Lokalne trendy budowlane

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-09-11
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie

W miniony weekend (07-09.09.) inwestorzy z Rzeszowa, Gniezna i Poznania mieli okazję zasięgnąć porady Doradców Domowy.pl podczas trzech ważnych imprez targowych. Eksperci z branży budownictwa jednorodzinnego doradzali we wszystkich kwestiach związanych z procesem inwestycyjnym. Dla Domowy.pl udział w targach to zarazem szansa na dodatkowe rozeznanie w lokalnych rynkach budownictwa.

[koniec abstraktu]

Duża frekwencja na wszystkich trzech imprezach targowych pokazała, że w sektorze budownictwa jednorodzinnego panuje pewne ożywienie. Liczba inwestorów, którzy planują w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego domu może zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę wciąż powszechne przekonanie o utrzymującym się widmie kryzysu. Obserwacje poczynione podczas spotkań targowych zdają się jemu przeczyć: budujemy na coraz większych działkach, wybieramy materiały z wyższych półek, jesteśmy gotowi, żeby inwestować w jakość. Wyraźnie też wzrasta nasza świadomość w zakresie nowych technologii i nowoczesnych, światowych trendów budowlanych.

Nowe trendy w Wielkopolsce

Fot. Domowy.pl na targach w Poznaniu Fot. Domowy.pl na targach w Poznaniu

Poznańskie Targi Mieszkań i Domów przyciągnęły rzesze młodych ludzi, którzy podjęli decyzję o budowie własnego domu. U ekspertów Domowy.pl poszukiwali konkretnych wskazówek dotyczących wyboru projektu i jego adaptacji, uzyskania kredytu, pozwolenia na budowę, zatrudnienia wykonawców. –Inwestorzy wykazywali duże zainteresowanie kompleksową pomocą – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl. –Poszukiwali fachowców, którzy pomogliby im na wszystkich etapach budowy domu: doradzili w sprawie projektu, pomogli załatwić formalności i znaleźć solidną ekipę – dodaje.

Jeżeli chodzi o preferencje dotyczące projektu domu, znaczna część inwestorów miała klarownie sprecyzowane oczekiwania. –Dużym zaskoczeniem był dla nas zwrot w upodobaniach architektonicznych – podaje Kinga Grzegorczyk. –Do łask wracają domy piętrowe z płaskim dachem, jednak w nowoczesnym wydaniu, o metrażu od 150 do 200 mkw. Domy w stylu dworkowym, z kolumnami i ozdobnymi lukarnami zostają wypierane przez proste, nieskomplikowane bryły. Podczas poznańskich targów wyraźnym trendem był odwrót od skosów. Dlatego wiele rozmów koncentrowało się wokół projektów takich jak Belfast pracowni Lipińscy Domy – domu piętrowego o prostej kubaturze, dużych przeszkleniach i płaskim dachu – podsumowuje.

Drugim typem domów, o jaki najczęściej pytali inwestorzy, były budynki parterowe o metrażu do 150 mkw., najczęściej z dachem czterospadowym. Dopiero na trzecim miejscu plasowały się domy z poddaszem użytkowym o dachach dwuspadowych, uchodzące za najbardziej popularne.

Inwestorzy prosili o dostosowanie projektów do działek z reguły większych niż 1000mwk., dość typowych jeśli chodzi o kształt. Kilku z odwiedzających stoisko zwróciło się do Doradców Domowy.pl z prośbą o poradę w związku ze skomplikowaną sytuacją w zakresie warunków zabudowy. -Chodziło na przykład o postawienie domu piętrowego z płaskim dachem w okolicy, gdzie dominowały dachy dwuspadowe, ale nie było jeszcze podjętej decyzji o warunkach zabudowy –mówi Wojciech Pawlicki, Doradca Domowy.pl z Poznania. –Podpowiadaliśmy, żeby inwestorzy zwrócili się do urzędu ze stosownym wnioskiem. W obowiązującej zasadzie tzw. „dobrego sąsiedztwa” urzędnik sprawdza charakter zabudowy w promieniu trzech szerokości wnioskowanej działki, a brak określenia maksymalnej odległości może podziałać na korzyść inwestora – dodaje.

