Dom w trzy miesiące

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Wolf System Fot. Wolf System

Budowa domu kojarzy się z niezwykle skomplikowanym procesem, wymagającym koordynacji wielu działań i pochłaniającym dużo czasu oraz coraz większej ilości pieniędzy. Z tego względu, zamiast nadzorować ekipy budowlane i czekać wiele miesięcy na zakończenie prac, warto zdecydować się na dom prefabrykowany.

[koniec abstraktu]

Budowa domu kojarzy się z niezwykle skomplikowanym procesem, wymagającym koordynacji wielu działań i pochłaniającym dużo czasu oraz coraz większej ilości pieniędzy. Z tego względu, zamiast nadzorować ekipy budowlane i czekać wiele miesięcy na zakończenie prac, warto zdecydować się na dom prefabrykowany. Powstanie on w ciągu kilku miesięcy, a przy tym będzie energooszczędny oraz ekologiczny. Decydując się na budowę domu chcemy, by idealnie wpisywał się on w nasz gust i upodobania. Budownictwo prefabrykowane daje możliwość stworzenia dowolnego projektu architektonicznego lub wyboru pasującego nam konceptu z portfolio producenta. Wykonawca dostarcza poszczególne moduły wybranego modelu na miejsce budowy i rozpoczyna ich montaż na odpowiednio przygotowanym fundamencie. Budynek ustawiany jest zwykle na żelbetowej, monolitycznej płycie fundamentowej. Możliwe jest także wykonanie fundamentów tradycyjnych w postaci ścian murowanych na ławach fundamentowych. W zależności od przyjętych ustaleń dom oddawany jest w stanie surowym – ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi, stropami, schodami, dachem oraz instalacją. Często w ramach usługi wykonywany jest również montaż okien, wylewki podłogowe, płyty gipsowe lub tynki. – Proces stawiania budynku prefabrykowanego jest zdecydowanie łatwiejszy i przyjemniejszy niż w przypadku tradycyjnej technologii murowanej. Na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się i poddaje ostatecznej obróbce. Czas montażu trwa nawet do 2 tygodni, jednak zazwyczaj dom jest gotowy z zewnątrz już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim – po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działań. Na miejscu obecna jest tylko jedna, wyspecjalizowana ekipa montażową, która dba o prawidłowość całego procesu. Wykonawca udziela na dom gwarancji, która może wynosić nawet 30 lat! – mówi Wioletta Adamczyk, Wolf System. Szeroki wybór różnorodnych projektów oraz wykwalifikowani pracownicy pomogą wybrać i zrealizować dom, który będzie spełniał wszystkie wymagania inwestora. Ponadto zainteresowani mogą zapoznać się z technologią prefabrykacji, odwiedzając osobiście jeden z domów modelowych, np. dom ekspozycyjny firmy Wolf System w Sosnowcu lub firmy ArtHauss w Częstochowie. To doskonała okazja do zapoznania się z budynkiem, obejrzenia go oraz sprawdzenia zarówno jakości wykonania oraz zastosowanych rozwiązań, jak i prezentowanych aranżacji wnętrz. 

Energooszczędność, ekologiczność, jakość – czyli dlaczego warto? 

Istotną zaletą budownictwa prefabrykowanego jest energooszczędność, czyli niskie koszty eksploatacji domu. Doskonałe parametry termiczne budynków z gotowych elementów to przede wszystkim zasługa dobrej izolacji okien oraz ścian. Konstrukcja ścian domów jest wyjątkowo wytrzymała, a unikalna technologia łączenia modułów zapewnia doskonałą szczelność domu oraz eliminuje mostki termiczne, co bezpośrednio przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Koszty eksploatacji budynków gotowych są o 40-60% niższe, niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to nie tylko duże oszczędności, ale także pożytek dla środowiska naturalnego.

Domy gotowe są przyjazne dla natury między innymi dzięki wykorzystaniu do ich budowy drewna – surowca niezwykle trwałego, a przy tym zapewniającego optymalną izolację cieplną oraz akustyczną. Konstrukcja domów z prefabrykatów np. Wolf System opiera się w zdecydowanej większości na naturalnym, nieimpregnowanym substancjami toksycznymi drewnie, dzięki temu panuje w nich przyjazny mikroklimat, co z pewnością docenią alergicy i dzieci. 

Koszty budowy 

Fot. Wolf System Fot. Wolf System

Ekologiczny dom to zdrowie, oszczędność oraz ekonomiczność, czyli wszystkie zalety, które przekładają się na komfort oraz styl życia mieszkańców. W ramach najwyższej jakości usług, producenci budynków prefabrykowanych oferują także kompleksową pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności, związanych z budową, ale także z uzyskaniem kredytu lub dofinansowania. Główne wątpliwości inwestora mogą wiązać się z wysokim kosztem zakupu i budowy domu ekologicznego, względem tradycyjnego budynku. – Dzięki gotowym elementom, jednej ekipie budowlanej, która zajmuje się zarówno montażem stanu zewnętrznego, jak i instalacjami oraz wykończeniem wnętrza domu koszty budowy znacznie się zmniejszają. Przy porównaniu wydatków związanych z budową domu w technologii prefabrykowanej z wykonaniem budynku tradycyjnego o tej samej powierzchni (ok. 100 m²) oszczędność wynosi ponad 75 tys. zł na korzyść domu prefabrykowanego – mówi Roman Jezierski, ArtHauss. Dodając do tego stopniowy zwrot poniesionych kosztów, dzięki obniżonym opłatom eksploatacyjnym widzimy, że jest to inwestycja, która w ogólnym rozrachunku jest bardziej opłacalna niż budowa tradycyjna. 

Dom energooszczędny – czyli jaki? 

Zastosowanie odpowiednich materiałów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ochrona środowiska to wymogi prawne, narzucane przez Unię Europejską. Zadaniem nowoczesnego budownictwa energooszczędnego jest zapewnienie właściwej charakterystyki termicznej elementów domu poprzez stosowanie energooszczędnych rozwiązań konstrukcyjno- -materiałowych. Wskazane jest, aby rozwiązania strukturalne, materiałowe i instalacyjne budynku były przystosowane do wykorzystania energii odnawialnych, uwzględniających zastosowanie między innymi pomp ciepła oraz odzysk ciepła z układów wentylacyjnych. Świadomi inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu spełniającego wymogi energooszczędności mogą skorzystać z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym kryterium przyznawania dopłaty jest wskaźnik EUco, czyli roczne, jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do celów ogrzewania, i tak: przy wskaźniku Standard NF40 (dom energooszczędny) – EUco ≤ 40 kWh/(m2rok) dofinansowanie wynosi 30 000 zł brutto, a dla wskaźnika Standard NF15 (dom pasywny) – EUco ≤ 15 kWh/(m2rok) – 50 000 zł brutto. Dopłata udzielana jest osobom, które zasięgnęły kredyt na budowę w jednym z banków biorących udział w programie i spełniły szereg wymogów dotyczących tego typu domów, jak np. mają zamontowaną wentylację mechaniczną z wysokowydajnym odzyskiem ciepła, odpowiednią izolację przegród zewnętrznych czy określoną szczelność na przenikanie powietrza.

Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.