Czwarta edycja VELUX Daylight Symposium

Opracowanie: VELUX Polska Sp. z o.o.; Data publikacji: 2011-05-18
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Czwarta edycja VELUX Daylight Symposium, fot. VELUX Czwarta edycja VELUX Daylight Symposium, fot. VELUX

Czwarta edycja VELUX Daylight Symposium, która odbyła się w Szwajcarii, w Lozannie w dniach 3-5 maja 2011 roku zgromadziła międzynarodowe grono ponad 300 ekspertów, którzy dyskutowali na temat światła dziennego z perspektywy mieszkańców i użytkowników budynków.

[koniec abstraktu]

„Organizowane przez firmę VELUX Daylight Sympozjum prezentuje różnorodne obszary nauki zajmującej się tematyką światła dziennego. Ta wymiana wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy architektami, inżynierami, projektantami oświetlenia, neurologami, antropologami, czy biologami jest niezwykle cenna dla wszystkich uczestników sympozjum. Jest to jedyne tego rodzaju spotkanie na świecie poświęcone tematyce światła dziennego. Z każdą kolejną edycją zyskuje ono na popularności i znaczeniu” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska.

Tegoroczna edycja sympozjum odbyła się pod hasłem „Światło z perspektywy użytkowników budynków”, fot. VELUX Tegoroczna edycja sympozjum odbyła się pod hasłem „Światło z perspektywy użytkowników budynków”, fot. VELUX

Tegoroczna edycja sympozjum odbyła się pod hasłem „Światło z perspektywy użytkowników budynków”, a tematy poruszane przez prelegentów koncentrowały się wokół takich zagadnień jak jakość światła dziennego, jego zmienność, czy potrzeba doświadczania światła dziennego we wnętrzach. Te wszystkie elementy mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Swoje dokonania i przemyślenia przedstawili m.in. Peter Boyce (Wielka Brytania), Dean Hawkes (Wielka Brytania), Brent Richards (Wielka Brytania), Vellachi Ganessan (Singapur), Will Bruder (USA) czy Ulrike Brandi (Niemcy). Na sympozjum obecny był również Jim Benya, cieszący się światowym uznaniem ekspert w dziedzinie światła i projektowania oświetlenia.

W Daylight Sympozjum wzięli też udział polscy architekci - zwycięzcy organizowanego wspólnie przez VELUX oraz miesięcznik Architektura MURATOR konkursu „Światło pod dachem”: Romuald Loegler, Tomasz Głowacki, oraz Barbara Czyż. Zaprojektowane przez nich, zrealizowane już obiekty, nagrodzone zostały za twórcze wykorzystanie światła dziennego wpadającego do wnętrza przez dach.

W Daylight Sympozjum wzięli też udział polscy architekci, fot. VELUX W Daylight Sympozjum wzięli też udział polscy architekci, fot. VELUX

Uczestnicy sympozjum prezentowali wnioski ze swoich badań dotyczące zarówno dzieci jak i ludzi starszych, osób zdrowych czy cierpiących na różne schorzenia, takie jak problemy ze wzrokiem, depresja sezonowa, czy zaburzenia cyklu dobowego. Dla nich wszystkich światło dzienne we wnętrzach niesie wymierne korzyści, poprawia samopoczucie, a często także pomaga im wyzdrowieć. Podczas sympozjum zaprezentowane zostały m.in. wyniki badań dotyczących leczniczych aspektów światła w architekturze budynków szpitalnych, czy jego znaczenia we wnętrzach dla seniorów.

Prelegenci mówili również o wykorzystaniu światła we wnętrzach w architekturze na przestrzeni wieków, w kontekście naszego samopoczucia i potrzeb, zwracali uwagę na konieczność planowania dostępu światła dziennego do wnętrz budynków już na etapie ich projektowania.

Ważnym tematem poruszonym podczas Sympozjum były pierwsze normy europejskie dotyczące światła dziennego, które mają być opublikowane w 2013 roku. Ich celem jest zapobieganie budowania budynków o bardzo słabych warunkach oświetleniowych.

Forum Akademickie dla doktorantów

W tym roku, po raz pierwszy w historii VELUX Daylight Symposium odbyło się międzynarodowe Forum Akademickie dla doktorantów. Jego celem było umożliwienie doktorantom spotkania i wymiany doświadczeń z prowadzonych badań w zakresie znaczenia światła dziennego w architekturze. Jednocześnie doktoranci mieli okazję uzyskania porad od dużo bardziej doświadczonych naukowców i ekspertów. W Forum Akademickim wzięło udział 30 doktorantów z 9 krajów Europy. Stworzyli oni międzynarodowy zespół, który planuje kolejne spotkania w najbliższej przyszłości.

Rolex Learning Center

VELUX Daylight Symposium to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej, fot. VELUX VELUX Daylight Symposium to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej, fot. VELUX

VELUX Daylight Symposium 2011 odbyło się w Rolex Learning Centre - należącym do kampusu Politechniki w Lozannie budynku, który cieszy się światową sławą z powodu unikalnej konstrukcji architektonicznej. Przypominający w rzucie z góry plaster sera szwajcarskiego budynek o płynnych liniach pozbawiony jest ścian wewnętrznych, co sprzyjać ma integracji i pracy spędzających w nim czas studentów i naukowców. Realizacja tak skomplikowanej konstrukcji była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z wybitnym inżynierem Manfredem Grohmannem. Zaprojektowany przez japońskie biuro architektoniczne SANAA prowadzone przez Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa, Rolex Learning Center został otwarty w maju 2010, w roku kiedy SANAA otrzymała prestiżową nagrodę Pritzker Prize.

VELUX Daylight Symposium

Pierwsza edycja VELUX Daylight Symposium odbyła się w Budapeszcie w 2005 roku. Od tego czasu VELUX Daylight Symposium zyskało rangę jednego z najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej. Spotkanie organizowane jest co dwa lata w celu wymiany doświadczeń, zaprezentowania śmiałych architektonicznych wizji oraz wypracowania praktycznych rozwiązań dotyczących roli światła dziennego w architekturze. Każda z edycji sympozjum gromadzi przedstawicieli różnych dyscyplin i dziedzin takich jak architektura, design, nauka, a także ustawodawstwo.

Projekt domu: AgataAgata79,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK19TK1981,06 m²
Projekt domu: Aurora MidiAurora Midi85,25 m²
Projekt domu: NikoNiko85,78 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Ciekawy 2Ciekawy 286,80 m²
Projekt domu: Jagoda (CE)Jagoda (CE)87,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.