Łódź stawia na domy w mieście

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście. Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście.

W miniony weekend (01-03.03) Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z inwestorami planującymi budowę domu podczas łódzkich Targów Interbud. W przemysłowej Łodzi zaskakująco dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne. I tak jak w większości regionów buduje się przede wszystkim za miastem, tak tutaj przybywa miejskich domów.

[koniec abstraktu]

Dla Doradców Domowy.pl targi jak zwykle były okazją, żeby szerzej przyjrzeć się trendom budowlanym panującym w regionie, zwłaszcza że frekwencja dopisała. W powszechnej świadomości Łódź kojarzy się przede wszystkim z architekturą przemysłową. Kilkaset osób, które w podczas minionych targów Interbud przewinęło się przez stoisko Domowy.pl, pokazało mniej znane oblicze tego miasta: jako zagłębia budownictwa jednorodzinnego. – Wciąż większość inwestorów buduje domy poza obrębem dużych miast – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Wynika to zarówno z cen gruntów, jak i ich dostępności. Dlatego zaskoczyło nas, że wielu łodzian dysponuje działkami w mieście, i to jak na warunki miejskie całkiem sporymi – dodaje.

Bez przeprowadzki za miasto

Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów. Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów.

Jeżeli chodzi o posiadane grunty budowlane, łodzianie z pewnością wyłamują się z ogólnopolskiej tendencji. Nie tylko dlatego, że planują budowę w mieście. Również dlatego, że sporo z nich jest właścicielami kilku posesji. Średnia wielkość posiadanych działek to od 1500 do 2000 mkw., choć zdarzają się nawet półhektarowe. W Łodzi można zaobserwować jeszcze jedno zjawisko – część młodych inwestorów decyduje się na budowę w ramach nieruchomości posiadanych już na przykład przez rodziców i dziadków. Chcą dobudować na rodzinnym gruncie jeszcze jeden dom, stąd przewijały się pytania o wymagane odległości do granic drugiego budynku i działki. Jeszcze jedno zjawisko jest warte podkreślenia – chęć modernizacji już posiadanego domu. Inwestorzy prosili o oszacowanie opłacalności takiej inicjatywy w zestawieniu z budową domu od podstaw.

- Już dobre kilkanaście lat temu poszerzono granice administracyjne Łodzi o tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne – mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Wbrew pozorom Łódź posiada więc sporo obszarów, na których można budować domy – dodaje.

Z drugiej strony tylko 5,36% miasta jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Dla porównania: we Wrocławiu to aż 50,2% powierzchni, w Krakowie to 37,5% , w Poznaniu 34,5% , w Warszawie 29,6%. Dla wielu łodzian planujących budowę domu w obrębie miasta będzie to wiązało się z koniecznością występowania o decyzję o warunkach zabudowy. Jak widać jednak, inwestorów to nie zraża – wielu z nich planuje w tym roku posadowić fundamenty, a jeśli się uda nawet stan surowy zamknięty.

W stronę tradycji

Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl. Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl.

Jeżeli chodzi o preferowany typ budynków, łodzianie pozostają dość zachowawczy. Mimo coraz wyraźniejszego w wielu regionach zamiłowania do nowoczesnego budownictwa, w Łodzi powstanie więcej tradycyjnych domów : z dachem kopertowym, piecem na paliwo stałe i obowiązkowym kominkiem. – Wprawdzie inwestorzy z tego regionu również zwracają uwagę na energooszczędność budynków, ale nie są skorzy do dużych ustępstw w zakresie architektonicznym - mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Trudno jednak określić jakąś wyraźną tendencję jeśli chodzi o typ wybieranej bryły: taką samą popularnością cieszą się domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem. Mniej osób decyduje się natomiast na budynki z drugą pełną kondygnacją. Jeżeli chodzi o metraż, przeważa tu ogólnopolska tendencja do budowy domów o powierzchni do 150 mkw. – dodaje.

Wprawdzie to właśnie domy posiadające dwie pełne kondygnacje uchodzą za miejską klasykę, jednak, paradoksalnie, chcący budować w mieście łodzianie nie gustują w takim typie zabudowy. Wielkość posiadanych przez nich działek jednak dopuszcza stawianie domów parterowych, stąd może większe niż w innych regionach zainteresowanie właśnie tego typu projektami. Tutaj jednak trafiają na dylemat: jak pogodzić chęć budowy parterowego budynku z wymogami energooszczędności. W domach z użytkowym poddaszem łatwiej jest uzyskać korzystny standard energetyczny. Stąd są skłonni przychylić się do nowoczesnych technologii, jak budownictwo szkieletowe, które umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych ścian. Są w stanie zainwestować w lepsze izolacje i wentylację mechaniczną z rekuperatorem, ale w zakresie ogrzewania pozostają tradycjonalistami: pompa ciepła i solary na razie nie są tu konkurencją dla pieca na pelet.

Natomiast również w Łodzi widać dobre przygotowanie inwestorów do budowy domu. Są świadomi własnych oczekiwań, znają różnice między technologiami i do budowania podchodzą ekonomicznie. 200-metrowy dom? Tylko w sporadycznych przypadkach, jeśli rodzina jest naprawdę liczna i zamożna. Większość łodzian uważa jednak 120 mkw. za opcję rozsądną i wystarczająco wygodną.

 

Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.