Budowanie w 2012, prognozy na 2013

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-12-20
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

W 2012 roku zaczęliśmy budować bardziej ekonomicznie. W 2012 roku zaczęliśmy budować bardziej ekonomicznie.

Dla budownictwa jednorodzinnego rok 2012 był stabilny. Jak wynika z doświadczeń Doradców Domowy.pl, branża nie odnotowała ani spadku, ani też istotnego wzrostu koniunktury. Natomiast koszty budowy nieznacznie, bo o 0,8 procent, spadły w porównaniu z rokiem poprzednim. Postawienie domu nadal jest korzystniejszą cenowo opcją niż zakup mieszkania i ta tendencja nie zmieni się również w 2013 roku.

[koniec abstraktu]

Podczas gdy w branży deweloperskiej panował w mijającym roku spory niepokój, wynikający między innymi ze znacznej nadpodaży mieszkań i słabnącego popytu, nie udzielił się on sektorowi budownictwa jednorodzinnego. Utrzymujące się na wysokim poziomie ceny własnego M w mieście, przemawiają nadal na korzyść domu w podmiejskiej lokalizacji. Jak wynika z aktualnych danych, za postawienie budynku jednorodzinnego z wykończeniem średnio zapłacimy obecnie 2578 zł za mkw. Do kwoty tej doliczyć należy jeszcze koszty działki, które, podobnie jak budowa, w minionym roku utrzymywały się na stabilnym poziomie, z tendencją spadkową w niektórych regionach. W gminach oddalonych od Warszawy do 20 km, za mkw. gruntu zapłacimy średnio między 150 a 200zł. W takich samych odległościach od Wrocławia można nabyć działkę za 100zł za mkw. Tymczasem średnia cena za mkw. mieszkania to 6 401 zł w Warszawie, 6 229 zł we Wrocławiu, 6 336 zł w Poznaniu i 5 501 zł w Krakowie, jak wynika z barometru cenowego portalu RynekPierwotny.com. Zatem w ramach przeciętnego budżetu, wynoszącego 300tys. zł, będzie można nabyć ok. 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta albo ok. 60-metrowe w lokalizacji peryferyjnej. Z tę samą kwotę będziemy mogli wybudować ok. 120-metrowy dom z wykończeniem – nie wliczając w to wydatków na działkę. Porównanie kosztów budowy domu z ceną zakupu miejskiego mieszkania wypada zatem nadal zdecydowanie na korzyść domu. To przesądza o tym, że zainteresowanie prywatnymi inwestycjami nie słabnie.

Częściowo z oszczędności, częściowo na kredyt

Jeżeli chodzi o kredyty budowlane panowały w nich te same tendencje, co w przypadku kredytów hipotecznych zaciąganych na zakup mieszkania. Od kilku lat już obserwujemy zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Jednak miniony rok nie przyniósł pod tym względem żadnych radykalnych względem kredytobiorców decyzji. Kredyty hipoteczne są nadal dostępne w ofercie wszystkich funkcjonujących na naszym rynku banków. Końcówka roku przyniosła dość znaczący wzrost ich sprzedaży, co wiązało się głównie z wygasającym programem Rodzina Na Swoim. Nie zmienił się sposób ustalania zdolności kredytowej. Jak wylicza dla Domowy.pl Agata Chrzanowska, Dyrektor Marketingu Bankowości Hipotecznej w Banku Millenium, przykładowo rodzina 2+1 z miasta o liczbie mieszkańców 100 tys., gdzie dwie osoby osiągają dochody w łącznej wysokości 5 tys. zł netto/mies., bez zobowiązań kredytowych (w tym kart kredytowych), wykazuje maksymalną zdolność kredytową 392 663 tys. Niektóre banki złagodziły wymagania dotyczące wkładu własnego. –Jeżeli klient ubiega się o kredyt w polskiej walucie, nie musi mieć wkładu własnego – mówi Artur Newecki z Getin Noble Bank. –Jeżeli w EURO wymagamy minimum 10% - dodaje. Wojciech Widenka z ING Banku Śląskiego przyznaje, że kredyty z niskim wkładem własnym są droższe. –Dlatego zwyczajowo wynosi on 20%, przy czym należy pamiętać, że przy budowie domu może być nim działka – wyjaśnia. Spora grupa inwestorów stara się obecnie jak największą część inwestycji sfinansować ze środków własnych, uzyskanych na przykład w wyniku sprzedaży mieszkania, kredyt zaciągając na przykład tylko na prace wykończeniowe. Rzadko natomiast zdarza się, aby banki pożyczały pieniądze tylko na postawienie stanu surowego, bo w większości przypadków budowana nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu.

