Łódź stawia na domy w mieście

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście. Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście.

W miniony weekend (01-03.03) Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z inwestorami planującymi budowę domu podczas łódzkich Targów Interbud. W przemysłowej Łodzi zaskakująco dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne. I tak jak w większości regionów buduje się przede wszystkim za miastem, tak tutaj przybywa miejskich domów.

[koniec abstraktu]

Dla Doradców Domowy.pl targi jak zwykle były okazją, żeby szerzej przyjrzeć się trendom budowlanym panującym w regionie, zwłaszcza że frekwencja dopisała. W powszechnej świadomości Łódź kojarzy się przede wszystkim z architekturą przemysłową. Kilkaset osób, które w podczas minionych targów Interbud przewinęło się przez stoisko Domowy.pl, pokazało mniej znane oblicze tego miasta: jako zagłębia budownictwa jednorodzinnego. – Wciąż większość inwestorów buduje domy poza obrębem dużych miast – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Wynika to zarówno z cen gruntów, jak i ich dostępności. Dlatego zaskoczyło nas, że wielu łodzian dysponuje działkami w mieście, i to jak na warunki miejskie całkiem sporymi – dodaje.

Bez przeprowadzki za miasto

Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów. Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów.

Jeżeli chodzi o posiadane grunty budowlane, łodzianie z pewnością wyłamują się z ogólnopolskiej tendencji. Nie tylko dlatego, że planują budowę w mieście. Również dlatego, że sporo z nich jest właścicielami kilku posesji. Średnia wielkość posiadanych działek to od 1500 do 2000 mkw., choć zdarzają się nawet półhektarowe. W Łodzi można zaobserwować jeszcze jedno zjawisko – część młodych inwestorów decyduje się na budowę w ramach nieruchomości posiadanych już na przykład przez rodziców i dziadków. Chcą dobudować na rodzinnym gruncie jeszcze jeden dom, stąd przewijały się pytania o wymagane odległości do granic drugiego budynku i działki. Jeszcze jedno zjawisko jest warte podkreślenia – chęć modernizacji już posiadanego domu. Inwestorzy prosili o oszacowanie opłacalności takiej inicjatywy w zestawieniu z budową domu od podstaw.

- Już dobre kilkanaście lat temu poszerzono granice administracyjne Łodzi o tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne – mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Wbrew pozorom Łódź posiada więc sporo obszarów, na których można budować domy – dodaje.

Z drugiej strony tylko 5,36% miasta jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Dla porównania: we Wrocławiu to aż 50,2% powierzchni, w Krakowie to 37,5% , w Poznaniu 34,5% , w Warszawie 29,6%. Dla wielu łodzian planujących budowę domu w obrębie miasta będzie to wiązało się z koniecznością występowania o decyzję o warunkach zabudowy. Jak widać jednak, inwestorów to nie zraża – wielu z nich planuje w tym roku posadowić fundamenty, a jeśli się uda nawet stan surowy zamknięty.

W stronę tradycji

Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl. Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl.

Jeżeli chodzi o preferowany typ budynków, łodzianie pozostają dość zachowawczy. Mimo coraz wyraźniejszego w wielu regionach zamiłowania do nowoczesnego budownictwa, w Łodzi powstanie więcej tradycyjnych domów : z dachem kopertowym, piecem na paliwo stałe i obowiązkowym kominkiem. – Wprawdzie inwestorzy z tego regionu również zwracają uwagę na energooszczędność budynków, ale nie są skorzy do dużych ustępstw w zakresie architektonicznym - mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Trudno jednak określić jakąś wyraźną tendencję jeśli chodzi o typ wybieranej bryły: taką samą popularnością cieszą się domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem. Mniej osób decyduje się natomiast na budynki z drugą pełną kondygnacją. Jeżeli chodzi o metraż, przeważa tu ogólnopolska tendencja do budowy domów o powierzchni do 150 mkw. – dodaje.

Wprawdzie to właśnie domy posiadające dwie pełne kondygnacje uchodzą za miejską klasykę, jednak, paradoksalnie, chcący budować w mieście łodzianie nie gustują w takim typie zabudowy. Wielkość posiadanych przez nich działek jednak dopuszcza stawianie domów parterowych, stąd może większe niż w innych regionach zainteresowanie właśnie tego typu projektami. Tutaj jednak trafiają na dylemat: jak pogodzić chęć budowy parterowego budynku z wymogami energooszczędności. W domach z użytkowym poddaszem łatwiej jest uzyskać korzystny standard energetyczny. Stąd są skłonni przychylić się do nowoczesnych technologii, jak budownictwo szkieletowe, które umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych ścian. Są w stanie zainwestować w lepsze izolacje i wentylację mechaniczną z rekuperatorem, ale w zakresie ogrzewania pozostają tradycjonalistami: pompa ciepła i solary na razie nie są tu konkurencją dla pieca na pelet.

Natomiast również w Łodzi widać dobre przygotowanie inwestorów do budowy domu. Są świadomi własnych oczekiwań, znają różnice między technologiami i do budowania podchodzą ekonomicznie. 200-metrowy dom? Tylko w sporadycznych przypadkach, jeśli rodzina jest naprawdę liczna i zamożna. Większość łodzian uważa jednak 120 mkw. za opcję rozsądną i wystarczająco wygodną.

 

Projekt domu: Noelia BisNoelia Bis129,43 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: EkorodzinnyEkorodzinny130,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Noelia Bis 2MNoelia Bis 2M130,09 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK32TK32130,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Rodzinny 2Rodzinny 2130,60 m²
Projekt domu: Driada 2Driada 2130,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.