Jak budują kobiety

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-10-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Podczas spotkań Akademii kobiety rozmawiały o wszystkim, co dotyczy budowy. Podczas spotkań Akademii kobiety rozmawiały o wszystkim, co dotyczy budowy.

Kobiece dyskusje o budowaniu w Krakowie zamknęły obecną edycję „Akademii kobiet budujących SILKA YTONG”. Panie, które chciały dowiedzieć się więcej o budowaniu, spotkały się wcześniej również w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Okazało się, że kobiety świetnie się odnajdują w roli menedżerek domowych inwestycji i mają dobre rozeznanie w sprawach budowlanych.

[koniec abstraktu]

Spotkania przyciągnęły panie w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń, połączone jednym wspólnym marzeniem – budową domu oraz determinacją w zdobywaniu wiedzy o tym, jak budować. Uczestniczki Akademii sporo już wiedziały, ale pojawiały się na spotkaniach po to, aby dowiedzieć się jeszcze więcej, dopytać, upewnić się, czy idą we właściwym kierunku, wymienić doświadczeniami z innymi inwestorkami.

- Zaskoczyło nas świetne przygotowanie pań do procesu budowalnego – mówi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezeska i Ekspertka Domowy.pl, która doradzała inwestorkom podczas wszystkich spotkań. – Panie miały rzeczowo i konkretnie sprecyzowane oczekiwania. Widać, że merytorycznie są już naprawdę nieźle przygotowane do budowy domu. Od nas oczekiwały doprecyzowania pewnych kwestii, zwłaszcza tych dotyczących kosztów. Interesowały je również zagadnienia formalne i prawne, konkretne rozwiązania technologiczne, parametry materiałów. Widać, że paniom bliskie są nowoczesne standardy budowalne, troska o energooszczędność, o jakość materiałów – dodaje Ekspertka Domowy.pl.

O co pytają kobiety budujące

 Panie pytały o fachowe kwestie dotyczące budowania. Panie pytały o fachowe kwestie dotyczące budowania.

Podczas wszystkich spotkań Akademii panie pytały o parametry materiałów budowalnych, o technologie stawiania ścian, o rozwiązania energooszczędne, o systemy grzewcze, o rodzaje wentylacji. Kwestią, która interesowała wszystkie uczestniczki, były koszty. – Inwestorki bywają zdezorientowane, gdyż otrzymują nieraz bardzo rozbieżne wyceny od poszczególnych producentów i wykonawców –wyjaśnia Hanna Krzyżosiak. –W przypadku jednej z pań goszczących na warszawskiej Akademii, rozbieżności te wynosiły nawet kilkaset tysięcy. Przyniosła swój projekt i zwróciła się do obecnych ekspertów o obiektywne oszacowanie kosztów budowy – dodaje. Panie z dużą uwagą przysłuchiwały się prezentowanemu podczas każdemu ze spotkań porównaniu cen poszczególnych materiałów. Mogły się dowiedzieć, jaki jest koszt, wraz z robocizną, wznoszenia ścian jednowarstwowych i wielowarstwowych, z użyciem różnych materiałów. Z reguły okazywało się, że panie doskonale wiedzą, jakie produkty obecnie się wykorzystuje w budownictwie, mogły więc zadawać rzeczowe pytania dotyczące porównania na przykład YTONGA ENERGO i SILKI. Pojęcia takie jak beton komórkowy czy pustak ceramiczny były im doskonale znane i nie wymagały doprecyzowania. Panie raczej pytały, czy do montażu w systemie SILKA YTONG stosuje się piankę oraz jakie jest porównanie współczynnika przenikania ciepła „U” poszczególnych materiałów. Duże emocje wzbudzała wentylacja mechaniczna z rekuperacją – panie chciały znać zasady jej działania. Pytały, czy ściany lepiej ocieplać styropianem, czy wełna mineralną, jak dobrać pompę ciepła i jak wykonać badania geotechniczne.

Dyskusje toczyły się również wokół projektów domów – tych o optymalnym metrażu, energooszczędnych, dopasowanych do potrzeb i lokalnych warunków. Część pań wahała się, czy zdecydować się na projekt gotowy czy indywidualny. Uczestniczki pytały o domy odpowiednie na emeryturę i dla rodzin z małymi dziećmi. -Przyzwyczajeni do małych przestrzeni, często mamy problem z oszacowaniem powierzchni, która w pełni zaspokoi nasze potrzeby – wyjaśnia Hanna Krzyżosiak, Ekspertka Domowy.pl. - Dlatego podczas rozmów staraliśmy się uświadomić paniom, jak osiągnąć kompromis między poczuciem wygody i komfortu a liczbą metrów, która rzeczywiście będzie nam przydatna. Pojawiały się takie kwestie, ile i jak duże pomieszczenia gospodarcze są nam potrzebne, jak wysokie powinny być pokoje, jak dostosować dom do wieku inwestora – dodaje Ekspertka Domowy.pl.

Kobieta silna na budowie

Kobiety czują się odpowiedzialne za budowę domów i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu. Kobiety czują się odpowiedzialne za budowę domów i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu.

Z rozmów z inwestorkami wynikało, że muszą borykać się z rożnymi problemami i dylematami podczas załatwiania formalności, często ściśle związanymi z lokalnymi uwarunkowaniami. Na przykład ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w województwie pomorskim istotną kwestią staje się przeprowadzenie badań geotechnicznych. W powiecie krakowskim równie kłopotliwe są liczne tereny z osuwiskami. We Wrocławiu pojawiły się panie, które miały działkę na terenie zalewowym, co wymagało od nich przemyślenia doboru technologii właśnie pod tym kątem. Panie z działkami z terenów miejskich skarżyły się na przedłużającą się procedurę wydania decyzji o warunkach zabudowy. W Warszawie, przy mnogości wykonawców, problemem były bardzo rozbieżne kosztorysy. Inwestorki opowiadały o swoich trudnościach z możliwością zrealizowania na danym terenie wybranych projektów lub o tych związanych z ustaleniem optymalnego metrażu, kiedy na przykład życie weryfikowało początkowe plany z 300 mkw. na 130.

Poruszanych tematów było wiele, a wszystkie złożyły się na obraz polskiej inwestorki: która wprawdzie napotyka sporo problemów na drodze do realizacji marzeń o własnym domu, jest jednak zdeterminowana, aby je pokonywać, poszukiwać pomocy, a przede wszystkim wiedzy : o formalnościach, materiałach, technologiach i najlepszych rozwiązaniach. Panie stawiają na jakość, solidność i energooszczędność i nie pozwolą, aby ich domy powstały byle jak i byle z czego. Są nawet gotowe na to, aby przyjeżdżać na budowę i osobiście doglądać prac. Dom jest dla nich przede wszystkich inwestycją w szczęśliwą, żyjącą w wygodnych i zdrowych warunkach rodzinę, zrobią więc wszystko, aby temu zdaniu sprostać jak najlepiej.

„Akademia kobiet budujących SILKA YTONG” to inicjatywa firmy Xella Polska, a jej partnerem jest Domowy.pl. Inspiracją do jej uruchomienia stały się badania przeprowadzone na zlecenia marek SILKA i YTONG, które pokazały dużą aktywność kobiet w zakresie budowy domu. Spotkania obecnej edycji Akademii odbyły się w pięciu powiatowych miastach, w klimatycznych kawiarniach, sprzyjających kobiecym rozmowom przy kawie – jak się zresztą okazało, rozmowom bardzo fachowym.

 

 

Projekt domu: Diona Mała BisDiona Mała Bis113,32 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: CiepłyCiepły114,00 m²
Projekt domu: LaredoLaredo114,80 m²
Projekt domu: Lisandra MałaLisandra Mała114,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra XS 2MKendra XS 2M114,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.