Dom dla rodziny z dziećmi

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-06-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Laureaci wraz z doradcą na działce Laureaci wraz z doradcą na działce

Budowa domu to marzenie wielu rodzin, szczególne małżeństw z dziećmi. Dom daje więcej swobody, pozwala zaplanować wygodną przestrzeń dla każdego z członków rodziny i umożliwia elastyczne podejście do kosztów – budowy i użytkowania (w stosunku do analogicznej powierzchni użytkowej w budynku wielorodzinnym).

[koniec abstraktu]

Akcja edukacyjna BUDUJ Z GŁOWĄ prowadzona przez serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita” oraz portal www.domowy.pl pomaga inwestorom indywidualnym dopasować projekt do własnych potrzeb i mądrze planować budowę – tym razem projekt domu wygrało małżeństwo z trójką dzieci.

Najczęstsze pytania, które stawiają sobie inwestorzy dotyczą zwykle wyglądu domu, rozplanowania funkcji i kosztów budowy. Szczególne znaczenie ma to dla dużej rodziny – w tym przypadku rodziców i trójki dzieci. Tak było w przypadku rodziny p. Anity, która przysłała list do redakcji z prośbą pomoc w wyborze projektu: „Jesteśmy młodym małżeństwem z trójką dzieci: Antonim (4,5 roku), anem (2,5 roku) i Franciszkiem (1,5 roku). Planujemy budowę domu (…)”.

Dom dla rodziny z dziećmi powinien być wygodny i ekonomiczny. Podobne założenia przyświecały czytelnikom – stąd ich pragnienie, aby dom miał ok. 150 m2 powierzchni użytkowej i tradycyjne ogrzewanie węglowe. Ze względu na kotłownię i potrzebę składowania opału zakładali wybudowanie piwnicy. Punktem wyjścia do planowania funkcji domu była potrzeba posiadania dużej kuchni i jadalni na rodzinne posiłki. Dodatkowo dom powinien mieć zwartą bryłę, dwuspadowy dach i tradycyjny charakter architektury. Pomimo podejmowanych prób i obejrzenia wielu różnych projektów p. Anicie i p. Krystianowi nie udało się znaleźć odpowiadającego ich oczekiwaniom projektu.

Wybór projektu warto rozpocząć od sprawdzenia warunków działki – dot. kwestii formalnych (wynikających z obowiązującego planu miejscowego lub ujętych w decyzji o warunkach zabudowy) i jej usytuowania (względem stron świata, dostępności wjazdu, sąsiedztwa, wysokości wód gruntowych itp.). Ekspert portalu Domowy.pl Marcin Krzyżosiak spotkał się z czytelnikami w miejscowości Grabina Radziwiłłowska, na upatrzonej przez nich działce. Działka w kształcie prostokąta znajdowała się w centrum miejscowości posiadającej m.in. szkołę, przychodnię i stację kolejową. Z punktu widzenia rodziny z małymi dziećmi to idealna lokalizacja, która zapewni realizowanie podstawowych aktywności w miejscu zamieszkania. Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że budynek ni e może być wyższy niż 9 m, kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 20 do 40 stopni, a powierzchnia biologicznie czynna 70%. Czytelnicy zwrócili dodatkowo uwagę na długo utrzymującą się po zimie wodę.

„Planując budowę domu z piwnicą konieczne jest sprawdzenie jakości gruntu. Badanie pokaże czy grunt potrzebuje dodatkowego wzmocnienia (utwardzenia) i z jakimi kosztami się to wiąże – czasem może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszt badania geologicznego to ok. kilkuset złotych. Na tym nie warto oszczędzać, bo to pozorne oszczędności.” – mówi Marcin Krzyżosiak.

Projekt domu Talar, pracownia MTM Styl Projekt domu Talar, pracownia MTM Styl

Okazało się, że działka w Grabinie Radziwiłłowskiej wymaga dodatkowych nakładów w przypadku budowy piwnicy. Wysoki poziom wód gruntowych wymusza bowiem dodatkowe prace i pociąga za sobą wysokie koszty. Czytelnicy zdecydowali się zrezygnować z piwnicy, jednak bez konieczności rezygnacji z ogrzewania domu piecem na paliwo stałe. „Rozważanie takiego rozwiązania jest możliwe, gdyż coraz więcej projektów posiada dobrze zaplanowane kotłownie na paliwo stałe. W niektórych przypadkach łatwo zaś zaadaptować w tym celu inne pomieszczenia np. garaż” – podpowiada Marcin Krzyżosiak.

