Lokalne trendy budowlane

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-09-11
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie

W miniony weekend (07-09.09.) inwestorzy z Rzeszowa, Gniezna i Poznania mieli okazję zasięgnąć porady Doradców Domowy.pl podczas trzech ważnych imprez targowych. Eksperci z branży budownictwa jednorodzinnego doradzali we wszystkich kwestiach związanych z procesem inwestycyjnym. Dla Domowy.pl udział w targach to zarazem szansa na dodatkowe rozeznanie w lokalnych rynkach budownictwa.

[koniec abstraktu]

Duża frekwencja na wszystkich trzech imprezach targowych pokazała, że w sektorze budownictwa jednorodzinnego panuje pewne ożywienie. Liczba inwestorów, którzy planują w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego domu może zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę wciąż powszechne przekonanie o utrzymującym się widmie kryzysu. Obserwacje poczynione podczas spotkań targowych zdają się jemu przeczyć: budujemy na coraz większych działkach, wybieramy materiały z wyższych półek, jesteśmy gotowi, żeby inwestować w jakość. Wyraźnie też wzrasta nasza świadomość w zakresie nowych technologii i nowoczesnych, światowych trendów budowlanych.

Nowe trendy w Wielkopolsce

Fot. Domowy.pl na targach w Poznaniu Fot. Domowy.pl na targach w Poznaniu

Poznańskie Targi Mieszkań i Domów przyciągnęły rzesze młodych ludzi, którzy podjęli decyzję o budowie własnego domu. U ekspertów Domowy.pl poszukiwali konkretnych wskazówek dotyczących wyboru projektu i jego adaptacji, uzyskania kredytu, pozwolenia na budowę, zatrudnienia wykonawców. –Inwestorzy wykazywali duże zainteresowanie kompleksową pomocą – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl. –Poszukiwali fachowców, którzy pomogliby im na wszystkich etapach budowy domu: doradzili w sprawie projektu, pomogli załatwić formalności i znaleźć solidną ekipę – dodaje.

Jeżeli chodzi o preferencje dotyczące projektu domu, znaczna część inwestorów miała klarownie sprecyzowane oczekiwania. –Dużym zaskoczeniem był dla nas zwrot w upodobaniach architektonicznych – podaje Kinga Grzegorczyk. –Do łask wracają domy piętrowe z płaskim dachem, jednak w nowoczesnym wydaniu, o metrażu od 150 do 200 mkw. Domy w stylu dworkowym, z kolumnami i ozdobnymi lukarnami zostają wypierane przez proste, nieskomplikowane bryły. Podczas poznańskich targów wyraźnym trendem był odwrót od skosów. Dlatego wiele rozmów koncentrowało się wokół projektów takich jak Belfast pracowni Lipińscy Domy – domu piętrowego o prostej kubaturze, dużych przeszkleniach i płaskim dachu – podsumowuje.

Drugim typem domów, o jaki najczęściej pytali inwestorzy, były budynki parterowe o metrażu do 150 mkw., najczęściej z dachem czterospadowym. Dopiero na trzecim miejscu plasowały się domy z poddaszem użytkowym o dachach dwuspadowych, uchodzące za najbardziej popularne.

Inwestorzy prosili o dostosowanie projektów do działek z reguły większych niż 1000mwk., dość typowych jeśli chodzi o kształt. Kilku z odwiedzających stoisko zwróciło się do Doradców Domowy.pl z prośbą o poradę w związku ze skomplikowaną sytuacją w zakresie warunków zabudowy. -Chodziło na przykład o postawienie domu piętrowego z płaskim dachem w okolicy, gdzie dominowały dachy dwuspadowe, ale nie było jeszcze podjętej decyzji o warunkach zabudowy –mówi Wojciech Pawlicki, Doradca Domowy.pl z Poznania. –Podpowiadaliśmy, żeby inwestorzy zwrócili się do urzędu ze stosownym wnioskiem. W obowiązującej zasadzie tzw. „dobrego sąsiedztwa” urzędnik sprawdza charakter zabudowy w promieniu trzech szerokości wnioskowanej działki, a brak określenia maksymalnej odległości może podziałać na korzyść inwestora – dodaje.

