Dobre prognozy dla budownictwa

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-04-20
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Jak mówią fakty i prognozy, przybywa nowych domów Jak mówią fakty i prognozy, przybywa nowych domów

Na rynku budowlanym odnotowano spore ożywienie. Wskazują na to zarówno dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, jak i wyniki badań firm doradczych działających w sektorze nieruchomości.

[koniec abstraktu]

Na poprawę sytuacji na rynku budowlanym niewątpliwie wpływ ma ożywienie gospodarcze oraz większa aktywność banków w sferze finansowania nieruchomości. Większą aktywność budujących potwierdzają zarówno producenci, jak i dystrybutorzy materiałów budowlanych.

Budujące liczby

Według Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2011 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, a także wydanych pozwoleń na budowę. W ciągu trzech miesięcy br. rozpoczęto budowę 30952 mieszkań, tj. o 13,6% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku, co oznacza wzrost o 31,9% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2009. W marcu 2011 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie, o ponad 27%. Jednak to nie deweloperzy, spółdzielnie czy gminy mają największy udział w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych, a inwestorzy indywidualni.

Rezultatem tej aktywności są przede wszystkim domy jednorodzinne. Według danych za okres od stycznia do marca 2011 r. ich udział wyniósł 65%, a wybudowanych mieszkań było o 4,6% więcej niż przed rokiem. W roku ubiegłym najwięcej takich inwestycji powstało w województwie mazowieckim – 13,7 tysięcy. W I kwartale odnotowano wprawdzie nieznacznie mniejsze zainteresowanie uzyskaniem pozwoleń na budowę – o nieco ponad 1% mniej niż przed rokiem, nastąpił jednak wzrost liczby rozpoczętych budów – o ponad 16% w stosunku do roku ubiegłego. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano tylko w trzech województwach: podkarpackim – 44,5%, lubelskim – 38,4% i lubuskim – 4,5%.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna nieruchomość mieszkalna zbudowana w Polsce w 2010 roku miała 106,4 m2. Na tak wysoki wynik ma wpływ budownictwo indywidualne – w ciągu ostatnich 4 lat średnia powierzchnia domów budowanych przez inwestorów indywidualnych wynosiła 153,8 m2. Polacy decydując się na budowę domu wybierają więc duży metraż. Deweloperzy budowali mieszkania o przeciętnej powierzchni 66,5 m2, a spółdzielnie 58,7 m2.

Budowa szybsza i łatwiejsza

Przez Internet kupisz projekt domu i poprowadzisz jego budowę, Pracownia Archigraph, projekt AmbriaPracownia Archigraph, projekt Ambria

Należy sądzić, że nie bez znaczenia dla inwestorów w roku bieżącym, ale i nie bez wpływu na ich decyzje w przyszłości będą miały różnego rodzaju udogodnienia, które uczynią proces budowy mniej kłopotliwym, pozwolą oszczędzić im czas i pieniądze. Coraz bardziej dostępny staje się kontakt z organami państwowymi za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Wkrótce wiele formalności związanych z budową domu będzie można załatwić przez Internet. Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki zakładającym redukcję obowiązków informacyjnych i ograniczanie barier administracyjnych dla przedsiębiorstw i obywateli nowe przepisy pozwolą na przesłanie drogą elektroniczną informacji do właściwych organów – Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej – zarówno w sprawie zakończenia budowy domu, jak i zgłoszenia zamiaru przystąpienia do użytkowania budynku. Ma być także wprowadzona możliwość komunikacji z urzędem drogą elektroniczną w sytuacji gdy kierownik budowy ma powiadomić inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem. Aktualnie inwestor jest również zobligowany natychmiast zawiadomić właściwy organ o zmianie kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta sprawującego nadzór autorski. Dokument w formie elektronicznej będący potwierdzeniem takiego faktu z pewnością byłby dobrym rozwiązaniem.

Również banki, choć nie wszystkie, zmieniają swoją politykę i obniżają bardzo wysokie ostatnimi czasy warunki przyznawania kredytu. Bardziej liberalne liczenie zdolności kredytowej pozwala na podniesienie kwoty kredytu zarówno w złotówkach, jak i w euro. Przykładowo rodzina o modelu 2+1 o średnich dochodach 6 tys. zł netto może liczyć na kredyt złotówkowy będący stukrotnością miesięcznych jej wpływów. Taką możliwość oferuje na razie tylko kilka banków, ale należy mieć nadzieję, że pozostałe pójdą ich śladem.

O ile kontakt z urzędami przez Internet pozostaje w fazie projektu, o tyle prowadzenie budowy przez Internet jest już możliwe. Dotyczy to już nie tylko wyboru i zakupu projektu domu, ale i doboru ekipy, która ten dom wybuduje. Coraz częściej inwestorzy korzystają z Internetu podczas zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych. Korzystnym rozwiązaniem w tym przypadku są porównywarki cenowe, które pozwalają na zakup materiałów po najlepszej cenie. Za pośrednictwem Internetu możliwe jest także oferowane już przez niektóre firmy wykonawcze śledzenie postępów prac na budowie dzięki wpisom w elektronicznym dzienniku budowy, aktualizowanej na bieżąco dokumentacji zdjęciowej z placu budowy, a nawet instalowanym na nim kamerom. Taki sposób korzystania ze środków komunikacji elektronicznej pozwala na prowadzenie inwestycji niemal bez wychodzenia z domu, a przynajmniej znacznie taką konieczność ogranicza.

Pomoc w wyborze projektu oraz prowadzeniu budowy znajdą Państwo u Doradców Domowy.pl.

Projekt domu: Ekonomiczny 4AEkonomiczny 4A115,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Projekt domu: Z Widokiem 1Z Widokiem 1116,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.