Kolory we wnętrzach

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2014-05-08
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Wybór kolorów do naszych wnętrz to przyjemne, ale i odpowiedzialne zadanie. Kuchnia, Cynamon, A Atelier (fot. A Atelier) Wybór kolorów do naszych wnętrz to przyjemne, ale i odpowiedzialne zadanie. Kuchnia, Cynamon, A Atelier (fot. A Atelier)

Wykańczanie i aranżacja wnętrz należy do najprzyjemniejszych etapów budowy domu, daje bowiem pole do popisu naszej wyobraźni, kreatywności, pozwala zaspokoić nasze estetyczne potrzeby. Stawia nas jednocześnie przed niełatwym zadaniem, bo od naszych wyborów będzie zależał ostateczny efekt wizualny naszych starań i jego odbiór. Do takich odpowiedzialnych zadań należy dobór koloru we wnętrzu.

[koniec abstraktu]

Funkcja koloru we wnętrzu

Kolory oprócz niepodważalnych walorów wizualnych posiadają również właściwości pozwalające im na wypełnienie różnorodnych ról. Mogą wpływać na nasz nastrój, pobudzać do działania lub działać uspokajająco. Dobierając kolory odpowiednio do ich właściwości możemy optycznie zmieniać proporcje pomieszczeń, kształtować wnętrze. 

Na wygląd i odbiór kolorów wpływa światło, faktura ścian, wyposażenie wnętrza, dobór dodatków (fot. Dekoral)

W pomieszczeniach otwartych, tak często spotykanych we współczesnym budownictwie, za pomocą kolorów łatwo możemy wyznaczyć i optycznie oddzielić od siebie strefy o różnym przeznaczeniu. Umiejętne zastosowanie i zestawienie barw pozwala zorganizować całą architekturę wnętrz.

Pamiętajmy, że na ostateczny wygląd koloru wpływ ma wiele czynników. Jego odbiór będzie zależał od wielkości powierzchni, na jakiej zostanie użyty, od faktury ściany. Natężenie koloru będzie też zależeć od ilości światła w pomieszczeniu, od tego, czy jest naturalne, czy sztuczne, przy świetle naturalnym – od kąta jego padania. Nie bez znaczenia będzie też wyposażenie danego pomieszczenia – kolor i wielkość przedmiotów, mebli lub urządzeń, materiał, z jakiego zostały wykonane, kolor i rodzaj podłóg.

Właściwości kolorów a funkcje pomieszczeń i przykładowe aranżacje

Kolory mają swoją symbolikę i właściwości, które określają ich użycie w poszczególnych pomieszczeniach.

Czerwień działa pobudzająco, inspirująco, wzmaga aktywność fizyczną, wprowadza dobry nastrój. Silnie oddziałuje na przestrzeń, dlatego najlepiej stosować ją bądź w pomieszczeniach przechodnich, jak przedpokój i hol, bądź tylko we fragmencie pomieszczenia, np. na wybranej ścianie. Dobrze komponuje się z bielą, szarością, grafitem i stalą. Dłuższe przebywanie w polu oddziaływania tej barwy może wywoływać złość lub agresję.

Kolory mogą wpływać na nasze samopoczucie, działać uspokajająco lub pobudzająco (fot. Dekoral)

Żółty – kojarzony jest z intelektem i optymizmem. Delikatnie pobudza, likwiduje uczucie zmęczenia. Nadaje się do kuchni lub jadalni – dobrze wpływa na apetyt. Sprawdzi się w pomieszczeniach położonych od strony północnej lub wschodniej. W połączeniu z bielą blednie, źle znosi połączenie z różowym, fiolet pozwala wydobyć jego intensywność. W nadmiarze może drażnić.

Pomarańczowy – łączy zalety żółtego i czerwonego, działa pobudzająco, zwiększa optymizm, wzmacnia psychikę. W połączeniu z żółtym przywołuje na myśl słoneczne klimaty, śródziemnomorskie skojarzenia osiągniemy sytuując go w sąsiedztwie niebieskiego. Jest dobrym pomysłem do zastosowania w pokoju dziecięcym (zwłaszcza w przypadku spokojnego dziecka) i w kuchni.

Zielony – oznacza spokój, równowagę i skupienie, odpręża i uspokaja. Może występować zarówno w zimnych, jak i ciepłych odcieniach. Dobrze łączy się z brązowym. Nadaje się do łazienek (relaksuje), pokojów dziecięcych (działa uspokajająco), gabinetów, bibliotek (stymuluje pamięć).

Zimne kolory dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach służących odpoczynkowi (fot. Dekoral)

Niebieski – zalicza się do barw chłodnych, nieprzytulnych. Inspiruje, działa uspokajająco, spowalnia puls, obniża ciśnienie krwi. Hamuje łaknienie, dlatego nie jest polecany do stosowania w kuchniach czy jadalniach. Użyty w niewielkim pomieszczeniu optycznie je powiększy. Dobrze łączy się z bielą, odcieniami zieleni, szarością i brązami i z materiałami takimi jak stal, drewno, rattan. Ponieważ działa odprężająco, sprawdzi się np. w sypialni.

Fioletowy – uchodzi za kolor ekskluzywny i dostojny. Działa stymulująco, korzystnie wpływa na układ nerwowy, może jednak u niektórych osób wywoływać melancholię lub wprawiać w przygnębienie. Wchodzi w zgrabne połączenia z czerwonym i błękitnym.

Brązowy – kolor ziemi; kojarzy się z solidnością, daje wrażenie ciepła, występuje w wielu rozmaitych odcieniach. Sprawdzi się dobrze jako tło dla kolorowych mebli i dodatków i niemal w każdym pomieszczeniu. Dobre kompozycje tworzy z niebieskim i zielonym.

Szary – kojarzony jest z nowoczesnością i chłodem minimalistycznych wnętrz. Jest dobrym tłem dla przedmiotów o intensywnych barwach, świetnie łączy się ze stalą i aluminium, idealny w zestawieniu z bielą. Dobrze sprawdzi się np. w łazience.

Dobór kolorów

Wybierając kolor, kierujmy się naszymi upodobaniami i funkcją pomieszczeń (fot. Dekoral)

Bez większego problemu jesteśmy w stanie stwierdzić, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się dobrze, a które wywołują zmęczenie, budzą nasz niepokój lub powodują złe samopoczucie. Nasze upodobania powinny stanowić najpoważniejsze kryterium doboru kolorów do wnętrz, z których na co dzień będziemy korzystać. 

Przy wyborze kolorów warto jednak również kierować się ich właściwościami, które mogą lepiej lub gorzej spełniać się w pomieszczeniach zróżnicowanych pod względem wielkości, kształtu, charakteru, przeznaczenia. Możemy tworzyć harmonijne zestawienia kolorystyczne lub dobierać kolory na zasadzie kontrastu. Najważniejsze, by nasze wizje były spójne, a efekt zgodny z oczekiwaniami – odpowiadał naszym potrzebom, upodobaniom, stylowi i funkcji pomieszczeń w naszym domu.

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Podpinam się pod pytanie, ciężka sprawa ogólnie.

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-26 15:57:41

Dopłaty do domów energooszczędnych

Dopłaty są chyba co roku z tego pamiętam ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-22 15:24:53

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany