Drewno na elewacji
Data publikacji: 2018-02-05
Tradycyjny drewniany dom kojarzony jest z malowniczą sielską wsią. Gdy wyobrażamy go sobie przed naszymi oczami staje chatka z dwuspadowym dachem, okiennicami i drewnianym płotem. Taki obraz jest już niestety rzadkością. Nie zmienia to faktu, że drewno, jako budulec i dekoracja ma się świetnie. Naturalnym jest, że tradycyjne domy ustąpiły miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. Dla niektórych obrazem idealnie oddającym drewno na elewacji jest dom w stylu świdermajer – ażurowe, drewniane „koronki” otaczające ganki i tarasy, skrywają stosunkowo prostą, drewnianą elewację piętrowej willi. Jeszcze inni drewno w architekturze kojarzą z domkami letniskowymi typu Brda, których namiotowy kształt przez wiele lat utożsamiany był z architekturą „wkomponowującą się” w otoczenie lasu.
[koniec abstraktu]
Drewno w architekturze
Domy przysłupowe, mury pruskie, konstrukcja wieńcowa, architektura w stylu zakopiańskim - to pojęcia znane większości z nas, bo drewno w architekturze (w tym rodzimej, polskiej) ma długą i chlubną tradycję, do której powracamy współcześnie i z której cały czas czerpiemy. Nie tylko tarasy, balkony, loggie i ganki są wykonywane i wykańczane drewnem. Coraz częściej eleganckie i zaskakujące swą barwą lub ułożeniem, deskowania pojawiają się, jako dopełnienie ścian.
Styl skandynawski
Popularny, głównie we wnętrzach. Niezbyt często tego typu domy można spotkać w innych rejonach, jednak wyraźne inspiracje są widoczne w całej Europie. Trudno oczekiwać pięknych, czerwonych czy żółtych drewnianych elewacji w kraju, gdzie przez dziesięciolecia najpopularniejszym rozwiązaniem była pastelowa nijakość. Na szczęście coraz odważniejsi inwestorzy przełamują ten, niezbyt gustowny trend. Skandynawskie inspiracje na elewacjach to przede wszystkim… samo wykorzystanie drewna, które przez lata uchodziło za nietrwałe i trudne w konserwacji. Piękne, wykładane ciepłym brązowym czy bielonym drewnem elewacje tarasowe, podkreślone wejścia lub przestrzenie między oknami to dosyć luźne, jednak nadal rozpoznawalne, nawiązania architektury Norwegii czy Szwecji.
Japoński Shou Sugi Ban
Drewno to materiał ponadczasowy. Jego popularność nie słabnie, a walory estetyczne były doceniane we wszystkich epokach. Obecnie, nawet bardzo stare techniki zdobienia czy zabezpieczania drewna, są na nowo odkrywanie i wykorzystywane w nowoczesnych domach. Wśród najpopularniejszej i budzącej niekwestionowany zachwyt jest Shou Sugi Ban. Ta japońska technika opierająca się na opalaniu drewna pozwala uzyskać czarne, ciemnobrązowe lub „szylkretowe” deski elewacyjne. Elementy takie są z powodzeniem wykorzystywane, jako dekor lub pokrycie całych elewacji. Technika Shou Sugi Ban była pierwotnie wykorzystywana, jako forma zabezpieczania desek cedrowych. Współcześnie jest już wykorzystywana z powodzeniem przy innych gatunkach drewna. Wśród „przypalanych” desek można spotkać też nasze, polskie takie jak np. dębowe deski elewacyjne (często o czarnej barwie). Ważniejsze od gatunku są parametry drewna. Nie może być ono zbyt kurczliwe i powinno być raczej ciężkie.
