Aranżujemy salon – cz. 2 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Salon - II wersja aranżacji (arch. Agnieszka Włostowska)

Trwa konkurs portalu domowy.pl zatytułowany Dom i jego wnętrza. W poprzednim odcinku poznali Państwo cechy dobrze urządzonego salonu i zasady jego projektowania, a także pierwszą propozycję wystroju. Dziś przypominamy najistotniejsze porady, a także zaprezentujemy drugą przykładową aranżację tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Sposób, w jaki zaplanujemy pomieszczenia w naszym domu, ma istotny wpływ na ich wygląd i odbiór wizualny. Przy ich aranżacji należy kierować się więc estetyką, choć to kryterium nie powinno być jedynym branym pod uwagę. Ważna jest też wygoda i nasze samopoczucie. 

Płytki klinkierowe Sydney (fot. Rőben)

Jako przykłady służą nam wybrane pomieszczenia zaplanowane w projekcie domu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt: salon, jadalnia, gabinet, sypialnia i łazienka.

Wiemy już, że salon stanowi swoiste centrum domu. W salonie spotyka się cała rodzina, tu także podejmuje się gości. Sposób urządzenia tego pomieszczenia powinien więc uwzględniać zarówno rodzinny, jak i reprezentacyjny charakter miejsca – odpowiadać funkcjom, jakie wynikają z jego przeznaczenia. 

Wybór rodzaju, kolorów i faktur (mebli, ścian, drzwi, dodatków) powinien być podporządkowany upodobaniom domowników, zapewniać im dobre samopoczucie, sprawiać, że chętnie będą w nim wspólnie odpoczywać i spędzać czas w ulubiony sposób: rozmawiając, czytając, bawiąc się, majsterkując, realizując hobby lub oglądając telewizję.

Fotel Ross
(fot. BoConcept)

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w wielu domach telewizor traktowany jest jako centralny punkt w salonie, ogniskujący uwagę wszystkich. 

Jeżeli jednak zależy nam, aby życie domowników koncentrowało się na ludziach, a nie na telewizorze, zdecydowanie lepiej umieścić go w mniej eksponowanym miejscu lub połączyć z częścią wypoczynkową tak, aby nie stanowił jej głównego elementu kompozycyjnego. Wiele osób obyłoby się bez telewizora, gdyby nie stał on w centralnym miejscu w salonie. 

Roleta Odisea
(fot. Dekoria)

Planując ustawienie telewizora pamiętajmy też o jeszcze jednym ważnym aspekcie: należy zachować odpowiedne odległości siedziska przed telewizorem w stosunku do wielkości jego ekranu.

Ważna jest wielkość salonu, która powinna zapewniać przestrzeń i swobodę, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich mebli i ich wielkości w stosunku do pomieszczenia. 

Nawet jeśli domownicy większość czasu spędzają na kanapie, niech i ona będzie proporcjonalna– zbyt duża całkowicie zdominuje nie tylko pokój, ale i wszystkich domowników. Podobnie rzecz ma się z innymi meblami: komodami, szafami, regałami. 

Drzwi Retro 03
(fot. Drzwi.pl)

Pamiętajmy, by z salonu nie czynić składowiska. Nawet jeśli musimy umieścić w nim szafę, niech będzie ona dobrana tak, aby nie przytłaczała swoją wielkością i kolorem. 

Jeśli przestrzeń salonu jest za mała, raczej zastanówmy się z czego (z jakich czynności) możemy zrezygnować i co możemy przenieść do innych pomieszczeń, zamiast próbować zmieścić w nim wszystko i za wszelką cenę.

Odwołując się do generalnych zasad planowania salonu przedstawiamy drugą propozycję jego aranżacji. 

