Jak budują kobiety

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-10-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Podczas spotkań Akademii kobiety rozmawiały o wszystkim, co dotyczy budowy. Podczas spotkań Akademii kobiety rozmawiały o wszystkim, co dotyczy budowy.

Kobiece dyskusje o budowaniu w Krakowie zamknęły obecną edycję „Akademii kobiet budujących SILKA YTONG”. Panie, które chciały dowiedzieć się więcej o budowaniu, spotkały się wcześniej również w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Okazało się, że kobiety świetnie się odnajdują w roli menedżerek domowych inwestycji i mają dobre rozeznanie w sprawach budowlanych.

[koniec abstraktu]

Spotkania przyciągnęły panie w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń, połączone jednym wspólnym marzeniem – budową domu oraz determinacją w zdobywaniu wiedzy o tym, jak budować. Uczestniczki Akademii sporo już wiedziały, ale pojawiały się na spotkaniach po to, aby dowiedzieć się jeszcze więcej, dopytać, upewnić się, czy idą we właściwym kierunku, wymienić doświadczeniami z innymi inwestorkami.

- Zaskoczyło nas świetne przygotowanie pań do procesu budowalnego – mówi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezeska i Ekspertka Domowy.pl, która doradzała inwestorkom podczas wszystkich spotkań. – Panie miały rzeczowo i konkretnie sprecyzowane oczekiwania. Widać, że merytorycznie są już naprawdę nieźle przygotowane do budowy domu. Od nas oczekiwały doprecyzowania pewnych kwestii, zwłaszcza tych dotyczących kosztów. Interesowały je również zagadnienia formalne i prawne, konkretne rozwiązania technologiczne, parametry materiałów. Widać, że paniom bliskie są nowoczesne standardy budowalne, troska o energooszczędność, o jakość materiałów – dodaje Ekspertka Domowy.pl.

O co pytają kobiety budujące

 Panie pytały o fachowe kwestie dotyczące budowania. Panie pytały o fachowe kwestie dotyczące budowania.

Podczas wszystkich spotkań Akademii panie pytały o parametry materiałów budowalnych, o technologie stawiania ścian, o rozwiązania energooszczędne, o systemy grzewcze, o rodzaje wentylacji. Kwestią, która interesowała wszystkie uczestniczki, były koszty. – Inwestorki bywają zdezorientowane, gdyż otrzymują nieraz bardzo rozbieżne wyceny od poszczególnych producentów i wykonawców –wyjaśnia Hanna Krzyżosiak. –W przypadku jednej z pań goszczących na warszawskiej Akademii, rozbieżności te wynosiły nawet kilkaset tysięcy. Przyniosła swój projekt i zwróciła się do obecnych ekspertów o obiektywne oszacowanie kosztów budowy – dodaje. Panie z dużą uwagą przysłuchiwały się prezentowanemu podczas każdemu ze spotkań porównaniu cen poszczególnych materiałów. Mogły się dowiedzieć, jaki jest koszt, wraz z robocizną, wznoszenia ścian jednowarstwowych i wielowarstwowych, z użyciem różnych materiałów. Z reguły okazywało się, że panie doskonale wiedzą, jakie produkty obecnie się wykorzystuje w budownictwie, mogły więc zadawać rzeczowe pytania dotyczące porównania na przykład YTONGA ENERGO i SILKI. Pojęcia takie jak beton komórkowy czy pustak ceramiczny były im doskonale znane i nie wymagały doprecyzowania. Panie raczej pytały, czy do montażu w systemie SILKA YTONG stosuje się piankę oraz jakie jest porównanie współczynnika przenikania ciepła „U” poszczególnych materiałów. Duże emocje wzbudzała wentylacja mechaniczna z rekuperacją – panie chciały znać zasady jej działania. Pytały, czy ściany lepiej ocieplać styropianem, czy wełna mineralną, jak dobrać pompę ciepła i jak wykonać badania geotechniczne.

Dyskusje toczyły się również wokół projektów domów – tych o optymalnym metrażu, energooszczędnych, dopasowanych do potrzeb i lokalnych warunków. Część pań wahała się, czy zdecydować się na projekt gotowy czy indywidualny. Uczestniczki pytały o domy odpowiednie na emeryturę i dla rodzin z małymi dziećmi. -Przyzwyczajeni do małych przestrzeni, często mamy problem z oszacowaniem powierzchni, która w pełni zaspokoi nasze potrzeby – wyjaśnia Hanna Krzyżosiak, Ekspertka Domowy.pl. - Dlatego podczas rozmów staraliśmy się uświadomić paniom, jak osiągnąć kompromis między poczuciem wygody i komfortu a liczbą metrów, która rzeczywiście będzie nam przydatna. Pojawiały się takie kwestie, ile i jak duże pomieszczenia gospodarcze są nam potrzebne, jak wysokie powinny być pokoje, jak dostosować dom do wieku inwestora – dodaje Ekspertka Domowy.pl.

Kobieta silna na budowie

Kobiety czują się odpowiedzialne za budowę domów i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu. Kobiety czują się odpowiedzialne za budowę domów i chcą jak najlepiej sprostać temu zadaniu.

Z rozmów z inwestorkami wynikało, że muszą borykać się z rożnymi problemami i dylematami podczas załatwiania formalności, często ściśle związanymi z lokalnymi uwarunkowaniami. Na przykład ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w województwie pomorskim istotną kwestią staje się przeprowadzenie badań geotechnicznych. W powiecie krakowskim równie kłopotliwe są liczne tereny z osuwiskami. We Wrocławiu pojawiły się panie, które miały działkę na terenie zalewowym, co wymagało od nich przemyślenia doboru technologii właśnie pod tym kątem. Panie z działkami z terenów miejskich skarżyły się na przedłużającą się procedurę wydania decyzji o warunkach zabudowy. W Warszawie, przy mnogości wykonawców, problemem były bardzo rozbieżne kosztorysy. Inwestorki opowiadały o swoich trudnościach z możliwością zrealizowania na danym terenie wybranych projektów lub o tych związanych z ustaleniem optymalnego metrażu, kiedy na przykład życie weryfikowało początkowe plany z 300 mkw. na 130.

Poruszanych tematów było wiele, a wszystkie złożyły się na obraz polskiej inwestorki: która wprawdzie napotyka sporo problemów na drodze do realizacji marzeń o własnym domu, jest jednak zdeterminowana, aby je pokonywać, poszukiwać pomocy, a przede wszystkim wiedzy : o formalnościach, materiałach, technologiach i najlepszych rozwiązaniach. Panie stawiają na jakość, solidność i energooszczędność i nie pozwolą, aby ich domy powstały byle jak i byle z czego. Są nawet gotowe na to, aby przyjeżdżać na budowę i osobiście doglądać prac. Dom jest dla nich przede wszystkich inwestycją w szczęśliwą, żyjącą w wygodnych i zdrowych warunkach rodzinę, zrobią więc wszystko, aby temu zdaniu sprostać jak najlepiej.

„Akademia kobiet budujących SILKA YTONG” to inicjatywa firmy Xella Polska, a jej partnerem jest Domowy.pl. Inspiracją do jej uruchomienia stały się badania przeprowadzone na zlecenia marek SILKA i YTONG, które pokazały dużą aktywność kobiet w zakresie budowy domu. Spotkania obecnej edycji Akademii odbyły się w pięciu powiatowych miastach, w klimatycznych kawiarniach, sprzyjających kobiecym rozmowom przy kawie – jak się zresztą okazało, rozmowom bardzo fachowym.

 

 

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.