Aranżujemy sypialnię – cz. 10 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-30
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Aranżacja sypialni - wariant II (arch. Agnieszka Włostowska)

Dziś przedstawiamy drugą propozycję aranżacji sypialni, przypominamy też zasady dotyczące jej projektowania. Dzisiejszy odcinek jest ostatnim w cyklu konkursowych aranżacji wybranych wnętrz, którym za wzór posłużyły pomieszczenia należące do projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt.

[koniec abstraktu]

Jak wiadomo, sypialnia jest prywatnym pomieszczeniem należącym do strefy nocnej, z założenia służącej wypoczynkowi i przeznaczonej na wyłączny użytek domowników. Aby dobrze pełniła swoją rolę, podstawowy warunek, jaki musi spełnić, dotyczy lokalizacji. Powinna więc znajdować się w najmniej ruchliwym miejscu, odizolowanym od hałasu.

Cegła klinkierowa Mebourne (fot. Röben)

W zależności od typu budynku, z jakim mamy do czynienia, strefa nocna jest sytuowana na jednym poziomie ze strefą dzienną (w domach parterowych) lub na wyższej kondygnacji (domy parterowe z użytkowym poddaszem, domy piętrowe).

Drugim ważnym kryterium, które pozytywnie wpłynie na jej funkcjonalność, jest sąsiedztwo pomieszczeń takich jak łazienka i garderoba. Położenie tych pomieszczeń możliwie blisko siebie do minimum skróci codzienną drogę, jaka jest pokonywana w ich obrębie rano i wieczorem. 

Garderoba z bezpośrednim przejściem z sypialni lub zlokalizowana blisko niej sprawdzi się zwłaszcza w przypadku strefy nocnej umieszczonej na poddaszu. Ponieważ nie wszystkie ściany w takiej sypialni mają pełną wysokość, trudniej będzie wygospodarować w niej miejsce dla wysokich szaf na ubrania.

Łóżko BN00
(fot. BoConcept)

Podstawowym jednak elementem wyposażenia sypialni, niezależnie od jej lokalizacji, jest łóżko. Warto zadbać, by było wygodne i zapewniało pełny relaks. Ważna jest jego szerokość: dla jednej osoby wygodę zagwarantuje już 90 cm, dla dwóch osób powinna ona wynosić co najmniej 160 cm. Głęboki sen zależeć będzie od stelaża (powinien umożliwiać dopływ powietrza do materaca) i samego materaca (na komfort spania wpłynie jego twardość). Łóżko może być wyposażone w pojemnik na pościel, co rozwiąże kwestię jej przechowywania.

Tkanina z kolekcji Trend (fot. Dekoria)

Pozostałe elementy wyposażenia to szafki nocne, komody, półki, ew. szafka RTV (jeśli przewidujemy w sypialni oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki), toaletka z lustrem, które mieć będzie nie tylko walor użytkowy, ale i dekoracyjny. Ponadto optycznie powiększy przestrzeń sypialni.

Ważną kwestią jest dobór kolorów w sypialni. Możemy pozwolić sobie w tym zakresie na pełną dowolność, bo – jak cały dom, tak i to pomieszczenie podlega wyłącznie naszym upodobaniom. 

A ponieważ sypialnia stanowi najbardziej prywatne pomieszczenie w domu, dobór kolorów powinien być w pełni zindywidualizowany, by gwarantować dobre samopoczucie jej głównym użytkownikom. 

Drzwi Villadora Space (fot. Drzwi.pl)

Możemy więc pozwolić sobie na nadanie jej w pełni buduarowego wyglądu, jeśli jednak przewidujemy, że od czasu do czasu zdarzy nam się w sypialni pracować, zapewnijmy jej bardziej stonowane kolory.

Bardzo ważny dla budowania klimatu tego pomieszczenia jest dobór tkanin, których możliwości zastosowania jest wiele: pościel, narzuty, zasłony, poduszki. Wszystkie one istotnie mogą wpłynąć na odbiór tego pomieszczenia.

Oświetlenie jest potrzebne, ale zastosowanie ma głównie oświetlenie punktowe, np. lampki na szafkach nocnych. Światło główne jest raczej rzadko używane w sypialni.