W tej wersji ceglana ściana oddzielająca część prywatną od ogólnodostępnej również odgrywa wiodącą rolę. Tym razem za sprawą palonej czerni płytki okładzinowej Sydney – niezwykle dekoracyjnej, a jednocześnie mogącej być znakomitym tłem, na którym możemy ustawiać sprzęty niemal jak w galerii; zarówno płaskie, jak i przestrzenne: regały, drzwi, kominek, lampy i inne. Za jej sprawą ściana stanowi zarówno najważniejszy element architektoniczny, jak i kolorystyczny. 

Propozycja aranżacji salonu - wersja II

W tej propozycji również ustawienie i charakter nowoczesnych mebli determinuje miejsce i sposób odpoczynku osób przebywających w salonie: życie koncentruje się wokół kominka, ważnym elementem "wystroju" wnętrza jest widok na ogród. 

Meble są ponadto wygodne i proste, dlatego w zestawieniu z czarną plamą ściany ceglanej nabierają bardziej reprezentacyjnego wyrazu – są jak pojedyncze dzieła sztuki.

W tej wersji aranżacji zmiana kolorystyki opiera się na dużych płaszczyznach: czerni w pionie (ściana ceglana) i bieli w poziomie (sufit i podłoga) oraz stonowanych, dużych elementach, jak sofa, stół, i kolorowe drobne dodatki: regał, fotel, lampy, a także dodatki z tkanin wywołujące wrażenie przytulności – kolorowe poduszki i zasłony czy dywan na podłodze luźno położony przy sofie.

Arch. Agnieszka Wlostowska, autorka aranżacji

Planując aranżację salonu, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o roli, jaką odgrywa on w życiu domowników. Wszelkie nasze wysiłki w jego urządzeniu powinny iść w jasno wyznaczonym kierunku: zapewnienia wygody i dobrego samopoczucia przebywającym w nim osobom. 

Wiedząc o ulubionym sposobie spędzania wolnego czasu przez rodzinę, o pasjach poszczególnych jej członków, stylu życia, powinniśmy dopasować salon do jej potrzeb i oczekiwań. Nie pomijając jego reprezentacyjnego charakteru, pamiętajmy: każde pomieszczenie w domu – a szczególnie salon jako miejsce spotkań – tworzymy nie dla idei, lecz dla ludzi, którzy będą w nim przebywać. Dlatego elementy architektoniczne w jego wnętrzu, oświetlenie, zastosowane barwy, materiały, z których będą wykonane ściany, meble i dodatki, ich faktura, wreszcie dobór mebli i ich ustawienie powinny respektować charakter rodziny i jej oczekiwania. Nad tymi absolutnymi podstawami powinien górować pomysł, którego realizacja da nam spójną kompozycyjnie całość. Dlatego najpierw powinniśmy wiedzieć, co chcemy zrobić, potem zastanówmy się, jak najlepiej ten cel osiągnąć.


Zestawienie materiałów użytych w wersji II aranżacji salonu pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: sofa z szezlongiem i sofa CARMO (tapicerka – jasnoszara wełna/filc), fotel ROSS (tapicerka – pomarańczowa tkanina), stół kawowy OCCA-14156 (biały, lakier, połysk), lampa podłogowa KUTA (satynowa), stolik pod TV FERMO-fc99 (biały, lakier), półki dekoracyjne OCCA-260 (różne kolory), stół kwadratowy (rozkładany) OCCA-9101959, krzesła przy stole – ZARRA
 • Dekoria.pl: rolety, poduszki na kanapie – tkanina z kolekcji ODISEA (kolor pomarańczowy z aplikacjami)
 • Drzwi.pl: drzwi BB SYSTEM Retro 3, białe
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Sydney

Aranżacja salonu w wersji I 

Zasady konkursu


 

 

Projekt domu: HomeKONCEPT-56HomeKONCEPT-56150,23 m²
Projekt domu: Amarylis 5 (CE)Amarylis 5 (CE)150,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KamineroKaminero150,88 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK77TK77152,02 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Amarylis 3 (CE)Amarylis 3 (CE)152,60 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.