Dom w cenie mieszkania

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-06
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Koszt budowy domu może być równy cenie zakupu mieszkania (fot Depositphoto.com)

Każdy człowiek potrzebuje własnego miejsca na ziemi. Intensywność tej potrzeby może manifestować się różnie w zależności od wieku i etapu życia, na jakim dana osoba się znajduje, różnie też tę potrzebę można realizować: kupując mieszkanie lub budując dom.

[koniec abstraktu]

Każdy stojący przed wyborem jednego z tych rozwiązań powinien podjąć decyzję według własnych potrzeb, warto jednak, by rozważań nie ograniczały niemające oparcia w rzeczywistości przekonania i wyobrażenia, z których najpowszechniejszym wydaje się być finansowa nieosiągalność domu dla osób, które stać na kupno mieszkania. Otóż można wybudować dom w cenie nowego mieszkania. A w pewnych okolicznościach poczynić nawet na tym przedsięwzięciu znaczne oszczędności.

Dlaczego warto mieć dom

Zwolennicy posiadania własnego domu cenią przede wszystkim swobodę, jaką daje wybór takiego rozwiązania. Mieszkanie w domu likwiduje uciążliwości mieszkania w bloku lub nawet w mniejszym budynku wielorodzinnym: izoluje od zgiełku, uniezależnia od sąsiadów, zwłaszcza kłopotliwych, jest wolne od problemów wynikających np. z nieudolności lub niegospodarności zarządcy. Jeśli zechcemy, może być oazą ciszy i strefą wypoczynku. Decydując się na budowę nawet niewielkiego domu, za to dobrze zaprojektowanego, odpowiadającego potrzebom danej rodziny, każdemu z przyszłych domowników można zapewnić komfort wynikający z posiadania własnego, dającego prywatność miejsca.

Zaletą posiadania domu jest też ogródek, który gwarantuje piękny widok, miejsce do zabawy dla dzieci i relaks dla całej rodziny. Można go wygospodarować nawet na niewielkiej parceli, jeśli tylko dobierze się projekt domu o małej powierzchni zabudowy: parterowy z użytkowym poddaszem lub piętrowy. Sama budowa domu nie musi być natomiast przedsięwzięciem ani zbyt rozciągniętym w czasie, ani nadmiernie absorbującym uwagę inwestora. Sprawne przeprowadzenie inwestycji zagwarantuje wybór odpowiedniej ekipy wykonawczej lub firmy zapewniającej fachowców i pełną koordynację ich działań na każdym etapie budowy, a czas jej trwania może skrócić wybrana technologia budowy (np. zastosowanie technologii szkieletu drewnianego lub stalowego umożliwia wybudowanie domu w ciągu trzech miesięcy).

Wśród tak wielu niezaprzeczalnych zalet domu nie wolno zapominać o tej, której nie wszyscy są świadomi, a która może być argumentem przesądzającym w rozstrzygnięciu kwestii wyboru lokum – koszt budowy domu może być równy cenie zakupu mieszkania w centrum miasta lub zdecydowanie od niej niższy.

Jak kształtują się ceny i co z tego wynika

Cena 1 m2 domu gotowego, kupowanego od dewelopera na rynku warszawskim, kosztuje ok. 4,5 tys. zł (dom o powierzchni 148 m2 na działce 350 m2). Daje to kwotę 670 tys. zł. Według danych z października br. cena 1 m2 powierzchni nowego mieszkania w Warszawie wynosi ok. 7,8 tys. zł. Oznacza to, że za kwotę kupna blisko 150-metrowego domu od dewelopera można kupić ok. 85-metrowe mieszkanie w centrum. Jeśli natomiast przyjąć całkowity wpływ na kształt domu, miejsce, w którym on powstanie i wielkość działki, czyli budowę domu we własnym zakresie, cena 1 m2 powierzchni domu w stanie gotowym do zamieszkania będzie jeszcze mniejsza, bo wyniesie ok. 2 tys. zł. Jak łatwo obliczyć, średni koszt budowy domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 150 m2 będzie równy kwocie 300 tys. zł. Na ewentualne zwiększenie się tej sumy lub jej zmniejszenie wpływać będzie rzecz jasna standard wykończenia i zastosowanych rozwiązań budowlanych. Im będą one droższe, bardziej skomplikowane, zaawansowane technologicznie, tym wyższy będzie koszt budowy. Do tej kwoty należy dodać koszt zakupu działki. Przyjrzyjmy się zatem cenom działek.

Aby inwestycja była opłacalna, a więc jej wartość nie przekraczała ceny mieszkania w centrum, poszukiwania działki powinny skupić się na terenach leżących poza granicami miasta, jednak w nieodległych miejscowościach, zapewniających niekłopotliwy dojazd z nich do centrum. Zdarza się, że dojazd z okolicznych miejscowości do centrów miast jest łatwiejszy i trwa krócej, niż w przypadku niektórych dzielnic aglomeracji.

Wybierając życie w miejscu atrakcyjnie zlokalizowanym, z rozwiniętym zapleczem i dobrze skomunikowanym z większym ośrodkiem, możemy korzystać z uroków posiadania własnego domu w spokojnym miejscu, nie odczuwając trudów dojazdu np. do pracy czy centrum kulturalnego. Przykładem może być Grodzisk Mazowiecki, który za sprawa połączenia kolejowego z Warszawą pozwala na pokonanie trasy w ciągu ok. 35 minut.

