Jak kobiety budują w Gdańsku

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-10-08
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku

Mamy już za sobą pierwsze spotkanie z kolejnej edycji „Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG”. 4 października inwestorki z okolic Trójmiasta spotkały się w gdańskiej kawiarni Mon Balzac, żeby twórczo i budująco porozmawiać o własnych domach, które są w różnych fazach realizacji. Na pytania o wszystkie aspekty budowy odpowiadały ekspertki firmy Xella i sieci Doradców Domowy.pl.

[koniec abstraktu]

Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku

Spotkanie w Gdańsku potwierdziło od dawana zauważalną tendencję : kobiety chcą budować i robią to dobrze; przyciągnęło kobiety znajdujące się na różnych etapach procesu inwestycyjnego. – Dużym zaskoczeniem było dla nas pojawianie się pań, które już wybudowały swoje domy i kierowały się chęcią podzielenia się swoim doświadczeniem – mówi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezeska i Ekspertka Domowy.pl. –Były też inwestorki, które dopiero poszukują projektu, starają się o kredyt, są na etapie wylewania fundamentów czy kończenia dachu. Dzięki temu dyskusje toczyły się wokół pełnego spektrum spraw budowlanych. Okazuje się, że potrzeba pogłębiania wiedzy u pań jest jednakowo intensywna w każdej fazie procesu budowy – dodaje.

Mimo że panie uczestniczące w Akademii były w różnym wieku i z odmiennym bagażem doświadczeń budowlanych, połączyła je konkretność oczekiwań, świetna organizacja i rzetelność w prowadzeniu własnej budowy. –Panie przyszły na spotkanie świetnie przygotowane – mówi Hanna Krzyżosiak.-Ich pytania były bardzo precyzyjne i dotyczyły konkretnych aspektów budowy. Co ciekawe – ogniskowały się wokół kwestii naprawdę trudnych i fachowych. Panie pytały o parametry materiałów budowalnych, o technologie stawiania ścian, o rozwiązania energooszczędne, o systemy grzewcze. Były również pytania ściśle dotyczące specyfiki regionu. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w województwie pomorskim kwestią, jaką podano dyskusji, była konieczność prowadzenia badań geotechnicznych oraz ich charakter. Panie chciały wiedzieć, jak przeprowadzić takie badanie, aby ich wynik był możliwie najbardziej miarodajny i pozwolił na bezpieczne posadowienie domu – dodaje.

Inwestorki wymieniały się również swoimi poglądami dotyczącymi optymalnego metrażu domu. Te bardziej doświadczone opowiadały, jak życie weryfikowało ich wstępne oczekiwania, każąc na przykład redukować powierzchnię użytkową z 300 do 130mkw i jak w praktyce okazało się, że ta mniejsza jest w pełni funkcjonalna. Jeśli chodzi o materiały budowalne, inwestorki miały już sporą wiedzę na ich temat, a w zadawanych przez nie pytaniach chodziło o doprecyzowanie pewnych kwestii i rozwianie wątpliwości. Choć panie przyszły do Mon Balzac, żeby skonfrontować z ekspertami swoje dylematy, w wielu sprawach same wypowiadały się bardzo ekspercko. –To znaczy, że formuła Akademii jako transferu praktycznej wiedzy się sprawdziła – mówi Monika Mychlewicz, Dyrektorka ds. Marketingu z firmy Xella Polska. – Udało się nam wykorzystać naturalną kobiecą skłonność do tworzenia społeczności i wspólnoty doświadczeń, do wymiany poglądów i obserwacji. – podkreśla.

Podobne spostrzeżenia ma Agata Mróz, inwestorka nadzorująca budowę na podstawie projektu „Dom przy modrzewiowej” z pracowni Galeria Domów, która jako uczestniczka spotkania potwierdza, że możliwość porozmawiania o budowie z kobiecego punktu widzenia jest cenna i przydatna. –Wprawdzie ja już jestem dość zaawansowana w procesie budowy, ale zyskałam przekonanie, że dokonałam słusznych wyborów – mówi. –Spotkanie było konkretne, a uwagi trafne i praktyczne. Widać, że paniom budującym przyświeca zasada, żeby nie wybierać tylko oczami, a naprawdę myśleć – mówi.

Spotkanie wpisało się w prawidłowość, zauważoną już wcześniej w wyniku przeprowadzonego na zlecenie marek SILKA i YTONG badania „Polka na budowie”, która pokazała bardzo dużą aktywność kobiet podczas budowy domu. –Wywiady przeprowadzone na losowo wybranej reprezentatywnej grupie 1067 Polek udowodniły duże zaangażowanie kobiet w sprawy budowlane– mówi Monika Mychlewicz. – Potwierdziły, że panie skutecznie zdobywają wiedzę na tematy związane z budownictwem oraz samodzielnie decydują o istotnych etapach inwestycyjnych, jak wybór projektu czy materiałów. Aż 74% badanych było zainteresowanych technologiami energooszczędnymi , 72,9% zadeklarowało, że odwiedza swoją budowę prawie codziennie. Właśnie te badania stały się inspiracją do uruchomienia „Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG”, która ma być dla kobiet okazją do wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy – dodaje.

Domowy.pl, jako partner akcji, zachęca panie z Trójmiasta, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie w Mon Balzac, do zgłaszania się z dylematami budowlanymi do Doradcy Domowy.pl z Gdańska - pani Ewy Sobótki (gdansk@domowy.pl). Doświadczona ekspertka, znająca lokalne uwarunkowania, odpowie na wszystkie pytania – również z kobiecej perspektywy.

Inwestorki zapraszamy na kolejne spotkania w ramach Akademii Kobiet Budujących – następne odbędzie się w Poznaniu (10.10.) w restauracji Republika Róż oraz w Warszawie (11.11) w kawiarni Galeria Funky.

Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.