Ekspert domowy.pl radzi, jak wybudować dom

Autor: Domowy.pl; Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-09-12
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Jak wybudować dom, nie stracić przy tym czasu, nerwów i pieniędzy, a potem mieć z inwestycji satysfakcję? O najczęściej popełnianych błędach i przyczynach frustracji inwestorów, a przede wszystkim o tym, co zrobić, by ich uniknąć w wywiadzie dla serwisu Rzeczpospolitej ekonomia24 opowiada ekspert portalu domowy.pl – Marcin Krzyżosiak.

[koniec abstraktu]

Powszechne wyobrażenie inwestorów o budowaniu domu znacznie odbiega od rzeczywistego procesu realizacji inwestycji. Nie wystarczy znaleźć działkę i wybrać projekt, by zacząć budowę. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę, a wcześniej zgromadzenie potrzebnych dokumentów może zająć wiele tygodni. Również budowa – w zależności od wybranej technologii – może trwać ok. 1,5 roku, nieustannie wymagając podejmowania wielu decyzji w krótkim czasie. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie prace powinny być skoordynowane, by zapobiec przestojom, a co za tym idzie – opóźnieniom na budowie.

Dla harmonijnego przebiegu inwestycji ważne jest też unikanie pułapek grożących zwłaszcza niedoświadczonym inwestorom, a taka jest większość osób budujących domy: sugerowanie się podpowiedziami nietrafionymi, pochodzącymi od nie zawsze fachowych członków ekip budowlanych lub osób z otoczenia (znajomych, rodziny, innych inwestorów), które – choć życzliwe, niekoniecznie muszą znać się na budowie, znać specyfikę naszych potrzeb, wymagań, projektu czy technologii.

Jeśli do typowych, czasochłonnych zadań towarzyszących budowie dodać pojawiające się błędy w wykonaniu, odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach inwestora może okazać się nie lada ciężarem. Co zrobić, gdy chce się mieć własny dom, czas dla siebie i dobre samopoczucie? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze eksperta, który w profesjonalny sposób poprowadzi nas przez cały proces budowy domu? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wywiadzie, jakiego w imieniu w portalu domowy.pl udzielił ekspert – Marcin Krzyżosiak.

Projekt domu: AgataAgata79,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK19TK1981,06 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Aurora MidiAurora Midi85,25 m²
Projekt domu: NikoNiko85,78 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Ciekawy 2Ciekawy 286,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Jagoda (CE)Jagoda (CE)87,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.