Lokalizacja jako jeden z ważniejszych elementów składających si na koszt zakupu parceli może dość znacznie wpływać na jego wysokość, choć nie zawsze jest to regułą. Przykładem może być wspomniany Grodzisk Mazowiecki, gdzie średnia cena 1 m2 działki budowlanej kosztuje na terenie gminy niewiele ponad 100 zł. Pozostałe czynniki kształtujące cenę gruntów pod budowę to: sąsiedztwo, infrastruktura, wielkość działki i jej uzbrojenie.

Na korzyść osób planujących budowę domu działa także istotny spadek cen działek budowlanych. W ciągu minionych trzech lat ceny działek obniżyły się o 15-30%, a w niektórych miejscach Polski należących do otoczenia aglomeracji, jak np. w podwarszawskich Łomiankach, spadły nawet o połowę (przykład: działka 1200 m2 wystawiona na sprzedaż za 470 tys. zł znalazła nabywcę dopiero wtedy, gdy cena spadła do 220 tys.). Eksperci rynku nieruchomości przewidują dalsze spadki cen.

W miejscowościach takich jak Nadarzyn, Wiązowna, Halinów, Jabłonna można przyjąć średnią cenę za 1000 m2 działki na poziomie 200 tys. zł, czyli średnio 200 zł za 1 m2 (w gminach oddalonych od Warszawy o ok. 25 km metr działki kosztuje nawet ok. 50 zł za metr kwadratowy). Dodając do tej kwoty wyliczony już wcześniej koszt budowy 150-metrowego domu otrzymamy sumę 500 tys. zł. Za taką kwotę będziemy mogli kupić mieszkanie w Warszawie o powierzchni 64 m2. Podsumowując – za kwotę pozwalającą na budowę domu pod Warszawą można liczyć na 3-pokojowe mieszkanie w mieście.

Atrakcyjne ceny działek podmiejskich dotyczą też innych dużych miast, nie tylko Warszawy. W odniesieniu do cen 1 m2 nowych mieszkań w centrach miast relacje te kształtują się następująco (ceny z października 2011 r.):

 • w Krakowie 1 m2 mieszkania kosztuje średnio 7,1 tys. zł, 1 m2 działki w okolicznych miejscowościach – od 167 (Zabierzów) do 280 zł (Wielka Wieś);
 • w Poznaniu – 1 m2 mieszkania kosztuje ok. 6,7 tys. zł, 1 m2 działki pod Poznaniem – ok. 200 zł;
 • we Wrocławiu – 1 m2 mieszkania kosztuje ok. 6,6 tys. zł, 1 m2 działki w podwrocławskich Obornikach Śląskich – poniżej 100 zł za 1 m2.

Nie mniej atrakcyjnie prezentują się też nierzadko ceny działek w niektórych dzielnicach dużych miast, np. 123 zł za m2 płaci się w Nowej Hucie (dzielnica Krakowa) lub 377 zł za m2 działki na uchodzącym za lepszą dzielnicę Warszawy Mokotowie.

Ponieważ każdy lokalny rynek nieruchomości do pewnego stopnia rządzi się swoimi prawami wynikającymi ze specyficznych uwarunkowań, warto każdorazowo wykonywać dokładną kalkulację kosztów, zanim podejmie się decyzję o wyborze i zakupie ziemi.

Jak łatwo się domyślić, inwestorzy posiadający własną działkę mogą zaoszczędzić na budowie domu dokładnie całą sumę wynikającą z jej wartości.

Merytoryczne wsparcie na każdym etapie

Hanna Maćkowiak, Doradca Domowy.pl

Domowy.pl, firma działająca poprzez sieć profesjonalnych doradców w całej Polsce, oferuje kompleksową obsługę inwestycji. Za pośrednictwem portalu można wybrać projekt domu dopasowany do potrzeb, a w razie wątpliwości skonsultować swój wybór z ekspertem. Osoby planujące budowę mogą liczyć na pomoc w zakresie finansowej obsługi inwestycji: przy szacowaniu jej kosztów, określeniu zdolności kredytowej, doborze i uzyskaniu kredytu hipotecznego, a także skorzystać z obsługi w zakresie adaptacji projektu czy uzyskania pozwolenia na budowę. Na życzenie inwestora Domowy.pl pomoże wybrać materiały budowlane, wykona projekt wnętrz lub ogrodu, przy udziale wyspecjalizowanych ekip zajmie się realizacją wybranego etapu lub całości inwestycji. Osoby marzące o własnym domu, potrzebujące informacji lub porady, uzyskają merytoryczne wsparcie na każdym etapie – od projektu po dom.

Z następnej części artykułu będzie można się dowiedzieć, jak przygotować się do inwestycji i jak uzyskać kredyt hipoteczny. Zapraszamy do lektury już wkrótce!

 

Projekt domu: HomeKONCEPT-43HomeKONCEPT-43124,59 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Ciekawy 2ACiekawy 2A124,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK5ATK5A125,08 m²
Projekt domu: Parterowy 2Parterowy 2125,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: BrunoBruno125,70 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-36HomeKONCEPT-36125,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.