5 projektów domów na 5 różnych potrzeb

Data publikacji: 2019-03-15
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Zofia Rex / Archeton Zofia Rex / Archeton

Po latach niedoborów, kiedy brakowało wszystkiego, zaczęliśmy funkcjonować w świecie, w którym w końcu zaczął dokuczać nam nadmiar. Dotyczy to również projektów. W jaki sposób? Wśród bogatej oferty rynkowej, wbrew pozorom, czasami trudno wyłuskać to, czego najbardziej potrzebujemy. W Internecie, w katalogach i w biurach architektonicznych można przebierać w dziesiątkach tysięcy propozycji. Czasami naprawdę trudno trafić na perełkę, która nie dość, że okaże się świetnym projektem, to jeszcze doskonale wpisze się w konkretne upodobania. Dlatego przedstawiamy mniej znane projekty domów, ale znakomicie pasujące do określonych potrzeb.

[koniec abstraktu]

1. Dom lepszy od mieszkania

Gaja to mały dom parterowy z dwuspadowym dachem funkcjonalnie odpowiadający trzypokojowemu mieszkaniu w bloku. Proste rozwiązania projektowe i powierzchnia użytkowa o wielkości 68,45 m2 sprawiają, że budynek można wybudować tanio, choć będzie wygodny nawet dla 3 osób.

Gaja / Archetyp Gaja / Archetyp

Całość składa się bowiem z 3 pokoi – 2 sypialni (jednej większej, drugiej mniejszej) oraz otwartego salonu. Do dyspozycji mieszkańców jest też wygodna łazienka oraz duża kuchnia z miejscem na stół. W części gospodarczej, tuż przy wejściu zaplanowano kotłownię, której wielkość umożliwia montaż różnych rodzajów ogrzewania. Same wymiary budynku wynoszące 10,60 m × 9,40 m pozwalają wybudować ten dom nawet na bardzo wąskiej działce, szczególnie, że w razie potrzeby można zrezygnować z okna na jednej z bocznych elewacji. Nie można nie wspomnieć też, że nawet mała działka umożliwia z korzystania z otaczającej dom przestrzeni i sprawia, że jest znacznie więcej miejsca niż w zabudowie wielorodzinnej. To naprawdę dobry wybór dla tych, którzy chcieliby zamienić mieszkanie na dom.

2. Ekonomia jednego poziomu

Aurora Midi to projekt przygotowany z myślą o rodzinie 2+2. Dom zaplanowano na rzucie prostokąta bez zbędnych załamań, co razem z dwuspadowym dachem sprawia, iż będzie bardzo ekonomiczny zarówno podczas budowy, jak i podczas użytkowania.

Aurora Midi / Studio Atrium Aurora Midi / Studio Atrium

Dodatkowym atutem przemawiającym za ekonomią przyjętych tu rozwiązań jest duża kotłownia z wyjściem na zewnętrz budynku, co umożliwia instalację pieca na paliwo stałe. Dom ma bardzo ergonomicznie rozplanowane wnętrza z wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną, bez niepotrzebnego tracenia powierzchni na ciągi komunikacyjne. Dzięki tym wszystkim zabiegom na powierzchni 85,25 m2 udało się zmieścić otwartą część dzienną składającą się z otwartej przestrzeni salonu, jadalni i kuchni oraz 3 sypialnie, łazienkę i toaletę. Estetyczne detale na elewacji wraz z zewnętrznym, niezadaszonym tarasem tworzą obraz bardzo przyjemnego domu dla rodziny, która potrafi liczyć. To dom w cenie mieszkania.

3. Wygoda pod czterospadowym dachem

Dom przy Pastelowej 7 jest wygodną parterówką, odpowiednią szczególnie dla tych, którym zależy na odizolowaniu się od ulicy i posiadających działkę z wjazdem od południa.

Dom przy Pastelowej 7 / Galeria Domów Dom przy Pastelowej 7 / Galeria Domów

Ułożenie funkcjonalne pomieszczeń, szczególnie wysunięty przed budynek dwustanowiskowy garaż i schowanie sypialni z tyłu domu, sprawia, że nawet położenie posesji przy ruchliwej drodze uda się złagodzić właściwym usytuowaniem nieruchomości. Niewątpliwymi zaletami tego domu są dobra komunikacja, wyraźny podział funkcjonalny na strefy, częściowo zadaszony taras oraz możliwość dowolnego doboru sposobu ogrzewania, gdyż odpowiednio duża kotłownia z wyjściem z budynku daje możliwość montażu pieca na paliwo stałe. Zaraz za kotłownią znajdują się jeszcze łazienka i toaleta, a w strefie nocnej 3 sypialnie. To wygodny, stumetrowy dom, w którym będzie wygodnie nawet większej rodzinie, zdecydowanej na przeprowadzkę. Dwa miejsca garażowe dają niezależność związaną z przemieszczaniem się, natomiast wygodna strefa dzienna z kominkiem zachęca do powrotów i celebrowania rodzinnego życia.

