Jak budują kobiety

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-10-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Podczas spotkań Akademii kobiety rozmawiały o wszystkim, co dotyczy budowy. Podczas spotkań Akademii kobiety rozmawiały o wszystkim, co dotyczy budowy.

Kobiece dyskusje o budowaniu w Krakowie zamknęły obecną edycję „Akademii kobiet budujących SILKA YTONG”. Panie, które chciały dowiedzieć się więcej o budowaniu, spotkały się wcześniej również w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Okazało się, że kobiety świetnie się odnajdują w roli menedżerek domowych inwestycji i mają dobre rozeznanie w sprawach budowlanych.

[koniec abstraktu]

Spotkania przyciągnęły panie w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń, połączone jednym wspólnym marzeniem – budową domu oraz determinacją w zdobywaniu wiedzy o tym, jak budować. Uczestniczki Akademii sporo już wiedziały, ale pojawiały się na spotkaniach po to, aby dowiedzieć się jeszcze więcej, dopytać, upewnić się, czy idą we właściwym kierunku, wymienić doświadczeniami z innymi inwestorkami.

- Zaskoczyło nas świetne przygotowanie pań do procesu budowalnego – mówi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezeska i Ekspertka Domowy.pl, która doradzała inwestorkom podczas wszystkich spotkań. – Panie miały rzeczowo i konkretnie sprecyzowane oczekiwania. Widać, że merytorycznie są już naprawdę nieźle przygotowane do budowy domu. Od nas oczekiwały doprecyzowania pewnych kwestii, zwłaszcza tych dotyczących kosztów. Interesowały je również zagadnienia formalne i prawne, konkretne rozwiązania technologiczne, parametry materiałów. Widać, że paniom bliskie są nowoczesne standardy budowalne, troska o energooszczędność, o jakość materiałów – dodaje Ekspertka Domowy.pl.

O co pytają kobiety budujące

 Panie pytały o fachowe kwestie dotyczące budowania. Panie pytały o fachowe kwestie dotyczące budowania.

Podczas wszystkich spotkań Akademii panie pytały o parametry materiałów budowalnych, o technologie stawiania ścian, o rozwiązania energooszczędne, o systemy grzewcze, o rodzaje wentylacji. Kwestią, która interesowała wszystkie uczestniczki, były koszty. – Inwestorki bywają zdezorientowane, gdyż otrzymują nieraz bardzo rozbieżne wyceny od poszczególnych producentów i wykonawców –wyjaśnia Hanna Krzyżosiak. –W przypadku jednej z pań goszczących na warszawskiej Akademii, rozbieżności te wynosiły nawet kilkaset tysięcy. Przyniosła swój projekt i zwróciła się do obecnych ekspertów o obiektywne oszacowanie kosztów budowy – dodaje. Panie z dużą uwagą przysłuchiwały się prezentowanemu podczas każdemu ze spotkań porównaniu cen poszczególnych materiałów. Mogły się dowiedzieć, jaki jest koszt, wraz z robocizną, wznoszenia ścian jednowarstwowych i wielowarstwowych, z użyciem różnych materiałów. Z reguły okazywało się, że panie doskonale wiedzą, jakie produkty obecnie się wykorzystuje w budownictwie, mogły więc zadawać rzeczowe pytania dotyczące porównania na przykład YTONGA ENERGO i SILKI. Pojęcia takie jak beton komórkowy czy pustak ceramiczny były im doskonale znane i nie wymagały doprecyzowania. Panie raczej pytały, czy do montażu w systemie SILKA YTONG stosuje się piankę oraz jakie jest porównanie współczynnika przenikania ciepła „U” poszczególnych materiałów. Duże emocje wzbudzała wentylacja mechaniczna z rekuperacją – panie chciały znać zasady jej działania. Pytały, czy ściany lepiej ocieplać styropianem, czy wełna mineralną, jak dobrać pompę ciepła i jak wykonać badania geotechniczne.

