Jak się buduje w Rzeszowie i Lublinie

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych w Rzeszowie. Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych w Rzeszowie.

Podczas minionego weekendu Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z setkami inwestorów podczas Podkarpackich Targów Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów w Rzeszowie oraz Targów Budowlanych LUBDOM w Lublinie. Spotkania targowe jak zwykle były okazją do przyjrzenia się aktualnym trendom w oczekiwaniach inwestorów w danym regionie.

[koniec abstraktu]

Rzeszów otwiera się na energooszczędność

Rzeszowskie targi skierowane były do osób, które planują budowę, już budują, remontują lub aranżują wnętrze. Mimo że warunki atmosferyczne wyjątkowo nie sprzyjały, atak zimy nie powstrzymał inwestorów z tego regionu przed odwiedzeniem targów i zasięgnięciem porady ekspertów. Tym, co szczególnie przyciągnęło ich do hali „Podpromie”, była głównie chęć poszerzenia wiedzy na temat energooszczędnego budowania. Jedną z propozycji targowych stanowiła otwarta konferencja „Energooszczędne budynki – wyzwanie czy konieczność”, zorganizowana przy współpracy z Podkarpacką Agencją Energetyczną, ciesząca się dużą popularnością. Informacje, jakie można było zdobyć przy stoisku Domowy.pl, uzupełniały i dopełniały wiedzę przekazaną podczas konferencji. Stąd inwestorzy kierowali do Doradców Domowy.pl konkretne pytania dotyczące właśnie energooszczędności. – Przeważały pytania o projekty domów pasywnych i energooszczędnych – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl, która doradzała podczas rzeszowskich targów. – Wielu inwestorów było zainteresowanych uzyskaniem konkretnych informacji na temat wymogów, jakie powinny spełniać takie projekty, ale również na temat technologii pozwalających ograniczyć zużycie energii, takich jak pompy ciepła i kolektory słoneczne. Większość z nich posiadała już działkę oraz warunki zabudowy i była na etapie wyboru projektu domu, planując wbicie łopaty na budowie jeszcze w tym roku. Dlatego na targi przychodzili nie na wstępny rekonesans, ale po pomoc przy podjęciu kluczowych decyzji. Warto podkreślić, że choć ważny jest dla nich standard energetyczny i oszczędności związane z redukcją zużycia energii, na budowę domu mają wygospodarowane dość znaczne środki. Szukając wymarzonego projektu domu, raczej rzadko kierują się tym, aby był on tani w budowie. Stąd, oprócz grupy inwestorów zainteresowanych budową domu do 140 mkw., padło sporo zapytań o budynki nawet 300-metrowe. Warto jeszcze podkreślić, że stoisko Domowy.pl odwiedzali głównie młodzi inwestorzy, najczęściej początkujące małżeństwa. W wielu przypadkach dom ma być ich pierwszym samodzielnym lokum. Niewielu z nich myśli o kredycie, a środki na budowę dość często gromadzili pracując za granicą – dodaje Kinga Grzegorczyk.

Podczas targów, oprócz ogólnopolskich doradców, jak zwykle doradzali również doradcy lokalni, dobrze znający regionalne uwarunkowania – w Rzeszowie na pytania inwestorów odpowiadał Jacek Węglarski, Doradca Domowy.pl z Rzeszowa.

Inwestorzy z Lublina ruszają na rekonesans

U inwestorów z Lublina, którzy odwiedzili targi LUBDOM, dało się zauważyć dużo większe niezdecydowanie. – Większość z nich przyszła na targi, nie mając jeszcze skonkretyzowanych oczekiwań i planów dotyczących budowy – mówi Edyta Urban, Doradca Domowy.pl, która odpowiadała na pytania odwiedzających podczas lubelskich targów. – Widać, ze wielu z nich jest na etapie gromadzenia informacji i zbierania materiałów, które pomogą im zdefiniować ich potrzeby. Większość inwestorów ma wprawdzie zakupioną działkę, ale jeszcze nie posiada warunków zabudowy. Trudno też im było sprecyzować swoje wymagania co do projektu. Część z nich pytała o domy energooszczędne, w związku z odbywającą się podczas targów Wystawą Domów Pasywnych. Dużo bardziej zdecydowani byli ci inwestorzy, którzy planowali adaptację i remont już istniejących budynków – np. ich rozbudowę – podsumowuje Edyta Urban.

Artur Kupczak, Doradca Domowy.pl z Lublina spodziewał się, że ze względu na specyfikę regionu, odwiedzajacy będą zainteresowani głównie oszczędnym budowaniem. Rzeczywiście co do tego inwestorzy z Lublina i okolic byli pewni – domy mają być tanie w budowie i eksploatacji.

Kolejne wiosenne targi utwierdziły Doradców Domowy.pl w przekonaniu, że dynamika budowania i potrzeby inwestorów są odmienne w różnych regionach. Dzięki temu, że Doradcy Domowy.pl działają lokalnie, mogą dostosować ofertę doradczą do potrzeb charakterystycznych dla danego regionu. Jak widać – w poszczególnych częściach kraju Polacy budują w różnym tempie, mają różną świadomość i oczekiwania dotyczące budowy domu.

 

 

Projekt domu: Wygodny 3Wygodny 3140,10 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-58HomeKONCEPT-58141,72 m²
Projekt domu: Astra IIIAstra III142,35 m²
Projekt domu: Dostępny 6Dostępny 6142,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dora 2Dora 2142,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.