Czym jest świadectwo energetyczne

Autor: Domowy.pl
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Warto rzetelnie potraktować wykonanie świadectwa energetycznego. Warto rzetelnie potraktować wykonanie świadectwa energetycznego.

Świadectwo energetyczne to dokument, który określi, ile nasz dom będzie zużywał energii na jeden metr kwadratowy powierzchni. Jest nie tylko wymagany przez prawo, ale również bardzo przydatny z punktu widzenia naszej wiedzy o tym, jak duże rachunki za ogrzewanie będziemy płacić. Do określenia jakości energetycznej budynków służą specjalistyczne programy.

[koniec abstraktu]

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskiej w każdym projekcie musi się znaleźć charakterystyka energetyczna domu. Musi ona zawierać wskaźniki zużycia energii w przeliczeniu na metr kwadratowy. Aby otrzymać pozwolenie na użytkownie budynku, wymagane będzie dodatkowo świadectwo charakterystyki energetycznej. Wstępne założenia projektowe mogą bowiem ulec zmianom na etapie budowy, dlatego po jej ukończeniu trzeba będzie precyzyjnie wyliczyć ilość energii zużywanej przez dom. Kiedy już wstawimy okna, drzwi i otynkujemy budynek, zwracamy się do specjalisty, który dokona stosownych obliczeń. Taki certyfikat będzie ważny przez 10 lat – po tym czasie trzeba będzie ponownie określić energochłonność budynku. Dokument będzie istotny również wtedy, gdy planujemy sprzedać dom.

Ile energii dla domu

Wykonanie świadectwa energetycznego należy powierzyć doświadczonemu audytorowi. Specjaliści posiłkują się programami, które obliczają wskaźniki zużycia energii. Audytor zaczyna od zdefiniowania podstawowych informacji na temat budynku, takich jak jego wymiary i powierzchnia, ale również lokalizacja czy strefa klimatyczna. Położenie budynku w danym regionie jest istotne, gdyż cechy klimatu wpływają na energochłonność. Na terenie Polski mamy kilka stref, które będą wiązały się ze zróżnicowanym sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło. Bardzo istotne jest również to, jak budynek będzie zlokalizowany względem stron świata: przy budownictwie energooszczędnym i pasywnym to jedno z podstawowych wymagań. Lokalizacja większości okien od strony południowej i zachodniej znacznie zredukuje zapotrzebowanie na energię. Podstawą audytu energetycznego jest obliczanie współczynnika U, czyli określenie przenikania ciepła przez wszystkie przegrody oraz współczynnika R – odnoszącego się do oporu cieplnego. Bierze się pod uwagę grubość i parametry wszystkich przegród, stolarki okiennej i drzwiowej. Sporządza się również zestawienie mostków cieplnych powstających w budynku.

Kolejnym krokiem jest określenie parametrów ogrzewania i wentylacji. System grzewczy i wentylacyjny odpowiada za zaopatrzenie budynku w ciepło i za jego rozprowadzenie. Ważną informacją jest, ile energii w skali rocznej należy zużyć, aby zapewnić tym urządzeniom właściwą sprawność. Określa się więc rodzaj instalacji grzewczej, typ paliwa oraz cechy takie jak: sprawność wytwarzania, regulacji, przesyłu i akumulacji. Dla danych urządzeń przypisane są konkretne parametry w zależności od ich typu, mocy, paliwa. Ważna jest również długość instalacji grzewczej. Następnie bierze się pod uwagę sposób zaopatrzenia i rozprowadzenia w budynku ciepłej wody. Należy uwzględnić jednostkową dobową ilość wody do podgrzania i związane z tym zapotrzebowanie cieplne. Dla sporządzenia kompletnego audytu potrzebne będą również takie dane jak liczba mieszkańców, a nawet długość planowanych urlopów, bo w czasie nieobecności domowników urządzenia generujące ciepło są nieużywane. Po wprowadzeniu wszystkich tych danych do arkusza kalkulacyjnego, oblicza się roczne zapotrzebowanie budynku na energię.

Świadectwo się opłaci

W świetle prawa każdy budynek powinien posiadać świadectwo energetyczne. Niestety w praktyce inwestorzy nie zawsze rzetelnie podchodzą do sporządzenia charakterystyki, traktując je wyłącznie jako zaświadczenie potrzebne do otrzymania zgody na użytkowanie domu. Zdarzają się przypadki wykonywania pomiarów „na odległość”, tymczasem wiarygodnego certyfikatu nie da się uzyskać telefonicznie. Audytor musi obejrzeć dom, zweryfikować dane, a nawet osobiście sprawdzić informacje umieszczane przez producentów na danych urządzeniach.

