Aranżujemy sypialnię – cz. 10 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-30
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Aranżacja sypialni - wariant II (arch. Agnieszka Włostowska)

Dziś przedstawiamy drugą propozycję aranżacji sypialni, przypominamy też zasady dotyczące jej projektowania. Dzisiejszy odcinek jest ostatnim w cyklu konkursowych aranżacji wybranych wnętrz, którym za wzór posłużyły pomieszczenia należące do projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt.

[koniec abstraktu]

Jak wiadomo, sypialnia jest prywatnym pomieszczeniem należącym do strefy nocnej, z założenia służącej wypoczynkowi i przeznaczonej na wyłączny użytek domowników. Aby dobrze pełniła swoją rolę, podstawowy warunek, jaki musi spełnić, dotyczy lokalizacji. Powinna więc znajdować się w najmniej ruchliwym miejscu, odizolowanym od hałasu.

Cegła klinkierowa Mebourne (fot. Röben)

W zależności od typu budynku, z jakim mamy do czynienia, strefa nocna jest sytuowana na jednym poziomie ze strefą dzienną (w domach parterowych) lub na wyższej kondygnacji (domy parterowe z użytkowym poddaszem, domy piętrowe).

Drugim ważnym kryterium, które pozytywnie wpłynie na jej funkcjonalność, jest sąsiedztwo pomieszczeń takich jak łazienka i garderoba. Położenie tych pomieszczeń możliwie blisko siebie do minimum skróci codzienną drogę, jaka jest pokonywana w ich obrębie rano i wieczorem. 

Garderoba z bezpośrednim przejściem z sypialni lub zlokalizowana blisko niej sprawdzi się zwłaszcza w przypadku strefy nocnej umieszczonej na poddaszu. Ponieważ nie wszystkie ściany w takiej sypialni mają pełną wysokość, trudniej będzie wygospodarować w niej miejsce dla wysokich szaf na ubrania.

Łóżko BN00
(fot. BoConcept)

Podstawowym jednak elementem wyposażenia sypialni, niezależnie od jej lokalizacji, jest łóżko. Warto zadbać, by było wygodne i zapewniało pełny relaks. Ważna jest jego szerokość: dla jednej osoby wygodę zagwarantuje już 90 cm, dla dwóch osób powinna ona wynosić co najmniej 160 cm. Głęboki sen zależeć będzie od stelaża (powinien umożliwiać dopływ powietrza do materaca) i samego materaca (na komfort spania wpłynie jego twardość). Łóżko może być wyposażone w pojemnik na pościel, co rozwiąże kwestię jej przechowywania.

Tkanina z kolekcji Trend (fot. Dekoria)

Pozostałe elementy wyposażenia to szafki nocne, komody, półki, ew. szafka RTV (jeśli przewidujemy w sypialni oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki), toaletka z lustrem, które mieć będzie nie tylko walor użytkowy, ale i dekoracyjny. Ponadto optycznie powiększy przestrzeń sypialni.

Ważną kwestią jest dobór kolorów w sypialni. Możemy pozwolić sobie w tym zakresie na pełną dowolność, bo – jak cały dom, tak i to pomieszczenie podlega wyłącznie naszym upodobaniom. 

A ponieważ sypialnia stanowi najbardziej prywatne pomieszczenie w domu, dobór kolorów powinien być w pełni zindywidualizowany, by gwarantować dobre samopoczucie jej głównym użytkownikom. 

Drzwi Villadora Space (fot. Drzwi.pl)

Możemy więc pozwolić sobie na nadanie jej w pełni buduarowego wyglądu, jeśli jednak przewidujemy, że od czasu do czasu zdarzy nam się w sypialni pracować, zapewnijmy jej bardziej stonowane kolory.

Bardzo ważny dla budowania klimatu tego pomieszczenia jest dobór tkanin, których możliwości zastosowania jest wiele: pościel, narzuty, zasłony, poduszki. Wszystkie one istotnie mogą wpłynąć na odbiór tego pomieszczenia.

Oświetlenie jest potrzebne, ale zastosowanie ma głównie oświetlenie punktowe, np. lampki na szafkach nocnych. Światło główne jest raczej rzadko używane w sypialni.

Choć w niżej prezentowanej aranżacji również posłużono się oszczędnymi środkami wyrazu, zastosowano niewiele materiałów, to jednak jej wystrój znacznie się różni od poprzedniej. 

Ze względu na skosy kompozycja powtarza układ strefy niskiej i wysokiej, choć bardziej podkreślona jest ta druga. Symetryczny układ dużych elementów podkreśla wrażenie ładu. 

Propozycja aranżacji sypialni - wariant II
(arch. Agnieszka Włostowska)

Ściana za wezgłowiem łóżka nie jest w całości wykończona klinkierem w bordowym kolorze, tworzy raczej parawany przylegające do ściany, pogłębiające wrażenie dodatkowej przestrzeni. W zależności od ilości miejsca do dyspozycji można użyć płytkę lub cegłę klinkierową. 

