Aranżacja salonu – cz. 1 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-16
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Przykładowa aranżacja salonu – wersja I

Każdy, kto marzy o pięknym domu, od dziś ma szansę to pragnienie zrealizować. Wystarczy wziąć udział w konkursie Dom i jego wnętrza organizowanym przez portal domowy.pl poświęconym aranżacji wnętrz. Można zyskać solidną porcję wiedzy, dużą dawkę inspiracji i cenne nagrody – elementy wyposażenia wnętrz o łącznej wartości 20 000 zł. Dziś prezentujemy pierwszą część konkursu – aranżację salonu. 

 

[koniec abstraktu]

Wnętrze każdego domu może mieć duszę, choć nie jest to regułą. Bywają domy, które urzekają nas pięknem i harmonią od pierwszego wejrzenia, zdarza się jednak, że w niektórych nie czujemy się dobrze i niechętnie w nich przebywamy mimo pozornego braku wyraźnych przyczyn. 

Rzut parteru domu LK&761 z zaznaczonym salonem

Urządzając własny dom, powinniśmy zdawać sobie sprawę z naszych potrzeb i oczekiwań, celów, jakie stawiamy poszczególnym pomieszczeniom – ich funkcji, uświadomić sobie nasz styl życia. Pomieszczenia wyposażone w najpiękniejsze choćby meble, pozbawione jednak wyraźnego motywu przewodniego, niedostosowane do sposobu funkcjonowania domowników szybko stają się martwe. Dlatego tak ważne jest świadome podejście do kwestii aranżacji wnętrz, które powinny w pełni harmonizować z osobowością, stylem życia i oczekiwaniami ich użytkowników. Po to, by ułatwić dostosowanie wnętrz domu do potrzeb mieszkańców, w każdym odcinku konkursu oprócz przykładowych aranżacji pomieszczeń będziemy prezentować reguły i porady dotyczące planowania ich wystroju. W dzisiejszym odcinku przedstawiamy salon.

Zasłona z kolekcji Chic (fot. Dekoria)

Salon – określany nierzadko mianem centrum domu – choć zatracił swój dawny, oficjalny charakter, gdy był przede wszystkim miejscem przyjmowania gości, wciąż pozostaje najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. 

Ponieważ jest miejscem spotkań całej rodziny, wspólnego spędzania czasu, które może przybierać rozmaite formy (rozmowy, zabawy z dziećmi, czytanie, słuchanie muzyki, oglądanie telewizji), a także otwartą przestrzenią domowników i ich gości, powinno to być największe, najlepiej centralnie położone pomieszczenie, łatwo dostępne, a jednocześnie lekko oddzielone od wejścia do domu. 

Tuż po holu wejściowym, który odgrywa istotną rolę w budowaniu pierwszego wrażenia, stanowi o odbiorze przestrzeni stworzonej przez mieszkańców domu, o jej charakterze. Dlatego tak ważne jest przemyślane jego zaplanowanie.

Ściana z cegieł Piccadilly (fot. Rőben)

Chcąc zwiększyć jego powierzchnię, możemy połączyć go z kuchnią i jadalnią, pamiętając jednak o zwielokrotnieniu jego funkcji i wynikających z tego konsekwencjach (konieczność funkcjonalnego wydzielenia poszczególnych stref przy jednoczesnym zachowaniu ich jedności stylistycznej). Dobrze jest też wyraźnie oddzielić strefy funkcjonalne w samym salonie (miejsce do czytania, oglądania telewizji, słuchania muzyki, uprawiania hobby).

Ponieważ ściany to nie tylko tło dla mebli i innych elementów wyposażenia salonu, znaczenie ma ich kolorystyka i struktura. Nadadzą one ton wnętrzu, wpłyną na proporcje pomieszczenia: mogą optycznie podwyższyć lub obniżyć wnętrze, poszerzyć je lub zwęzić, wyznaczyć punkt koncentracji. 

Fotel IMOLA żółty
(fot. BoConcept)

Od doboru barw i ich intensywności, rodzaju materiałów okładzinowych i dekoracyjnych będzie zależeć nasze samopoczucie – wywoła wrażenie swobody lub przytłoczenia. 

Salon powinien być dobrze oświetlony światłem dziennym, ogólnym i punktowym, dostosowanym do aktywności w nim przewidzianych, służącym budowaniu atmosfery.

Liczba mebli w salonie i ich ustawienie powinno gwarantować swobodę poruszania się, rozmiary natomiast powinny być proporcjonalne do wielkości pomieszczenia. Dobór mebli będzie determinował sposób użytkowania salonu. 

