Kominek w salonie

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-03
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Salon z kominkiem - przykładowa aranżacja

Kominek jako ważny element dekoracyjny sprawdza się w dużym pomieszczeniu, takim jak salon w domu jednorodzinnym, który jest miejscem spotkań i odpoczynku całej rodziny, w nim też podejmowani są goście – skupia się życie towarzyskie. Jego rangę podkreślają obie aranżacje konkursowe salonu należącego do projektu domu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt.

[koniec abstraktu]

Odpowiednio duża przestrzeń nie tylko umożliwia jego właściwą prezentację, ale również zapewnia wygodne korzystanie z niej. Bo choć kominek powinien stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia pomieszczenia, w którym się znajduje, to jednak nie może przytłaczać swoją obecnością. Powinniśmy określić główną rolę, jaką ma dla nas pełnić: czy stanowić główny punkt dekoracyjny w domu, czy atrakcyjne, dodatkowe źródło ogrzewania, na którego wyraźnej ekspozycji nie będziemy kłaść szczególnego nacisku.

Aranżacja konkursowa salonu – wersja II – autorstwa arch. Agnieszki Włostowskiej zaplanowanego w projekcie domu LK&761

Właściwie dobrane kominki dobrze prezentują się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. We wnętrzu w stylu tradycyjnym atrakcyjnie wyglądają kominki o palenisku nieznacznie wysuniętym poza lico ściany. O ich ostatecznym wyglądzie decyduje obudowa – portal, który może być wykonany z kamienia, cegieł lub gipsu. W grupie kominków nowoczesnych mieszczą się zarówno otwarte, budowane przy ścianie, z paleniskiem wysuniętym poza jej powierzchnię i umieszczonym nad nim okapem lub dające nieograniczone możliwości aranżacji kominki z wkładem z zamkniętym paleniskiem.

Na efekt dekoracyjny, jaki uzyskamy, oprócz kształtu kominka wpływ mieć będzie jego lokalizacja. Powinna ona uwzględniać zakładaną funkcjonalność salonu, jego podział na strefy, ustawienie mebli, wygodną komunikację. 

Jeśli kominek ma widoczne palenisko z jednej lub dwóch stron i chcemy, by stanowił część zacisznej przestrzeni dedykowanej wyłącznie relaksowi, można umieścić go w rogu salonu. Jeśli palenisko jest widoczne ze wszystkich stron i zależy nam na nadaniu wiodącej roli kominka w aranżacji pomieszczenia, możemy zaplanować jego ustawienie w centralnej części. Kominek z widokiem na palenisko z jednej strony można ustawić centralnie na ścianie, która zapewni nam jego dobrą widoczność i równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu.

Płytki klinkierowe Sydney użyte jako materiał wykończeniowy ściany z kominkiem (fot. Rőben)

Ściana, na której ustawiony jest kominek, może wraz z nim stanowić ważny element architektoniczny wnętrza, zwłaszcza jeśli dodatkowo ją zaakcentujemy. Oryginalnym wykończeniem mogą być cegły lub płytki klinkierowe, które jednocześnie stanowić będą obudowę kominka.

Jeśli w salonie przewidziany jest też telewizor, nie powinno się go ustawiać naprzeciwko kominka, by refleksy z paleniska nie odbijały się na ekranie i nie przeszkadzały podczas oglądania. Optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie obu elementów na prostopadłych ścianach.

Przed kominkiem powinno znaleźć się dość miejsca, by zapewnić sobie swobodny dostęp do paleniska i obsługi kominka, a także miejsce na opał. Ze względów bezpieczeństwa pas podłogi o minimalnej szerokości 50 cm powinien być wyłożony materiałem niepalnym (gresem, klinkierem lub kamieniem). Nie zapominajmy o estetyce akcesoriów, które będą używane do obsługi kominka i o utrzymywaniu w czystości szybki, za którą umieszczone jest palenisko.

Kominek planowany w salonie zapewnia nie tylko miłą atmosferę, ale i przyjemne ciepło. Jako źródło ogrzewania (najczęściej dodatkowe) ma szansę objąć swoim działaniem istotny fragment domu – sam salon i sąsiadujące z nim pomieszczenia.

Kominek jest nie tylko ważnym elementem aranżacji wnętrz, ale i źródłem ciepła

Jego efektywność jako źródła ciepła będzie zależała od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj paleniska. Kominki tradycyjne, z otwartym, murowanym paleniskiem oddają ok. 10-15% ciepła do pomieszczenia, komiki z paleniskiem zamkniętym, wyposażone we wkłady lub kasety kominkowe, wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujących ciepło (żeliwne, stalowe lub szamotowe) mogą zatrzymać w pomieszczeniu nawet 80% wytwarzanego ciepła. Istotna jest też moc grzewcza kominka, choć ostatecznie zależy ona od ilości drewna w palenisku, jego wilgotności, dopływu powietrza. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać cały dom lub znaczny jego fragment – pomieszczenie, w którym się znajduje, przylegające do niego i znajdujące się nad nim. Może się tak stać dzięki rozprowadzaniu ciepła w sposób naturalny lub – wydajniej – poprzez system z wentylatorem wymuszającym obieg powietrza w przewodach wentylacyjnych.

Czynnikiem grzewczym może być też woda. Popularny kominek z płaszczem wodnym może nie tylko stanowić źródło ciepła, ale również podgrzewać wodę do celów użytkowych. By uniknąć sytuacji, w której brak systematyczności w dokładaniu drewna do paleniska powoduje stygnięcie bądź zamarzanie wody w rurach, do kominka podłącza się zazwyczaj dodatkowe urządzenie grzewcze – kocioł gazowy lub olejowy, który uruchamia się automatycznie w razie obniżenia się temperatury wody do niepożądanego poziomu.

Lidia Misiuna, Rőben Polska

Liczne wzory i bogata kolorystyka ceramiki – cegieł i płytek klinkierowych – dają wprost nieograniczone możliwości ich zastosowania jako ciekawego elementu aranżacji wnętrz, zarówno tych zaplanowanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. 

Oprócz dekoracyjności niewątpliwą zaletą klinkierowej powierzchni są jej walory techniczne, ważne z powodów użytkowych. Cegły oraz płytki z tego materiału są trwałe i długowieczne, ognioodporne, a odpowiednio wymurowane nie wymagają żadnych napraw ani dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, klinkier jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. zarysowania, nie wnika też w niego brud, co wyróżnia go na tle innych materiałów służących do wykończenia ścian.


Wiecej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Projekt domu: ArmandaArmanda133,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Madera 4Madera 4133,86 m²
Projekt domu: TK31TK31134,06 m²
Projekt domu: DelisaDelisa134,12 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Galilea Bis 2MGalilea Bis 2M134,15 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Indygo 4 (CE)Indygo 4 (CE)135,06 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra 2MKendra 2M135,48 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.