Jak się buduje w Rzeszowie i Lublinie

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych w Rzeszowie. Stoisko Domowy.pl podczas targów budowlanych w Rzeszowie.

Podczas minionego weekendu Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z setkami inwestorów podczas Podkarpackich Targów Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów w Rzeszowie oraz Targów Budowlanych LUBDOM w Lublinie. Spotkania targowe jak zwykle były okazją do przyjrzenia się aktualnym trendom w oczekiwaniach inwestorów w danym regionie.

[koniec abstraktu]

Rzeszów otwiera się na energooszczędność

Rzeszowskie targi skierowane były do osób, które planują budowę, już budują, remontują lub aranżują wnętrze. Mimo że warunki atmosferyczne wyjątkowo nie sprzyjały, atak zimy nie powstrzymał inwestorów z tego regionu przed odwiedzeniem targów i zasięgnięciem porady ekspertów. Tym, co szczególnie przyciągnęło ich do hali „Podpromie”, była głównie chęć poszerzenia wiedzy na temat energooszczędnego budowania. Jedną z propozycji targowych stanowiła otwarta konferencja „Energooszczędne budynki – wyzwanie czy konieczność”, zorganizowana przy współpracy z Podkarpacką Agencją Energetyczną, ciesząca się dużą popularnością. Informacje, jakie można było zdobyć przy stoisku Domowy.pl, uzupełniały i dopełniały wiedzę przekazaną podczas konferencji. Stąd inwestorzy kierowali do Doradców Domowy.pl konkretne pytania dotyczące właśnie energooszczędności. – Przeważały pytania o projekty domów pasywnych i energooszczędnych – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl, która doradzała podczas rzeszowskich targów. – Wielu inwestorów było zainteresowanych uzyskaniem konkretnych informacji na temat wymogów, jakie powinny spełniać takie projekty, ale również na temat technologii pozwalających ograniczyć zużycie energii, takich jak pompy ciepła i kolektory słoneczne. Większość z nich posiadała już działkę oraz warunki zabudowy i była na etapie wyboru projektu domu, planując wbicie łopaty na budowie jeszcze w tym roku. Dlatego na targi przychodzili nie na wstępny rekonesans, ale po pomoc przy podjęciu kluczowych decyzji. Warto podkreślić, że choć ważny jest dla nich standard energetyczny i oszczędności związane z redukcją zużycia energii, na budowę domu mają wygospodarowane dość znaczne środki. Szukając wymarzonego projektu domu, raczej rzadko kierują się tym, aby był on tani w budowie. Stąd, oprócz grupy inwestorów zainteresowanych budową domu do 140 mkw., padło sporo zapytań o budynki nawet 300-metrowe. Warto jeszcze podkreślić, że stoisko Domowy.pl odwiedzali głównie młodzi inwestorzy, najczęściej początkujące małżeństwa. W wielu przypadkach dom ma być ich pierwszym samodzielnym lokum. Niewielu z nich myśli o kredycie, a środki na budowę dość często gromadzili pracując za granicą – dodaje Kinga Grzegorczyk.

Podczas targów, oprócz ogólnopolskich doradców, jak zwykle doradzali również doradcy lokalni, dobrze znający regionalne uwarunkowania – w Rzeszowie na pytania inwestorów odpowiadał Jacek Węglarski, Doradca Domowy.pl z Rzeszowa.

Inwestorzy z Lublina ruszają na rekonesans

U inwestorów z Lublina, którzy odwiedzili targi LUBDOM, dało się zauważyć dużo większe niezdecydowanie. – Większość z nich przyszła na targi, nie mając jeszcze skonkretyzowanych oczekiwań i planów dotyczących budowy – mówi Edyta Urban, Doradca Domowy.pl, która odpowiadała na pytania odwiedzających podczas lubelskich targów. – Widać, ze wielu z nich jest na etapie gromadzenia informacji i zbierania materiałów, które pomogą im zdefiniować ich potrzeby. Większość inwestorów ma wprawdzie zakupioną działkę, ale jeszcze nie posiada warunków zabudowy. Trudno też im było sprecyzować swoje wymagania co do projektu. Część z nich pytała o domy energooszczędne, w związku z odbywającą się podczas targów Wystawą Domów Pasywnych. Dużo bardziej zdecydowani byli ci inwestorzy, którzy planowali adaptację i remont już istniejących budynków – np. ich rozbudowę – podsumowuje Edyta Urban.

Artur Kupczak, Doradca Domowy.pl z Lublina spodziewał się, że ze względu na specyfikę regionu, odwiedzajacy będą zainteresowani głównie oszczędnym budowaniem. Rzeczywiście co do tego inwestorzy z Lublina i okolic byli pewni – domy mają być tanie w budowie i eksploatacji.

Kolejne wiosenne targi utwierdziły Doradców Domowy.pl w przekonaniu, że dynamika budowania i potrzeby inwestorów są odmienne w różnych regionach. Dzięki temu, że Doradcy Domowy.pl działają lokalnie, mogą dostosować ofertę doradczą do potrzeb charakterystycznych dla danego regionu. Jak widać – w poszczególnych częściach kraju Polacy budują w różnym tempie, mają różną świadomość i oczekiwania dotyczące budowy domu.

 

 

Projekt domu: Ekonomiczny 4AEkonomiczny 4A115,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Projekt domu: Z Widokiem 1Z Widokiem 1116,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.