Budowanie w 2012, prognozy na 2013

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-12-20
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

W 2012 roku zaczęliśmy budować bardziej ekonomicznie. W 2012 roku zaczęliśmy budować bardziej ekonomicznie.

Dla budownictwa jednorodzinnego rok 2012 był stabilny. Jak wynika z doświadczeń Doradców Domowy.pl, branża nie odnotowała ani spadku, ani też istotnego wzrostu koniunktury. Natomiast koszty budowy nieznacznie, bo o 0,8 procent, spadły w porównaniu z rokiem poprzednim. Postawienie domu nadal jest korzystniejszą cenowo opcją niż zakup mieszkania i ta tendencja nie zmieni się również w 2013 roku.

[koniec abstraktu]

Podczas gdy w branży deweloperskiej panował w mijającym roku spory niepokój, wynikający między innymi ze znacznej nadpodaży mieszkań i słabnącego popytu, nie udzielił się on sektorowi budownictwa jednorodzinnego. Utrzymujące się na wysokim poziomie ceny własnego M w mieście, przemawiają nadal na korzyść domu w podmiejskiej lokalizacji. Jak wynika z aktualnych danych, za postawienie budynku jednorodzinnego z wykończeniem średnio zapłacimy obecnie 2578 zł za mkw. Do kwoty tej doliczyć należy jeszcze koszty działki, które, podobnie jak budowa, w minionym roku utrzymywały się na stabilnym poziomie, z tendencją spadkową w niektórych regionach. W gminach oddalonych od Warszawy do 20 km, za mkw. gruntu zapłacimy średnio między 150 a 200zł. W takich samych odległościach od Wrocławia można nabyć działkę za 100zł za mkw. Tymczasem średnia cena za mkw. mieszkania to 6 401 zł w Warszawie, 6 229 zł we Wrocławiu, 6 336 zł w Poznaniu i 5 501 zł w Krakowie, jak wynika z barometru cenowego portalu RynekPierwotny.com. Zatem w ramach przeciętnego budżetu, wynoszącego 300tys. zł, będzie można nabyć ok. 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta albo ok. 60-metrowe w lokalizacji peryferyjnej. Z tę samą kwotę będziemy mogli wybudować ok. 120-metrowy dom z wykończeniem – nie wliczając w to wydatków na działkę. Porównanie kosztów budowy domu z ceną zakupu miejskiego mieszkania wypada zatem nadal zdecydowanie na korzyść domu. To przesądza o tym, że zainteresowanie prywatnymi inwestycjami nie słabnie.

Częściowo z oszczędności, częściowo na kredyt

Jeżeli chodzi o kredyty budowlane panowały w nich te same tendencje, co w przypadku kredytów hipotecznych zaciąganych na zakup mieszkania. Od kilku lat już obserwujemy zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Jednak miniony rok nie przyniósł pod tym względem żadnych radykalnych względem kredytobiorców decyzji. Kredyty hipoteczne są nadal dostępne w ofercie wszystkich funkcjonujących na naszym rynku banków. Końcówka roku przyniosła dość znaczący wzrost ich sprzedaży, co wiązało się głównie z wygasającym programem Rodzina Na Swoim. Nie zmienił się sposób ustalania zdolności kredytowej. Jak wylicza dla Domowy.pl Agata Chrzanowska, Dyrektor Marketingu Bankowości Hipotecznej w Banku Millenium, przykładowo rodzina 2+1 z miasta o liczbie mieszkańców 100 tys., gdzie dwie osoby osiągają dochody w łącznej wysokości 5 tys. zł netto/mies., bez zobowiązań kredytowych (w tym kart kredytowych), wykazuje maksymalną zdolność kredytową 392 663 tys. Niektóre banki złagodziły wymagania dotyczące wkładu własnego. –Jeżeli klient ubiega się o kredyt w polskiej walucie, nie musi mieć wkładu własnego – mówi Artur Newecki z Getin Noble Bank. –Jeżeli w EURO wymagamy minimum 10% - dodaje. Wojciech Widenka z ING Banku Śląskiego przyznaje, że kredyty z niskim wkładem własnym są droższe. –Dlatego zwyczajowo wynosi on 20%, przy czym należy pamiętać, że przy budowie domu może być nim działka – wyjaśnia. Spora grupa inwestorów stara się obecnie jak największą część inwestycji sfinansować ze środków własnych, uzyskanych na przykład w wyniku sprzedaży mieszkania, kredyt zaciągając na przykład tylko na prace wykończeniowe. Rzadko natomiast zdarza się, aby banki pożyczały pieniądze tylko na postawienie stanu surowego, bo w większości przypadków budowana nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu.

