ABC projektów

Drewno na elewacji

fot. Domowy.pl

Tradycyjny drewniany dom kojarzony jest z malowniczą sielską wsią. Gdy wyobrażamy go sobie przed naszymi oczami staje chatka z dwuspadowym dachem, okiennicami i drewnianym płotem. Taki obraz jest już niestety rzadkością. Nie zmienia to faktu, że drewno, jako budulec i dekoracja ma się świetnie. Naturalnym jest, że tradycyjne domy ustąpiły miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. Dla niektórych obrazem idealnie oddającym drewno na elewacji jest dom w stylu świdermajer – ażurowe, drewniane „koronki” otaczające ganki i tarasy, skrywają stosunkowo prostą, drewnianą elewację piętrowej willi. Jeszcze inni drewno w architekturze kojarzą z domkami letniskowymi typu Brda, których namiotowy kształt przez wiele lat utożsamiany był z architekturą „wkomponowującą się” w otoczenie lasu.

Więcej o współczesnych rozwiązaniach

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Co lepsze?

Kuchnia otwarta czy zamknięta Która będzie dla Ciebie najlepsza?

Planując budowę albo remont zapewne oglądamy wiele projektów domów, w których można spotkać zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie, ale które będzie dla nas najlepsze? Zarówno otwarta kuchnia, jak i zamknięta posiadają zalety i wady, dlatego wybór musi zależeć przede wszystkich od potrzeb i przyzwyczajeń naszej rodziny. Postaramy się przestawić dobre i złe strony każdego rozwiązania i podpowiemy na co zwrócić uwagę dokonując wyboru. Każdą wadę można w pewnym stopniu zniwelować, mamy dla Was kilka rad jak to zrobić.

Poznaj wszystkie zalety i wady

Z kotłownią na paliwo stałe

(Fot. Lipińscy Domy) (Fot. Lipińscy Domy)

Wśród inwestorów, jako podstawowy sposób ogrzewania domu jednorodzinnego, niesłabnącą popularnością cieszą się kotły na paliwo stałe. Nowoczesne piece wykorzystujące paliwo stałe nie tylko dorównują wydajnością kotłom gazowym czy olejowym, nie wymagają też częstej obsługi (są wyposażone w automatyczne podajniki), a do tego są znacznie tańsze w eksploatacji (zwłaszcza przy rosnących cenach paliwa i gazu).

 

Więcej o domu z ogrzewaniem na paliwo stałe

Atuty domu piętrowego

(Fot. Z500) (Fot. Z500)

Choć najczęściej wybieranym typem domu wydaje się być parterowy z poddaszem użytkowym (lub nadającym się do późniejszej adaptacji), o wyborze projektu powinny decydować nasze oczekiwania względem budynku, upodobania, a także możliwości, jakimi dysponujemy. Ze względu na swoje niepodważalne zalety, niemałą grupę zwolenników mają domy piętrowe.

Więcej o atutach domów z piętrem

Wybieramy dom z kominkiem

Fot. Archeco Fot. Archeco

Już wiemy, że chcemy budować dom. Zaczynamy szukać projektu – okazuje się, że jedną z głównych cech, którą musi posiadać polski dom jest kominek! Kominek, tak samo jak dom jednorodzinny, kojarzymy z ciepłem, komfortem i tradycyjnymi, rodzinnymi wartościami. Palenisko od zarania dziejów sprzyjało spotkaniom, rozmowom, nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji – stąd też bierze się nasz współczesny odbiór kominka, jako niezbędnego elementu nowego domu.