Zestaw kolorów jest w tym przypadku weselszy, potraktowany mniej rygorystycznie. Choć ściany i sufit znów są białe, to jednak podłoga odwzorowuje kolor drzwi (jesion, brzoza). Do tej drewnianej kolorystyki dołącza dekoracyjny, ale i funkcjonalny element: wezgłowie łóżka. Jest on bazą dla całej kompozycji mebli: łóżka, szafek nocnych oraz szafki wiszącej nad łóżkiem w zestawie z obrazem. Wprawdzie pewne elementy podkreślają jeszcze symetrię (np. lampki nocne na szafkach przy łóżku), ale nie jest to tak mocny akcent, jak poprzednio. Tkaniny w pasy zielone, białe i szare ożywiają pomieszczenie, wpływają na podniesienie optymistycznego nastroju, dodają energii na cały dzień. Prezentowana sypialnia ma rodzinny charakter, z pewnością chętnie przychodzą do niej dzieci na wspólne oglądanie telewizji lub zabawę. Tu z pewnością toczy się znaczna część rodzinnego życia.

Arch. Agnieszka Włostowska, autorka aranżacji

Sypialnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego snu i potrzebnego każdemu odpoczynku, dlatego ważny jest sposób aranżacji tego pomieszczenia, jego wyposażenie i układ elementów nań się składających. Obecność i rozmieszczenie mebli zależeć będzie od wielkości powierzchni sypialni i jej kształtu. 

Najważniejszym meblem jest łóżko, którego ustawienie powinno przede wszystkim gwarantować swobodny do niego dostęp i respektować nasze upodobania. Ustawmy je na wprost okna, jeśli lubimy widok nieba i budzenie przez wstające słońce lub wybierzmy inną opcję, jeśli taki scenariusz poranka nam nie odpowiada. Zagwarantujmy sobie komfort, by z przyjemnością zaczynać dzień. Zasadne jest umieszczenie dużego lustra w sypialni, lepiej jednak nie robić tego naprzeciwko łóżka, by tuż po przebudzeniu nie stwarzać deprymującego wrażenia czyjejś jeszcze obecności w sypialni. Szafy i komody powinny być ustawione w taki sposób, aby wygodnie na co dzień móc z nich korzystać.

 

Zestawienie materiałów użytych w II wersji aranżacji sypialni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: łóżko BN00 - biały lakier, szafka nocna ścienna VOLANI-CC02 malowana na biało, panel drewniany, szafka ścienna VOLANI-BA04 – nad łóżkiem, malowana na biało podwójna komoda LIMO-4006
 • Dekoria.pl: rolety dekoracyjne, zasłona na szelkach, wałek na łóżko – tkanina z kolekcji TREND 111-29
 • Drzwi.pl: drzwi SPACE (VILLADORA), kolor jesion, brzoza – gładkie
 • Röben Polska: cegła klinkierowa Melbourne

Część 9 konkursu - aranżacja sypialni (wersja I)

Część 8 konkursu - aranżacja łazienki (wersja II)

Część 7 konkursu - aranżacja łazienki (wersja I)

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: Lilia (CE)Lilia (CE)104,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TorontoToronto105,10 m²
Projekt domu: California 2California 2105,60 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-38HomeKONCEPT-38105,64 m²
Projekt domu: Ekonomiczny 2BEkonomiczny 2B106,10 m²
Projekt domu: Lisandra XSLisandra XS106,95 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ogrzewnie domu kominkiem

Już pomijam pozwolenia i przepisy. Ale moim zdaniem ogrzewanie kominkiem domu jest trochę problematyczne. Jak to niektórzy mówią, z salonu robi się kotłownię. Na waszym miejscu zdecydowałabym się jednak na ogrzewanie domu w tradycyjny sposób. Ja mam kocioł na pellet (dobrego, polskiego producenta - firmy Sas) i jest to dla mnie super wygodne rozwiązanie. Kocioł ma automatyczny podajnik, a z pelletu powstaje naprawdę niewiele popiołu, tak że obsługa jego jest bezproblemowa.

Autor: Adeli, data: 2018-03-23 14:00:16

Kominy systemowe

Ale, w czym widzisz problem. Wybierasz interesujący się system, zamawiasz, płacisz i montujesz. Nie ma tu niczego niezwykłego. Tak samo kupuje się system kominowy, jak np. bloczki fundamentowe. To nic skomplikowanego. Pamiętaj tylko przy montażu, że warto pewne newralgiczne elementy zabezpieczyć sznurem uszczelniający. Bardzo dobre sznury ma firma Protector - http://dylatacjeppoz.pl/. Głównie chodzi o to by taki sznur miał wysoką klasę odporności ogniowej.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:49:31

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier, nie wygląda źle. Ale mi ostatnio bardzo przypadły do gustu, nowoczesne elewacje, takie jak można sobie obejrzeć na stronie firmy Barwa System - [url]http://blog.barwasystem.pl/category/produkty/siatki/[/url]. Szczególnie te z siatki wyglądają rewelacyjnie. Oczywiście u nas jeszcze mało kto stosuje takie rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Ale myślę, że patrząc na to, jak dobrze to wygląda i jak jest wygodne jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to z czasem sporo osób, będzie się decydować na właśnie takie elewacje.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:45:48

Oszczędzanie energii_kolektory

Oczywiście, że kolektory mają inne zadanie niż ozdoba budynku. A jednak nie każdemu podoba się wizja, umieszczanie ich na dachu i szpecenia całości. Jak masz dużą działkę, to możesz je spokojnie rozmieścić na działce. Ale już co do szczegółów to musiałbyś się dopytać w jakiejś porządnej firmie, która się tą tematyką zajmuje, jak np. http://oemsolar.pl/. Na pewno będą w stanie ci pomóc, bo od lat robią tego typu rzeczy.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:42:00

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.