Kuchnia otwarta czy zamknięta? Co lepsze?

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2015-10-29
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Kuchnia otwarta czy zamknięta Która będzie dla Ciebie najlepsza?

Planując budowę albo remont zapewne oglądamy wiele projektów domów, w których można spotkać zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie, ale które będzie dla nas najlepsze? Zarówno otwarta kuchnia, jak i zamknięta posiadają zalety i wady, dlatego wybór musi zależeć przede wszystkich od potrzeb i przyzwyczajeń naszej rodziny. Postaramy się przestawić dobre i złe strony każdego rozwiązania i podpowiemy na co zwrócić uwagę dokonując wyboru. Każdą wadę można w pewnym stopniu zniwelować, mamy dla Was kilka rad jak to zrobić.

[koniec abstraktu]

Kuchnia otwarta - rozwiązanie dla rodzinnych

Kuchnia otwarta Kuchnia otwarta, projekt Z98 NF40

Zalety

 • Jeśli jesteśmy zwolennikami dużych, otwartych przestrzeni, to kuchnia otwarta na salon zdecydowanie spełni Nasze wymagania w tym zakresie.
 • Ponadto takie rozwiązanie docenią osoby rodzinne, które lubią wspólnie spędzać czas. W otwartej kuchni łatwiej zorganizować miejsce na duży stół, przy którym wspólne posiłki oraz przyjmowanie gości staną się prawdziwą przyjemności. Gospodarze w tym czasie będą mogli doglądać kolejnych potraw i towarzyszyć gościom.
 • Kuchnia otwarta sprawdzi się również w niewielkich domach, w których odgrodzenie każdego pomieszczenia spowodowałoby, powstanie kilku małych trudno ustawnych pokoi.


Wady

 • Z drugiej strony takie rozwiązanie posiada również swoje wady, które nawet osobom rodzinnym mogą zakłócić wspólne chwile. Jeśli nie jesteśmy typem, który potrafi na bieżąco zachować porządek, to kuchnia połączona z salonem może się okazać zbyt dużym wyzwaniem i kosztować nas sporo nerwów. Zwłaszcza podczas gotowania zachowanie czystości w kuchni jest trudne, nie wspominając o gotowaniu z dziećmi, które takimi prozaicznymi problemami się nie przejmują. Poza tym co to za zabawa, kiedy mama co chwilę przeciera zachlapany blat?

Nasza rada: Problem naczyń w zlewie możemy postarać się zakamuflować. Pomoże nam w tym ustawienie na granicy kuchni oraz salonu wyspy, w której umieścimy od strony kuchni zlew, szafki do przechowywania, może nawet kuchenkę. Z kolei od strony salonu dobrze jest podnieść blat, ustawić przy nim wyższe, tzw. barowe stołki i tym samym zasłonić brudne naczynia.

 • Kolejnym aspektem, który źle wpływa na komfort domowników jest kwestia zapachów, które siłą rzeczy przenoszą się po całej przestrzeni. Ten aspekt powinni uwzględnić szczególnie miłośnicy aromatycznej kuchni. W kuchni konieczna jest dobra wentylacja i okap, niestety, czasem nawet najlepsze rozwiązanie może okazać się niewystarczające.

Nasza rada: Jeśli przeszkadzają nam zapachy, ale mimo wszystko nie chcemy tracić na przestronności, możemy zamontować przesuwane drzwi między kuchnią a salonem, które w każdej chwili możemy zamknąć i w tym czasie wywietrzyć kuchnię.

 

Kuchnia zamknięta - spokój ducha dla gościnnych

Kuchnia zamknięta Kuchnia zamknięta, projekt Z99

Zalety

 • Zaletą kuchni zamkniętej jest kwestia utrzymania porządku. Taka kuchnia nie musi być idealnie wysprzątana, nawet przed przyjęciem gości, a my mamy więcej czasu żeby ładnie nakryć do stołu i zadbać o swój strój. Naczynia które użyliśmy do przygotowania obiadu mogą spokojnie zostać pozmywane po wizycie gości.
 • Zapachy, które zmywają sen z powiek posiadaczom otwartej kuchni, zupełnie nie dotyczą zamkniętych pomieszczeń. Możemy przyrządzać nawet najbardziej aromatyczne dania, a domownicy i goście poczują ich zapach dopiero kiedy pani domu postawi danie na stole. Oczywiście mimo to, w kuchni warto zainwestować w dobrej jakość okap i wentylację.
 • Kolejną kwestią są odgłosy wydawane przez sprzęt AGD, po zamknięciu drzwi problem nie istnieje.
 • Zamkniętą kuchnię łatwiej urządzimy. Wystrój salonu i kuchni nie musi się idealnie komponować, w każdym razie możliwe jest zastosowanie różnych stylów.


Wady

 • Jeśli kuchnia jest mała, a w niektórych projektach domów taki jest koszt zamknięcia tego pomieszczenia, może się okazać że zabraknie w niej miejsca na rodzinny stół i konieczne będzie za każdym zarazem nakrywanie do stołu w jadalni albo salonie.

Nasza rada: W mniejszych kuchniach można pomyśleć o ustawieniu mebli w literę L, a wystające poza ściany blaty podnieść i ustawić przy nich wyższe stołki, które pozwolą na wspólne posiłki w mniejszym gronie.

 • Osoba gotująca jest oddzielona od reszty domowników, musi także pozostawić gości na czas podgrzewania posiłków.

Nasza rada: Warto pomyśleć nad zamontowaniem dwuskrzydłowych drzwi, które w razie potrzeby można otworzyć.

 

A może jeszcze inaczej?

Możemy również zastosować rozwiązania, które łączą w sobie przestronność otwartych przestrzeni i zapewniają komfort i dyskretność oddzielnych pomieszczeń. Postawienie nie do końca zabudowanej ścianki na granicy pomieszczeń, zastosowanie wspomnianych wcześniej przesuwanych drzwi albo zawieszenie rolety, sprawi że nasza kuchnia zyska uniwersalny charakter. Rozwiązań jest wiele i tylko od nas zależy które najlepiej sprawdzi się w projekcie naszego domu.

 

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34

Kominy systemowe

A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.

Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06

Co zamiast drewnianego tarasu???

Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany