Jak budujemy wiosną

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-04-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Wiosenne targi budowlane pokazały aktualne trendy w budownictwie. Wiosenne targi budowlane pokazały aktualne trendy w budownictwie.

Targi budowlane w Kielcach zamknęły udział Domowy.pl w wiosennej edycji targowych spotkań z inwestorami. Wszystkie te wydarzenia jak zawsze były dla Doradców Domowy.pl okazją do szerszego przyjrzenia się tendencjom w budownictwie jednorodzinnym w różnych regionach. Potwierdziły, że dynamika i sposób budowania nie są jednakowe dla całej Polski.

[koniec abstraktu]

Każde targi budowlane dają obraz aktualnej sytuacji w budownictwie jednorodzinnym w danym regionie. Wyłania się on z pytań, jakie inwestorzy zadają wystawcom, ze zgłaszanych przez nich dylematów i problemów oraz z typu pomocy, jakiej poszukują u ekspertów. Wiosenna edycja targów przyciąga zawsze znacznie więcej zainteresowanych, niż ich jesienny odpowiednik. Wiosną podejmujemy najwięcej decyzji budowlanych i najbardziej aktywnie poszukujemy informacji na temat procesu budowy domu.

Domy, na które nas stać

Domowy.pl tej wiosny uczestniczył w targach budowlanych w Krakowie, Sosnowcu, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Wrocławiu i Kielcach. – Możemy w tych regionach zaobserwować pewne ogólnopolskie trendy w budowaniu – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Przede wszystkim inwestorzy z całej Polski stawiają coraz mniejsze domy – ich metraż rzadko przekracza 150 mkw. Średnio jest to około 120 mkw. Ta tendencja jest widoczna praktycznie w każdym województwie. Co ciekawe, nie ma na nią wpływu wielkość działek. Nawet na sporych parcelach stawiamy nieduże domy. I tak w okolicach Krakowa, gdzie inwestorzy dysponują gruntami nawet o powierzchni 3600 mkw., zapytania o budynki powyżej 130 mkw. zdarzają się rzadko. Buduje się tu podobnie jak na Górnym Śląsku, gdzie działki są mniejsze i z reguły dość wąskie. Tym, co przesądza o wyborach w zakresie metrażu, nie są więc możliwości posiadanej działki, ale czynniki ekonomiczne. Ten aspekt jest szczególnie podkreślany przez inwestorów , którzy chcą stawiać domy przede wszystkim tanie w budowie i eksploatacji. Bez względu na region opłacalność inwestycji jest podstawowym kryterium, jakie przyjmują budujący. Są zgodni co do tego, że dom nie może być zbyt kosztowny w utrzymaniu, a przy metrażu około 120 mkw. można zapewnić wygodne warunki nawet pięcioosobowej rodzinie. Z rozmów z inwestorami wynika, że coraz bardziej racjonalnie planują wydatki. Stąd zainteresowanie energooszczędnością, choć poziom świadomości w tym zakresie nie jest jednakowy we wszystkich regionach – dodaje ekspertka Domowy.pl.

Co region, to obyczaj

Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych. Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych.