Dyskusje toczyły się również wokół projektów domów – tych o optymalnym metrażu, energooszczędnych, dopasowanych do potrzeb i lokalnych warunków. Część pań wahała się, czy zdecydować się na projekt gotowy czy indywidualny. Uczestniczki pytały o domy odpowiednie na emeryturę i dla rodzin z małymi dziećmi. -Przyzwyczajeni do małych przestrzeni, często mamy problem z oszacowaniem powierzchni, która w pełni zaspokoi nasze potrzeby – wyjaśnia Hanna Krzyżosiak, Ekspertka Domowy.pl. - Dlatego podczas rozmów staraliśmy się uświadomić paniom, jak osiągnąć kompromis między poczuciem wygody i komfortu a liczbą metrów, która rzeczywiście będzie nam przydatna. Pojawiały się takie kwestie, ile i jak duże pomieszczenia gospodarcze są nam potrzebne, jak wysokie powinny być pokoje, jak dostosować dom do wieku inwestora – dodaje Ekspertka Domowy.pl.

Kobieta silna na budowie

Kobiety czują się odpowiedzialne za budowę domów i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu. Kobiety czują się odpowiedzialne za budowę domów i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu.

Z rozmów z inwestorkami wynikało, że muszą borykać się z rożnymi problemami i dylematami podczas załatwiania formalności, często ściśle związanymi z lokalnymi uwarunkowaniami. Na przykład ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w województwie pomorskim istotną kwestią staje się przeprowadzenie badań geotechnicznych. W powiecie krakowskim równie kłopotliwe są liczne tereny z osuwiskami. We Wrocławiu pojawiły się panie, które miały działkę na terenie zalewowym, co wymagało od nich przemyślenia doboru technologii właśnie pod tym kątem. Panie z działkami z terenów miejskich skarżyły się na przedłużającą się procedurę wydania decyzji o warunkach zabudowy. W Warszawie, przy mnogości wykonawców, problemem były bardzo rozbieżne kosztorysy. Inwestorki opowiadały o swoich trudnościach z możliwością zrealizowania na danym terenie wybranych projektów lub o tych związanych z ustaleniem optymalnego metrażu, kiedy na przykład życie weryfikowało początkowe plany z 300 mkw. na 130.

Poruszanych tematów było wiele, a wszystkie złożyły się na obraz polskiej inwestorki: która wprawdzie napotyka sporo problemów na drodze do realizacji marzeń o własnym domu, jest jednak zdeterminowana, aby je pokonywać, poszukiwać pomocy, a przede wszystkim wiedzy : o formalnościach, materiałach, technologiach i najlepszych rozwiązaniach. Panie stawiają na jakość, solidność i energooszczędność i nie pozwolą, aby ich domy powstały byle jak i byle z czego. Są nawet gotowe na to, aby przyjeżdżać na budowę i osobiście doglądać prac. Dom jest dla nich przede wszystkich inwestycją w szczęśliwą, żyjącą w wygodnych i zdrowych warunkach rodzinę, zrobią więc wszystko, aby temu zdaniu sprostać jak najlepiej.

„Akademia kobiet budujących SILKA YTONG” to inicjatywa firmy Xella Polska, a jej partnerem jest Domowy.pl. Inspiracją do jej uruchomienia stały się badania przeprowadzone na zlecenia marek SILKA i YTONG, które pokazały dużą aktywność kobiet w zakresie budowy domu. Spotkania obecnej edycji Akademii odbyły się w pięciu powiatowych miastach, w klimatycznych kawiarniach, sprzyjających kobiecym rozmowom przy kawie – jak się zresztą okazało, rozmowom bardzo fachowym.

 

 

Projekt domu: TK12TK12135,92 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AlionAlion136,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Alion 2MAlion 2M136,79 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArteoArteo136,93 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AsanAsan137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AtosAtos137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.