Budownictwo prefabrykowane

Opracowanie: Wolf System Sp. z o.o.; Data publikacji: 2011-03-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Domy prefabrykowane zyskują coraz więcej zwolenników Domy prefabrykowane zyskują coraz więcej zwolenników, fot. Wolf System

Domy prefabrykowane zyskują w naszym kraju coraz większe rzesze zwolenników. Dlaczego? Otóż tego typu budynki cechuje energooszczędność, niskie koszty eksploatacji, a także szybki montaż i ekologiczne materiały użyte do ich produkcji. Szerzej o zaletach technologii domów z prefabrykatów mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o.

[koniec abstraktu]

Przez dziesiątki lat pokutowało w Polsce przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej, murowanej. Od niedawna daje się jednak zauważyć zmianę tego stanowiska – coraz większa liczba rodaków zaczyna doceniać zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego. Czym jest spowodowana taka rewolucja w poglądach? „Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - jesteśmy coraz bardziej wymagający. Chcemy, by nasze domy cechowały się doskonałymi parametrami termicznymi, były niedrogie w utrzymaniu i zbudowane nie tylko szybko, ale również z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Takie właśnie możliwości dają nam domy prefabrykowane”, mówi Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych firmy Wolf System.

Czas to pieniądz

Budowa domu prefabrykowanego przebiega szybko i sprawnie Budowa domu prefabrykowanego przebiega szybko i sprawnie, fot. Wolf System

Jedną z najważniejszych zalet budownictwa prefabrykowanego jest, jak sama nazwa wskazuje – wykorzystanie prefabrykatów. Dzięki temu, że większa część konstrukcji przygotowywana jest w halach produkcyjnych, montaż domów przebiega szybko i bezproblemowo. Dominik Kosmała w firmy Wolf System wyjaśnia: „Proces stawiania budynku prefabrykowanego jest zdecydowanie łatwiejszy i przyjemniejszy niż w przypadku tradycyjnej technologii murowanej. Jako, że na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się niczym klocki i poddaje ostatecznej obróbce, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działań. Ważne jest również to, że całość prac prowadzona jest przez jedną, wyspecjalizowaną ekipę montażową, dzięki czemu możemy uniknąć wielu niepotrzebnych przestojów”. Co istotne, skrócenie czasu budowy niesie ze sobą duże korzyści przede wszystkim dla tych, którzy zmuszeni byli do wzięcia kredytu na dom. „W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na finansowanie budowy z bieżących dochodów, stąd też większość z nas zaciąga w tym celu wielotysięczne pożyczki. Budowa domu murowanego nierzadko przeciąga się jednak w nieskończoność i wówczas inwestorzy muszą zacząć spłacać kredyt przed zakończeniem prac, co zwiększa ich wydatki i jest mocno frustrujące. W przypadku domów prefabrykowanych mamy pewność, że najpóźniej po kilku miesiącach od rozpoczęcia budowy będziemy mogli wprowadzić się do własnego domu i zacząć regulować zobowiązania względem banku”, tłumaczy Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o.

Oszczędzanie energii = niższe rachunki

Kolejną bardzo istotną zaletą budownictwa prefabrykowanego jest energooszczędność, a co za tym idzie – niskie koszty eksploatacji domu. „Doskonałe parametry termiczne budynków z prefabrykatów to przede wszystkim zasługa dobrej izolacji newralgicznych punktów, takich jak okna i ściany. Przykładowo przegrody zewnętrzne Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System wyróżniają się współczynnikiem przenikalności cieplnej U na poziomie 0,14 W/m²K! Dzięki temu domy posiadające tego typu ściany spełniają nie tylko wymogi budownictwa energooszczędnego, ale również pasywnego, Oznacza to, że wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/m2”, mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System. Warto zaznaczyć, że wyeliminowanie powstawania mostków termicznych w domach prefabrykowanych i ograniczenie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz, przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. „Koszty eksploatacji domów prefabrykowanych są o 40-60% niższe niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to naprawdę duże oszczędności, a także jest korzystne dla środowiska naturalnego”, dodaje Dominik Kosmała z firmy Wolf System.

Życie w zgodzie z naturą

Niskie zapotrzebowanie na energię to nie jedyny aspekt, który przekona do technologii budownictwa prefabrykowanych zwolenników ekologicznego trybu życia. Domy gotowe są przyjazne dla środowiska również dzięki wykorzystaniu do ich budowy drewna – surowca niezwykle trwałego, a przy tym zapewniającego optymalną izolację cieplną i akustyczną. Jak wyjaśnia Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System: „Konstrukcja domów z prefabrykatów opiera się w zdecydowanej większości na drewnie, czyli materiale w 100% naturalnym. Dzięki temu panuje w nich przyjazny mikroklimat i nawet alergicy czują się w takich budynkach bardzo komfortowo. Warto również zaznaczyć, że liderzy na rynku budownictwa drewnianego, w tym firma Wolf System, nie impregnują surowca żadnymi substancjami toksycznymi, zatem z czystym sumieniem można ich domy prefabrykowane nazwać ekologicznymi”.

Co ciekawe, fakt, że domy prefabrykowane oparte są na lekkiej konstrukcji wcale nie wyklucza możliwości budowania ich w polskich warunkach klimatycznych. „Domy drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością w Skandynawii i w austriackich Alpach, czyli rejonach o klimacie zdecydowanie surowszym niż nasz. Jak pokazują wieloletnie obserwacje, nawet podczas srogich mrozów czy dużych wahań temperatury w budynkach z prefabrykatów panuje przyjemne ciepło”, dodaje Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System.

Projekt: dom

Decydując się na budowę domu zawsze chcemy, by idealnie wpisywał się on w nasz gust i upodobania. Budownictwo prefabrykowane daje nam możliwość stworzenia dowolnego projektu architektonicznego lub też - wyboru pasującego nam konceptu z portfolio producenta. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy inwestorzy zmieniają zdanie w kwestii technologii budowania w momencie, gdy mają już wybrany projekt dla domu murowanego. Co zrobić w takiej sytuacji? Dominik Kosmała z firmy Wolf System mówi: „Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest jak najbardziej możliwe. Specjaliści pracujący w naszej firmie, na życzenie inwestorów, mogą dokonać takiej adaptacji, a nawet zmodyfikować projekt zgodnie nowymi wytycznymi przyszłych mieszkańców”. Mówiąc krótko – kiedy mamy jasno sprecyzowane plany odnośnie naszego wymarzonego domu, nic nie stanie na przeszkodzie w ich realizacji.

Budowa domu większości z nas kojarzy się niezwykle skomplikowanym procesem, wymagającym koordynacji wielu działań i pochłaniającym coraz większe ilości pieniędzy. Z tego też względu, zamiast nadzorować kolejne ekipy budowlane i czekać wiele miesięcy na zakończenie prac, warto zdecydować się na dom prefabrykowany. Nie tylko powstanie on w bardzo krótkim czasie, ale przy tym będzie energooszczędny i ekologiczny.

Więcej polecanych projektów domów

Co zamiast drewnianego tarasu???

[url=http://www.domy-marbor.pl/pl/domki-letniskowe]jjj[/url]

Autor: dominex, data: 2019-04-05 12:24:12

Spadki w łazience

Masz na myśli spadki przy odpływie prysznica? Oprócz tego musisz pamiętać o dobrej armaturze, żeby Ci się woda nie lała wokół, nie rozpryskiwała. Wiem, że fajne modele ma Kludi www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/

Autor: Pani Ola, data: 2019-03-29 11:19:28

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.