Porady budowlane
Jak ogrzewać by nie zanieczyszczać?
Zanieczyszczenie powietrza to problem wielu polskich miast. Choć zjawisko smogu ma na razie charakter punktowy, zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się nie tylko nad miastami. Coraz gęściej zabudowywane tereny podmiejskie i wiejskie to generatory kolejnych skupisk dymu. By walczyć z degradacją środowiska naturalnego wprowadzane są kolejne zakazy i obostrzenia. Ich zakres obejmuje również budownictwo. Przede wszystkim wyraźnie zbliżamy się do wyeliminowania tych sposobów ogrzewania domów, które szkodzą środowisku, czyli również nam samym.
Więcej o sposobach ogrzewania, które nie szkodzą środowisku
Dachy bezokapowe – jak uniknąć błędów
Okapem nazywamy dolną krawędź dachu, która jest wysunięta poza budynek. Wykonuje się ją po to, by uniknąć zalewania ścian wodą opadową spływającą z dachu. Wykończeniem okapu jest rynna, która odprowadza wodę do rur spustowych jednak niekiedy ulewne deszcze przepełniają rynny i wtedy okap spełnia swoją funkcję w 100%. Przez wiele lat okap był nieodzownym elementem dachów, i mimo, że już w średniowieczu stosowano rozwiązania bezokapowe popularność okapu nie słabła. Dopiero pojawienie się „nowoczesnych stodół” – budynków inspirowanych zabudowaniami gospodarczymi wymusiło powrót do zapomnianej technologii – oczywiście w mocno uwspółcześnionej wersji.
Więcej o dachach bezokapowych
Lokalizacja zbiornika gazu i zbiornika oleju opałowego
Budując dom zmagamy się z różnorakimi trudnościami i nieprzewidzianymi sytuacjami. Jednym z problemów, jakie mogą wystąpić jest brak możliwości podpięcia się do instalacji. Najczęstszym problemem jest brak instalacji kanalizacyjnej rozwiązywany zazwyczaj poprze budowę bezodpływowych zbiorników tzw. szamb. Kolejna instalacją, której brak, choć nie tak dotkliwy jak brak odprowadzenia nieczystości, bywa sporym utrudnieniem jest instalacja gazowa.
Więcej o lokalizacji zbiornika gazu i zbiornika oleju opałowego
Dziennik budowy
Po otrzymaniu pozwolenia na budowę jednym z kroków, jakie będziemy musieli podjąć, jest założenie dziennika budowy. Zgodnie z Art. 45. Ustawy Prawa Budowlanego dziennik budowy i tablica informacyjna są dokumentami urzędowymi. Dziennik budowy jest dowodem potwierdzającym wykonanie poszczególnych prac i etapów. Wszystko, co zostało w nim zapisane musi być zgodne ze stanem faktycznym.
Więcej o prowadzeniu dziennika budowy
Tynki gliniane - czym się charakteryzują
Wraz ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska coraz większym zainteresowaniem cieszą się tynki gliniane. Architekci inspirowani ekologicznym nurtem coraz chętniej wykorzystują glinę w swoich projektach. Na czym polega jej fenomen?
Więcej o naturalnych tynkach glinianych
Jak wybrać wykonawcę
Jedną z kluczowych decyzji, jakie musi podjąć inwestor, jest wybór wykonawcy. Od niego będzie zależał właściwy przebieg inwestycji, jakość prac budowlanych i nasze zadowolenie z użytkowania domu. Dlatego warto dobrze się przygotować do wyboru odpowiedniej ekipy, wiedzieć, czego powinniśmy od niej wymagać oraz jak zweryfikować jej wiedzę i umiejętności.
Więcej o tym, jak wybrać wykonawcę
Termomodernizacja - przygotuj dom przed nadejściem zimy
Przeprowadzenie termomodernizacji wiąże się nie tylko ze zgromadzeniem odpowiedniego budżetu na zakup materiałów oraz wynagrodzenie dla wykonawcy, ale także z opracowaniem planu robót. Wielu inwestorów decyduje się na przeprowadzenie tych prac w dwóch sezonach budowlanych – jesienią przyklejany jest styropian, a wiosną następuje wykończenie elewacji tynkiem dekoracyjnym czy farbą. Maciej Iwaniec - ekspert z firmy Baumit, renomowanego producenta kompletnych systemów ociepleń, wyjaśnia, czy takie rozwiązanie jest korzystne i czy ma wpływ na poprawność termorenowacji.
Więcej o dociepleniu ścian domu
Technologia budowy domu a wygoda użytkowania
Beton komórkowy, panele SIP, domy z bala, czy szkieletowe? Każda z technologii posiada zalety i wady. A jak wybudujemy dom najszybciej?
Więcej o zaletach i wadach technologii budowy domów
Komfortowa przestrzeń do nauki
Czas zakupu podręczników i szkolnych wyprawek już za nami. Aby nasze pociechy miały jak najlepsze warunki do nauki, warto także zadbać o stworzenie im przestrzeni, w której spokojnie będą mogły przyswajać wiedzę. Poza wyborem wygodnego biurka i krzesła, pamiętajmy też o zapewnieniu dostępu naturalnego światło, którego natężenie powinniśmy regulować.
Więcej o roletach i markizach marki Fakro
Nowe rynny na jesień
Schyłek lata i początek jesieni to najlepszy moment na wymianę systemu rynnowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego wzornictwa firma Galeco udowadnia, że rynny to coś więcej niż tylko niezbędny i użyteczny element każdego budynku.
Więcej o modnych rynnach
Dobry Start
- Dziennik i tablica budowy
- Projekty małej architektury
- Pakiet magazynów wnętrzarskich
- Pakiet magazynów budowlanych
Twoje Korzyści
- Największy wybór projektów
- Gwarancja najniższej ceny
- Bezpłatna dostawa
- Możliwość wymiany lub zwrotu
- Bezpłatna zgoda na zmiany
- 5 najciekawszych projektów domów do 100 m²
- Projekty domów: 5 modnych willi miejskich
- Wykończenie powierzchni dachówki
- FAKRO z nagrodą za okna DXW oraz INNOVIEW
- Schody wejściowe
- FAKRO nominowane do nagrody BIMobject Awards 2018
- Kształtowanie elewacji z klinkieru
- Markiza VMZ cleanAir w finale Konkursu Dobry Wzór 2018
- Dachowa lukarna i wole oko
- Ryszard Florek został uhonorowany nagrodą gospodarczą PUIG
Projekt domu + dodatki + PREZENT!
Na dobry start i miły początek budowania każdy,
kto zamówi u nas gotowy projekt domu, otrzymuje
GRATIS Domowy Starter zawierający:
- Prezent – rejestrator jazdy
- Dziennik budowy
- Tablicę budowy
- Projekty Małej Architektury – Altana, Grill, Wędzarnia
- Zestaw Wokół Domu – Projekt Przydomowej Oczyszczalni, Projekt Szamba, Projekt Odzysku Wody Deszczowej
- Domowy Poradnik dla budujących
- Pakiet magazynów wnętrzarskich i budowlanych
- Bezpłatną zgodę na zmiany w projekcie
- Wysyłkę kurierem gratis