Na Wschodzie bez zmian

Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie

Podkarpackie Targi Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów w Rzeszowie pokazały, że na wschodnich terenach Polski w zakresie budownictwa jednorodzinnego dominują tendencje zachowawcze – najbardziej preferowanym typem domów są nadal te z użytkowym poddaszem, z dachem dwuspadowym. Na drugim miejscu znalazły się parterowe – z dwu- lub wielospadowym dachem. Przy czym inwestorzy z Rzeszowszczyzny decydują się na budowę domów małych i średnich – o przeciętnym metrażu pomiędzy 100 a 150 mkw., posadowionych za to na sporych działkach o metrażu nawet powyżej 2000mkw. –Spośród zgłaszających się na nasze stoisko inwestorów najliczniejsza grupa była zainteresowana doradztwem w zakresie doboru projektu – mówi Marcin Kantor, Doradca Domowy.pl. –Druga pod względem liczebności grupa oczekiwała porad w zakresie doboru materiałów budowlanych. Sporo osób było zainteresowanych kompleksową pomocą , prosząc o namiary na przedstawicieli Domowy.pl z regionu Podkarpacia– podsumowuje.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, dużą popularnością cieszyły się produkty firmy Xella, jak bloczki Ytong Energo, dobrze sprawdzające się w budownictwie energooszczędnym. Część inwestorów skorzystała ze specjalnej oferty przygotowanej Xellę w ramach programu Ekspert Budownictwa, umożliwiającej zwrot 3% poniesionych wydatków.

Podobnie jak Poznaniu, inwestorzy oczekiwali również doradztwa w kwestiach trudnych i nietypowych, jak na przykład przebiegające przez działkę linie energetyczne.

W Gnieźnie domy nie tylko dla młodych

Fot. Domowy.pl na targach w Gnieźnie Fot. Domowy.pl na targach w Gnieźnie

Tym, co zaskoczyło podczas gnieźnieńskich Targów dla Domu i Ogrodu, była pokaźna grupa dojrzałych wiekiem inwestorów. O ile w Poznaniu i Rzeszowie przeważały młode rodziny, tutaj równie liczną grupę stanowiły osoby w wieku powyżej 40 lat. –Zgłaszało się do nas sporo dojrzałych ludzi, którzy zamierzali wybudować dom dla siebie lub dla swoich dzieci –mówi Zyta Grządziel, Doradca Domowy.pl z Gniezna. – W tej grupie dominowało zainteresowanie projektami typowymi: małymi i średnimi domami z użytkowym poddaszem. Jednak rzadko były to domy typu dworek. Bez względu na wiek inwestorów przeważały pytania o bardziej współczesną architekturę, proste i eleganckie bryły – podsumowuje Doradca Domowy.pl.

Inwestorzy z tej części Polski dysponowali działkami z reguły nie przekraczającymi 1000 mkw. – o średniej powierzchni 800 mkw. Tak jak podczas pozostałych targów, byli zainteresowani poradą w zakresie doboru projektu, jak również całym procesem doradczym obejmującym wszystkie etapy budowy.

Czas na Kielce, Sosnowiec i Gdańsk

W nadchodzący weekend Doradcy Domowy.pl spotkają z inwestorami podczas trzech kolejnych dużych imprez targowych: kieleckich targów Dom i Wnętrze, SIBEX Jesień 2012 w Sosnowcu oraz gdańskich Targów Mieszkań i Domów. Tym razem mieszkańcy wymienionych regionów będą mogli zasięgnąć kompleksowej porady dotyczącej wszystkich aspektów procesu inwestycyjnego.

Projekt domu: TK88TK8864,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GajaGaja68,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mikro EkoMikro Eko69,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GaliaGalia75,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mak 2 (CE)Mak 2 (CE)75,26 m²
Projekt domu: TK109TK10978,80 m²
Projekt domu: DinoDino78,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.