Polska sosna i świerk – domy z bali okrągłych
Tradycyjny dom z bali jest tematem kontrowersyjnym. O ile na terenach górskich i podgórskich takie rozwiązania są jak najbardziej pożądane o tyle w podmiejskim osiedlu czy w samym mieście taki dom niekoniecznie wpasuje się w otaczający krajobraz. Jeśli działka zatopiona jest w zieleni i np. sąsiaduje z lasem, elewacja z bali nie będzie aż tak bardzo kłócić się z otaczającym krajobrazem. Nie należy jednak przekreślać tego typu domów, które same w sobie są zazwyczaj piękne i kunsztowne a do tego bardzo przytulne i nostalgiczne. W odpowiednich warunkach drewniana elewacja domu z bali to prawdziwa perełka i ozdoba zarówno samego budynku jak i okolicy. Wyselekcjonowane drewno, idealnie dopasowane, uszczelniane wiórowymi warkoczami tworzy, wraz z dachem pokrytym drewnianym gontem, tradycyjny obraz architektury gór.
Funkcje kompozycyjne
Drewno na elewacjach może pełnić różne funkcje kompozycyjne np.: podkreślenie szczytów, wypełnienie przestrzeni pomiędzy (np. oknami), podkreślenie podziałów, stworzenie podziałów pionowych lub poziomych, wyrównanie proporcji, wizualne ocieplenie itd. Jest materiałem plastycznym i uniwersalnym. Łatwo się formuje, maluje i rzeźbi. Sama jego naturalna barwa występuje w przedziale od brązu przez czerwienie, pomarańcze, żółcie aż po biel. Pod wpływem pary wodnej czy warunków atmosferycznych może się zmieniać i przybierać barwy od czarnej po srebrną. Poza barwą różnice w wyglądzie poszczególnych elewacji i elementów elewacji z drewna zależą od usłojenia, sposobu cięcia i obróbki. Do wyjątkowych ciekawostek zaliczyć można drewno czeczotowe, którego nieregularny, wyspowy wzór był wyjątkowo pożądany w meblarstwie. Do dziś forniry czeczotowe mogą być bardzo kosztownym dodatkiem. Niestety ze względu na cenę, niewielki rozmiar czeczot oraz trudna obróbkę nie stosuje się go na elewacjach.
Przygotowanie ścian do malowania
A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?
Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11ściany w łazience - odpadający tynk
Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety
Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22Jakie drzwi polecacie na wejściowe?
Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)
Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34Kominy systemowe
A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.
Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06Co zamiast drewnianego tarasu???
Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)
Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40Dobry Start
- Dziennik i tablica budowy
- Projekty małej architektury
- Pakiet magazynów wnętrzarskich
- Pakiet magazynów budowlanych
Twoje Korzyści
- Największy wybór projektów
- Gwarancja najniższej ceny
- Bezpłatna dostawa
- Możliwość wymiany lub zwrotu
- Bezpłatna zgoda na zmiany
- Jak wybierać projekt małego domu?
- Najważniejsze pytania o projekty gotowe
- 5 projektów domów na 5 różnych potrzeb
- Projekty domów z garażem czy bez?
- 5 najciekawszych projektów domów do 100 m²
- Projekty domów: 5 modnych willi miejskich
- Wykończenie powierzchni dachówki
- FAKRO z nagrodą za okna DXW oraz INNOVIEW
- Schody wejściowe
- FAKRO nominowane do nagrody BIMobject Awards 2018
Projekt domu + dodatki + PREZENT!
Na dobry start i miły początek budowania każdy,
kto zamówi u nas gotowy projekt domu, otrzymuje
GRATIS Domowy Starter zawierający:
- Prezent – rejestrator jazdy
- Dziennik budowy
- Tablicę budowy
- Projekty Małej Architektury – Altana, Grill, Wędzarnia
- Zestaw Wokół Domu – Projekt Przydomowej Oczyszczalni, Projekt Szamba, Projekt Odzysku Wody Deszczowej
- Domowy Poradnik dla budujących
- Pakiet magazynów wnętrzarskich i budowlanych
- Bezpłatną zgodę na zmiany w projekcie
- Wysyłkę kurierem gratis