Czym jest świadectwo energetyczne

Autor: Domowy.pl
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Warto rzetelnie potraktować wykonanie świadectwa energetycznego. Warto rzetelnie potraktować wykonanie świadectwa energetycznego.

Świadectwo energetyczne to dokument, który określi, ile nasz dom będzie zużywał energii na jeden metr kwadratowy powierzchni. Jest nie tylko wymagany przez prawo, ale również bardzo przydatny z punktu widzenia naszej wiedzy o tym, jak duże rachunki za ogrzewanie będziemy płacić. Do określenia jakości energetycznej budynków służą specjalistyczne programy.

[koniec abstraktu]

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskiej w każdym projekcie musi się znaleźć charakterystyka energetyczna domu. Musi ona zawierać wskaźniki zużycia energii w przeliczeniu na metr kwadratowy. Aby otrzymać pozwolenie na użytkownie budynku, wymagane będzie dodatkowo świadectwo charakterystyki energetycznej. Wstępne założenia projektowe mogą bowiem ulec zmianom na etapie budowy, dlatego po jej ukończeniu trzeba będzie precyzyjnie wyliczyć ilość energii zużywanej przez dom. Kiedy już wstawimy okna, drzwi i otynkujemy budynek, zwracamy się do specjalisty, który dokona stosownych obliczeń. Taki certyfikat będzie ważny przez 10 lat – po tym czasie trzeba będzie ponownie określić energochłonność budynku. Dokument będzie istotny również wtedy, gdy planujemy sprzedać dom.

Ile energii dla domu

Wykonanie świadectwa energetycznego należy powierzyć doświadczonemu audytorowi. Specjaliści posiłkują się programami, które obliczają wskaźniki zużycia energii. Audytor zaczyna od zdefiniowania podstawowych informacji na temat budynku, takich jak jego wymiary i powierzchnia, ale również lokalizacja czy strefa klimatyczna. Położenie budynku w danym regionie jest istotne, gdyż cechy klimatu wpływają na energochłonność. Na terenie Polski mamy kilka stref, które będą wiązały się ze zróżnicowanym sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło. Bardzo istotne jest również to, jak budynek będzie zlokalizowany względem stron świata: przy budownictwie energooszczędnym i pasywnym to jedno z podstawowych wymagań. Lokalizacja większości okien od strony południowej i zachodniej znacznie zredukuje zapotrzebowanie na energię. Podstawą audytu energetycznego jest obliczanie współczynnika U, czyli określenie przenikania ciepła przez wszystkie przegrody oraz współczynnika R – odnoszącego się do oporu cieplnego. Bierze się pod uwagę grubość i parametry wszystkich przegród, stolarki okiennej i drzwiowej. Sporządza się również zestawienie mostków cieplnych powstających w budynku.

Kolejnym krokiem jest określenie parametrów ogrzewania i wentylacji. System grzewczy i wentylacyjny odpowiada za zaopatrzenie budynku w ciepło i za jego rozprowadzenie. Ważną informacją jest, ile energii w skali rocznej należy zużyć, aby zapewnić tym urządzeniom właściwą sprawność. Określa się więc rodzaj instalacji grzewczej, typ paliwa oraz cechy takie jak: sprawność wytwarzania, regulacji, przesyłu i akumulacji. Dla danych urządzeń przypisane są konkretne parametry w zależności od ich typu, mocy, paliwa. Ważna jest również długość instalacji grzewczej. Następnie bierze się pod uwagę sposób zaopatrzenia i rozprowadzenia w budynku ciepłej wody. Należy uwzględnić jednostkową dobową ilość wody do podgrzania i związane z tym zapotrzebowanie cieplne. Dla sporządzenia kompletnego audytu potrzebne będą również takie dane jak liczba mieszkańców, a nawet długość planowanych urlopów, bo w czasie nieobecności domowników urządzenia generujące ciepło są nieużywane. Po wprowadzeniu wszystkich tych danych do arkusza kalkulacyjnego, oblicza się roczne zapotrzebowanie budynku na energię.

