Ekonomia budowania

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-06-04
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu „Rodzinny” Projekt domu „Rodzinny”

Dzisiejsza sytuacja rynkowa sprzyja wybieraniu rozsądnych, ekonomicznych i energooszczędnych rozwiązań. Spotkania z inwestorami indywidualnymi organizowane przez Domowy.pl pokazują, że dla budujących liczą się dziś przede wszystkim koszty budowy i użytkowania domu. Wynikiem tych potrzeb są budynki o prostej, zwartej bryle, dwuspadowym dachu i niewielkiej powierzchni użytkowej. Klienci zwracają dużą uwagę na jakość materiałów budowlanych, parametry cieplne budynku i możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii. Architekci natomiast coraz lepiej optymalizują dokumentacje pod kątem stosowanych materiałów – zużywanych ilości oraz osiąganych parametrów cieplnych.

[koniec abstraktu]

Styl ekonomiczny

Projekt domu „Rodzinny” Projekt domu „Rodzinny”

Planując budowę domu energooszczędnego, zacząć należy od wyboru odpowiedniego projektu. Przyglądając się różnym propozycjom przede wszystkim należy szukać domów o prostej, zwartej bryle i niewielkiej powierzchni. Im mniejsza bowiem będzie powierzchnia przegród zewnętrznych, tym mniejsze będą straty ciepła w budynku. Najlepszy (a im niższy tym lepszy) wskaźnik ucieczki ciepła (którym jest stosunek powierzchni przegród do kubatury) mają budynki z użytkowym poddaszem. Ogrzanie domu parterowego o podobnych parametrach (powierzchni ścian, kubatury, itp.) zawsze będzie droższe. Przykładem projektu ekonomicznego jest RODZINNY DR (dom z użytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej 136,60 m2), stworzony z myślą o przeciętnej polskiej rodzinie, która szuka wygodnie rozplanowanych wnętrz, jednak zwraca też dużą uwagę na koszty budowy i eksploatacji budynku. Ten dom został zaprojektowany z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, z możliwością wspólnego zamieszkania z dziadkami. Dlatego na parterze znalazł się pokój umożliwiający urządzenie gabinetu albo dodatkowej sypialni. Dużym atutem tej propozycji jest zwarta bryła i ekonomicznie dobrane materiały ceramiczne – na ściany, dach i elewację. – mówi arch. Marta Moroń, współautorka projektu. Nie bez znaczenia ze względu na ekonomię budowy i użytkowania domu jest również liczba, kształt i usytuowanie okien oraz pomieszczeń względem stron świata, jak również eliminacja mostków termicznych i dobre docieplenie wszystkich przegród.

Parter - Projekt domu „Rodzinny” Parter - Projekt domu „Rodzinny”

Poddasze - Projekt domu „Rodzinny” Poddasze - Projekt domu „Rodzinny”


Sprawdź cenę materiałów na dom wg projektu RODZINNY DR – zapytaj Doradcę o ofertę dla Ciebie »

Siła tradycji

Poddasze - Projekt domu „Rodzinny” Projekt domu „Wygodny”

Dom jednorodzinny to ciągle marzenie większości polskich rodzin. To również nadal dobra alternatywa dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Potrzeba posiadania własnego dachu nad głową wynika zarówno z siły tradycji, jak i ekonomii. Średni koszt metra kwadratowego domu jest jednak niższy niż metr kwadratowy mieszkania od dewelopera. W przypadku małego, parterowego domu komplet materiałów ceramicznych na ściany, dach i elewację można kupić nawet za 30.000 zł. Dla kogoś, kto szuka pomysłu na niedrogi sposób na własne lokum, taką propozycją będzie na pewno projekt WYGODNY DR. To niewielki, ale bardzo wygodny i przemyślany dom parterowy o powierzchni użytkowej 85,08 m2. – mówi arch. Maria Płodowska, współautorka projektu. Nieduże domy parterowe o kompaktowej części dziennej, z jedną lub dwoma sypialniami, to znaczący aktualnie trend w polskim budownictwie jednorodzinnym. Cechą charakterystyczną budowanych obecnie domów jest też sposób ogrzewania, bardzo często piecem na paliwo stałe oraz wybór tradycyjnych materiałów ściennych i dachowych. Nadal większość inwestorów stawia na domy murowane, a jeśli proste i ekonomiczne, to z tradycyjnymi detalami wykończeniowymi.

