Aranżujemy salon – cz. 2 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Salon - II wersja aranżacji (arch. Agnieszka Włostowska)

Trwa konkurs portalu domowy.pl zatytułowany Dom i jego wnętrza. W poprzednim odcinku poznali Państwo cechy dobrze urządzonego salonu i zasady jego projektowania, a także pierwszą propozycję wystroju. Dziś przypominamy najistotniejsze porady, a także zaprezentujemy drugą przykładową aranżację tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Sposób, w jaki zaplanujemy pomieszczenia w naszym domu, ma istotny wpływ na ich wygląd i odbiór wizualny. Przy ich aranżacji należy kierować się więc estetyką, choć to kryterium nie powinno być jedynym branym pod uwagę. Ważna jest też wygoda i nasze samopoczucie. 

Płytki klinkierowe Sydney (fot. Rőben)

Jako przykłady służą nam wybrane pomieszczenia zaplanowane w projekcie domu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt: salon, jadalnia, gabinet, sypialnia i łazienka.

Wiemy już, że salon stanowi swoiste centrum domu. W salonie spotyka się cała rodzina, tu także podejmuje się gości. Sposób urządzenia tego pomieszczenia powinien więc uwzględniać zarówno rodzinny, jak i reprezentacyjny charakter miejsca – odpowiadać funkcjom, jakie wynikają z jego przeznaczenia. 

Wybór rodzaju, kolorów i faktur (mebli, ścian, drzwi, dodatków) powinien być podporządkowany upodobaniom domowników, zapewniać im dobre samopoczucie, sprawiać, że chętnie będą w nim wspólnie odpoczywać i spędzać czas w ulubiony sposób: rozmawiając, czytając, bawiąc się, majsterkując, realizując hobby lub oglądając telewizję.

Fotel Ross
(fot. BoConcept)

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w wielu domach telewizor traktowany jest jako centralny punkt w salonie, ogniskujący uwagę wszystkich. 

Jeżeli jednak zależy nam, aby życie domowników koncentrowało się na ludziach, a nie na telewizorze, zdecydowanie lepiej umieścić go w mniej eksponowanym miejscu lub połączyć z częścią wypoczynkową tak, aby nie stanowił jej głównego elementu kompozycyjnego. Wiele osób obyłoby się bez telewizora, gdyby nie stał on w centralnym miejscu w salonie. 

Roleta Odisea
(fot. Dekoria)

Planując ustawienie telewizora pamiętajmy też o jeszcze jednym ważnym aspekcie: należy zachować odpowiedne odległości siedziska przed telewizorem w stosunku do wielkości jego ekranu.

Ważna jest wielkość salonu, która powinna zapewniać przestrzeń i swobodę, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich mebli i ich wielkości w stosunku do pomieszczenia. 

Nawet jeśli domownicy większość czasu spędzają na kanapie, niech i ona będzie proporcjonalna– zbyt duża całkowicie zdominuje nie tylko pokój, ale i wszystkich domowników. Podobnie rzecz ma się z innymi meblami: komodami, szafami, regałami. 

Drzwi Retro 03
(fot. Drzwi.pl)

Pamiętajmy, by z salonu nie czynić składowiska. Nawet jeśli musimy umieścić w nim szafę, niech będzie ona dobrana tak, aby nie przytłaczała swoją wielkością i kolorem. 

Jeśli przestrzeń salonu jest za mała, raczej zastanówmy się z czego (z jakich czynności) możemy zrezygnować i co możemy przenieść do innych pomieszczeń, zamiast próbować zmieścić w nim wszystko i za wszelką cenę.

Odwołując się do generalnych zasad planowania salonu przedstawiamy drugą propozycję jego aranżacji. 

W tej wersji ceglana ściana oddzielająca część prywatną od ogólnodostępnej również odgrywa wiodącą rolę. Tym razem za sprawą palonej czerni płytki okładzinowej Sydney – niezwykle dekoracyjnej, a jednocześnie mogącej być znakomitym tłem, na którym możemy ustawiać sprzęty niemal jak w galerii; zarówno płaskie, jak i przestrzenne: regały, drzwi, kominek, lampy i inne. Za jej sprawą ściana stanowi zarówno najważniejszy element architektoniczny, jak i kolorystyczny. 

Propozycja aranżacji salonu - wersja II

W tej propozycji również ustawienie i charakter nowoczesnych mebli determinuje miejsce i sposób odpoczynku osób przebywających w salonie: życie koncentruje się wokół kominka, ważnym elementem "wystroju" wnętrza jest widok na ogród. 

Meble są ponadto wygodne i proste, dlatego w zestawieniu z czarną plamą ściany ceglanej nabierają bardziej reprezentacyjnego wyrazu – są jak pojedyncze dzieła sztuki.

W tej wersji aranżacji zmiana kolorystyki opiera się na dużych płaszczyznach: czerni w pionie (ściana ceglana) i bieli w poziomie (sufit i podłoga) oraz stonowanych, dużych elementach, jak sofa, stół, i kolorowe drobne dodatki: regał, fotel, lampy, a także dodatki z tkanin wywołujące wrażenie przytulności – kolorowe poduszki i zasłony czy dywan na podłodze luźno położony przy sofie.

Arch. Agnieszka Wlostowska, autorka aranżacji

Planując aranżację salonu, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o roli, jaką odgrywa on w życiu domowników. Wszelkie nasze wysiłki w jego urządzeniu powinny iść w jasno wyznaczonym kierunku: zapewnienia wygody i dobrego samopoczucia przebywającym w nim osobom. 

Wiedząc o ulubionym sposobie spędzania wolnego czasu przez rodzinę, o pasjach poszczególnych jej członków, stylu życia, powinniśmy dopasować salon do jej potrzeb i oczekiwań. Nie pomijając jego reprezentacyjnego charakteru, pamiętajmy: każde pomieszczenie w domu – a szczególnie salon jako miejsce spotkań – tworzymy nie dla idei, lecz dla ludzi, którzy będą w nim przebywać. Dlatego elementy architektoniczne w jego wnętrzu, oświetlenie, zastosowane barwy, materiały, z których będą wykonane ściany, meble i dodatki, ich faktura, wreszcie dobór mebli i ich ustawienie powinny respektować charakter rodziny i jej oczekiwania. Nad tymi absolutnymi podstawami powinien górować pomysł, którego realizacja da nam spójną kompozycyjnie całość. Dlatego najpierw powinniśmy wiedzieć, co chcemy zrobić, potem zastanówmy się, jak najlepiej ten cel osiągnąć.


Zestawienie materiałów użytych w wersji II aranżacji salonu pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: sofa z szezlongiem i sofa CARMO (tapicerka – jasnoszara wełna/filc), fotel ROSS (tapicerka – pomarańczowa tkanina), stół kawowy OCCA-14156 (biały, lakier, połysk), lampa podłogowa KUTA (satynowa), stolik pod TV FERMO-fc99 (biały, lakier), półki dekoracyjne OCCA-260 (różne kolory), stół kwadratowy (rozkładany) OCCA-9101959, krzesła przy stole – ZARRA
 • Dekoria.pl: rolety, poduszki na kanapie – tkanina z kolekcji ODISEA (kolor pomarańczowy z aplikacjami)
 • Drzwi.pl: drzwi BB SYSTEM Retro 3, białe
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Sydney

Aranżacja salonu w wersji I 

Zasady konkursu


 

 

Projekt domu: AlionAlion136,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Alion 2MAlion 2M136,79 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArteoArteo136,93 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AsanAsan137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AtosAtos137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.