Świadectwo się opłaci

W świetle prawa każdy budynek powinien posiadać świadectwo energetyczne. Niestety w praktyce inwestorzy nie zawsze rzetelnie podchodzą do sporządzenia charakterystyki, traktując je wyłącznie jako zaświadczenie potrzebne do otrzymania zgody na użytkowanie domu. Zdarzają się przypadki wykonywania pomiarów „na odległość”, tymczasem wiarygodnego certyfikatu nie da się uzyskać telefonicznie. Audytor musi obejrzeć dom, zweryfikować dane, a nawet osobiście sprawdzić informacje umieszczane przez producentów na danych urządzeniach.

Zwłaszcza że uczciwość w tym zakresie zwyczajnie się inwestorowi opłaci – otrzyma on informacje o kosztach eksploatacji domu, co pozwoli mu racjonalnie planować budżet. Poza tym uzyskaną wiedzę będzie mógł wykorzystać, aby coś jeszcze zmienić i poprawić w zakresie energochłonności budynku. Dość często okazuje się, że za straty ciepła odpowiadają mostki cieplne, powstające na przykład przy nie do końca dobrze zaizolowanych oknach. Audytorzy czasem zalecają wykonanie pomiaru kamerą termowizyjną, która pozwoli wykryć pewne błędy w ociepleniu. Charakterystyka energetyczna ma wpływ na komfort użytkowania domu – uzyskujemy informacje nie tylko o temperaturze, ale również o wymianie powietrza. Poza tym mając certyfikat poświadczający, że nasza nieruchomość spełnia normy w zakresie zużycia energii, poparty rzetelnymi wyliczeniami, podnosimy jej wartość rynkową.

 

Nie znaleziono żadnych projektów

Nie znaleziono żadnego projektu spełniającego kryteria wyszukiwania. Spróbuj zmienić kryteria lub wejdź na tą stronę, gdzie znajdziesz wyszystkie projekty dostępne w naszym portalu.

Szeroka baza projektów domów zawiera różnorodne propozycje – od domów małych, letniskowych, przez średnie, parterowe i z użytkowym poddaszem, po domy piętrowe duże, czy rezydencje dla wymagających. Jeśli nie możesz znaleźć wymarzonego projektu prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klientów.

Jaki materac wybrać?

W przypadku większego obciążenia najlepiej decydować się na materace sprężynowe, ja mam taki za 300 ł z IKEA dobrze się sprawdza.

Autor: wojciechpe, data: 2019-07-11 20:53:57

Jak ukryć kable od telewizora?

Maskownica to jest jakieś rozwiązanie, ale jak dla mnie i tak nie wygląda najlepiej. My zdecydowaliśmy się poprowadzić kable i zrobić gniazdko w miejscu, gdzie planowaliśmy powiesić tv, było trochę zachodu z tym, ale wygląda to estetycznie.

Autor: wojciechpe, data: 2019-07-11 20:53:09

Trzyszybowe okna. Czy warto?

Ja bardzo długo wybierałem okna, jest tyle możliwości, że trzeba naprawdę dużo czasu poświęcić, żeby dokonać naprawdę świadomego wyboru. Mamy iglo classic z druexu, mają dobre parametry i kolor nam podpasował, wbrew pozorom nie jest tak łatwo dostać okna z grafitowym kolorze.

Autor: wojciechpe, data: 2019-07-11 20:50:44

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

Moim zdaniem dobrze będą wyglądać do takiego stołu krzesła tapicerowane.

Autor: wojciechpe, data: 2019-07-11 20:48:49

Płytki klinkierowe na elewacji

Cegły Roben też są na lata i bardzo łatwo się je konserwuje. Klinkier też jest stylowy i moda na niego nie minie z wiatrem. Także ja polecam przemyśleć sprawę.

Autor: Solaj, data: 2019-06-25 22:25:33
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.