Porady - finanse

Raport Money.pl: 5 sposobów jak ominąć rekomendację S, czyli kredyt na mieszkanie bez wkładu własneg

(Fot. Domowy.pl)

Kredyty hipoteczne udzielane bez wkładu własnego całkowicie zniknęły z rynku z początkiem 2014 roku. Stało się to za sprawą zapisów rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, które narzuciły bankom przykręcenie kredytowej śruby poprzez ostrzejsze podejście do zabezpieczeń systemu bankowego, a także samych kredytobiorców, przed ryzykiem kredytowym. Money.pl zebrał pięć sposobów na jak najbardziej legalne poradzenie sobie z brakiem gotówki i rygorami KNF.

Czytaj więcej o raporcie Money.pl

Zaciągamy kredyt hipoteczny

Jeśli zastanawiamy się, czy lepiej spłacać kredyt w ratach równych (zwanych annuitetowymi), czy malejących, mamy już prawdopodobnie za sobą najtrudniejszy okres – okres oczekiwania na decyzję banku dotycząca naszej zdolności kredytowej.

Więcej o możliwościach spłaty kredytów

Sprawdzisz wiarygodność kredytową na poczcie

Planując budowę domu z kredytu, warto sprawdzić swoją wiarygodność kredytową. Planując budowę domu z kredytu, warto sprawdzić swoją wiarygodność kredytową.

Polacy mogą już sprawdzić swoją wiarygodność kredytową w ponad 800 oddziałach Poczty Polskiej i Banku Pocztowego. Biuro Informacji Kredytowej chce w ten sposób zwiększyć dostępność swoich usług. Obecnie kont w BIK-u jest ok. 120 tys., a według zarządu Biura swoją wiarygodność kredytową mogłyby sprawdzać miliony Polaków. Oferta jest skierowana szczególnie do tych Polaków, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie umieją z niego korzystać.

Więcej o nowych punktach BIKu

Bierzemy więcej kredytów hipotecznych

Pożyczka hipoteczna może być wsparciem Pożyczka hipoteczna może być wsparciem

Biuro Informacji Kredytowej podało, że okresie styczeń–lipiec 2014 banki udzieliły 116 tys kredytów mieszkaniowych, co oznacza 2,6 proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Wartość zawartych umów wzrosła o 10,2 proc. Polacy też znacznie lepiej kredyty spłacają.

Więcej o kredytach hipotecznych

Buduj teraz, bo taniej nie będzie

Fot. Szymon Kwapisz, Grupa PSB Fot. Szymon Kwapisz, Grupa PSB

Rosnąca liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji oraz uproszczenie procedur administracyjnych powodują, że na rynku materiałów budowlanych panuje ostrożny optymizm. Mimo lekkiego ożywienia popytu w tym roku branża nie spodziewa się jednak znaczącego wzrostu cen.

Więcej o cenach materiałów budowlanych

Czy warto pożyczać latem

Fot. Jarosław Sadowski,Główny Analityk, Expander Advisors Sp. z o.o. Fot. Jarosław Sadowski,Główny Analityk, Expander Advisors Sp. z o.o.

Nie mamy zbyt wielu dobrych informacji dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

W lipcu aż sześć banków podwyższyło marże, które są najważniejszym parametrem tego rodzaju kredytów. Najbardziej swoją ofertę zmienił Euro Bank. Marża kredytów z minimalnym (5%) wkładem własnym wzrosła tam w ciągu miesiąca z 1,67% do 2,07%. Średnia marża tego rodzaju kredytów wynosi już 2,14%. Dla przypomnienia jeszcze na początku roku było to 1,94%.

Więcej o kredytach hipotecznych

Pieniądze na dom

Fot. Domowy.pl Fot. Domowy.pl

Dom jednorodzinny to niemały wydatek. Podobnie, jak w przypadku kupna mieszkania, dla wielu polskich rodzin to inwestycja życia. Warto zatem zadbać o jej rentowność i rosnącą wartość nieruchomości w przyszłości.

Więcej o kredytach i dofinansowaniu budowy

Rachunki za dom. Sprawdź, zanim zbudujesz

Obliczamy koszty przed budową domu. Obliczamy koszty przed budową domu.

Dobry projekt domu łączy dwa aspekty – rozsądne koszty realizacji i jak najniższe koszty późniejszej eksploatacji. Część istotnych obliczeń możemy wykonać samodzielnie za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które nie wymaga fachowej wiedzy i jest dostępne za darmo. Tak jest w przypadku przyszłych rachunków za ogrzewanie.

Więcej o programie generującym analizę energetyczną

Dofinansowanie na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne (Fot. Hoven) Kolektory słoneczne (Fot. Hoven)

Polska jest jednym z europejskich liderów w liczbie instalowanych kolektorów słonecznych. Ten niewątpliwy sukces możliwy jest dzięki 45% dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferowanemu osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym. Co istotne, uzyskanie dopłaty ułatwiają firmy zajmujące się sprzedażą i montażem zestawów solarnych biorąc na siebie wszelkie formalności związane z dofinansowaniem.

Więcej o dopłatach na kolektory słoneczne

Żyj mądrze, oszczędzaj energię!

Ekologia jest ok! Ekologia jest ok!

Trend na ekologiczny styl życia jest dość popularny w Polsce i trwa od kilku lat. Czy jednak Polacy wprowadzają zmiany w swoich postawach i codziennych przyzwyczajeniach? Czy pomimo wszechobecnej mody na ekologię zdaliśmy sobie sprawę, że to co dobre dla naszego środowiska, dobre jest też dla naszego portfela?

Więcej o oszczędzaniu energii

Dobry Start

  • Dziennik i tablica budowy
  • Projekty małej architektury
  • Pakiet magazynów wnętrzarskich
  • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

  • Największy wybór projektów
  • Gwarancja najniższej ceny
  • Bezpłatna dostawa
  • Możliwość wymiany lub zwrotu
  • Bezpłatna zgoda na zmiany