Dni Dizajnu w Stalowej Woli

Autor: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ; Data publikacji: 2013-04-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli

W dniach 26-28 kwietnia 2013 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na pierwszą edycję Dni Dizajnu. Wydarzenie to ma na celu popularyzację wśród mieszkańców Stalowej Woli współczesnego designu, wzornictwa i architektury modernistycznej. Organizatorzy liczą również na zainteresowanie przedsięwzięciem mieszkańców innych regionów kraju.

[koniec abstraktu]

Podczas Dni Dizajnu – Dizajn w przestrzeni moderny – przypomnimy niepowtarzalne założenia urbanistyczne i architekturę tego przemysłowego miasta, które do dnia dzisiejszego z powodzeniem spełniają funkcje określone przez twórców i wpływają na jakość życia mieszkańców. Chcemy też zwrócić uwagę na znaczenie designu w naszym otoczeniu, bo przecież wzornictwo to nic innego jak świadome projektowanie otaczającej nas przestrzeni” – wyjaśnia Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Stalowa Wola chce promować dobre wzornictwo, świadome kształtowanie przestrzeni, nowoczesne podejście do otoczenia i przedmiotów codziennego użytku. Chce też zachęcić mieszkańców miasta do dialogu na temat roli wzornictwa w życiu codziennym. Do spojrzenia na otaczającą ich przestrzeń i dostrzeżenia pozytywnych aspektów życia w modernistycznym mieście. Zdaniem organizatorów Dni Dizajnu musimy nauczyć się korzystać z dobrych rozwiązań projektowych zarówno w skali pojedynczego przedmiotu, jak i przy kształtowaniu przestrzeni miejskiej.

W ramach Dni Dizajnu odbędą się wystawy współczesnego designu, warsztaty dla studentów szkół projektowych, panel dyskusyjny, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym między innymi:

Warsztaty dla studentów: „Komunikacja wizualna w Stalowej Woli”

Prowadzenie: Paweł Grobelny, Jolanta Starzak

 

Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli

Warsztaty dla studentów szkół projektowych prowadzone przez specjalistów w zakresie współczesnego dizajnu oraz znawców stalowowolskiej architektury modernistycznej. Warsztaty zakończy otwarta dla wszystkich dyskusja.

 

Tematem warsztatów będzie komunikacja wizualna w przedwojennych dzielnicach Stalowej Woli. Studenci spróbują odpowiedzieć na pytania: jak przeprojektować przestrzeń, by przy ograniczonych nakładach finansowych uczynić ją bardziej przyjazną i czytelną dla mieszkańców i przyjezdnych? Jak z modernistycznej dzielnicy uczynić wizytówkę miasta? Jak poprawić system oznakowania przestrzeni, by lepiej służył możliwie najszerszej grupie użytkowników i ułatwiał poruszanie się po mieście?

Panel dyskusyjny i wykłady: „Stalowa Wola – Estetyka przestrzeni miejskiej”

Wystąpienia: Jolanta Starzak, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Dawid Strębicki, Jakub Woynarowski

 

Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli

Zaproszeni goście będą dyskutować o międzywojennych wzorach projektowych, do dziś czytelnych w przestrzeni miejskiej oraz współczesnym projektowaniu i wzornictwie. Uczestnicy zastanowią się czy Stalową Wolę można traktować jako wzór miasta funkcjonalnego? Czy zastosowane tu rozwiązania są nadal aktualne?

 

Wystawy

Nieświadomość zbiorowa (Collective Unconscious)

Kuratorzy i projektanci: Kosmos Project (Maciej Jelski, Ewa Bochen)

Wystawa z pogranicza dizajnu i sztuki, pierwszy raz pokazywana w Polsce. Ukazuje wyjątkowość korzeni polskiej kultury materialnej i duchowej, przez odwołanie się do starosłowiańskich tradycji. Za pomocą języka współczesnego dizajnu przedstawione zostały dawne obrzędy dziadów i sobótki. Do wytworzenia przedmiotów zastosowano tradycyjne techniki rzemieślnicze: wikliniarstwo, wyplatanie ze słomy oraz tkactwo. Projektanci poszukiwali takich form, motywów i technik, które pozwoliłyby oddać atmosferę rytuału, jego energię i siłę oddziaływania.

Kto ty jesteś?

Kuratorki: Agnieszka Jacobson–Cielecka, Klara Czerniewska

 

Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli

Projektanci: Chmara.Rosinke, Patrycja Domanska, Jadwiga Drewinski, Kiryk Drewinski, Lex Drewinski, Ida Dutka, Aleksandra Gaca, Maria Jeglińska, Paulina Matusiak, Bartek Mejor, Joanna Ocias, Filip Pągowski, Monika Piatkowski, Justyna Popławska,Kamila Słocińska, Jo Szczepanska, Aleksandra Szymańska, Agata Wycichowska

 

 Wystawa jest prezentacją prac projektantów urodzonych w latach 1950-1985 mieszkających w różnych krajach, którzy zajmują się odrębnymi dziedzinami designu, 2d i 3d. To bardzo niejednorodna grupa i różnorakie prace. Jakie jest zatem spoiwo wystawy? Wszyscy są w jakiejś mierze polskimi projektantami. W jakiej? Nie sposób określić. Ich historie są różne. Związki z Polską także. Jedno jest pewne: to utalentowani twórcy, z których my Polacy możemy być dumni, a ich prace i projekty warte są poznania.

Ekspozycja skłania do postawienia wielu pytań; czy tożsamość twórców w czasach globalizacji jest widoczna w projektowanych przez nich przedmiotach? Czy ma wpływ na to, co projektują i w jaki sposób?

Ilustrowany elementarz dizajnu

Kurator: Ewa Solarz

Ilustratorzy: Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Joanna Gniady, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Bartłomiej "Arobal" Kociemba, Karolina Kotowska, Tomek Leśniak, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Agata Nowicka, „Endo”, Marianna Oklejak, Jan Bajtlik, Joanna Rusinek, Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska .

Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli Fot. Regionalne Muzeum w Stalowej Woli

Ikony światowego designu widziane oczami najlepszych polskich ilustratorów książek młodego pokolenia. Wystawa prezentuje „wszechobecność” designu, uświadamia młodemu widzowi, że wszystko co nas otacza zostało zaprojektowane; czasem stało się kanonem designu, czasem po prostu przedmiotem, którym posługujemy się na co dzień. Wystawie towarzyszy książka „Ilustrowany elementarz dizajnu” (autorka Ewa Solarz, wydawca „Wytwórnia”), zorganizowane będą także warsztaty dla dzieci.

Jak pisze kuratorka wystawy: Wystawa to zbiór 100 przedmiotów, od małych – jak spinacz do papieru, po duże jak samolot; są wśród nich ołówek z gumką i hula hoop, wiadro i temperówka. Do współpracy zaprosiłam 25 polskich ilustratorów. Utalentowanych grafików młodego pokolenia. Każdy z nich narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je na wystawie według kolejności alfabetycznej jak to w elementarzu.

 Wszystkie wystawy będą eksponowane w Regionalnym Muzeum w Stalowej Woli,

ul. Sandomierska 1, w dniach 26.04-19.05.2013

Szczegółowy program Dni Dizajnu 2013 na www.muzeum.stalowawola.pl

 

 

 

Projekt domu: Galilea BisGalilea Bis133,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArmandaArmanda133,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK74TK74133,95 m²
Projekt domu: Torina 2MTorina 2M133,99 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Gaja 3Gaja 3134,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Atrakcyjny 3AAtrakcyjny 3A134,30 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.