Łódź stawia na domy w mieście

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście. Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście.

W miniony weekend (01-03.03) Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z inwestorami planującymi budowę domu podczas łódzkich Targów Interbud. W przemysłowej Łodzi zaskakująco dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne. I tak jak w większości regionów buduje się przede wszystkim za miastem, tak tutaj przybywa miejskich domów.

[koniec abstraktu]

Dla Doradców Domowy.pl targi jak zwykle były okazją, żeby szerzej przyjrzeć się trendom budowlanym panującym w regionie, zwłaszcza że frekwencja dopisała. W powszechnej świadomości Łódź kojarzy się przede wszystkim z architekturą przemysłową. Kilkaset osób, które w podczas minionych targów Interbud przewinęło się przez stoisko Domowy.pl, pokazało mniej znane oblicze tego miasta: jako zagłębia budownictwa jednorodzinnego. – Wciąż większość inwestorów buduje domy poza obrębem dużych miast – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Wynika to zarówno z cen gruntów, jak i ich dostępności. Dlatego zaskoczyło nas, że wielu łodzian dysponuje działkami w mieście, i to jak na warunki miejskie całkiem sporymi – dodaje.

Bez przeprowadzki za miasto

Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów. Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów.

Jeżeli chodzi o posiadane grunty budowlane, łodzianie z pewnością wyłamują się z ogólnopolskiej tendencji. Nie tylko dlatego, że planują budowę w mieście. Również dlatego, że sporo z nich jest właścicielami kilku posesji. Średnia wielkość posiadanych działek to od 1500 do 2000 mkw., choć zdarzają się nawet półhektarowe. W Łodzi można zaobserwować jeszcze jedno zjawisko – część młodych inwestorów decyduje się na budowę w ramach nieruchomości posiadanych już na przykład przez rodziców i dziadków. Chcą dobudować na rodzinnym gruncie jeszcze jeden dom, stąd przewijały się pytania o wymagane odległości do granic drugiego budynku i działki. Jeszcze jedno zjawisko jest warte podkreślenia – chęć modernizacji już posiadanego domu. Inwestorzy prosili o oszacowanie opłacalności takiej inicjatywy w zestawieniu z budową domu od podstaw.

- Już dobre kilkanaście lat temu poszerzono granice administracyjne Łodzi o tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne – mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Wbrew pozorom Łódź posiada więc sporo obszarów, na których można budować domy – dodaje.

Z drugiej strony tylko 5,36% miasta jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Dla porównania: we Wrocławiu to aż 50,2% powierzchni, w Krakowie to 37,5% , w Poznaniu 34,5% , w Warszawie 29,6%. Dla wielu łodzian planujących budowę domu w obrębie miasta będzie to wiązało się z koniecznością występowania o decyzję o warunkach zabudowy. Jak widać jednak, inwestorów to nie zraża – wielu z nich planuje w tym roku posadowić fundamenty, a jeśli się uda nawet stan surowy zamknięty.

W stronę tradycji

Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl. Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl.

Jeżeli chodzi o preferowany typ budynków, łodzianie pozostają dość zachowawczy. Mimo coraz wyraźniejszego w wielu regionach zamiłowania do nowoczesnego budownictwa, w Łodzi powstanie więcej tradycyjnych domów : z dachem kopertowym, piecem na paliwo stałe i obowiązkowym kominkiem. – Wprawdzie inwestorzy z tego regionu również zwracają uwagę na energooszczędność budynków, ale nie są skorzy do dużych ustępstw w zakresie architektonicznym - mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Trudno jednak określić jakąś wyraźną tendencję jeśli chodzi o typ wybieranej bryły: taką samą popularnością cieszą się domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem. Mniej osób decyduje się natomiast na budynki z drugą pełną kondygnacją. Jeżeli chodzi o metraż, przeważa tu ogólnopolska tendencja do budowy domów o powierzchni do 150 mkw. – dodaje.

Wprawdzie to właśnie domy posiadające dwie pełne kondygnacje uchodzą za miejską klasykę, jednak, paradoksalnie, chcący budować w mieście łodzianie nie gustują w takim typie zabudowy. Wielkość posiadanych przez nich działek jednak dopuszcza stawianie domów parterowych, stąd może większe niż w innych regionach zainteresowanie właśnie tego typu projektami. Tutaj jednak trafiają na dylemat: jak pogodzić chęć budowy parterowego budynku z wymogami energooszczędności. W domach z użytkowym poddaszem łatwiej jest uzyskać korzystny standard energetyczny. Stąd są skłonni przychylić się do nowoczesnych technologii, jak budownictwo szkieletowe, które umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych ścian. Są w stanie zainwestować w lepsze izolacje i wentylację mechaniczną z rekuperatorem, ale w zakresie ogrzewania pozostają tradycjonalistami: pompa ciepła i solary na razie nie są tu konkurencją dla pieca na pelet.

Natomiast również w Łodzi widać dobre przygotowanie inwestorów do budowy domu. Są świadomi własnych oczekiwań, znają różnice między technologiami i do budowania podchodzą ekonomicznie. 200-metrowy dom? Tylko w sporadycznych przypadkach, jeśli rodzina jest naprawdę liczna i zamożna. Większość łodzian uważa jednak 120 mkw. za opcję rozsądną i wystarczająco wygodną.

 

Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.