Łódź stawia na domy w mieście

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście. Targi Interbud w Łodzi pokazały, że wielu łodzian chce budować w mieście.

W miniony weekend (01-03.03) Doradcy Domowy.pl mieli okazję porozmawiać z inwestorami planującymi budowę domu podczas łódzkich Targów Interbud. W przemysłowej Łodzi zaskakująco dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne. I tak jak w większości regionów buduje się przede wszystkim za miastem, tak tutaj przybywa miejskich domów.

[koniec abstraktu]

Dla Doradców Domowy.pl targi jak zwykle były okazją, żeby szerzej przyjrzeć się trendom budowlanym panującym w regionie, zwłaszcza że frekwencja dopisała. W powszechnej świadomości Łódź kojarzy się przede wszystkim z architekturą przemysłową. Kilkaset osób, które w podczas minionych targów Interbud przewinęło się przez stoisko Domowy.pl, pokazało mniej znane oblicze tego miasta: jako zagłębia budownictwa jednorodzinnego. – Wciąż większość inwestorów buduje domy poza obrębem dużych miast – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl. – Wynika to zarówno z cen gruntów, jak i ich dostępności. Dlatego zaskoczyło nas, że wielu łodzian dysponuje działkami w mieście, i to jak na warunki miejskie całkiem sporymi – dodaje.

Bez przeprowadzki za miasto

Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów. Przy stoisku Domowy.pl można było uzyskać fachową poradę i komplet materiałów.

Jeżeli chodzi o posiadane grunty budowlane, łodzianie z pewnością wyłamują się z ogólnopolskiej tendencji. Nie tylko dlatego, że planują budowę w mieście. Również dlatego, że sporo z nich jest właścicielami kilku posesji. Średnia wielkość posiadanych działek to od 1500 do 2000 mkw., choć zdarzają się nawet półhektarowe. W Łodzi można zaobserwować jeszcze jedno zjawisko – część młodych inwestorów decyduje się na budowę w ramach nieruchomości posiadanych już na przykład przez rodziców i dziadków. Chcą dobudować na rodzinnym gruncie jeszcze jeden dom, stąd przewijały się pytania o wymagane odległości do granic drugiego budynku i działki. Jeszcze jedno zjawisko jest warte podkreślenia – chęć modernizacji już posiadanego domu. Inwestorzy prosili o oszacowanie opłacalności takiej inicjatywy w zestawieniu z budową domu od podstaw.

- Już dobre kilkanaście lat temu poszerzono granice administracyjne Łodzi o tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne – mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Wbrew pozorom Łódź posiada więc sporo obszarów, na których można budować domy – dodaje.

Z drugiej strony tylko 5,36% miasta jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Dla porównania: we Wrocławiu to aż 50,2% powierzchni, w Krakowie to 37,5% , w Poznaniu 34,5% , w Warszawie 29,6%. Dla wielu łodzian planujących budowę domu w obrębie miasta będzie to wiązało się z koniecznością występowania o decyzję o warunkach zabudowy. Jak widać jednak, inwestorów to nie zraża – wielu z nich planuje w tym roku posadowić fundamenty, a jeśli się uda nawet stan surowy zamknięty.

W stronę tradycji

Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl. Inwestorzy z Łodzi otrzymali m.in. najnowszy katalog z projektami Domowy.pl.

Jeżeli chodzi o preferowany typ budynków, łodzianie pozostają dość zachowawczy. Mimo coraz wyraźniejszego w wielu regionach zamiłowania do nowoczesnego budownictwa, w Łodzi powstanie więcej tradycyjnych domów : z dachem kopertowym, piecem na paliwo stałe i obowiązkowym kominkiem. – Wprawdzie inwestorzy z tego regionu również zwracają uwagę na energooszczędność budynków, ale nie są skorzy do dużych ustępstw w zakresie architektonicznym - mówi Sławomir Santy, Doradca Domowy.pl z Łodzi. – Trudno jednak określić jakąś wyraźną tendencję jeśli chodzi o typ wybieranej bryły: taką samą popularnością cieszą się domy parterowe, jak i te z użytkowym poddaszem. Mniej osób decyduje się natomiast na budynki z drugą pełną kondygnacją. Jeżeli chodzi o metraż, przeważa tu ogólnopolska tendencja do budowy domów o powierzchni do 150 mkw. – dodaje.

Wprawdzie to właśnie domy posiadające dwie pełne kondygnacje uchodzą za miejską klasykę, jednak, paradoksalnie, chcący budować w mieście łodzianie nie gustują w takim typie zabudowy. Wielkość posiadanych przez nich działek jednak dopuszcza stawianie domów parterowych, stąd może większe niż w innych regionach zainteresowanie właśnie tego typu projektami. Tutaj jednak trafiają na dylemat: jak pogodzić chęć budowy parterowego budynku z wymogami energooszczędności. W domach z użytkowym poddaszem łatwiej jest uzyskać korzystny standard energetyczny. Stąd są skłonni przychylić się do nowoczesnych technologii, jak budownictwo szkieletowe, które umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych ścian. Są w stanie zainwestować w lepsze izolacje i wentylację mechaniczną z rekuperatorem, ale w zakresie ogrzewania pozostają tradycjonalistami: pompa ciepła i solary na razie nie są tu konkurencją dla pieca na pelet.

Natomiast również w Łodzi widać dobre przygotowanie inwestorów do budowy domu. Są świadomi własnych oczekiwań, znają różnice między technologiami i do budowania podchodzą ekonomicznie. 200-metrowy dom? Tylko w sporadycznych przypadkach, jeśli rodzina jest naprawdę liczna i zamożna. Większość łodzian uważa jednak 120 mkw. za opcję rozsądną i wystarczająco wygodną.

 

Projekt domu: Ekonomiczny 2BEkonomiczny 2B106,10 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Z Pomysłem 1Z Pomysłem 1106,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Lisandra XSLisandra XS107,24 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Przytulny 2Przytulny 2107,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Pliszka VIPliszka VI108,10 m²
Projekt domu: MelindaMelinda108,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.