Dom dla rodziny z dziećmi

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-06-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Laureaci wraz z doradcą na działce Laureaci wraz z doradcą na działce

Budowa domu to marzenie wielu rodzin, szczególne małżeństw z dziećmi. Dom daje więcej swobody, pozwala zaplanować wygodną przestrzeń dla każdego z członków rodziny i umożliwia elastyczne podejście do kosztów – budowy i użytkowania (w stosunku do analogicznej powierzchni użytkowej w budynku wielorodzinnym).

[koniec abstraktu]

Akcja edukacyjna BUDUJ Z GŁOWĄ prowadzona przez serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita” oraz portal www.domowy.pl pomaga inwestorom indywidualnym dopasować projekt do własnych potrzeb i mądrze planować budowę – tym razem projekt domu wygrało małżeństwo z trójką dzieci.

Najczęstsze pytania, które stawiają sobie inwestorzy dotyczą zwykle wyglądu domu, rozplanowania funkcji i kosztów budowy. Szczególne znaczenie ma to dla dużej rodziny – w tym przypadku rodziców i trójki dzieci. Tak było w przypadku rodziny p. Anity, która przysłała list do redakcji z prośbą pomoc w wyborze projektu: „Jesteśmy młodym małżeństwem z trójką dzieci: Antonim (4,5 roku), anem (2,5 roku) i Franciszkiem (1,5 roku). Planujemy budowę domu (…)”.

Dom dla rodziny z dziećmi powinien być wygodny i ekonomiczny. Podobne założenia przyświecały czytelnikom – stąd ich pragnienie, aby dom miał ok. 150 m2 powierzchni użytkowej i tradycyjne ogrzewanie węglowe. Ze względu na kotłownię i potrzebę składowania opału zakładali wybudowanie piwnicy. Punktem wyjścia do planowania funkcji domu była potrzeba posiadania dużej kuchni i jadalni na rodzinne posiłki. Dodatkowo dom powinien mieć zwartą bryłę, dwuspadowy dach i tradycyjny charakter architektury. Pomimo podejmowanych prób i obejrzenia wielu różnych projektów p. Anicie i p. Krystianowi nie udało się znaleźć odpowiadającego ich oczekiwaniom projektu.

Wybór projektu warto rozpocząć od sprawdzenia warunków działki – dot. kwestii formalnych (wynikających z obowiązującego planu miejscowego lub ujętych w decyzji o warunkach zabudowy) i jej usytuowania (względem stron świata, dostępności wjazdu, sąsiedztwa, wysokości wód gruntowych itp.). Ekspert portalu Domowy.pl Marcin Krzyżosiak spotkał się z czytelnikami w miejscowości Grabina Radziwiłłowska, na upatrzonej przez nich działce. Działka w kształcie prostokąta znajdowała się w centrum miejscowości posiadającej m.in. szkołę, przychodnię i stację kolejową. Z punktu widzenia rodziny z małymi dziećmi to idealna lokalizacja, która zapewni realizowanie podstawowych aktywności w miejscu zamieszkania. Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że budynek ni e może być wyższy niż 9 m, kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 20 do 40 stopni, a powierzchnia biologicznie czynna 70%. Czytelnicy zwrócili dodatkowo uwagę na długo utrzymującą się po zimie wodę.

„Planując budowę domu z piwnicą konieczne jest sprawdzenie jakości gruntu. Badanie pokaże czy grunt potrzebuje dodatkowego wzmocnienia (utwardzenia) i z jakimi kosztami się to wiąże – czasem może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszt badania geologicznego to ok. kilkuset złotych. Na tym nie warto oszczędzać, bo to pozorne oszczędności.” – mówi Marcin Krzyżosiak.

Projekt domu Talar, pracownia MTM Styl Projekt domu Talar, pracownia MTM Styl

Okazało się, że działka w Grabinie Radziwiłłowskiej wymaga dodatkowych nakładów w przypadku budowy piwnicy. Wysoki poziom wód gruntowych wymusza bowiem dodatkowe prace i pociąga za sobą wysokie koszty. Czytelnicy zdecydowali się zrezygnować z piwnicy, jednak bez konieczności rezygnacji z ogrzewania domu piecem na paliwo stałe. „Rozważanie takiego rozwiązania jest możliwe, gdyż coraz więcej projektów posiada dobrze zaplanowane kotłownie na paliwo stałe. W niektórych przypadkach łatwo zaś zaadaptować w tym celu inne pomieszczenia np. garaż” – podpowiada Marcin Krzyżosiak.

Projektem odpowiadającym oczekiwaniom czytelników i wymogom wybranej lokalizacji okazał się projekt „Talar” pracowni MTM STYL. Tradycyjny dom o zwartej bryle i prostym dachu wraz z rozwiązaniami funkcjonalnymi od razu spodobał się p. Anicie i p. Krystianowi. „Chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć budowę. Poszukiwania działki zajęły nam 1,5 rok – to był długi i żmudny proces. Projekt razem z Domowy.pl udało się dopasować szybko i na miarę. Planujemy rozpocząć prace latem, a zakończyć za rok, aby najstarszy syn poszedł już w nowym miejscu do zerówki. Chłopcy bardzo cieszą się na nowy dom i własne pokoje. Deklarują wszelką pomoc na budowie! Ja cieszę się, że duża działka (ponad 2 000 m2) pozwoli mi założyć ogród warzywny, mieć grządki kwiatowe, a tuż obok domu posadzić lipy!” – dodaje p. Anita, laureatka kolejnego odcinka akcji „Buduj z głową”.

Każdy, kto planuje budowę domu - ale nie wie od czego zacząć, albo szuka porady specjalisty – od projektu po dom, może przesłać swoje zgłoszenie do akcji BUDUJ Z GŁOWĄ, uzyskać fachową poradę od Doradcy Domowy.pl i wygrać projekt domu (nieruchomości@rp.pl) z oferty blisko 20.000 propozycji od portalu www.domowy.pl.

 

Projekt domu: AbraAbra109,62 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra XSKendra XS111,91 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Endo 2Endo 2112,75 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Rumba IVRumba IV112,75 m²
Projekt domu: Diona Mała BisDiona Mała Bis113,32 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Przytulny 3Przytulny 3114,20 m²
Projekt domu: Dobry 2Dobry 2114,70 m²
Więcej polecanych projektów domów

Co zamiast drewnianego tarasu???

[url=http://www.domy-marbor.pl/pl/domki-letniskowe]jjj[/url]

Autor: dominex, data: 2019-04-05 12:24:12

Spadki w łazience

Masz na myśli spadki przy odpływie prysznica? Oprócz tego musisz pamiętać o dobrej armaturze, żeby Ci się woda nie lała wokół, nie rozpryskiwała. Wiem, że fajne modele ma Kludi www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/

Autor: Pani Ola, data: 2019-03-29 11:19:28

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.