Przy ogólnopolskiej tendencji do ekonomicznego i energooszczędnego budowania, zarysowują się jednak pewne lokalne różnice. Dotyczą one między innymi charakteru wybieranych brył. Coraz więcej inwestorów jest świadomych, że im prostszy dom, bez skomplikowanego dachu i ozdobników architektonicznych jak lukarny, wykusze czy balkony, tym niższe będą koszty jego utrzymania. Wysoki poziom świadomości w tym zakresie jest widoczny przede wszystkim u mieszkańców Dolnego i Górnego Śląska. Wiosenne targi pokazały, że ich wiedza w zakresie rozwiązań architektonicznych, pozwalających uzyskać korzystny standard energooszczędny, jest naprawdę wysoka. Wybierają przeważnie proste, możliwie zwarte bryły, przykryte dwuspadowym dachem. - Jako architekt jestem bardzo zadowolony z postawy inwestorów, którzy są naprawdę dobrze przygotowani do poprowadzenia własnej budowy - mówi Robert Jaworski, Doradca Domowy.pl z Zawiercia, który doradzał inwestorom podczas targów w Sosnowcu. - Widać coraz większą świadomość zarówno w zakresie doboru projektu, jak i materiałów oraz technologii. To inwestorzy, którzy są w stanie pójść na ustępstwa, także w zakresie architektonicznym, żeby uzyskać solidny i energooszczędny dom - dodaje. W Rzeszowie, mimo sporego zainteresowania kwestią energooszczędności, skłonność do kompromisów dotyczących brył jest już mniejsza. Tutaj też buduje się największe domy spośród wszystkich regionów, w których Domowy.pl gościł na targach. Także mieszkańcy Łodzi pozostają dość zachowawczy w zakresie typu architektury. Wciąż najchętniej buduje się tu tradycyjne domy: z dachem kopertowym, piecem na paliwo stałe i obowiązkowym kominkiem. – Wprawdzie inwestorzy z tego regionu również zwracają uwagę na energooszczędność budynków, ale nie są skorzy do dużych ustępstw w zakresie architektonicznym - mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. Taką samą popularnością cieszą się domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem. Mniej osób decyduje się natomiast na budynki z drugą pełną kondygnacją – dodaje.

O ile w Łodzi najczęściej buduje się domy z piecem na paliwo stałe, to w Krakowie jest to zakazane ze względu na utrzymujący się nad miastem smog. – Dlatego inwestorzy podczas targów pytali o alternatywne systemy grzewcze, między innymi o pompy ciepła – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl. Zakazane są nawet piece na pelet, uchodzący za najbardziej ekologiczne paliwo stałe. Zakaz nie dotyczy natomiast kominków – dodaje. Również wielu inwestorów z województwa dolnośląskiego rozważa pompę ciepła jako źródło ogrzewania domu. Świadomość w zakresie nowoczesnych technologii jest tutaj bardzo wysoka. Na wentylację mechaniczną z rekuperatorem decyduje się już 80% inwestorów.

W mieście lub za miastem

Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych. Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych.

Także tendencje jeśli chodzi o wybór lokalizacji pod przyszły dom są zróżnicowane. Dla Doradców Domowy.pl zaskoczeniem wiosennych targów było m.in. to, jak wielu mieszkańców Łodzi chce budować domy w samym mieście. – Wciąż większość inwestorów buduje domy poza obrębem dużych miast – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl.Wynika to zarówno z cen gruntów, jak i ich dostępności. Dlatego zaskoczyło nas, że wielu łodzian dysponuje działkami w mieście, i to jak na warunki miejskie całkiem sporymi – dodaje. Średnia wielkość łódzkich działek to od 1500 do 2000 mkw. W Łodzi można zaobserwować jeszcze jedno zjawisko – część inwestorów decyduje się na budowę w ramach już posiadanych nieruchomości. Na przykład młode małżeństwa chcą dobudować jeszcze jeden dom na gruncie posiadanym przez rodziców czy dziadków.

Przeciwna tendencja panuje w Krakowie. Ze względu na przedłużające się formalności w samym mieście i obostrzenia dotyczące rodzaju ogrzewania, zdecydowana większość inwestorów posiada działki na terenach pozamiejskich.

Budowa ze środków własnych

Wspólna dla wszystkich regionów jest niewielka część inwestycji finansowanych z kredytów. Większość inwestorów buduje obecnie domy ze środków własnych, uzyskanych na przykład ze sprzedaży innej nieruchomości. Co ciekawe – najczęściej zaczynamy budowę mając zgromadzone fundusze nie tylko na stan surowy. Środkami na całość inwestycji, często zgromadzonymi również podczas pracy za granicą, dysponuje na przykład wielu mieszkańców Rzeszowszczyzny. Racjonalnie zaplanowane budżety mają również mieszkańcy Górnego Śląska. - Zdecydowana większość inwestorów, którzy zgłosili się do nas po poradę, była zdecydowana na rozpoczęcie budowy w ciągu najbliższych miesięcy – mówi Edyta Urban, Doradca Domowy.pl.Nie dało się zauważyć obaw związanych z ewentualnymi trudnościami w finansowaniu inwestycji. Za to inwestorzy przychodzili do nas z dokładnie sprecyzowanymi oczekiwaniami, szukając rozwiązań, które pozwolą im możliwie szybko i zgodnie z zakładanym standardem zrealizować plany budowlane – dodaje.

