Łódź stawia na domy w mieście

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście. Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście.

W miniony weekend (01-03.03) Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z inwestorami planującymi budowę domu podczas łódzkich Targów Interbud. W przemysłowej Łodzi zaskakująco dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne. I tak jak w większości regionów buduje się przede wszystkim za miastem, tak tutaj przybywa miejskich domów.

[koniec abstraktu]

Dla Doradców Domowy.pl targi jak zwykle były okazją, żeby szerzej przyjrzeć się trendom budowlanym panującym w regionie, zwłaszcza że frekwencja dopisała. W powszechnej świadomości Łódź kojarzy się przede wszystkim z architekturą przemysłową. Kilkaset osób, które w podczas minionych targów Interbud przewinęło się przez stoisko Domowy.pl, pokazało mniej znane oblicze tego miasta: jako zagłębia budownictwa jednorodzinnego. – Wciąż większość inwestorów buduje domy poza obrębem dużych miast – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Wynika to zarówno z cen gruntów, jak i ich dostępności. Dlatego zaskoczyło nas, że wielu łodzian dysponuje działkami w mieście, i to jak na warunki miejskie całkiem sporymi – dodaje.

Bez przeprowadzki za miasto

Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów. Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów.

Jeżeli chodzi o posiadane grunty budowlane, łodzianie z pewnością wyłamują się z ogólnopolskiej tendencji. Nie tylko dlatego, że planują budowę w mieście. Również dlatego, że sporo z nich jest właścicielami kilku posesji. Średnia wielkość posiadanych działek to od 1500 do 2000 mkw., choć zdarzają się nawet półhektarowe. W Łodzi można zaobserwować jeszcze jedno zjawisko – część młodych inwestorów decyduje się na budowę w ramach nieruchomości posiadanych już na przykład przez rodziców i dziadków. Chcą dobudować na rodzinnym gruncie jeszcze jeden dom, stąd przewijały się pytania o wymagane odległości do granic drugiego budynku i działki. Jeszcze jedno zjawisko jest warte podkreślenia – chęć modernizacji już posiadanego domu. Inwestorzy prosili o oszacowanie opłacalności takiej inicjatywy w zestawieniu z budową domu od podstaw.

- Już dobre kilkanaście lat temu poszerzono granice administracyjne Łodzi o tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne – mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Wbrew pozorom Łódź posiada więc sporo obszarów, na których można budować domy – dodaje.

Z drugiej strony tylko 5,36% miasta jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Dla porównania: we Wrocławiu to aż 50,2% powierzchni, w Krakowie to 37,5% , w Poznaniu 34,5% , w Warszawie 29,6%. Dla wielu łodzian planujących budowę domu w obrębie miasta będzie to wiązało się z koniecznością występowania o decyzję o warunkach zabudowy. Jak widać jednak, inwestorów to nie zraża – wielu z nich planuje w tym roku posadowić fundamenty, a jeśli się uda nawet stan surowy zamknięty.

W stronę tradycji

Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl. Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl.

Jeżeli chodzi o preferowany typ budynków, łodzianie pozostają dość zachowawczy. Mimo coraz wyraźniejszego w wielu regionach zamiłowania do nowoczesnego budownictwa, w Łodzi powstanie więcej tradycyjnych domów : z dachem kopertowym, piecem na paliwo stałe i obowiązkowym kominkiem. – Wprawdzie inwestorzy z tego regionu również zwracają uwagę na energooszczędność budynków, ale nie są skorzy do dużych ustępstw w zakresie architektonicznym - mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Trudno jednak określić jakąś wyraźną tendencję jeśli chodzi o typ wybieranej bryły: taką samą popularnością cieszą się domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem. Mniej osób decyduje się natomiast na budynki z drugą pełną kondygnacją. Jeżeli chodzi o metraż, przeważa tu ogólnopolska tendencja do budowy domów o powierzchni do 150 mkw. – dodaje.

Wprawdzie to właśnie domy posiadające dwie pełne kondygnacje uchodzą za miejską klasykę, jednak, paradoksalnie, chcący budować w mieście łodzianie nie gustują w takim typie zabudowy. Wielkość posiadanych przez nich działek jednak dopuszcza stawianie domów parterowych, stąd może większe niż w innych regionach zainteresowanie właśnie tego typu projektami. Tutaj jednak trafiają na dylemat: jak pogodzić chęć budowy parterowego budynku z wymogami energooszczędności. W domach z użytkowym poddaszem łatwiej jest uzyskać korzystny standard energetyczny. Stąd są skłonni przychylić się do nowoczesnych technologii, jak budownictwo szkieletowe, które umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych ścian. Są w stanie zainwestować w lepsze izolacje i wentylację mechaniczną z rekuperatorem, ale w zakresie ogrzewania pozostają tradycjonalistami: pompa ciepła i solary na razie nie są tu konkurencją dla pieca na pelet.

Natomiast również w Łodzi widać dobre przygotowanie inwestorów do budowy domu. Są świadomi własnych oczekiwań, znają różnice między technologiami i do budowania podchodzą ekonomicznie. 200-metrowy dom? Tylko w sporadycznych przypadkach, jeśli rodzina jest naprawdę liczna i zamożna. Większość łodzian uważa jednak 120 mkw. za opcję rozsądną i wystarczająco wygodną.

 

Projekt domu: Parterowy 2Parterowy 2125,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: BrunoBruno125,70 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-36HomeKONCEPT-36125,80 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 3Z Pomysłem 3126,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dom w aurorachDom w aurorach126,91 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Sonia MidiSonia Midi127,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.