Parter - Projekt domu „Wygodny” Parter - Projekt domu „Wygodny”

Projekt domu „Wygodny” Projekt domu „Wygodny”

Sprawdź cenę materiałów na dom wg projektu WYGODNY DR – zapytaj Doradcę o cenę dla Ciebie »

Moc parametrów

Budowane domy mają być coraz cieplejsze i coraz bardziej ekologiczne. Mają ograniczać straty energii i czerpać ją ze źródeł odnawialnych (wg Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej). W oparciu o obowiązujące dzisiaj przepisy średnio dom jednorodzinny zużywa ok. 120 kW/m2/rok (m.in. na podstawie obowiązujących aktualnie Warunków Technicznych). Przyjmuje się jednak, że dom energooszczędny powinien ograniczyć to zużycie co najmniej o połowę, czyli do 60 kW/m2/rok, a wg warunków przyjętych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przekraczać 40 kW/m2/rok (lub 15 kW/m2/rok w standardzie NF15). Powyższe założenia nie pozostawiają inwestorom indywidualnym wyboru – muszą budować domy energooszczędne. Zdając sobie z tego sprawę, Polacy wybierają rozsądnie - sprawdzają jakość materiałów, analizują koszty budowy i eksploatacji, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i są skłonni ograniczać emisję CO2 (szczególnie podczas ogrzewania budynku), jednak pod warunkiem możliwości skorzystania z rozwiązań uzasadnionych ekonomicznie.

Potrzeba komfortu

Katalog z projektami Domowy.pl Katalog z projektami Domowy.pl

Dom będący do niedawna synonimem rodzinnego azylu, coraz częściej kojarzony jest również z umiejętnością realizacji marzeń i przykładem życiowej zaradności. Inwestorzy podejmując decyzję o jego budowie powołują się na potrzebę posiadania indywidualnej przestrzeni, chęć obcowania z przyrodą, czy możliwość korzystania z tarasu. Tęsknota za naturą i codziennym kontaktem z ogrodem to jedne z ważniejszych powodów, dla których wybieramy dom. Dzięki bogatej ofercie rynkowej budujący mogą przebierać również w propozycjach małej architektury – altan, grillów czy wędzarni, które stają się nieodłącznym elementem przydomowego krajobrazu. Dzisiejszy dom to nie tylko budynek o dobrych parametrach cieplnych, ale również przyjazne użytkownikom otoczenie, umożliwiające spokojny wypoczynek i komfort użytkowy na co dzień.

Więcej informacji na temat ekonomicznych rozwiązań – projekt + materiały firmy Röben w dobrej cenie »

Więcej projektów domów ekonomicznych można znaleźć w „Katalogu z projektami Domowy.pl", dostępnym w punktach sprzedaży prasy na terenie całego kraju.

Więcej polecanych projektów domów

Firanki czy rolety?

Ja jestem zwolenniczką firanek ;)

Autor: Malwina11, data: 2018-07-13 11:33:24

W jakiej technologii wybudować dom?

Jeśli zależy Ci na czasie polecam technologię modułową budowy domu. Budowa domu na hali produkcyjnej trwa około 2 miesiące, a montaż na działce i prace wykończeniowe - do tygodnia. http://smart-mod.pl/www/caloroczne/

Autor: Klaudia, data: 2018-07-11 11:27:08

Ogrzewnie domu kominkiem

Pewnie, że pompa ciepła opłaca się teraz najbardziej. A jeszcze lepiej to wszystko wychodzi, jak oprócz pompy ciepła zdecydujesz się także na rekuperację. Wtedy ogrzewanie masz naprawdę bardzo tanie. Co do firmy, to warto wybrać firmę OEM Energy - od lat jest na rynku i wcześniej zajmowała się tylko dużymi zleceniami (dla firm, samorządów) a teraz robi także instalacje w domach jednorodzinnych.

Autor: Enieli, data: 2018-07-05 07:03:15

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Też jestem za ogrzewaniem gazowym. I cała instalacja i potem użytkowanie jest po prostu najbardziej ekonomiczne. Co do kotła to najlepszy będzie kocioł kondensacyjny, jakiejś dobrej firmy, np. Bongioanni . Wcześniej nie kojarzyłem tej firmy, a teraz już parę osób z moich znajomych zdecydowało się właśnie na ich kotły - bardzo nowoczesne, eleganckie i z długą gwarancją.

Autor: Tom55, data: 2018-07-05 06:59:46

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Taką elewację trzeba od czasu do czasu odnawiać czyli pomalować i ponaprawiać - zależnie od tego jak będzie wyglądać. Lepszym pomysłem byłyby okładziny ścienne zewnętrzne - np. takie kasetony, czy siatki jak montuje firma Barwa System. Wcześniej takie rozwiązania widywało się raczej na jakiś dużych budynkach, ale teraz coraz częściej widzę płyty na elewacji domów jednorodzinnych.

Autor: Adeli, data: 2018-07-05 06:56:01
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.