Choć w niżej prezentowanej aranżacji również posłużono się oszczędnymi środkami wyrazu, zastosowano niewiele materiałów, to jednak jej wystrój znacznie się różni od poprzedniej. 

Ze względu na skosy kompozycja powtarza układ strefy niskiej i wysokiej, choć bardziej podkreślona jest ta druga. Symetryczny układ dużych elementów podkreśla wrażenie ładu. 

Propozycja aranżacji sypialni - wariant II
(arch. Agnieszka Włostowska)

Ściana za wezgłowiem łóżka nie jest w całości wykończona klinkierem w bordowym kolorze, tworzy raczej parawany przylegające do ściany, pogłębiające wrażenie dodatkowej przestrzeni. W zależności od ilości miejsca do dyspozycji można użyć płytkę lub cegłę klinkierową. 

Zestaw kolorów jest w tym przypadku weselszy, potraktowany mniej rygorystycznie. Choć ściany i sufit znów są białe, to jednak podłoga odwzorowuje kolor drzwi (jesion, brzoza). Do tej drewnianej kolorystyki dołącza dekoracyjny, ale i funkcjonalny element: wezgłowie łóżka. Jest on bazą dla całej kompozycji mebli: łóżka, szafek nocnych oraz szafki wiszącej nad łóżkiem w zestawie z obrazem. Wprawdzie pewne elementy podkreślają jeszcze symetrię (np. lampki nocne na szafkach przy łóżku), ale nie jest to tak mocny akcent, jak poprzednio. Tkaniny w pasy zielone, białe i szare ożywiają pomieszczenie, wpływają na podniesienie optymistycznego nastroju, dodają energii na cały dzień. Prezentowana sypialnia ma rodzinny charakter, z pewnością chętnie przychodzą do niej dzieci na wspólne oglądanie telewizji lub zabawę. Tu z pewnością toczy się znaczna część rodzinnego życia.

Arch. Agnieszka Włostowska, autorka aranżacji

Sypialnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego snu i potrzebnego każdemu odpoczynku, dlatego ważny jest sposób aranżacji tego pomieszczenia, jego wyposażenie i układ elementów nań się składających. Obecność i rozmieszczenie mebli zależeć będzie od wielkości powierzchni sypialni i jej kształtu. 

Najważniejszym meblem jest łóżko, którego ustawienie powinno przede wszystkim gwarantować swobodny do niego dostęp i respektować nasze upodobania. Ustawmy je na wprost okna, jeśli lubimy widok nieba i budzenie przez wstające słońce lub wybierzmy inną opcję, jeśli taki scenariusz poranka nam nie odpowiada. Zagwarantujmy sobie komfort, by z przyjemnością zaczynać dzień. Zasadne jest umieszczenie dużego lustra w sypialni, lepiej jednak nie robić tego naprzeciwko łóżka, by tuż po przebudzeniu nie stwarzać deprymującego wrażenia czyjejś jeszcze obecności w sypialni. Szafy i komody powinny być ustawione w taki sposób, aby wygodnie na co dzień móc z nich korzystać.

 

Zestawienie materiałów użytych w II wersji aranżacji sypialni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: łóżko BN00 - biały lakier, szafka nocna ścienna VOLANI-CC02 malowana na biało, panel drewniany, szafka ścienna VOLANI-BA04 – nad łóżkiem, malowana na biało podwójna komoda LIMO-4006
 • Dekoria.pl: rolety dekoracyjne, zasłona na szelkach, wałek na łóżko – tkanina z kolekcji TREND 111-29
 • Drzwi.pl: drzwi SPACE (VILLADORA), kolor jesion, brzoza – gładkie
 • Röben Polska: cegła klinkierowa Melbourne

Część 9 konkursu - aranżacja sypialni (wersja I)

Część 8 konkursu - aranżacja łazienki (wersja II)

Część 7 konkursu - aranżacja łazienki (wersja I)

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: Noelia Bis 2MNoelia Bis 2M130,09 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK32TK32130,50 m²
Projekt domu: TK73TK73130,51 m²
Projekt domu: AlandraAlandra131,43 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Torina Bis 2MTorina Bis 2M131,54 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.