Jak pokazały minione targi, do budowania podchodzimy coraz bardziej rozważnie. Stoisko Domowy.pl odwiedza coraz więcej inwestorów o bardzo konkretnych oczekiwaniach. Wielu odwiedzających chce swoje zamierzenia budowlane zrealizować jak najszybciej. Na wstępny rekonesans tej wiosny wyruszyło sporo inwestorów z Lublina i Kielc i ich okolic. W pozostałych regionach, w których udzielał porad Domowy.pl, większość planów budowlanych jest już w trakcie realizacji.

Gotowy czy indywidualny

Prosty dom energooszczędny z oferty projektów gotowych. Prosty dom energooszczędny z oferty projektów gotowych. "Anka 2", MTM Styl

Niezależnie od regionu, wielkości planowanego domu i przewidywanych technologii budowy jedną z pierwszych decyzji inwestorów jest wybór rodzaju projektu, na podstawie którego będą realizować swoją wizję budynku. W zależności od stopnia świadomości własnych potrzeb, umiejętności ich określenia i nazwania czasami łatwiej jest dokonać wyboru spośród gotowych propozycji – projektów katalogowych, czasami zaś, ze względu na specyficzny charakter rozwiązań – korzystniej jest zlecić przygotowanie projektu indywidualnego. Każdy z tych scenariuszy ma swoich zdeklarowanych zwolenników oraz oponentów, co zaobserwowaliśmy podczas targowych rozmów z klientami. Doradcy Domowy.pl zgodnie potwierdzają, że budujący oczekują wariantów szytych na miarę oraz pomocy w wyszukaniu optymalnego projektu. Największą trudnością dla klientów jest obecnie przejrzenie blisko 20.000 projektów domów, a co dopiero wybór spośród tej liczby tego jednego, wymarzonego projektu. Zwykle klienci wskazują kilka projektów, określając co w danym przypadku szczególnie im się podoba. Coraz częściej obserwujemy, że katalogi pomagają określić klientom pierwsze potrzeby i upodobania, jednak finalny wybór bywa wypadkową preferencji małżonków, czy całych rodzin – mówi Aneta Zalewska, Doradca Domowy.pl z Kielc. Niewątpliwie potrzebna jest wtedy profesjonalna pomoc na etapie wyboru projektu, niezależnie od tego w jaki sposób będzie przygotowana dokumentacja do pozwolenia na budowę (na podstawie projektu gotowego czy indywidualnego). Inwestorzy oczekiwali od projektantów Domowy.pl profesjonalnej pomocy w nazwaniu potrzeb rodziny, ich uporządkowania oraz przełożenia na język dokumentacji projektowej. Budujący deklarowali również, że ważny jest dla nich dobór przemyślanych rozwiązań, które przełożą się na komfort użytkowy oraz ekonomię – kosztów budowy i użytkowania domu. Domowy.pl to jedyna sieć projektantów oferująca tak kompleksową obsługę inwestorów indywidualnych w całej Polsce, umożliwiająca też bezpłatne konsultacje podczas targów branżowych w różnych miastach. Kolejna taka sposobność – podczas targów – nadarzy się dopiero jesienią.

 

 

 

 

Projekt domu: Armanda XS BisArmanda XS Bis100,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KwadraKwadra103,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK200GTK200G103,59 m²
Projekt domu: TK201G2TK201G2103,59 m²
Projekt domu: TK200TK200103,66 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.