą propozycją niż zakup mieszkania. Za 300tys. zł będzie można nabyć ok. 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta albo ok. 60-metrowe w lokalizacji peryferyjnej lub wybudować ok. 120-metrowy dom z wykończeniem (bez kosztów działki). Przy dzisiejszych technologiach, dom nie obciąży również naszej kieszeni na etapie użytkowania.

2. Dom to prywatność. Dobrzy sąsiedzi to dobrodziejstwo, pod warunkiem, że mieszkają w bezpiecznej odległości od nas. Jeżeli mamy ich bez przerwy tuż za ścianą, dzielimy z nimi miejsca parkingowe, wózkownię czy miejsce na rowery na klatce schodowej, niesnaski nieuniknione. Zwłaszcza gdy zdarzy nam się szumnie obchodzić urodziny, a dziecko sąsiadów chodzi spać o 19.00. Albo nasz brzdąc hałasuje, w czasie gdy lokatorka za ścianą medytuje lub w skupieniu pisze doktorat.

3. Dom to wygoda. Nawet mały – około 100-metrowy dom- może pomieścić wszystko, co jest potrzebne do codziennego komfortu: osobne sypialnie dla wszystkich domowników, salon z jadalnią, pomieszczenia gospodarcze. Niezwykle rozbudowana oferta projektów gotowych pozwala wybrać dom, który będzie idealnie pasował do potrzeb konkretnej rodziny.

4. Dom to wolność. Dom uniezależnia nas: od wizji narzucanej przez deweloperów (to my zaplanujemy układ pomieszczeń), od decyzji wspólnoty mieszkaniowej (to my zdecydujemy o kolorze elewacji i remoncie dachu), od ryzyka zacieków na suficie z powodu niedokręconego kranu u sąsiadów z góry, od konieczności powściągania emocji podczas transmisji meczu, od codziennej walki o miejsce parkingowe, od listów adresowanych do naszego psa z powodu śladów łap na klatce, od opłat ryczałtowych i czynszu dla spółdzielni.

5. Dom to również ogród. A zatem dodatkowy kawałek świata na własność. W sezonie letnim wprost bezcenny. Stawiamy altanę, robimy piaskownicę, wyciągamy leżaki i basen i nie musimy nawet ruszać się na wakacje. Nie wspominając już o korzyściach dla zdrowia z prac ogrodowych. Kosząc trawnik przez 30 minut spalimy 300 kalorii, kopiąc przez godzinę – 500, układając przez 2 godziny drewno – 720. A to wszystko na świeżym powietrzu, niech więc się chowają kluby fitness.

6. Dom to zdrowie. Budując dom, możemy wybrać materiały, które nie narażą nas na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Mamy wpływ na wszystko: dobór lakierów, farb, środków impregnujących. Możemy stworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzach i znacznie zminimalizować ryzyko powstawania grzybów, pleśni i niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów. Jeśli solidnie wykonamy izolacje i właściwie usytuujemy budynek względem stron świata – zyskamy ciepły dom, w którym nie będziemy musieli bać się wilgoci i związanych z nią konsekwencji. Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – nikt nam takiej gwarancji nie da.

7. Dom to pełnia życia. Zapomnijmy o zasadzie: „Gdy się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.” Gdy budujemy dom, możemy mieć wszystko, co lubimy i co nam się podoba. Właśnie po to przecież budujemy! Marzymy o kuchni z dużym oknem od wschodu i spiżarnią, sypialni z garderobą i własną łazienką, osobnej pralni, zacisznym gabinecie na parterze, wielkim tarasie – wszystko jest do zrealizowania.

8. Dom to porządek. Pod tym względem również żadne M3 nie może równać się z domem. Jeżeli do tej pory borykaliśmy się z nadmiarem przedmiotów, które w sposób niekontrolowany i niechciany pojawiały się dokładnie tam, gdzie nie były mile widziane, odpowiednio dobrany projekt domu temu zaradzi. Zasada jest prosta - im większa rodzina, tym większej przestrzeni gospodarczej potrzebuje : wszelkich schowków, które mogą pomieścić cały ogrom rzeczy mniej lub bardziej codziennego użytku.

9. Dom to bezpieczeństwo. Dom jest inwestycją, którą możemy zaplanować racjonalnie pod każdym względem: tak, żeby nie obciążał nas za bardzo finansowo, był trwały i solidny, odpowiadał potrzebom nasze rodziny zarówno teraz, jak i wtedy, gdy już będziemy na emeryturze. Jednym słowem tak, żebyśmy mogli spać spokojnie.

10. Dom to radość. No i jeszcze te wszystkie codzienne, drobne i większe przyjemności: kawa na tarasie, doglądanie, jak kwiatki rosną na rabatach (to wciąga, zapewniamy!), dorzucanie drewna do kominka, przyjęcie dla znajomych bez konieczności siedzenia na parapetach – dla wszystkich starczy miejsca, dzieci biegające samopas po ogrodzie (doceni każdy rodzic, któremu sprzykrzyła się konieczność rodzicielskiego nadzoru na publicznych placach zabaw). Do tego jeszcze satysfakcja, jaką daje odśnieżanie swojej posesji czy wieszanie firanek na oknach w swoim własnym domu.

 

Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.