Projektem odpowiadającym oczekiwaniom czytelników i wymogom wybranej lokalizacji okazał się projekt „Talar” pracowni MTM STYL. Tradycyjny dom o zwartej bryle i prostym dachu wraz z rozwiązaniami funkcjonalnymi od razu spodobał się p. Anicie i p. Krystianowi. „Chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć budowę. Poszukiwania działki zajęły nam 1,5 rok – to był długi i żmudny proces. Projekt razem z Domowy.pl udało się dopasować szybko i na miarę. Planujemy rozpocząć prace latem, a zakończyć za rok, aby najstarszy syn poszedł już w nowym miejscu do zerówki. Chłopcy bardzo cieszą się na nowy dom i własne pokoje. Deklarują wszelką pomoc na budowie! Ja cieszę się, że duża działka (ponad 2 000 m2) pozwoli mi założyć ogród warzywny, mieć grządki kwiatowe, a tuż obok domu posadzić lipy!” – dodaje p. Anita, laureatka kolejnego odcinka akcji „Buduj z głową”.

Każdy, kto planuje budowę domu - ale nie wie od czego zacząć, albo szuka porady specjalisty – od projektu po dom, może przesłać swoje zgłoszenie do akcji BUDUJ Z GŁOWĄ, uzyskać fachową poradę od Doradcy Domowy.pl i wygrać projekt domu (nieruchomości@rp.pl) z oferty blisko 20.000 propozycji od portalu www.domowy.pl.

 

Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Projekt domu: KątKąt116,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Więcej polecanych projektów domów

MONTAŻ KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH NA DACHU

Co do montażu kolektorów, to doradzałbym tak, jak już niektórzy pisali. Zlecić to sprawdzonej firmie np. OEM Energy i mieć kłopot z głowy. Naprawdę nie ma sensu zastanawiać się nad każdym szczegółem samemu. Po to są specjaliści, żeby się tym zajęli. A jak jeszcze dają długą gwarancję na swoją pracę, to już w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać.

Autor: Tom55, data: 2018-04-16 09:32:20

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Jeśli szukasz taniego w eksploatacji i jeśli chodzi o montaż, ogrzewanie, to a najlepiej sprawdzi się kocioł na pellet. Moi teściowe mają taki nowoczesny kocioł V klasy, od firmy Sas. Bardzo sobie chwalą, głównie właśnie to, że ogrzewanie nim wychodzi tanio. Dodatkowy plus, to automatyczny podajnik, który ułatwia obsługę kotła. Nad elektrycznym ogrzewaniem też się zastanawiali, ale jakby nie liczyć, wychodzi ono bardzo drogo.

Autor: Enieli, data: 2018-04-16 09:13:48

ogrzewanie podłogowe

Moim zdaniem, bez sensu robić ogrzewanie podłogowe i do tego jeszcze grzejniki. Wielu moich znajomych ma takie ogrzewanie i właśnie główną jego zaletą jest to, że można zrezygnować mało eleganckich grzejników. A co będzie u ciebie źródłem ciepła? bo przy podłogówce, najlepiej sprawdza się pompa ciepła i jeśli jeszcze nie jesteś do końca zdecydowana, to warto się nad taką pompą zastanowić. Popatrz sobie na stronę http://dimplex.pl/ - na pewno sporo się dowiesz na temat pomp.

Autor: Enieli, data: 2018-04-16 09:08:14

Mały ogród

Mnie się wydaje, że nie można go zagracić dużą ilością kwiatów, mebli i ozdób, jak układali nam taras z dobretarasy.pl to właśnie doradzili, żeby się ograniczyć z dodatkami i faktycznie, wydaje się większy kiedy się go nie pozastawia

Autor: richardo, data: 2018-04-15 22:04:12

Oprogramowanie do kształtowania przestrzeni.

Ktoś z Was korzysta może z jakiegoś oprogramowania do tworzenia przestrzeni/ogrodu? Z jakiego? Co jest dla Was kluczowe przy wyborze takiego programu?

Autor: Ilyushin, data: 2018-04-15 21:56:06
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.