Lokalne trendy budowlane

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-09-11
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie

W miniony weekend (07-09.09.) inwestorzy z Rzeszowa, Gniezna i Poznania mieli okazję zasięgnąć porady Doradców Domowy.pl podczas trzech ważnych imprez targowych. Eksperci z branży budownictwa jednorodzinnego doradzali we wszystkich kwestiach związanych z procesem inwestycyjnym. Dla Domowy.pl udział w targach to zarazem szansa na dodatkowe rozeznanie w lokalnych rynkach budownictwa.

[koniec abstraktu]

Duża frekwencja na wszystkich trzech imprezach targowych pokazała, że w sektorze budownictwa jednorodzinnego panuje pewne ożywienie. Liczba inwestorów, którzy planują w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego domu może zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę wciąż powszechne przekonanie o utrzymującym się widmie kryzysu. Obserwacje poczynione podczas spotkań targowych zdają się jemu przeczyć: budujemy na coraz większych działkach, wybieramy materiały z wyższych półek, jesteśmy gotowi, żeby inwestować w jakość. Wyraźnie też wzrasta nasza świadomość w zakresie nowych technologii i nowoczesnych, światowych trendów budowlanych.

Nowe trendy w Wielkopolsce

Fot. Domowy.pl na targach w Poznaniu Fot. Domowy.pl na targach w Poznaniu

Poznańskie Targi Mieszkań i Domów przyciągnęły rzesze młodych ludzi, którzy podjęli decyzję o budowie własnego domu. U ekspertów Domowy.pl poszukiwali konkretnych wskazówek dotyczących wyboru projektu i jego adaptacji, uzyskania kredytu, pozwolenia na budowę, zatrudnienia wykonawców. –Inwestorzy wykazywali duże zainteresowanie kompleksową pomocą – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl. –Poszukiwali fachowców, którzy pomogliby im na wszystkich etapach budowy domu: doradzili w sprawie projektu, pomogli załatwić formalności i znaleźć solidną ekipę – dodaje.

Jeżeli chodzi o preferencje dotyczące projektu domu, znaczna część inwestorów miała klarownie sprecyzowane oczekiwania. –Dużym zaskoczeniem był dla nas zwrot w upodobaniach architektonicznych – podaje Kinga Grzegorczyk. –Do łask wracają domy piętrowe z płaskim dachem, jednak w nowoczesnym wydaniu, o metrażu od 150 do 200 mkw. Domy w stylu dworkowym, z kolumnami i ozdobnymi lukarnami zostają wypierane przez proste, nieskomplikowane bryły. Podczas poznańskich targów wyraźnym trendem był odwrót od skosów. Dlatego wiele rozmów koncentrowało się wokół projektów takich jak Belfast pracowni Lipińscy Domy – domu piętrowego o prostej kubaturze, dużych przeszkleniach i płaskim dachu – podsumowuje.

Drugim typem domów, o jaki najczęściej pytali inwestorzy, były budynki parterowe o metrażu do 150 mkw., najczęściej z dachem czterospadowym. Dopiero na trzecim miejscu plasowały się domy z poddaszem użytkowym o dachach dwuspadowych, uchodzące za najbardziej popularne.

Inwestorzy prosili o dostosowanie projektów do działek z reguły większych niż 1000mwk., dość typowych jeśli chodzi o kształt. Kilku z odwiedzających stoisko zwróciło się do Doradców Domowy.pl z prośbą o poradę w związku ze skomplikowaną sytuacją w zakresie warunków zabudowy. -Chodziło na przykład o postawienie domu piętrowego z płaskim dachem w okolicy, gdzie dominowały dachy dwuspadowe, ale nie było jeszcze podjętej decyzji o warunkach zabudowy –mówi Wojciech Pawlicki, Doradca Domowy.pl z Poznania. –Podpowiadaliśmy, żeby inwestorzy zwrócili się do urzędu ze stosownym wnioskiem. W obowiązującej zasadzie tzw. „dobrego sąsiedztwa” urzędnik sprawdza charakter zabudowy w promieniu trzech szerokości wnioskowanej działki, a brak określenia maksymalnej odległości może podziałać na korzyść inwestora – dodaje.

