Ciepły strop w Twoim domu

Autor: Konbet; Data publikacji: 2013-10-28
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Teriva Plus, Konbet (fot. Konbet) Teriva Plus, Konbet (fot. Konbet)

Nadchodzące chłodne dni i noce z pierwszymi przymrozkami, ponaglają aby zadbać o odpowiednie ocieplenie domu. Zwykle w pierwszej kolejności myślimy wtedy o odpowiedniej izolacji ścian. Jednak nie możemy zapominać także o właściwie dobranym stropie, który powinien spełniać wymagania termoizolacyjne, pozwalające na ekonomiczne użytkowanie domu.

[koniec abstraktu]

Filozofia budowania domów energooszczędnych zakłada, że do oszczędności energii może przyłożyć się niemal każdy element składowy budynku. Zmniejszenie poziomu wykorzystywanej energii mogą wspomóc nie tylko odpowiednie okna i drzwi (które powinny posiadać współczynnik przepuszczalności termicznej na poziomie około 0,85 W/m2K) – z czym się zwykle kojarzą - ale nawet odpowiedni projekt rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń w budynku. Energię w budynkach można także zaoszczędzić montując odpowiednie stropy. 

Z punktu widzenia teorii wymiany ciepła, strop jest przegrodą przez którą przepływać będzie strumień ciepła. Przegrodą, która w odróżnieniu od np. ścian, umieszczona jest zawsze prostopadle do kierunku przepływu ciepła – które odbywa się w górę lub w dół. W związku z powyższym to właśnie ten element konstrukcyjny budynku mieszkalnego będzie odgrywał szczególną rolę w momencie, gdy pomyślimy o zbudowaniu domu energooszczędnego. 

Elementy systemu stropowego KONBET TERMO SYSTEM (fot. Konbet) Elementy systemu stropowego KONBET TERMO SYSTEM (fot. Konbet)

Mając na uwadze troskę o poszanowanie energii, wielu producentów działających w branży budowlanej oferuje produkty, które w szczególny sposób dotyczą problemu zmniejszenia zużycia energii cieplnej oraz surowców przeznaczonych na budowę. Jednym z przykładów tego typu produktów jest system stropowy „KONBET TERMO SYSTEM”, produkcji firmy KONBET POZNAŃ. Każdy z wymienionych wariantów odznacza się innymi właściwościami. W pustaku 10-komorowym TERMO, dzięki specjalnie zaprojektowanym przestrzeniom powietrznym z mijającą się ścianką pionową, eliminujemy mostki termiczne i dzięki temu uzyskujemy najwyższe na rynku parametry termoizolacyjne wielokomorowego pustaka stropowego wykonanego z keramzytobetonu. Wariant drugi bazuje na pustaku stropowym 5-komorowym TERIVA PLUS. Pustak ten posiada górną nadlewkę z keramzytobetonu, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego nadbetonu jak klasyczne stropy gęstożebrowe, beton układamy tylko w przestrzeniach miedzybelkowych. Wspomniana nadlewka, nadaje temu rozwiązaniu właściwości termiczne zbliżone do pustaka 10-komorowego i pozwala na dodatkowe oszczędności na betonie (ponad 20%). Oszczędzamy podwójnie – energię oraz surowiec (w tym wypadku beton towarowy). Ostatni wariant KONBET TERMO SYSTEMU to pustak styropianowy TERIVA LIGHT. Są to kształtki o przekroju poprzecznym zbliżonym do pustaka stropowego np. 10-komorowego o długości 1 m. TERIVA LIGHT to najlżejszy i najcieplejszy strop gęstożebrowy – dla wszystkich tych, którzy mają świadomość płacenia rachunków za ogrzewanie przez okres kilkudziesięciu lat! 

Coraz mniej osób decyduje się dziś pozostawić poddasze swojego domu nieużytkowym. Zwykle wykorzystuje się tę przestrzeń na tyle, na ile pozwalają skosy dachu. Niezależnie jednak od tego czy na poddaszu planujemy urządzić dodatkowy pokój czy gabinet do pracy, warto zadbać o odpowiednią izolację stropu aby uniknąć strat ciepła. 

Teriva Light, Konbet (fot. Konbet) Teriva Light, Konbet (fot. Konbet)

Przygotowując się do wykonania izolacji stropu należy pamiętać, że powinna być ona dostosowana do różnicy temperatur występujących po obu stronach przegrody. Stropy, które oddzielają pomieszczenia domu od środowiska zewnętrznego powinny spełniać wymagania zawarte w odpowiednim rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Przy ocieplaniu stropu drewnianego należy wziąć pod uwagę fakt, że warstwa izolacyjna powinna mieć minimum 25 centymetrów. Dlatego wykorzystuje się przestrzeń między belkami lub obniża nieco sufit. W sytuacji, gdy sufity wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych, ocieplenie układa się dwuwarstwowo, stosując dodatkowo folię paraizolacyjną, która zabezpiecza materiał przed wilgocią. Materiał układa się pomiędzy belkami bardzo szczelnie – przy ścianach zewnętrznych powinien on zachodzić na murłaty. Przy izolacji z płyt styropianowych najlepiej jest zdecydować się na materiał z krawędziami na pióro-wpust, co daje gwarancję szczelnego przylegania elementów. 

Przy ocieplaniu stropu betonowego materiał izolacyjny należy rozłożyć na całej powierzchni poddasza i układa się go dwuwarstwowo. Wełna mineralna musi być umieszczona na folii paroszczelnej z zakładem ok 10 centymetrów, który skleja się taśmą samoprzylepną. Dobrze jest zabezpieczyć warstwę wierzchnią materiałem izolującym od wiatru. 

- W domach jednorodzinnych ilość ciepła, które „ucieka” może wynosić nawet do 30% całkowitych strat ciepła. W związku z tym, właściwie dobrany strop powinien spełniać termoizolacyjne oczekiwania przyszłych mieszkańców. Konbet Termo System został zaprojektowany z myślą o Inwestorze poszukującym produktów wysokoenergooszczędnych. Dla porównania opór przenikania ciepła, przy przepływie ciepła w dół dla Terivy Plus jest o 128% wyższy (w porównaniu do pustaka stropowego 3-komorowego keramzytobetonowego) i wynosi 0,844 m2K/W – tłumaczy Jacek Wawrzyński Marketing Manager z firmy KONBET POZNAŃ.

Projekt domu: Umbra (KO)Umbra (KO)88,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TiborTibor90,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Elka 3 Elka 3 91,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Pelikan SlimPelikan Slim92,40 m²
Projekt domu: DorianDorian92,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Santia BisSantia Bis93,28 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Co zamiast drewnianego tarasu???

[url=http://www.domy-marbor.pl/pl/domki-letniskowe]jjj[/url]

Autor: dominex, data: 2019-04-05 12:24:12

Spadki w łazience

Masz na myśli spadki przy odpływie prysznica? Oprócz tego musisz pamiętać o dobrej armaturze, żeby Ci się woda nie lała wokół, nie rozpryskiwała. Wiem, że fajne modele ma Kludi www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/

Autor: Pani Ola, data: 2019-03-29 11:19:28

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.