Ekspert domowy.pl radzi, jak wybudować dom

Autor: Domowy.pl; Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-09-12
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Jak wybudować dom, nie stracić przy tym czasu, nerwów i pieniędzy, a potem mieć z inwestycji satysfakcję? O najczęściej popełnianych błędach i przyczynach frustracji inwestorów, a przede wszystkim o tym, co zrobić, by ich uniknąć w wywiadzie dla serwisu Rzeczpospolitej ekonomia24 opowiada ekspert portalu domowy.pl – Marcin Krzyżosiak.

[koniec abstraktu]

Powszechne wyobrażenie inwestorów o budowaniu domu znacznie odbiega od rzeczywistego procesu realizacji inwestycji. Nie wystarczy znaleźć działkę i wybrać projekt, by zacząć budowę. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę, a wcześniej zgromadzenie potrzebnych dokumentów może zająć wiele tygodni. Również budowa – w zależności od wybranej technologii – może trwać ok. 1,5 roku, nieustannie wymagając podejmowania wielu decyzji w krótkim czasie. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie prace powinny być skoordynowane, by zapobiec przestojom, a co za tym idzie – opóźnieniom na budowie.

Dla harmonijnego przebiegu inwestycji ważne jest też unikanie pułapek grożących zwłaszcza niedoświadczonym inwestorom, a taka jest większość osób budujących domy: sugerowanie się podpowiedziami nietrafionymi, pochodzącymi od nie zawsze fachowych członków ekip budowlanych lub osób z otoczenia (znajomych, rodziny, innych inwestorów), które – choć życzliwe, niekoniecznie muszą znać się na budowie, znać specyfikę naszych potrzeb, wymagań, projektu czy technologii.

Jeśli do typowych, czasochłonnych zadań towarzyszących budowie dodać pojawiające się błędy w wykonaniu, odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach inwestora może okazać się nie lada ciężarem. Co zrobić, gdy chce się mieć własny dom, czas dla siebie i dobre samopoczucie? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze eksperta, który w profesjonalny sposób poprowadzi nas przez cały proces budowy domu? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wywiadzie, jakiego w imieniu w portalu domowy.pl udzielił ekspert – Marcin Krzyżosiak.

Projekt domu: Zofia RexZofia Rex122,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Lisandra 2MLisandra 2M122,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Karmel 3Karmel 3124,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-46HomeKONCEPT-46124,52 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-43HomeKONCEPT-43124,59 m²
Projekt domu: Ciekawy 2ACiekawy 2A124,70 m²
Projekt domu: TK5ATK5A125,35 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.