Drzwi NUTA A7
(fot. Drzwi.pl)

Aby osiągnąć wrażenie ładu i harmonii, meble o określonym przeznaczeniu (np. służące wypoczynkowi) powinny być połączone w grupy i oddzielone ciągami komunikacyjnymi. 

Urządzając salon, przede wszystkim należy starannie przeanalizować potrzeby rodziny, jej charakter, styl życia. Dostosowanie go do jej oczekiwań sprawi, że stanie się on miejscem łączącym domowników, pozwalającym spędzać czas w ulubiony sposób, rozwijać ich pasje i zainteresowania. 

Warto mieć też pomysł, który stanie się motywem przewodnim. Mogą być nim przemyślane dodatki lub elementy architektoniczne.

W proponowanej wersji aranżacji salonu motywem przewodnim jest ściana, która stanowi zarówno główny element kolorystyczny, jak i architektoniczny, wyraźnie oddzielając część prywatną domu od ogólnodostępnej. 

Kolor użytej cegły nadaje całemu pomieszczeniu nieco industrialny i nowoczesny charakter, utrzymany w ciepłej tonacji. Oprócz funkcji optycznego rozdzielenia przestrzeni ściana ma wyraźnie dekoracyjny charakter. 

Salon - wersja I (arch. Agnieszka Włostowska)

Kolorystyka palonej cegły na głównej ścianie w połączeniu z jasną podłogą i sufitem stanowi doskonałe tło dla wyraźnego błękitu kanapy i musztardowych dodatków w postaci charakterystycznego fotela i małych sprzętów w funkcji pomocników. 

Świetne zestawienie z nieregularną cegłą Piccadilly stanowi też prosty, kubistyczny kominek, przy którym koncentruje się życie rodzinne. Decyduje o tym ustawienie mebli o nowoczesnym wyglądzie. 

Wygodne i proste zachęcają do nieformalnych przyjęć, umożliwiają prowadzenie swobodnego, wygodnego życia towarzyskiego. Ważną rolę w salonie dla przebywających w nim osób odgrywać będzie także widok z okien na ogród.

Lidia Misiuna,
Röben Polska

Dostępne na rynku wzory i kolory ceramiki obejmują nie tylko tradycyjną czerwień, ale też niespotykane dotychczas barwy, takie jak żółć, ciemny grafit, różne odcienie brązu i szarości, biel oraz czerń. To bogactwo odcieni i faktur wykorzystano w aranżacji konkursowego salonu, którego ściana wykończona jest zestawem cegieł Piccadilly. Składa się on z trzech rodzajów cegieł licowych ręcznie formowanych marki Röben (Wiesmoor kohle cieniowana, Wiesmoor kohle czerwona i Moorbrand żółta piaskowa cieniowana). Niebanalne kolory oraz oryginalny charakter cegieł podkreśliły wyjątkowy styl wnętrza. 

Zwróćmy przy tym uwagę na oszczędne stosowanie dodatków przy murowanej ścianie. Takiej powierzchni, bez względu na to, jaki ma kolor czy strukturę, nie należy przytłaczać ciężkimi meblami. Jeden obraz czy niewielki stolik w zupełności wystarczą, ponieważ wzrok powinien się skupiać na samej ścianie, zdobiącej pomieszczenie. Oprócz dekoracyjności zaletą klinkierowej powierzchni jest jej trwałość i odporność, co odróżnia ją od tapet czy pomalowanych farbą tynków. 

 

Zestawienie materiałów użytych w wersji I aranżacji salonu pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: sofa MEZZO (tapicerka niebieska wełna/filc), fotel IMOLA (tapicerka musztardowa wełna/filc), regał modułowy VOLANI (fornir dębowy barwiony na czarno), stół okrągły OCCA 1750 (fornir dębowy barwiony na czarno), krzesła przy stole LONDON (tapicerka niebieska wełna/filc, dąb ciemny), stoliki-pomocniki OCCA 2560, misa dekoracyjna metalowa duża, wazon – bambus w kolorze nasyconej zieleni, lampa dekoracyjna stojąca Ceylon (klosz – brązowa tkanina)
 • Dekoria.pl: zasłona na taśmie marszczącej (tkanina z kolekcji Chic)
 • Drzwi.pl: drzwi NUTA A7 lakier mat (BB SYSTEM), kolor – RAL 9005
 • Röben Polska: cegła klinkierowa Piccadilly

Przypomnienie zasad konkursu znajdziesz tutaj.

 


 

Projekt domu: Parterowy 2Parterowy 2125,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: BrunoBruno125,70 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-36HomeKONCEPT-36125,80 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 3Z Pomysłem 3126,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dom w aurorachDom w aurorach126,91 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Sonia MidiSonia Midi127,40 m²
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.