Kierunek: dom ekonomiczny

Miniony rok przyniósł wyraźne sprecyzowanie dwóch tendencji w preferencjach inwestorów: chcemy budować po pierwsze ekonomicznie, po drugie – energooszczędnie. – Właśnie te kryteria mają obecnie zasadniczy wpływ na decyzje dotyczące wyboru projektów domów – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Dlatego decydujemy przeważnie się na nieduże domy, o powierzchni do 130 mkw. Coraz bardziej nas przekonują proste, zwarte bryły, pozbawione ozdobników konstrukcyjnych w postaci lukarn, wykuszy czy balkonów, przykryte dwuspadowym, nieskomplikowanym dachem. Takie budynki są nie tylko tanie w budowie, ale również przynoszą wymierne oszczędności już na etapie eksploatacji. Budowę domu zaczynamy traktować jako długoterminowo opłacalną inwestycję i nasza świadomość w tym zakresie jest coraz większa. Codzienną wygodę chcemy łączyć z komfortem finansowym, dlatego największą popularnością cieszą się projekty, którym przyświeca zasada: minimum środków, maksimum funkcjonalności – dodaje.

Nowością w 2012 roku był wzrost zainteresowania domami z płaskim dachem, ponieważ właśnie ten typ budynku uchodzi za najbardziej energooszczędny. Natomiast miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w wielu regionach nadal pozostają nieprzychylne takiemu typowi budownictwa, na przykład w Kielcach, Wrocławiu czy Poznaniu, gdzie do Doradców Domowy.pl w minionym roku skierowano szczególnie dużo zapytań o projekty z płaskim dachem. W wyraźnym odwrocie są natomiast domy w stylu dworkowym, wypierane przez nowoczesne i proste formy.

Rok 2013: w stronę energooszczędności

Jak prognozują eksperci Domowy.pl, rok 2013 ma przynieść kontynuację tendencji panujących w budownictwie jednorodzinnym w roku minionym. – Wyciągając wnioski z ostatnich miesięcy, spodziewamy się dalszego wzrostu popularności ekonomicznych i pozwalających na redukcję zużycia energii domów – mówi Hanna Krzyżosiak. – Zwłaszcza że od pierwszego kwartału 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma uruchomić program dopłat do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Bez względu na to, ilu inwestorom uda się uzyskać dofinansowanie, na pewno inicjatywa ta przyniesie dalszą popularyzację standardu budownictwa, jaki na Zachodzie obowiązuje już od dłuższego czasu – będziemy dążyć do tego, aby straty ciepła w naszych domach były jak najmniejsze. Przewidujemy wzrost zainteresowania takimi technologiami jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, również materiałami, które pozwolą na wznoszenie cieplejszych ścian – dodaje ekspertka Domowy.pl.

Rok 2013 ma też być ostatnim, w którym będzie można odzyskać VAT za zakup materiałów budowlanych, co zmobilizuje część inwestorów do tego, aby zrealizować budowę właśnie w tym czasie.

Dom – dostępna opcja

Optymistyczną wiadomością dla branży jest fakt, że własna inwestycja budowlana nadal pozostaje w sferze możliwości nawet niezbyt majętnego Kowalskiego. Mając do wyboru 50-metrowe mieszkanie, a dwa razy większy dom, który dodatkowo możemy wybudować tak, aby przynosił wymierne oszczędności na etapie eksploatacji – wybierzemy opcję na pewno bardziej racjonalną i ekonomiczną.

 

Projekt domu: TK17TK17120,68 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 2Z Pomysłem 2121,90 m²
Projekt domu: Jawor IIIJawor III122,05 m²
Projekt domu: Jemioła 2 Jemioła 2 122,22 m²
Projekt domu: Helena RexHelena Rex122,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK28ATK28A122,59 m²
Więcej polecanych projektów domów

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16

Mały ogród

Dokładnie im mniej kombinowania tym lepiej ,ja bym zrobiła jeden skalnik gdzieś w rogu ,posadziłabym byliny (ja tak mam) i fajnie jest odgrodzić te rośliny elementami małej architektury.Ja skorzystałam z oferty firmy Joniec,pasowała mi kolorystyka elementów skarpowych i dzięki nim uzyskałam dwupoziomowy skalnik.a w środku ogrodu po prostu posadź trawę.

Autor: arla17, data: 2018-08-09 22:14:49
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.