Inspiracje orientalne

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-04-04
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Orientalne inspiracje przybierają różne formy we wnętrzach. Orientalne inspiracje przybierają różne formy we wnętrzach.

Poszukując oryginalności we wnętrzach, chętnie otwieramy się na różne wpływy. Łączenie stylów jest obecnie bardzo popularne. Wprowadzanie elementów innych stylistyk do nowoczesnych aranżacji nadaje im jedyny w swoim rodzaju charakter, wnosi powiew egzotyki. Dla wielu bardzo intrygującą inspiracją jest orient - w swoich różnych przejawach.

[koniec abstraktu]

Kultura orientu od zawsze oddziaływała na wyobraźnię mieszkańców Europy, właśnie dlatego, że jest tak odmienna od naszej. Żywa, pełna kolorów, egzotycznych motywów, baśniowa – tak zazwyczaj nam się kojarzy. Ma też swoje drugie oblicze, utożsamiane ze wschodnią filozofią zen. To spokój form, swoisty ascetyzm, a zarazem harmonia kształtów i kolorów. Te skrajnie różne punkty odniesienia wydają nam się jednakowo atrakcyjne, co widać w wielu współczesnych aranżacjach.

Między kulturami

Orientalna łazienka w domu pod Warszawą. Fot. Guido Orientalna łazienka w domu pod Warszawą. Fot. Guido

Powody, dla których sięgamy po motywy orientalne, są różne. Dla jednych jest to po prostu fascynacja kulturą Wschodu. Przenosimy wtedy nasze pasje na mieszkalne otoczenie. Czasem wprowadzamy egzotyczne motywy w ramach określonej artystycznej koncepcji. Żywiołowa mieszanka kolorów rodem z Indii staje się dla nas sposobem na przełamanie surowego charakteru nowoczesnego wnętrza. Niektórym podobają się tylko poszczególne motywy orientu, wprowadzają więc jeden wybrany deseń albo subtelną aluzję. W ostatnich latach na przykład popularne są inspirowane wschodnią ornamentyką dekoracje ścienne – japońskie, chińskie, indyjskie. Umieszczamy je chętnie w nowoczesnym salonie lub sypialni. Szczególnie często w naszych wnętrzach gości styl w duchu zen, ponieważ oszczędność formy już od lat jest na topie.

Najczęściej więc sięgamy do trzech wschodnich źródeł inspiracji: japońskiej harmonii i spokoju, chińskiego przepychu i dekoracyjności oraz indyjskiej baśniowości.

Poszukując harmonii

Wnętrze w stylu zen. Wnętrze w stylu zen.

Od wielu lat w naszych wnętrzach gości moda na minimalizm. Nic dziwnego, że szczególnie popularna stała się stylistyka japońska. Zen jest filozofią wywodzącą się z buddyzmu, która szczególną popularność zdobyła właśnie w Japonii. Jej podstawą jest dążenie do harmonii, osiągnięcie stanu spokoju ducha, wyciszenia, skupienia. W zakresie aranżacyjnym styl zen ma wiele wspólnego właśnie z minimalizmem. Opiera się na prostocie, oszczędności środków wyrazu, wręcz ascetyzmie, stonowanych barwach. Jednak zen nie jest surowy ani chłodny. Cechuje go wręcz pewna przytulność. To nie stylistyka szkła i metalu, ale ciepłych materiałów, kojących barw, światła. Ma wprowadzić w łagodny, medytacyjny nastrój, może dlatego żyjącym w ciągłym stresie ludziom Zachodu tak przypadła do gustu. Urządzone w tym stylu wnętrze doskonale sprzyja relaksowi, stąd chętnie stosujemy jego elementy w sypialni i salonie. Dominujące barwy to beż, brąz i żółcienie, przełamane czerwienią, czasem też soczystą zielenią. Ci, którzy chcą zastosować wyraźnie japońską stylizację, wprowadzają też elementy czerni i złota. Bardzo ważną rolę pełni też drewno, przede wszystkim jego ciemne, egzotyczne gatunki, jak wenge, mahoń, palisander, teak. Mebli jednak nie może być za dużo. Ten styl stawia na oddech przestrzenny i lekkość. Wychodzi z złożenia, że każdy dodatkowy przedmiot niepotrzebnie nas przytłacza, a nasz dom ma być przede wszystkim strefą relaksu. Elementy dekoracyjne są tutaj więc bardzo wyważone i delikatne. Może to być duży wazon z gałązkami wierzby, subtelne obrazki z roślinnym motywem, charakterystyczny orientalny parawan. Ważna rolę pełnią rośliny, których nie może w takim wnętrzu zabraknąć. Są to różnego stylu drzewka bonsai, ale też bardzo popularne storczyki czy bambusy. Ciepły beż na ścianach, mebel wenge i dużo zieleni to najczęściej spotykany wariant stylu zen w naszych mieszkaniach.

W duchu feng shui

 Sypialnia inspirowana chińską sztuką aranżacyjną. Sypialnia inspirowana chińską sztuką aranżacyjną.