Więcej o projektach domów z kominkiem

Przepis na udany dom

Fot. Horyzont Fot. Horyzont

Pierwsza myśl o budowie domu wynika często z potrzeby stworzenia bezpiecznego miejsca do życia dla rodziny. Druga zwykle dotyczy już konkretnej wizji – osobistego pomysłu na to, jak dom ma wyglądać: w jakim stylu ma być budynek, ile ma mieć kondygnacji i pokoi, jaka ma być kuchnia i ile będzie łazienek; najczęściej oczami wyobraźni widzimy przestrzeń, w której dobrze czują się nasi bliscy – mąż, dzieci, przyjaciele i znajomi. Jeśli nosimy w sobie taki obraz domu, a to pragnienie nie daje nam spokoju, najwyższy czas, aby zacząć spełniać marzenia!

Więcej o tym, jak wybrać projekt domu

Wybieramy projekt i co dalej?

Fot. Z500 Fot. Z500

Wybór projektu domu to pierwszy i najważniejszy etap związany z realizacją marzeń o własnej budowie. Warto poświęcić mu trochę uwagi i czasu, aby wybrać projekt spełniający wszystkie ważne kryteria: nasze, czyli inwestorów; formalne, czyli wynikające z zapisów planu miejscowego lub z decyzji o warunkach zabudowy; finansowe, czyli określające budżet na budowę. Znając potrzeby – własne i działki warto zawsze skorzystać z bezpłatnych konsultacji z architektem na tym etapie, co zagwarantuje wybór takiego projektu, w którym nie trzeba będzie już za dużo zmieniać. Warto wiedzieć, że wprowadzanie zmian do dokumentacji projektów gotowych jest możliwe, jednak w przypadku niektórych po prostu nie jest opłacalne, zawsze też wydłuży czas potrzebny na przygotowanie projektu budowlanego podczas adaptacji.

Więcej o adaptacji i zmianach w projektach

Projekty domów z wyspą kuchenną

(Fot. A Atelier) (Fot. A Atelier)

Projekty domów z wygodną kuchnią i reprezentacyjnym salonem to główne założenia wszystkich Inwestorów, którzy zaczynają planować budowę własnego domu. Aby czas spędzany w kuchni był przyjemnością nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale również pełnił funkcje miejsca spotkań. Na etapie wyboru projektu warto pomyśleć nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim o wygodzie. Jednym z pomysłów na ciekawą aranżację kuchni jest zaplanowanie tzw. wyspy.

Więcej o projektach z wyspą kuchenną

Wybieramy projekt – dom ze spiżarnią

(Fot. Dobre Domy) (Fot. Dobre Domy)

Lato to czas dojrzewania owoców i warzyw, które uprawiane w przydomowych ogrodach chętnie przetwarzamy, aby cieszyć się ich smakiem jesienią i zimą. Mnóstwo możliwości i pomysłów sprawia, że nawet inwestorzy nie planujący wcześniej rozwijania talentów kulinarnych, odkrywają w sobie przyjemność tworzenia własnych, rodzinnych spiżarni. Aby smaki ukryte w słoikach, butelkach i innych pojemnikach mogły przetrwać cały sezon, warto zapewnić im odpowiednie warunki w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu. Dzisiaj podpowiadamy dlaczego warto wybrać projekt domu ze spiżarnią oraz na co zwrócić uwagę planując jej urządzanie.

Więcej o projektach domów ze spiżarnią

Dobry projekt domu w poddaszem

Fot. projekt Franek, Dom dla Ciebie Fot. Projekt Franek, Dom dla Ciebie

Warto poznać dobre przykłady domów z użytkowym poddaszem – z wygodnie rozplanowanymi wnętrzami i właściwym doświetleniem pomieszczeń – oto nasze propozycje, wszystkie pochodzą z „Katalogu z projektami Domowy.pl.

Więcej przykładów dobrych projektów z użytkowym poddaszem

Dobry Start

  • Dziennik i tablica budowy
  • Projekty małej architektury
  • Pakiet magazynów wnętrzarskich
  • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

  • Największy wybór projektów
  • Gwarancja najniższej ceny
  • Bezpłatna dostawa
  • Możliwość wymiany lub zwrotu
  • Bezpłatna zgoda na zmiany