Ekspert domowy.pl radzi, jak wybudować dom

Autor: Domowy.pl; Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-09-12
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Jak wybudować dom, nie stracić przy tym czasu, nerwów i pieniędzy, a potem mieć z inwestycji satysfakcję? O najczęściej popełnianych błędach i przyczynach frustracji inwestorów, a przede wszystkim o tym, co zrobić, by ich uniknąć w wywiadzie dla serwisu Rzeczpospolitej ekonomia24 opowiada ekspert portalu domowy.pl – Marcin Krzyżosiak.

[koniec abstraktu]

Powszechne wyobrażenie inwestorów o budowaniu domu znacznie odbiega od rzeczywistego procesu realizacji inwestycji. Nie wystarczy znaleźć działkę i wybrać projekt, by zacząć budowę. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę, a wcześniej zgromadzenie potrzebnych dokumentów może zająć wiele tygodni. Również budowa – w zależności od wybranej technologii – może trwać ok. 1,5 roku, nieustannie wymagając podejmowania wielu decyzji w krótkim czasie. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie prace powinny być skoordynowane, by zapobiec przestojom, a co za tym idzie – opóźnieniom na budowie.

Dla harmonijnego przebiegu inwestycji ważne jest też unikanie pułapek grożących zwłaszcza niedoświadczonym inwestorom, a taka jest większość osób budujących domy: sugerowanie się podpowiedziami nietrafionymi, pochodzącymi od nie zawsze fachowych członków ekip budowlanych lub osób z otoczenia (znajomych, rodziny, innych inwestorów), które – choć życzliwe, niekoniecznie muszą znać się na budowie, znać specyfikę naszych potrzeb, wymagań, projektu czy technologii.

Jeśli do typowych, czasochłonnych zadań towarzyszących budowie dodać pojawiające się błędy w wykonaniu, odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach inwestora może okazać się nie lada ciężarem. Co zrobić, gdy chce się mieć własny dom, czas dla siebie i dobre samopoczucie? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze eksperta, który w profesjonalny sposób poprowadzi nas przez cały proces budowy domu? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wywiadzie, jakiego w imieniu w portalu domowy.pl udzielił ekspert – Marcin Krzyżosiak.

Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.