Czy czujniki dymu i czadu staną się obowiązkowe?

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-11-25
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Być może niedługo montaż czujników dymu w domach stanie się obowiązkowy Być może niedługo montaż czujników dymu w domach stanie się obowiązkowy

4 listopada 2013 roku grupa posłów KP SLD wniosła na ręce Marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniając posła Cezarego Olejniczaka. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem ustawy jest ograniczenie ilości tragicznych zdarzeń, związanych z czadem i emisją dymu.

[koniec abstraktu]

Podając dane, dotyczące liczby zdarzeń, zanotowanych przez Komendę Główną Straży Pożarnej (prawie 3 700), posłowie wyrażają obawę, że w nadchodzącym sezonie grzewczym 2013/2014 dane statystyczne nie okażą się lepsze. 

Pomysłodawcy zmian chcą aby instalowanie w mieszkaniach i domach czujek dymu oraz czujników emisji tlenku węgla stało się obligatoryjne i poddane kontroli. Kwestie związane z finansowaniem wydatków na urządzenia, proponuje się rozwiązać przez obciążenie nią budżetów właścicieli mieszkań i domów. Jak przekonują posłowie jest to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych, natomiast wynikające z zakupu korzyści są nie do przecenienia. Projekt zakłada, że poddanie się takiemu obowiązkowi będzie dotyczyło tylko Inwestorów budujących nowe mieszkania lub domy, co – jak dowiedzieliśmy się w Biurze Poselskim posła Olejniczaka – związane jest z faktem, że nie każdego stać na poniesienie takich wydatków. Niemniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie aby spółdzielnie mieszkaniowe również wyposażyły mieszkania lokatorów w takie urządzenia. Oczywiście koszty instalacji także w tym przypadku spoczywać będą po ich (spółdzielni czyli faktycznie pojedynczych lokatorów) stronie. 

Póki co, projekt wpłynął do laski marszałkowskiej i czeka na swoje dalsze losy.

Projekt domu: Armanda XS BisArmanda XS Bis100,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KwadraKwadra103,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK200GTK200G103,59 m²
Projekt domu: TK201G2TK201G2103,59 m²
Projekt domu: TK200TK200103,66 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.