Na Wschodzie bez zmian

Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie Fot. Domowy.pl na targach w Rzeszowie

Podkarpackie Targi Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów w Rzeszowie pokazały, że na wschodnich terenach Polski w zakresie budownictwa jednorodzinnego dominują tendencje zachowawcze – najbardziej preferowanym typem domów są nadal te z użytkowym poddaszem, z dachem dwuspadowym. Na drugim miejscu znalazły się parterowe – z dwu- lub wielospadowym dachem. Przy czym inwestorzy z Rzeszowszczyzny decydują się na budowę domów małych i średnich – o przeciętnym metrażu pomiędzy 100 a 150 mkw., posadowionych za to na sporych działkach o metrażu nawet powyżej 2000mkw. –Spośród zgłaszających się na nasze stoisko inwestorów najliczniejsza grupa była zainteresowana doradztwem w zakresie doboru projektu – mówi Marcin Kantor, Doradca Domowy.pl. –Druga pod względem liczebności grupa oczekiwała porad w zakresie doboru materiałów budowlanych. Sporo osób było zainteresowanych kompleksową pomocą , prosząc o namiary na przedstawicieli Domowy.pl z regionu Podkarpacia– podsumowuje.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, dużą popularnością cieszyły się produkty firmy Xella, jak bloczki Ytong Energo, dobrze sprawdzające się w budownictwie energooszczędnym. Część inwestorów skorzystała ze specjalnej oferty przygotowanej Xellę w ramach programu Ekspert Budownictwa, umożliwiającej zwrot 3% poniesionych wydatków.

Podobnie jak Poznaniu, inwestorzy oczekiwali również doradztwa w kwestiach trudnych i nietypowych, jak na przykład przebiegające przez działkę linie energetyczne.

W Gnieźnie domy nie tylko dla młodych

Fot. Domowy.pl na targach w Gnieźnie Fot. Domowy.pl na targach w Gnieźnie

Tym, co zaskoczyło podczas gnieźnieńskich Targów dla Domu i Ogrodu, była pokaźna grupa dojrzałych wiekiem inwestorów. O ile w Poznaniu i Rzeszowie przeważały młode rodziny, tutaj równie liczną grupę stanowiły osoby w wieku powyżej 40 lat. –Zgłaszało się do nas sporo dojrzałych ludzi, którzy zamierzali wybudować dom dla siebie lub dla swoich dzieci –mówi Zyta Grządziel, Doradca Domowy.pl z Gniezna. – W tej grupie dominowało zainteresowanie projektami typowymi: małymi i średnimi domami z użytkowym poddaszem. Jednak rzadko były to domy typu dworek. Bez względu na wiek inwestorów przeważały pytania o bardziej współczesną architekturę, proste i eleganckie bryły – podsumowuje Doradca Domowy.pl.

Inwestorzy z tej części Polski dysponowali działkami z reguły nie przekraczającymi 1000 mkw. – o średniej powierzchni 800 mkw. Tak jak podczas pozostałych targów, byli zainteresowani poradą w zakresie doboru projektu, jak również całym procesem doradczym obejmującym wszystkie etapy budowy.

Czas na Kielce, Sosnowiec i Gdańsk

W nadchodzący weekend Doradcy Domowy.pl spotkają z inwestorami podczas trzech kolejnych dużych imprez targowych: kieleckich targów Dom i Wnętrze, SIBEX Jesień 2012 w Sosnowcu oraz gdańskich Targów Mieszkań i Domów. Tym razem mieszkańcy wymienionych regionów będą mogli zasięgnąć kompleksowej porady dotyczącej wszystkich aspektów procesu inwestycyjnego.

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.