Na Wschodzie bez zmian

Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie

Podkarpackie Targi Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów w Rzeszowie pokazały, że na wschodnich terenach Polski w zakresie budownictwa jednorodzinnego dominują tendencje zachowawcze – najbardziej preferowanym typem domów są nadal te z użytkowym poddaszem, z dachem dwuspadowym. Na drugim miejscu znalazły się parterowe – z dwu- lub wielospadowym dachem. Przy czym inwestorzy z Rzeszowszczyzny decydują się na budowę domów małych i średnich – o przeciętnym metrażu pomiędzy 100 a 150 mkw., posadowionych za to na sporych działkach o metrażu nawet powyżej 2000mkw. –Spośród zgłaszających się na nasze stoisko inwestorów najliczniejsza grupa była zainteresowana doradztwem w zakresie doboru projektu – mówi Marcin Kantor, Doradca Domowy.pl. –Druga pod względem liczebności grupa oczekiwała porad w zakresie doboru materiałów budowlanych. Sporo osób było zainteresowanych kompleksową pomocą , prosząc o namiary na przedstawicieli Domowy.pl z regionu Podkarpacia– podsumowuje.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, dużą popularnością cieszyły się produkty firmy Xella, jak bloczki Ytong Energo, dobrze sprawdzające się w budownictwie energooszczędnym. Część inwestorów skorzystała ze specjalnej oferty przygotowanej Xellę w ramach programu Ekspert Budownictwa, umożliwiającej zwrot 3% poniesionych wydatków.

Podobnie jak Poznaniu, inwestorzy oczekiwali również doradztwa w kwestiach trudnych i nietypowych, jak na przykład przebiegające przez działkę linie energetyczne.

W Gnieźnie domy nie tylko dla młodych

Fot. Domowy.pl na targach w Gnieźnie Fot. Domowy.pl na targach w Gnieźnie

Tym, co zaskoczyło podczas gnieźnieńskich Targów dla Domu i Ogrodu, była pokaźna grupa dojrzałych wiekiem inwestorów. O ile w Poznaniu i Rzeszowie przeważały młode rodziny, tutaj równie liczną grupę stanowiły osoby w wieku powyżej 40 lat. –Zgłaszało się do nas sporo dojrzałych ludzi, którzy zamierzali wybudować dom dla siebie lub dla swoich dzieci –mówi Zyta Grządziel, Doradca Domowy.pl z Gniezna. – W tej grupie dominowało zainteresowanie projektami typowymi: małymi i średnimi domami z użytkowym poddaszem. Jednak rzadko były to domy typu dworek. Bez względu na wiek inwestorów przeważały pytania o bardziej współczesną architekturę, proste i eleganckie bryły – podsumowuje Doradca Domowy.pl.

Inwestorzy z tej części Polski dysponowali działkami z reguły nie przekraczającymi 1000 mkw. – o średniej powierzchni 800 mkw. Tak jak podczas pozostałych targów, byli zainteresowani poradą w zakresie doboru projektu, jak również całym procesem doradczym obejmującym wszystkie etapy budowy.

Czas na Kielce, Sosnowiec i Gdańsk

W nadchodzący weekend Doradcy Domowy.pl spotkają z inwestorami podczas trzech kolejnych dużych imprez targowych: kieleckich targów Dom i Wnętrze, SIBEX Jesień 2012 w Sosnowcu oraz gdańskich Targów Mieszkań i Domów. Tym razem mieszkańcy wymienionych regionów będą mogli zasięgnąć kompleksowej porady dotyczącej wszystkich aspektów procesu inwestycyjnego.

Projekt domu: Ekonomiczny 4AEkonomiczny 4A115,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Z Widokiem 1Z Widokiem 1116,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.