Jak kobiety budują w Gdańsku

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-10-08
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku

Mamy już za sobą pierwsze spotkanie z kolejnej edycji „Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG”. 4 października inwestorki z okolic Trójmiasta spotkały się w gdańskiej kawiarni Mon Balzac, żeby twórczo i budująco porozmawiać o własnych domach, które są w różnych fazach realizacji. Na pytania o wszystkie aspekty budowy odpowiadały ekspertki firmy Xella i sieci Doradców Domowy.pl.

[koniec abstraktu]

Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku Fot. Spotkanie w Mon Balzac w Gdańsku

Spotkanie w Gdańsku potwierdziło od dawana zauważalną tendencję : kobiety chcą budować i robią to dobrze; przyciągnęło kobiety znajdujące się na różnych etapach procesu inwestycyjnego. – Dużym zaskoczeniem było dla nas pojawianie się pań, które już wybudowały swoje domy i kierowały się chęcią podzielenia się swoim doświadczeniem – mówi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezeska i Ekspertka Domowy.pl. –Były też inwestorki, które dopiero poszukują projektu, starają się o kredyt, są na etapie wylewania fundamentów czy kończenia dachu. Dzięki temu dyskusje toczyły się wokół pełnego spektrum spraw budowlanych. Okazuje się, że potrzeba pogłębiania wiedzy u pań jest jednakowo intensywna w każdej fazie procesu budowy – dodaje.

Mimo że panie uczestniczące w Akademii były w różnym wieku i z odmiennym bagażem doświadczeń budowlanych, połączyła je konkretność oczekiwań, świetna organizacja i rzetelność w prowadzeniu własnej budowy. –Panie przyszły na spotkanie świetnie przygotowane – mówi Hanna Krzyżosiak.-Ich pytania były bardzo precyzyjne i dotyczyły konkretnych aspektów budowy. Co ciekawe – ogniskowały się wokół kwestii naprawdę trudnych i fachowych. Panie pytały o parametry materiałów budowalnych, o technologie stawiania ścian, o rozwiązania energooszczędne, o systemy grzewcze. Były również pytania ściśle dotyczące specyfiki regionu. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w województwie pomorskim kwestią, jaką podano dyskusji, była konieczność prowadzenia badań geotechnicznych oraz ich charakter. Panie chciały wiedzieć, jak przeprowadzić takie badanie, aby ich wynik był możliwie najbardziej miarodajny i pozwolił na bezpieczne posadowienie domu – dodaje.

Inwestorki wymieniały się również swoimi poglądami dotyczącymi optymalnego metrażu domu. Te bardziej doświadczone opowiadały, jak życie weryfikowało ich wstępne oczekiwania, każąc na przykład redukować powierzchnię użytkową z 300 do 130mkw i jak w praktyce okazało się, że ta mniejsza jest w pełni funkcjonalna. Jeśli chodzi o materiały budowalne, inwestorki miały już sporą wiedzę na ich temat, a w zadawanych przez nie pytaniach chodziło o doprecyzowanie pewnych kwestii i rozwianie wątpliwości. Choć panie przyszły do Mon Balzac, żeby skonfrontować z ekspertami swoje dylematy, w wielu sprawach same wypowiadały się bardzo ekspercko. –To znaczy, że formuła Akademii jako transferu praktycznej wiedzy się sprawdziła – mówi Monika Mychlewicz, Dyrektorka ds. Marketingu z firmy Xella Polska. – Udało się nam wykorzystać naturalną kobiecą skłonność do tworzenia społeczności i wspólnoty doświadczeń, do wymiany poglądów i obserwacji. – podkreśla.

Podobne spostrzeżenia ma Agata Mróz, inwestorka nadzorująca budowę na podstawie projektu „Dom przy modrzewiowej” z pracowni Galeria Domów, która jako uczestniczka spotkania potwierdza, że możliwość porozmawiania o budowie z kobiecego punktu widzenia jest cenna i przydatna. –Wprawdzie ja już jestem dość zaawansowana w procesie budowy, ale zyskałam przekonanie, że dokonałam słusznych wyborów – mówi. –Spotkanie było konkretne, a uwagi trafne i praktyczne. Widać, że paniom budującym przyświeca zasada, żeby nie wybierać tylko oczami, a naprawdę myśleć – mówi.

Spotkanie wpisało się w prawidłowość, zauważoną już wcześniej w wyniku przeprowadzonego na zlecenie marek SILKA i YTONG badania „Polka na budowie”, która pokazała bardzo dużą aktywność kobiet podczas budowy domu. –Wywiady przeprowadzone na losowo wybranej reprezentatywnej grupie 1067 Polek udowodniły duże zaangażowanie kobiet w sprawy budowlane– mówi Monika Mychlewicz. – Potwierdziły, że panie skutecznie zdobywają wiedzę na tematy związane z budownictwem oraz samodzielnie decydują o istotnych etapach inwestycyjnych, jak wybór projektu czy materiałów. Aż 74% badanych było zainteresowanych technologiami energooszczędnymi , 72,9% zadeklarowało, że odwiedza swoją budowę prawie codziennie. Właśnie te badania stały się inspiracją do uruchomienia „Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG”, która ma być dla kobiet okazją do wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy – dodaje.

Domowy.pl, jako partner akcji, zachęca panie z Trójmiasta, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie w Mon Balzac, do zgłaszania się z dylematami budowlanymi do Doradcy Domowy.pl z Gdańska - pani Ewy Sobótki (gdansk@domowy.pl). Doświadczona ekspertka, znająca lokalne uwarunkowania, odpowie na wszystkie pytania – również z kobiecej perspektywy.

Inwestorki zapraszamy na kolejne spotkania w ramach Akademii Kobiet Budujących – następne odbędzie się w Poznaniu (10.10.) w restauracji Republika Róż oraz w Warszawie (11.11) w kawiarni Galeria Funky.

Projekt domu: Ekonomiczny 4AEkonomiczny 4A115,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Z Widokiem 1Z Widokiem 1116,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.