Czy czujniki dymu i czadu staną się obowiązkowe?

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-11-25
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Być może niedługo montaż czujników dymu w domach stanie się obowiązkowy Być może niedługo montaż czujników dymu w domach stanie się obowiązkowy

4 listopada 2013 roku grupa posłów KP SLD wniosła na ręce Marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniając posła Cezarego Olejniczaka. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem ustawy jest ograniczenie ilości tragicznych zdarzeń, związanych z czadem i emisją dymu.

[koniec abstraktu]

Podając dane, dotyczące liczby zdarzeń, zanotowanych przez Komendę Główną Straży Pożarnej (prawie 3 700), posłowie wyrażają obawę, że w nadchodzącym sezonie grzewczym 2013/2014 dane statystyczne nie okażą się lepsze. 

Pomysłodawcy zmian chcą aby instalowanie w mieszkaniach i domach czujek dymu oraz czujników emisji tlenku węgla stało się obligatoryjne i poddane kontroli. Kwestie związane z finansowaniem wydatków na urządzenia, proponuje się rozwiązać przez obciążenie nią budżetów właścicieli mieszkań i domów. Jak przekonują posłowie jest to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych, natomiast wynikające z zakupu korzyści są nie do przecenienia. Projekt zakłada, że poddanie się takiemu obowiązkowi będzie dotyczyło tylko Inwestorów budujących nowe mieszkania lub domy, co – jak dowiedzieliśmy się w Biurze Poselskim posła Olejniczaka – związane jest z faktem, że nie każdego stać na poniesienie takich wydatków. Niemniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie aby spółdzielnie mieszkaniowe również wyposażyły mieszkania lokatorów w takie urządzenia. Oczywiście koszty instalacji także w tym przypadku spoczywać będą po ich (spółdzielni czyli faktycznie pojedynczych lokatorów) stronie. 

Póki co, projekt wpłynął do laski marszałkowskiej i czeka na swoje dalsze losy.

Projekt domu: Jagoda (CE)Jagoda (CE)87,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Bursztyn PlusBursztyn Plus87,40 m²
Projekt domu: Nevada 2Nevada 287,82 m²
Projekt domu: Umbra (KO)Umbra (KO)88,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Pelikan SlimPelikan Slim92,40 m²
Projekt domu: SantiaSantia92,79 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ogrzewnie domu kominkiem

Już pomijam pozwolenia i przepisy. Ale moim zdaniem ogrzewanie kominkiem domu jest trochę problematyczne. Jak to niektórzy mówią, z salonu robi się kotłownię. Na waszym miejscu zdecydowałabym się jednak na ogrzewanie domu w tradycyjny sposób. Ja mam kocioł na pellet (dobrego, polskiego producenta - firmy Sas) i jest to dla mnie super wygodne rozwiązanie. Kocioł ma automatyczny podajnik, a z pelletu powstaje naprawdę niewiele popiołu, tak że obsługa jego jest bezproblemowa.

Autor: Adeli, data: 2018-03-23 14:00:16

Kominy systemowe

Ale, w czym widzisz problem. Wybierasz interesujący się system, zamawiasz, płacisz i montujesz. Nie ma tu niczego niezwykłego. Tak samo kupuje się system kominowy, jak np. bloczki fundamentowe. To nic skomplikowanego. Pamiętaj tylko przy montażu, że warto pewne newralgiczne elementy zabezpieczyć sznurem uszczelniający. Bardzo dobre sznury ma firma Protector - http://dylatacjeppoz.pl/. Głównie chodzi o to by taki sznur miał wysoką klasę odporności ogniowej.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:49:31

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier, nie wygląda źle. Ale mi ostatnio bardzo przypadły do gustu, nowoczesne elewacje, takie jak można sobie obejrzeć na stronie firmy Barwa System - [url]http://blog.barwasystem.pl/category/produkty/siatki/[/url]. Szczególnie te z siatki wyglądają rewelacyjnie. Oczywiście u nas jeszcze mało kto stosuje takie rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Ale myślę, że patrząc na to, jak dobrze to wygląda i jak jest wygodne jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to z czasem sporo osób, będzie się decydować na właśnie takie elewacje.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:45:48

Oszczędzanie energii_kolektory

Oczywiście, że kolektory mają inne zadanie niż ozdoba budynku. A jednak nie każdemu podoba się wizja, umieszczanie ich na dachu i szpecenia całości. Jak masz dużą działkę, to możesz je spokojnie rozmieścić na działce. Ale już co do szczegółów to musiałbyś się dopytać w jakiejś porządnej firmie, która się tą tematyką zajmuje, jak np. http://oemsolar.pl/. Na pewno będą w stanie ci pomóc, bo od lat robią tego typu rzeczy.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:42:00

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.