Równie interesującym punktem odniesienia jest dla nas kultura Chin i tamtejszy sposób aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Nie brakuje zwolenników tradycyjnego chińskiego systemu urządzania domu, zwanego feng shui. Jest to nie tylko pewien system filozoficzny, ale przede wszystkim określony sposób postępowania z przestrzenią. Istnieje wiele europejskich szkół feng shui. Najczęściej jednak czerpiemy inspiracje z tego systemu w sposób intuicyjny, nie zagłębiając się w jego specyficzną, odległą od naszej kultury symbolikę. Sięgamy po pewne rozwiązania dekoracyjne, które po prostu nam się podobają. O ile stylistyka japońska jest stonowana i minimalistyczna, to chińska wręcz przeciwnie – mieni się feerią barw, egzotycznych wzorów, zróżnicowanych kształtów. Podstawę feng shui stanowi współdziałanie pięciu elementów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Każdemu żywiołowi przypisane są określone barwi i kształty – i wszystkie one muszą się znaleźć w przestrzeni mieszkalnej, oczywiście „współpracując” w harmonijny sposób. Dlatego chińska stylistyka kojarzy się z bujnością, ale jednocześnie z ładem, celowością zastosowanych rozwiązań. Wnętrze jest misterną konstrukcją, w której nic nie jest przypadkowe, a poszczególne elementy łączą się z pozostałymi. Nawet jeśli nie mamy wiedzy na temat, jak „działa” feng shui, chętnie sięgamy po pewne jego rozwiązania dekoracyjne. Są to zarówno typowo chińskie detale, jak ozdobne dzwonki, charakterystyczne zwierzęce motywy, kolorowe dywaniki, dekoracyjne lustra, jak też preferowane w Chinach zestawienia kolorystyczne. Wnętrze w stylu chińskim nie może być bezbarwne – kolory są tutaj podstawą. Feng shui przypisuje im ściśle określone znaczenie: np. czerwony odpowiada za bogactwo, niebieski za intelekt, fiolet za duchowość, zieleń – za życie rodzinne, biel – za kreatywność, żółty – za zdrowie. Ważne są również kształty – Chińczycy mają zamiłowanie do opływowych form. Okrągłe stoły i ławy, zaokrąglone kanty są bardzo charakterystyczne dla tej stylistyki.

Baśniowość we wnętrzach

Indyjskie inspiracje wnoszą we wnętrza żywiołowość i baśniowość. Fot. Guido Indyjskie inspiracje wnoszą we wnętrza żywiołowość i baśniowość. Fot. Guido

Orient pojawia się w naszych wnętrzach również pod postacią fascynacji kulturą Indii. Misterne zdobnictwo, żywiołowość kolorów, bajkowy klimat to jej cechy charakterystyczne. W przeciwieństwie do uporządkowanych wnętrz w duchu japońskim i chińskim – te inspirowane Indiami lubią pewien rodzaj nadmiaru, obfitości, przepychu. Granica między tym, co uważamy za baśniowość a kicz jest bardzo cienka, dlatego chcąc wprowadzić do naszych wnętrz indyjski klimat, musimy uważać, żeby nie przedobrzyć. Jeśli przemyślimy całą koncepcję, elementy tego stylu mogą stworzyć wyjątkowy klimat w naszym domu. Kolorowe, miękkie poduchy, egzotyczne drewno, zdobione tkaniny z jedwabiu i bawełny, koralikowe abażury, barwne dywany, dekoracyjne szkatułki – wszystko to może wprowadzić bajkową, magiczną atmosferę. W naszej kulturze odrobina radosnego nastroju Bollywood może zaowocować inspirującymi aranżacjami, które będą dodawać nam energii i poprawiać humor.

 

Projekt domu: ZenonZenon154,20 m²
Projekt domu: Odważny 2Odważny 2154,90 m²
Projekt domu: WandaWanda155,00 m²
Projekt domu: Własny 1Własny 1155,20 m²
Projekt domu: TK58TK58155,22 m²
Projekt domu: TK78TK78156,68 m²
Projekt domu: MalbecMalbec157,05 m²
Więcej polecanych projektów domów

Wybór armatury do łazienki

Ja ze swojej strony mogę polecić armaturę łazienkową firmy KLUDI https://www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/ Mają naprawdę duży wybór, baterie są eleganckie, funkcjonalne i ekologiczne. Mam u siebie taką armaturę, nie tylko baterię i jestem naprawdę zadowolona. Dlatego z czystym sercem polecam.

Autor: Pani Ola, data: 2018-05-23 10:28:44

Ogrzewnie domu kominkiem

Serdecznie zapraszam na stronę http://www.poradnikkominkowy.pl/, która zawiera porady dotyczące ogrzewania, przydatne dla każdego. Kominki w 2018 roku wciąż będą pełniły funkcję estetyczną, ale coraz częściej będą spełniały również rolę głównego dostawcy ciepła. Strona oferuje wiele porad dotyczących ogrzewania, kominków i wkładów kominkowych.

Autor: alek.grzelak@interia.pl, data: 2018-05-11 11:08:03

Dom w technologi szkieletowej drewnianej - pytania

Takie domy wykonuje kilka firm budowlanych, więc raczej z tym problemu nie ma. Inny domy szkieletowe producent http://finestrahouses.com/blog/229-producent-domow-szkieletowych.html ma swoje realizacje na stronie. Najpierw poczytaj, czym takie domy się charakteryzują.

Autor: michael, data: 2018-05-04 22:43:51

Mały ogród

Optycznie można powiększyć stosując rośliny o małych liściach.

Autor: michael, data: 2018-05-04 22:39:43

Buda dla psa

Raczej szukaj w większych sklepach zoologicznych. W marketach budowlanych również coś się znajdzie.

Autor: michael, data: 2018-05-04 22:38:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.