Kominek w salonie

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-03
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Salon z kominkiem - przykładowa aranżacja

Kominek jako ważny element dekoracyjny sprawdza się w dużym pomieszczeniu, takim jak salon w domu jednorodzinnym, który jest miejscem spotkań i odpoczynku całej rodziny, w nim też podejmowani są goście – skupia się życie towarzyskie. Jego rangę podkreślają obie aranżacje konkursowe salonu należącego do projektu domu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt.

[koniec abstraktu]

Odpowiednio duża przestrzeń nie tylko umożliwia jego właściwą prezentację, ale również zapewnia wygodne korzystanie z niej. Bo choć kominek powinien stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia pomieszczenia, w którym się znajduje, to jednak nie może przytłaczać swoją obecnością. Powinniśmy określić główną rolę, jaką ma dla nas pełnić: czy stanowić główny punkt dekoracyjny w domu, czy atrakcyjne, dodatkowe źródło ogrzewania, na którego wyraźnej ekspozycji nie będziemy kłaść szczególnego nacisku.

Aranżacja konkursowa salonu – wersja II – autorstwa arch. Agnieszki Włostowskiej zaplanowanego w projekcie domu LK&761

Właściwie dobrane kominki dobrze prezentują się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. We wnętrzu w stylu tradycyjnym atrakcyjnie wyglądają kominki o palenisku nieznacznie wysuniętym poza lico ściany. O ich ostatecznym wyglądzie decyduje obudowa – portal, który może być wykonany z kamienia, cegieł lub gipsu. W grupie kominków nowoczesnych mieszczą się zarówno otwarte, budowane przy ścianie, z paleniskiem wysuniętym poza jej powierzchnię i umieszczonym nad nim okapem lub dające nieograniczone możliwości aranżacji kominki z wkładem z zamkniętym paleniskiem.

Na efekt dekoracyjny, jaki uzyskamy, oprócz kształtu kominka wpływ mieć będzie jego lokalizacja. Powinna ona uwzględniać zakładaną funkcjonalność salonu, jego podział na strefy, ustawienie mebli, wygodną komunikację. 

Jeśli kominek ma widoczne palenisko z jednej lub dwóch stron i chcemy, by stanowił część zacisznej przestrzeni dedykowanej wyłącznie relaksowi, można umieścić go w rogu salonu. Jeśli palenisko jest widoczne ze wszystkich stron i zależy nam na nadaniu wiodącej roli kominka w aranżacji pomieszczenia, możemy zaplanować jego ustawienie w centralnej części. Kominek z widokiem na palenisko z jednej strony można ustawić centralnie na ścianie, która zapewni nam jego dobrą widoczność i równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu.

Płytki klinkierowe Sydney użyte jako materiał wykończeniowy ściany z kominkiem (fot. Rőben)

Ściana, na której ustawiony jest kominek, może wraz z nim stanowić ważny element architektoniczny wnętrza, zwłaszcza jeśli dodatkowo ją zaakcentujemy. Oryginalnym wykończeniem mogą być cegły lub płytki klinkierowe, które jednocześnie stanowić będą obudowę kominka.

Jeśli w salonie przewidziany jest też telewizor, nie powinno się go ustawiać naprzeciwko kominka, by refleksy z paleniska nie odbijały się na ekranie i nie przeszkadzały podczas oglądania. Optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie obu elementów na prostopadłych ścianach.

Przed kominkiem powinno znaleźć się dość miejsca, by zapewnić sobie swobodny dostęp do paleniska i obsługi kominka, a także miejsce na opał. Ze względów bezpieczeństwa pas podłogi o minimalnej szerokości 50 cm powinien być wyłożony materiałem niepalnym (gresem, klinkierem lub kamieniem). Nie zapominajmy o estetyce akcesoriów, które będą używane do obsługi kominka i o utrzymywaniu w czystości szybki, za którą umieszczone jest palenisko.

Kominek planowany w salonie zapewnia nie tylko miłą atmosferę, ale i przyjemne ciepło. Jako źródło ogrzewania (najczęściej dodatkowe) ma szansę objąć swoim działaniem istotny fragment domu – sam salon i sąsiadujące z nim pomieszczenia.

Kominek jest nie tylko ważnym elementem aranżacji wnętrz, ale i źródłem ciepła

Jego efektywność jako źródła ciepła będzie zależała od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj paleniska. Kominki tradycyjne, z otwartym, murowanym paleniskiem oddają ok. 10-15% ciepła do pomieszczenia, komiki z paleniskiem zamkniętym, wyposażone we wkłady lub kasety kominkowe, wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujących ciepło (żeliwne, stalowe lub szamotowe) mogą zatrzymać w pomieszczeniu nawet 80% wytwarzanego ciepła. Istotna jest też moc grzewcza kominka, choć ostatecznie zależy ona od ilości drewna w palenisku, jego wilgotności, dopływu powietrza. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać cały dom lub znaczny jego fragment – pomieszczenie, w którym się znajduje, przylegające do niego i znajdujące się nad nim. Może się tak stać dzięki rozprowadzaniu ciepła w sposób naturalny lub – wydajniej – poprzez system z wentylatorem wymuszającym obieg powietrza w przewodach wentylacyjnych.

Czynnikiem grzewczym może być też woda. Popularny kominek z płaszczem wodnym może nie tylko stanowić źródło ciepła, ale również podgrzewać wodę do celów użytkowych. By uniknąć sytuacji, w której brak systematyczności w dokładaniu drewna do paleniska powoduje stygnięcie bądź zamarzanie wody w rurach, do kominka podłącza się zazwyczaj dodatkowe urządzenie grzewcze – kocioł gazowy lub olejowy, który uruchamia się automatycznie w razie obniżenia się temperatury wody do niepożądanego poziomu.

Lidia Misiuna, Rőben Polska

Liczne wzory i bogata kolorystyka ceramiki – cegieł i płytek klinkierowych – dają wprost nieograniczone możliwości ich zastosowania jako ciekawego elementu aranżacji wnętrz, zarówno tych zaplanowanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. 

Oprócz dekoracyjności niewątpliwą zaletą klinkierowej powierzchni są jej walory techniczne, ważne z powodów użytkowych. Cegły oraz płytki z tego materiału są trwałe i długowieczne, ognioodporne, a odpowiednio wymurowane nie wymagają żadnych napraw ani dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, klinkier jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. zarysowania, nie wnika też w niego brud, co wyróżnia go na tle innych materiałów służących do wykończenia ścian.


Wiecej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Projekt domu: Galilea BisGalilea Bis133,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArmandaArmanda133,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK74TK74133,95 m²
Projekt domu: Torina 2MTorina 2M133,99 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Gaja 3Gaja 3134,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Atrakcyjny 3AAtrakcyjny 3A134,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.