Aranżujemy sypialnię – cz. 10 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-30
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Aranżacja sypialni - wariant II (arch. Agnieszka Włostowska)

Dziś przedstawiamy drugą propozycję aranżacji sypialni, przypominamy też zasady dotyczące jej projektowania. Dzisiejszy odcinek jest ostatnim w cyklu konkursowych aranżacji wybranych wnętrz, którym za wzór posłużyły pomieszczenia należące do projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt.

[koniec abstraktu]

Jak wiadomo, sypialnia jest prywatnym pomieszczeniem należącym do strefy nocnej, z założenia służącej wypoczynkowi i przeznaczonej na wyłączny użytek domowników. Aby dobrze pełniła swoją rolę, podstawowy warunek, jaki musi spełnić, dotyczy lokalizacji. Powinna więc znajdować się w najmniej ruchliwym miejscu, odizolowanym od hałasu.

Cegła klinkierowa Mebourne (fot. Röben)

W zależności od typu budynku, z jakim mamy do czynienia, strefa nocna jest sytuowana na jednym poziomie ze strefą dzienną (w domach parterowych) lub na wyższej kondygnacji (domy parterowe z użytkowym poddaszem, domy piętrowe).

Drugim ważnym kryterium, które pozytywnie wpłynie na jej funkcjonalność, jest sąsiedztwo pomieszczeń takich jak łazienka i garderoba. Położenie tych pomieszczeń możliwie blisko siebie do minimum skróci codzienną drogę, jaka jest pokonywana w ich obrębie rano i wieczorem. 

Garderoba z bezpośrednim przejściem z sypialni lub zlokalizowana blisko niej sprawdzi się zwłaszcza w przypadku strefy nocnej umieszczonej na poddaszu. Ponieważ nie wszystkie ściany w takiej sypialni mają pełną wysokość, trudniej będzie wygospodarować w niej miejsce dla wysokich szaf na ubrania.

Łóżko BN00
(fot. BoConcept)

Podstawowym jednak elementem wyposażenia sypialni, niezależnie od jej lokalizacji, jest łóżko. Warto zadbać, by było wygodne i zapewniało pełny relaks. Ważna jest jego szerokość: dla jednej osoby wygodę zagwarantuje już 90 cm, dla dwóch osób powinna ona wynosić co najmniej 160 cm. Głęboki sen zależeć będzie od stelaża (powinien umożliwiać dopływ powietrza do materaca) i samego materaca (na komfort spania wpłynie jego twardość). Łóżko może być wyposażone w pojemnik na pościel, co rozwiąże kwestię jej przechowywania.

Tkanina z kolekcji Trend (fot. Dekoria)

Pozostałe elementy wyposażenia to szafki nocne, komody, półki, ew. szafka RTV (jeśli przewidujemy w sypialni oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki), toaletka z lustrem, które mieć będzie nie tylko walor użytkowy, ale i dekoracyjny. Ponadto optycznie powiększy przestrzeń sypialni.

Ważną kwestią jest dobór kolorów w sypialni. Możemy pozwolić sobie w tym zakresie na pełną dowolność, bo – jak cały dom, tak i to pomieszczenie podlega wyłącznie naszym upodobaniom. 

A ponieważ sypialnia stanowi najbardziej prywatne pomieszczenie w domu, dobór kolorów powinien być w pełni zindywidualizowany, by gwarantować dobre samopoczucie jej głównym użytkownikom. 

Drzwi Villadora Space (fot. Drzwi.pl)

Możemy więc pozwolić sobie na nadanie jej w pełni buduarowego wyglądu, jeśli jednak przewidujemy, że od czasu do czasu zdarzy nam się w sypialni pracować, zapewnijmy jej bardziej stonowane kolory.

Bardzo ważny dla budowania klimatu tego pomieszczenia jest dobór tkanin, których możliwości zastosowania jest wiele: pościel, narzuty, zasłony, poduszki. Wszystkie one istotnie mogą wpłynąć na odbiór tego pomieszczenia.

Oświetlenie jest potrzebne, ale zastosowanie ma głównie oświetlenie punktowe, np. lampki na szafkach nocnych. Światło główne jest raczej rzadko używane w sypialni.

Choć w niżej prezentowanej aranżacji również posłużono się oszczędnymi środkami wyrazu, zastosowano niewiele materiałów, to jednak jej wystrój znacznie się różni od poprzedniej. 

Ze względu na skosy kompozycja powtarza układ strefy niskiej i wysokiej, choć bardziej podkreślona jest ta druga. Symetryczny układ dużych elementów podkreśla wrażenie ładu. 

Propozycja aranżacji sypialni - wariant II
(arch. Agnieszka Włostowska)

Ściana za wezgłowiem łóżka nie jest w całości wykończona klinkierem w bordowym kolorze, tworzy raczej parawany przylegające do ściany, pogłębiające wrażenie dodatkowej przestrzeni. W zależności od ilości miejsca do dyspozycji można użyć płytkę lub cegłę klinkierową. 

Zestaw kolorów jest w tym przypadku weselszy, potraktowany mniej rygorystycznie. Choć ściany i sufit znów są białe, to jednak podłoga odwzorowuje kolor drzwi (jesion, brzoza). Do tej drewnianej kolorystyki dołącza dekoracyjny, ale i funkcjonalny element: wezgłowie łóżka. Jest on bazą dla całej kompozycji mebli: łóżka, szafek nocnych oraz szafki wiszącej nad łóżkiem w zestawie z obrazem. Wprawdzie pewne elementy podkreślają jeszcze symetrię (np. lampki nocne na szafkach przy łóżku), ale nie jest to tak mocny akcent, jak poprzednio. Tkaniny w pasy zielone, białe i szare ożywiają pomieszczenie, wpływają na podniesienie optymistycznego nastroju, dodają energii na cały dzień. Prezentowana sypialnia ma rodzinny charakter, z pewnością chętnie przychodzą do niej dzieci na wspólne oglądanie telewizji lub zabawę. Tu z pewnością toczy się znaczna część rodzinnego życia.

Arch. Agnieszka Włostowska, autorka aranżacji

Sypialnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego snu i potrzebnego każdemu odpoczynku, dlatego ważny jest sposób aranżacji tego pomieszczenia, jego wyposażenie i układ elementów nań się składających. Obecność i rozmieszczenie mebli zależeć będzie od wielkości powierzchni sypialni i jej kształtu. 

Najważniejszym meblem jest łóżko, którego ustawienie powinno przede wszystkim gwarantować swobodny do niego dostęp i respektować nasze upodobania. Ustawmy je na wprost okna, jeśli lubimy widok nieba i budzenie przez wstające słońce lub wybierzmy inną opcję, jeśli taki scenariusz poranka nam nie odpowiada. Zagwarantujmy sobie komfort, by z przyjemnością zaczynać dzień. Zasadne jest umieszczenie dużego lustra w sypialni, lepiej jednak nie robić tego naprzeciwko łóżka, by tuż po przebudzeniu nie stwarzać deprymującego wrażenia czyjejś jeszcze obecności w sypialni. Szafy i komody powinny być ustawione w taki sposób, aby wygodnie na co dzień móc z nich korzystać.

 

Zestawienie materiałów użytych w II wersji aranżacji sypialni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: łóżko BN00 - biały lakier, szafka nocna ścienna VOLANI-CC02 malowana na biało, panel drewniany, szafka ścienna VOLANI-BA04 – nad łóżkiem, malowana na biało podwójna komoda LIMO-4006
 • Dekoria.pl: rolety dekoracyjne, zasłona na szelkach, wałek na łóżko – tkanina z kolekcji TREND 111-29
 • Drzwi.pl: drzwi SPACE (VILLADORA), kolor jesion, brzoza – gładkie
 • Röben Polska: cegła klinkierowa Melbourne

Część 9 konkursu - aranżacja sypialni (wersja I)

Część 8 konkursu - aranżacja łazienki (wersja II)

Część 7 konkursu - aranżacja łazienki (wersja I)

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: Korso 2Korso 2175,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: EgonEgon176,47 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Bono 2Bono 2179,92 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-57HomeKONCEPT-57180,33 m²
Projekt domu: Decyma 8 (CE)Decyma 8 (CE)182,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-07HomeKONCEPT-07183,09 m²
Projekt domu: KleoKleo185,06 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.