Zwłaszcza że uczciwość w tym zakresie zwyczajnie się inwestorowi opłaci – otrzyma on informacje o kosztach eksploatacji domu, co pozwoli mu racjonalnie planować budżet. Poza tym uzyskaną wiedzę będzie mógł wykorzystać, aby coś jeszcze zmienić i poprawić w zakresie energochłonności budynku. Dość często okazuje się, że za straty ciepła odpowiadają mostki cieplne, powstające na przykład przy nie do końca dobrze zaizolowanych oknach. Audytorzy czasem zalecają wykonanie pomiaru kamerą termowizyjną, która pozwoli wykryć pewne błędy w ociepleniu. Charakterystyka energetyczna ma wpływ na komfort użytkowania domu – uzyskujemy informacje nie tylko o temperaturze, ale również o wymianie powietrza. Poza tym mając certyfikat poświadczający, że nasza nieruchomość spełnia normy w zakresie zużycia energii, poparty rzetelnymi wyliczeniami, podnosimy jej wartość rynkową.

 

Projekt domu: PadmePadme139,65 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-31HomeKONCEPT-31141,64 m²
Projekt domu: Prosty 1AProsty 1A143,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DarlenaDarlena143,55 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Alarm

W nowym budownictwie systemy alarmowe to już standard i często są one rozbudowane o automatykę budynkową czyli tak zwane systemy inteligentnego domu. Posiadanie takiego systemu to duża wygoda i oszczędność. --------------------------------- https://ealarmy.com.pl/

Autor: eAlarmy, data: 2019-09-05 11:08:02

Trzyszybowe okna. Czy warto?

Ja kupiłam akurat w kolorze antracytu u Super Drzwi- taki ciemny grafit, ale są też jaśniejsze szare ;) http://www.superdrzwi.pl/produkty/veka-softline-82-md/

Autor: Ala_38, data: 2019-08-20 15:49:03

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Zdecydowanie nie na węgiel bo to tylko zanieczyszcza srodowisko.Sama wiem jak dookoła mnie zaczynaja kopcić w okresie jesienno zimowym.To nie można okna otworzyć a co dopiero wyjść. Ostatnio czytałam nawet artykuł ze warto zakupić oczyszczacz powietrza do domu https://www.odnawialne-firmy.pl/wiadomosci/pokaz/264,zobacz-czego-jeszcze-nie-wiesz-o-walce-ze-smogiem-w-mieszkaniu Bo nawet jak zamkniemy okna to i tak to świństwo nam sie do domu dostanie.

Autor: arla17, data: 2019-08-08 20:40:00

MONTAŻ KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH NA DACHU

Przy dachówce ceramicznej taki montaż jest dość trudny, bo taka dachówka dość łatwo pęka. My mamy na dachu dachówke kompozytową Tileco i montaż solarów na niej okazała się banalnie prosty. Wystarczyło po prostu je przykręcić wkrętami. Dachówki z kompozytu nie pękają, nie tłuka się, więc jakakolwiek obróbka jest bardzo prosta. Wystarczy do nich użyć szlifierki kątowej i wkrętarki.

Autor: Adeli, data: 2019-07-26 16:20:02

Korek na podłodze - za i przeciw:)

Co do wyboru podłogi, czy ma to być podłoga drewniana czy z paneli, to trudno mi coś doradzić. Bo uwazam, że wszystko zależy od gustu osoby, która urządza dom. Wiadomo, że i panele i podłoga drewniana mają swoich zwolenników, co wcale nie dziwi. Jedyny co mogę doradzić, niezależnie od wyboru jakiego dokonasz, to wybór podkładu pianomat pod podłogi pływające. Nazywa się on pianowood od firmy Organika. Jest to specjalistyczna pianka 6 razy bardziej gęsta niż te zwykłe marketowe. Zapewnia komfort chodzenia, tłumi dźwięki uderzeniowe (izolacja akustyczna stropu poprawia się po jej zastosowaniu o 19 dB - a to jest naprawdę dużo) i dociepla podłogę. Żaden inny podkład nie ma takich właściwości. Poza tym, co też jest dla mnie zaletą, grubość pianki to raptem 3 albo 4 mm.

Autor: Adeli, data: 2019-07-26 16:12:03
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe