Łazienka pod skosem

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Okno uchylno-obrotowe - FPP-V preSelect 31 (fot. Fakro) Okno uchylno-obrotowe - FPP-V preSelect 31 (fot. Fakro)

Praktyczne urządzenie łazienki na poddaszu jest zadaniem trudnym, lecz nie jest wyzwaniem niewykonalnym. Wystarczy dobry plan, uwzględniający dokładne wymiary pomieszczenia i stopień nachylenia skosu, aby przekuć słabe strony w mocne atuty wnętrza. Praktyczne urządzenie łazienki na poddaszu jest zadaniem trudnym, lecz nie jest wyzwaniem niewykonalnym. Wystarczy dobry plan, uwzględniający dokładne wymiary pomieszczenia i stopień nachylenia skosu, aby przekuć słabe strony w mocne atuty wnętrza.

[koniec abstraktu]

Piękna i funkcjonalna 

Idealny projekt łazienki łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Na piękno wpływają nie tylko dobrze dobrane płytki i armatura łazienkowa. Styl i szyk tworzy także odpowiednio dobrane światło i ustawienie poszczególnych elementów względem siebie. Jeśli to tylko możliwe – należy unikać montowania toalety lub pralki naprzeciwko drzwi wejściowych. Jeśli skos jest bardzo duży, to nie powinno się go malować na mocne i ciemne kolory, tylko pozostawić biały lub pastelowy, aby odbijał światło. – Nie należy wtedy kafelkować skosu, ponieważ będzie jeszcze cięższy. Do tego trzeba dobrać mocne oświetlenie kinkietowe, a jak będzie taka możliwość, to też sufitowe w kilku miejscach, aby doświetlić wnętrze pod skosem. Należy uważać na zbędne dekory i zdobienia, które łatwo przeładują to wnętrze. Sama armatura nie powinna być masywna, bardziej podwieszana lub zabudowana – radzi Joanna Nawrocka, architekt wnętrz z JN Studio. 

Rosnące potrzeby domowników 

Podczas planowania łazienki należy pamiętać, że potrzeby rozwijającej się rodziny mogą tylko rosnąć. Rodzinna łazienka powinna być projektowana z myślą o każdym z domowników. Opiekunowie maluchów potrzebować będą więcej miejsca przy wannie i umywalce. Z kolei osoby starsze mogą mieć problemy z korzystaniem z wanny lub wysokiego brodzika. W łazienkach rodzinnych należy postawić na sprytne systemy do przechowywania, dzięki którym pochowane zostaną wszystkie przybory i kosmetyki, a na wierzchu stać będą jedynie elementy dekoracyjne. Powinna być ona na tyle duża, by mogły w niej swobodnie przebywać dwie osoby równocześnie. Idealne wyposażenie rodzinnej łazienki to dwie umywalki z dużym lustrem, kabina prysznicowa, wanna, sedes oraz bidet. Pamiętając o bezpieczeństwie najmłodszych należy starannie dobierać okna dachowe oraz meble do przechowywania środków czystości. Funkcjonalna łazienka pozwala na swobodną komunikację między głównymi sprzętami, np. toaletą i umywalką. Najlepiej sprawdzają się łazienki, gdzie elementy wyposażenia umieszczone są naokoło, a ruch odbywa się po okręgu. W przypadku łazienek ze skosem funkcjonalność dotyczy także możliwości swobodnego wstawania z wanny czy toalety bez groźby nabicia guza. 

Jakie sprzęty pod skosem? 

Montaż okna (fot. Fakro) Montaż okna (fot. Fakro)

Projektując rodzinną łazienkę należy mieć na uwadze kilka elementów, które muszą znaleźć się w tego typu pomieszczeniach, biorąc pod uwagę istniejące przeszkody. Oprócz wymiarów sprzętu doliczać należy dodatkową przestrzeń nad i obok wyposażenia, aby człowiek był w stanie swobodnie i komfortowo z nich korzystać. – Łazienki ze skosami to trudny temat. Ustawienie zależy od wielkości użytkowej wnętrza, czy ma dodatkowo jakieś załamania ścian, czy jest proste, podłużne. Przede wszystkim, dobrze gdy w łazience skos zaczyna się minimum od 40 cm, a najlepiej od 90 cm – ocenia Joanna Nawrocka z JN Studio. Wszystko zależy od kąta nachylenia dachu i ścianki kolankowej, a więc na jakiej wysokości kończy się prosta ściana pionowa. Dysponując ścianą o wysokości 110 centymetrów można wpasować tam sedes, zamontować wannę krótszym bokiem lub zaaranżować przestrzeń do przechowywania. Większe pomieszczenia mogą zostać przedzielone niskimi ściankami, na których zostaną podwieszone sprzęty sanitarne, jak toaleta czy umywalka. W ten prosty sposób można również przedzielić większą łazienkę na dwie części – toaletową i kąpielową. 

Lepsza wanna czy natrysk? 

Narożna wanna świetnie wpasowuje się w kąt ze skosem. Człowiek siedzący w wannie ma głowę na poziomie około 100 cm i przynajmniej na takiej wysokości musi znajdować się skos. Nad krawędzią wanny potrzebna jest wysokość 160 cm. Na swobodne wyjście z wanny przeznaczyć należy metr szerokości podłogi w miejscu, gdzie sufit ma niemniej niż 200 cm. Kabina prysznicowa potrzebuje przynajmniej 200 cm wysokości oraz 80 lub 90 centymetrów szerokości, nawet w bardziej ergonomicznym modelu narożnym. Na wyjście z brodzika należy liczyć dodatkowy metr przestrzeni. Pewną alternatywę stanowią kabiny bez brodzika, typu walk-in. – Umywalka może zostać zamontowana pod małym skosem, jeśli zaczyna się on od 90 cm od podłogi. Nie jest to jednak zbyt wygodna opcja, ponieważ uniemożliwia zawieszenie lustra – dodaje Joanna Nawrocka z JN Studio. 

Wygodny sedes i pralka 

Sedes i bidet stojący mają około 80 cm wysokości, a modele podwieszane wraz ze stelażem – 130 cm. Na takiej samej wysokości znajduje się głowa osoby siedzącej na toalecie. Aby jednak swobodnie wstać potrzebna jest już wysokość dwóch metrów na 80 cm dookoła muszli sedesu. – Pod skosem nie powinno się umieszczać toalety, a jeśli już, to wysokość nad WC nie powinna być mniejsza niż 170 cm – ocenia Joanna Nawrocka z JN Studio. Standardowa pralka zmieści się przy ścianie wysokiej na 85 centymetrów. W odległości 60 cm od niej potrzebujemy skosu przynajmniej na wysokości 150 cm, aby się swobodnie schylać przy urządzeniu. 

Sztuka aranżacji skosów 

Fakro, system efw (fot. Fakro) Fakro, system efw (fot. Fakro)

Bardzo niskie skosy wymagają od projektantów większej pomysłowości. Świetnie sprawdzają się w takich miejscach zamówione na wymiar meble do przechowywania. W małych łazienkach ze skosem ciężko jest zrobić zabudowę meblową, generalnie wykorzystuje się tę przestrzeń na armaturę wannową, pralnię albo na niski regał. Pod skosem można umieścić półeczki na kosmetyki, roślinność czy dekoracje, rzeczy z jakich mało się korzysta. – Ciekawym rozwiązaniem na skos jest umieszczenie podpiętych zasłonek przy oknie, grafiki lub klejonego lustra – doradza Joanna Nawrocka z JN Studio. Wiele optycznej przestrzeni zyskuje łazienka z dużymi, przestronnymi oknami. Wnęki dodają dodatkowe kilka centymetrów w pionie, a światło dzienne podkreśla atuty pomieszczenia. Ważne jest, aby przy aranżowaniu łazienki ze skosem nie trzymać się kurczowo tradycyjnych rozwiązań. Ogromny wybór urządzeń sanitarnych o nietypowych kształtach i rozmiarach pozwala na zabawę z formą i twórcze zagospodarowanie każdego centymetra przestrzeni.

Projekt domu: TK88TK8864,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GajaGaja68,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mikro EkoMikro Eko69,00 m²
Projekt domu: GaliaGalia75,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mak 2 (CE)Mak 2 (CE)75,26 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK109TK10978,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DinoDino78,80 m²
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.