Kamienne oblicze

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-04-12
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Kamienna okładzina nadaje charakter nie tylko budynkowi (San Francisco II)Projekt domu San Francisco II- pracoania  Lipińscy Domy

Zdecydowana większość polskich inwestorów wybiera projekty domów jednorodzinnych o architekturze tradycyjnej. Dotyczy to jednak tylko charakteru zewnętrznego budynku, przede wszystkim zwartej i symetrycznej bryły, klasycznych okien oraz dwu- lub czterospadowego dachu.

[koniec abstraktu]

Sprawa ma się już inaczej, gdy chodzi o wybór technologii i dobór materiałów, i to zarówno konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. Coraz częściej stosowane są nowoczesne technologie stawiania domów, a szczególną popularnością cieszą się systemy szkieletowe – drewniane i stalowe, zwłaszcza że oferujące je firmy są w stanie zrealizować w ten sposób niemal każdy projekt.

Co prawda zdecydowanie dominują domy murowane, jednak nawet w tej technologii wykorzystywane są przede wszystkim nowoczesne materiały: ceramika poryzowana, beton komórkowy i silikaty. Coraz rzadziej korzysta się z tradycyjnych pustaków ceramicznych.

Czas świetności przeżywają materiały elewacyjne. Różnorodność oferty rynkowej sprawia, że praktycznie każdy dom może wyglądać zupełnie inaczej, nawet jeśli do jego realizacji zostanie wykorzystany projekt gotowy, który został użyty już wielokrotnie. Do wyboru jest wiele rodzajów tynków (od tradycyjnych przez cienkowarstwowe po dekoracyjne, od cementowo-wapiennych przez akrylowe po silikonowe), a jeszcze więcej – farb w pełnej gamie kolorów.

Kamienna okładzina nadaje charakter nie tylko budynkowi (San Francisco II) Kamienna okładzina nadaje charakter nie tylko budynkowi (San Francisco II)

Jednak prym wiodą okładziny elewacyjne, które nadają ostateczny charakter nie tylko budynkowi, ale także całej posesji. Zwykle nie pokrywa się nimi całej elewacji, lecz tylko jej fragmenty, dzięki czemu można wyeksponować najatrakcyjniejsze elementy i detale.

Najczęściej wykorzystuje się okładziny drewniane, ceramiczne, silikatowe, kamienne i kamieniopodobne (syntetyczne). Dla nadania harmonii wyglądowi całej posesji tego samego materiału używa się zarówno na elewacjach, jak i na ogrodzeniach czy elementach małej architektury.

Niesłabnącą popularnością cieszą się okładziny kamienne oraz imitujące kamień. Wybór jest duży, na rynku dostępne są m.in. okładziny granitowe, marmurowe (rzadko stosowane na zewnątrz domu ze względu na małą odporność na mrozy i przebarwienia), trawertynowe, z piaskowca, twardego wapienia, łupka kwarcytowego i porfiru. Okładziny syntetyczne mogą imitować praktycznie każdy z tych kamieni. Również kolorystyka takiej okładziny może być niemal dowolna (zwykle zależy od rodzaju kamienia), choć najczęściej można spotkać odcienie beżu i brązu oraz ciemne szarości i czernie.

Parter. Projekt domu San Francisco II, pracownia Lipińscy Domy Parter. Projekt domu San Francisco II, pracownia Lipińscy Domy

Kamień uznaje się za elegancką i wyjątkowo efektowną okładzinę, a jej dość wysoką cenę rekompensuje duża trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ta naturalna okładzina z czasem staje się jeszcze bardziej stylowa i szlachetna, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie jej ułożenie oraz zapewnimy jej podstawową konserwację.

W projekcie San Francisco II autor zaproponował bardzo stylowe wykorzystanie kamienia elewacyjnego. Posłużył on przede wszystkim do uzyskania efektu solidności domu oraz podkreślenia najciekawszych elementów i detali poszczególnych ścian. Jasny tynk znakomicie harmonizuje z brązowożółtymi płytami, szczególnie w połączeniu z ciemnobrązową, drewnianą stolarką. Elegancji dodaje również antracytowy, wielospadowy dach z drewnianą podbitką.

Poddasze. Projekt domu San Francisco II, pracownia Lipińscy Domy Poddasze. Projekt domu San Francisco II, pracownia Lipińscy Domy

Kamienne fragmenty w szczególny sposób uwydatniają także funkcjonalny podział domu. Na elewacji frontowej zaznaczona została strefa wejściowa z garażem, a także podkreślono niezwykłość okien salonu na parterze i głównej sypialni na poddaszu. Na fasadzie zachodniej wyraźnie odcina się ryzalit, w którym zaprojektowano jadalnię, natomiast od południa zaakcentowano atrakcyjną lukarnę, która zapewnia doświetlenie dwóch sypialń na poddaszu.

Bardzo interesujące jest również wyłożenie kamieniem ścian tarasu znajdującego się w podcieniu oraz zaplanowanego w tym miejscu zewnętrznego kominka, przez co wrażenie bijącego zeń ciepła jest większe.

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34

Kominy systemowe

A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.

Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06

Co zamiast drewnianego tarasu???

Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany