Dachowa lukarna i wole oko

 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Röben Fot. Röben

Lukarna to pionowe okno dachowe, najczęściej o dwuspadowej konstrukcji, gdzie dwie połacie schodzą się ze sobą w kalenicy.

[koniec abstraktu]

Podstawowe zasady budowy lukarny i wolego oka

Nie każdy dach nadaje się do ułożenia lukarny czy wolego oka, jeżeli chcemy zastosować dachówki zakładkowe. Zależy to między innymi od długości połaci dachowej i kąta nachylenia dachu. Przy układaniu wolego oka z wykorzystaniem dachówki zakładkowej średniego formatu (np. Fleming) musimy zachować proporcję minimum 8:1. Proporcja ta oznacza stosunek długości podstawy do wysokości.

Czyli jeśli okno dachowe w formie wolego oka ma wysokość 1 m, to jego podstawa musi wynosić minimum 8 m. Warto dodać, że wybór dachówki o niewielkich wymiarach ułatwi prace dekarskie oraz pomoże zagwarantować lepszą szczelność dachu. Na łuku wolego oka należy przykręcić wszystkie za pomocą wkrętów, co zapobiegnie ich obsuwaniu.

Fot. Röben Fot. Röben

Fot. Röben Fot. Röben

Fot. Röben Fot. Röben

Prace ciesielskie

Odpowiedniego przygotowania wymaga również konstrukcja więźby dachowej, którą powinien wykonać cieśla. Poddasze przy wolim oku jest najczęściej użytkowe. Przygotowanie więźby dachowej wymaga wykonania krążyn, najczęściej z klejonego, wielowarstwowego drewna. Potrzebne będzie tu doświadczenie w budowie klasycznych więźb ciesielskich, czyli nie na łączniki metalowe, ale na tradycyjny piórowpust. Prawidłowo wykonana konstrukcja dachu gwarantuje, że przejście między płaszczyzną dachu a wolim okiem jest łagodne.

Nie wymaga zatem dodatkowych elementów uszczelniających. Prawidłowe wykonanie oznacza w tym przypadku, że łuk zewnętrzny oraz dwa łuki wewnętrzne są odpowiednio wymierzone i dobrane do rodzaju dachówek – zależą od tego, czy stosujemy dachówki zakładowe węższe, czy też szersze. Musimy zachować odpowiednią geometrię, dlatego tak ważne dla prawidłowego wykonania wolego oka jest odpowiednie przygotowanie ciesielskie.

Rozwiązania nie dla każdego dachu

W odróżnieniu od okna połaciowego, dzięki lukarnie zwiększa się przestrzeń użytkowa poddasza. Nie poleca się jednak budowania lukarny, gdy kąt nachylenia dachu jest mały, ponieważ jej płaszczyzna jest wtedy bardzo wydłużona. Przy małym kącie nachylenia powierzchni dachowej długość od załamania lukarny do pionu jest bardzo duża, a powierzchnia, którą uzyskujemy dzięki lukarnie znacznie się zmniejsza.

Strefa o wysokości 1,9 m jest w znacznej odległości od okapu. Z tego względu bardzo ważne jest dobranie rozwiązań takich jak lukarny i wole oka do kształtu i rozmiarów dachu.

 

Projekt domu: Ekonomiczny 4AEkonomiczny 4A115,40 m²
Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Projekt domu: Z Widokiem 1Z Widokiem 1116,20 m²
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier jak najbardziej - jest trwały, w przyzwoitej cenie (zależy oczywiście od wzoru płytki klinkierowej) i da się czyścić w razie potrzeby. Jednak zabawa w klejenie płytek to mnóstwo czasu i niebezpieczeństwo, że "fachowiec" polegnie i będzie krzywo... Dlatego my wybraliśmy klinkier ale na gotowych płytach z pianki - wystarczy przykręcić do muru kołkami, zapiankować i zafugować. Tu link do strony producenta, gdzie wszystko jest dokładnie opisane: http://www.alhar.pl/dane-techniczne/montaz-systemu/ . Banalnie prosty i szybki montaż a do tego piana PUR robi za ocieplenie.

Autor: molotov25, data: 2019-01-09 12:57:02

salon płytki czy panele

My na wiosnę zmienialiśmy podłogi w całym domu i zdecydowaliśmy się na podłogi drewniane. Żadne płytki nie wchodziły w rachubę, bo z salonu robi się piwnica. A panele - cóż, nawet te najlepsze nie wyglądają tak dobrze jak prawdziwa drewniana podłoga. Mamy więc podłogę dębową, wykonaną przez firmę StylDrzewa i jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z samej podłogi jak i firmy - firma solidna, terminowo wykonała zlecenie.

Autor: Tom55, data: 2018-12-29 09:26:40

Jaka dachówka ceramiczna??

My też przez jakiś czas myśleliśmy o dachówce ceramicznej, ale koszt zakupu i montażu nas przerósł. Mamy dość sporą powierzchnię dachu i cena za całość była nie do zaakceptowania. Na szczęście znaleźliśmy alternatywę - dachówkę kompozytową - [url]http://tileco.pl/[/url]. Wyglądem nie różni się od ceramicznej, a cenowo wychodzi dużo korzystnej. W dodatku jest też od niej sporo lżejsza, a więc i na konstrukcji dachu można trochę zaoszczędzić.

Autor: Tom55, data: 2018-12-29 09:20:22

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

Ja jeszcze do tej listy marek dodam Foveo Tech.

Autor: arnold, data: 2018-12-26 17:52:51

Projekt wnętrz

Za jedno pomieszczenie płaci się średnio kilka tysięcy, od dwóch w górę. Ale warto też mieć trochę własnej wiedzy na ten temat, żeby nie dać wpuścić się w maliny. Dlatego dobrze jest wiedzieć, np. jaka armatura kuchenna będzie dla nas optymalna - ja osobiście lubię Kludi.

Autor: Pani Ola, data: 2018-12-20 13:59:33
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.