Ekspert domowy.pl radzi, jak wybudować dom

Autor: Domowy.pl; Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-09-12
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Jak wybudować dom, nie stracić przy tym czasu, nerwów i pieniędzy, a potem mieć z inwestycji satysfakcję? O najczęściej popełnianych błędach i przyczynach frustracji inwestorów, a przede wszystkim o tym, co zrobić, by ich uniknąć w wywiadzie dla serwisu Rzeczpospolitej ekonomia24 opowiada ekspert portalu domowy.pl – Marcin Krzyżosiak.

[koniec abstraktu]

Powszechne wyobrażenie inwestorów o budowaniu domu znacznie odbiega od rzeczywistego procesu realizacji inwestycji. Nie wystarczy znaleźć działkę i wybrać projekt, by zacząć budowę. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę, a wcześniej zgromadzenie potrzebnych dokumentów może zająć wiele tygodni. Również budowa – w zależności od wybranej technologii – może trwać ok. 1,5 roku, nieustannie wymagając podejmowania wielu decyzji w krótkim czasie. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie prace powinny być skoordynowane, by zapobiec przestojom, a co za tym idzie – opóźnieniom na budowie.

Dla harmonijnego przebiegu inwestycji ważne jest też unikanie pułapek grożących zwłaszcza niedoświadczonym inwestorom, a taka jest większość osób budujących domy: sugerowanie się podpowiedziami nietrafionymi, pochodzącymi od nie zawsze fachowych członków ekip budowlanych lub osób z otoczenia (znajomych, rodziny, innych inwestorów), które – choć życzliwe, niekoniecznie muszą znać się na budowie, znać specyfikę naszych potrzeb, wymagań, projektu czy technologii.

Jeśli do typowych, czasochłonnych zadań towarzyszących budowie dodać pojawiające się błędy w wykonaniu, odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach inwestora może okazać się nie lada ciężarem. Co zrobić, gdy chce się mieć własny dom, czas dla siebie i dobre samopoczucie? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze eksperta, który w profesjonalny sposób poprowadzi nas przez cały proces budowy domu? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wywiadzie, jakiego w imieniu w portalu domowy.pl udzielił ekspert – Marcin Krzyżosiak.

Projekt domu: WąskiWąski202,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-33HomeKONCEPT-33213,89 m²
Projekt domu: KomfortowyKomfortowy215,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-41HomeKONCEPT-41218,79 m²
Projekt domu: OrleanOrlean225,80 m²
Projekt domu: Madera 3Madera 3226,31 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-30HomeKONCEPT-30247,16 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-40HomeKONCEPT-40259,74 m²
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.