Kierunek: dom ekonomiczny

Miniony rok przyniósł wyraźne sprecyzowanie dwóch tendencji w preferencjach inwestorów: chcemy budować po pierwsze ekonomicznie, po drugie – energooszczędnie. – Właśnie te kryteria mają obecnie zasadniczy wpływ na decyzje dotyczące wyboru projektów domów – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Dlatego decydujemy przeważnie się na nieduże domy, o powierzchni do 130 mkw. Coraz bardziej nas przekonują proste, zwarte bryły, pozbawione ozdobników konstrukcyjnych w postaci lukarn, wykuszy czy balkonów, przykryte dwuspadowym, nieskomplikowanym dachem. Takie budynki są nie tylko tanie w budowie, ale również przynoszą wymierne oszczędności już na etapie eksploatacji. Budowę domu zaczynamy traktować jako długoterminowo opłacalną inwestycję i nasza świadomość w tym zakresie jest coraz większa. Codzienną wygodę chcemy łączyć z komfortem finansowym, dlatego największą popularnością cieszą się projekty, którym przyświeca zasada: minimum środków, maksimum funkcjonalności – dodaje.

Nowością w 2012 roku był wzrost zainteresowania domami z płaskim dachem, ponieważ właśnie ten typ budynku uchodzi za najbardziej energooszczędny. Natomiast miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w wielu regionach nadal pozostają nieprzychylne takiemu typowi budownictwa, na przykład w Kielcach, Wrocławiu czy Poznaniu, gdzie do Doradców Domowy.pl w minionym roku skierowano szczególnie dużo zapytań o projekty z płaskim dachem. W wyraźnym odwrocie są natomiast domy w stylu dworkowym, wypierane przez nowoczesne i proste formy.

Rok 2013: w stronę energooszczędności

Jak prognozują eksperci Domowy.pl, rok 2013 ma przynieść kontynuację tendencji panujących w budownictwie jednorodzinnym w roku minionym. – Wyciągając wnioski z ostatnich miesięcy, spodziewamy się dalszego wzrostu popularności ekonomicznych i pozwalających na redukcję zużycia energii domów – mówi Hanna Krzyżosiak. – Zwłaszcza że od pierwszego kwartału 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma uruchomić program dopłat do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Bez względu na to, ilu inwestorom uda się uzyskać dofinansowanie, na pewno inicjatywa ta przyniesie dalszą popularyzację standardu budownictwa, jaki na Zachodzie obowiązuje już od dłuższego czasu – będziemy dążyć do tego, aby straty ciepła w naszych domach były jak najmniejsze. Przewidujemy wzrost zainteresowania takimi technologiami jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, również materiałami, które pozwolą na wznoszenie cieplejszych ścian – dodaje ekspertka Domowy.pl.

Rok 2013 ma też być ostatnim, w którym będzie można odzyskać VAT za zakup materiałów budowlanych, co zmobilizuje część inwestorów do tego, aby zrealizować budowę właśnie w tym czasie.

Dom – dostępna opcja

Optymistyczną wiadomością dla branży jest fakt, że własna inwestycja budowlana nadal pozostaje w sferze możliwości nawet niezbyt majętnego Kowalskiego. Mając do wyboru 50-metrowe mieszkanie, a dwa razy większy dom, który dodatkowo możemy wybudować tak, aby przynosił wymierne oszczędności na etapie eksploatacji – wybierzemy opcję na pewno bardziej racjonalną i ekonomiczną.

 

Projekt domu: Noelia BisNoelia Bis129,43 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: EkorodzinnyEkorodzinny130,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Noelia Bis 2MNoelia Bis 2M130,09 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK32TK32130,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Rodzinny 2Rodzinny 2130,60 m²
Projekt domu: Driada 2Driada 2130,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.