4. W miejskim stylu

Zx63D to typowy dom miejski z dwiema kondygnacjami pod płaskim dachem. Wymaga dość szerokiej działki, jednak z wjazdem od południa, czego często poszukują inwestorzy. Dużą zaletą jest pełna wysokość obu poziomów, co pozwala wygodnie urządzić wszystkie pomieszczenia.

Zx63 D / Z500 Zx63 D / Z500

Na parterze, po południowej części budynku znajduje się rozległy salon, a za nim, z oknami na północ, otwarta kuchnia ze spiżarnią i miejscem napiec kondensacyjny. W drugiej części domu zaplanowano jeszcze gabinet i łazienkę, dzięki czemu może on pełnić również rolę pokoju gościnnego. Piętro dostępne jest wyeksponowanymi schodami, które prowadzą do strefy prywatnej domowników, gdzie znajdują się 3 sypialnie i 1 wspólna łazienka. Jeden z pokoi jest większy i ma własną garderobę oraz wyjście na duży tara, usytuowany na dachu garażu. To nieduży dom, o powierzchni użytkowej 105,40 m2, który robi wrażenie znacznie większego i pasuje na miejskie działki.

5. Siła tradycji

Zofia Rex zachwyci inwestorów ceniących klasyczne formy i nawiązania do tradycji. To dom pełen uroku i ciepła, co zawdzięcza doborowi materiałów i zabiegom estetycznym – na elewacji ceglanej podmurówce, opaskom wokół okien i drzwi, balkonom i pastelowemu tynkowi oraz kolorowi stolarki otworowej i dachu.

Zofia Rex / Archeton Zofia Rex / Archeton

Warto jednak pamiętać, że te wszystkie elementy niezależnie od propozycji projektantów można dobrać indywidualnie i dopasować do własnych preferencji. Trudniej zmieniać ustawienia poszczególnych pomieszczeń, choć czasami również i to się udaje. Jednak w przypadku 122,70 m 2 powierzchni tego domu żadne zmiany nie są konieczne. Na dwóch kondygnacjach – na parterze i pod skośnym dachem, rozdzielono funkcjonalnie strefę ogólnodostępną od prywatnej. Na dole znajdują się wydzielona kuchnia, wykusz z miejscem na jadalnię oraz salon z wejściem do gabinetu. W tej części domu jest jeszcze duża łazienka oraz przejście do garażu połączonego z kotłownią. Na piętrze zaś 3 sypialnie ze wspólną łazienką oraz jedna główna z osobną łazienką i garderobą. Wszystkie pokoje na poddaszu mają wyjście na balkony. To dobry dom dla rodziny wielopokoleniowej, która lubi spędzać ze sobą czas.

 

bramy garażowe - producent

Dobra brama jest warta inwestycji. Osobiście mam porządną i pomimo opierania o nią rowerów i notorycznego obijania jej piłką wygląda całkiem dobrze.

Autor: JoAsiaK, data: 2022-01-18 17:37:44

Sprawy urzędowe

Znajomi od ponad roku szykowali się do budowy. Pomimo covida większość spraw załatwiono im szybko, tylko cyrki z podłączeniem prądu były. Zamiast obiecanych dwóch miesięcy, wyszło ponad pół roku. Nie wiem czy wszędzie jest taki bałagan, ale doradzam żeby dużo szybciej załatwiać.

Autor: JoAsiaK, data: 2022-01-18 17:32:56

Kilka pytań o fontannę

U mnie sprawdził się zbiornik z tworzywa. Mam już kilka lat i nawet na zimę jest wypełniony wodą ponieważ ogólnie to miejsce dla rybek. W środku kamienie (nie jakoś szczególnie ułożone) i rośliny. Fontannę mam małą ale w połączeniu z oczkiem robi wrażenie.

Autor: JoAsiaK, data: 2022-01-18 17:29:10

Drzwi wewnętrzne

Zdecydowanie drewniane. Kiedyś kupiłam tanie drzwi z sieciówki. Mam wrażenie że były z papieru. Laminat się odklejał a same drzwi często się rozregulowywały. Specjalista wymienił zawiasy, ale i tak się wyrobiły. Wymieniłam na drewno i jestem zadowolona.

Autor: JoAsiaK, data: 2022-01-18 17:25:08

Mały ogród

Mój ogród też kiedyś wydawał mi się mały, ponieważ miałam bardzo wysokie rośliny, a do tego pancerny płot. Odkąd pozbyłam się ogromnych krzaków, mój ogród jest zdecydowanie większy - nawet mieści się mój dmuchany kajak https://campsup.pl/kajak-dmuchany-czy-warto, którego nie muszę wypompowywać.

Autor: wodna12, data: 2021-12-16 15:32:20
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany