Małe jest piękne

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-21
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Kryzys gospodarczy, choć nie dotknął zbytnio naszego kraju, jest odczuwalny niemal przez każdego. Nie omija budownictwa jednorodzinnego, a szczególnie jest to widoczne w coraz większym zainteresowaniu inwestorów domami małymi, które mogą pełnić rolę dużego i wygodnego domu letniskowego lub niedużego, ale wystarczającego do potrzeb domu całorocznego.

[koniec abstraktu]

Jednak popularność projektów o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2 wynika także z innych powodów. Niewątpliwie mają na to wpływ ciągle dość wysokie ceny gruntów budowlanych. Polacy stali się bardziej oszczędni i praktyczni. Głównie zresztą dlatego, że ludzie młodzi, niepamiętający czasów PRL-u, a świetnie dostosowani do obecnego, kosmopolitycznego świata, zupełnie inaczej patrzą na sprawę własnego domu. Nie dążą do postawienia budynku dla całej wielopokoleniowej rodziny, lecz chcą jedynie zaspokoić własne potrzeby, i to możliwie niewielkim kosztem.

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Małe domy mają wiele zalet, z których najistotniejszą jest cena budowy. Ich pozytywną stroną jest także koszt eksploatacji – budynek o mniejszych gabarytach łatwiej ogrzać, bo potrzebuje mniej energii elektrycznej i skromniejszego wyposażenia zarówno w meble, jak i sprzęt AGD. Również prozaiczne sprzątanie zajmuje w małym domu mniej czasu.

Bardzo istotne jest także to, że taki dom znacznie łatwiej w przyszłości wyremontować czy sprzedać na rynku wtrónym.

Pchełka reprezentuje grupę projektów małych, o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2, o prostej konstrukcji, a co za tym idzie – stosunkowo tanich i łatwych w realizacji.

Jako dom letniskowy charakteryzuje się rzadko spotykanym komfortem, jednak swoje największe zalety ujawnia jako mały dom całoroczny dla 3-4-osobowej rodziny.

Mimo niewielkiego metrażu (zaledwie nieco ponad 83 m2) oferuje pełny program funkcjonalny domu jednorodzinnego, a wnętrze zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom jak największą wygodę.

Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Połowę parteru zajmują salon i kuchnia połączone w jednoprzestrzenne pomieszczenie. W razie potrzeby kuchnię można powiększyć o ponad dwa metry kwadratowe kosztem spiżarni, aranżując w tym miejscu np. kącik jadalniany.

Resztę parteru zajmują: wiatrołap z szafą wnękową, kotłownia mogąca służyć jednocześnie jako schowek albo garderoba, sypialnia gospodarzy oraz mała, ale wygodna łazienka z natryskiem.

Rozmiary części dziennej powiększa częściowo osłonięty daszkiem taras, będący przedłużeniem salonu w ciepłe dni i wieczory. Istnieje także możliwość stworzenia przejścia z garażu bezpośrednio do części mieszkalnej poprzez kotłownię.

Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Na poddaszu udało się zaplanować dwie średniej wielkości sypialnie i dostępną z holu łazienkę. Oba pokoje w razie potrzeby można dodatkowo doświetlić przez zastosowanie okien połaciowych.

Konstrukcja Pchełki jest bardzo prosta. Główną bryłę zaprojektowano na planie kwadratu, a jej zwartość ułatwia ocieplenie i ogrzanie budynku (bardzo dobra proporcja między kubaturą a powierzchnią przegród zewnętrznych). Całość przekryta jest dwuspadowym dachem o stosunkowo małym kącie nachylenia (30°), dzięki czemu jego połacie nie mają nadmiernie dużej powierzchni, a przedłużenie jednej z nich stanowi jednocześnie przekrycie dobudowanego garażu

Proponowana przez autora stylizacja (jedna z wielu możliwości) nadaje budynkowi charakter rustykalny, na co szczególny wpływ mają zastosowane okładziny drewniane, tradycyjna drewniana stolarka, drewniane okiennice oraz specyficzna konstrukcja daszku nad wejściem z widocznymi elementami więźby dachowej. Solidność domu podkreślają elementy wykończone cegłą licową (np. klinkierem): cokół i kominy.

Dostępna jest także wersja projektu bez garażu.

Projekt domu: Noelia BisNoelia Bis129,43 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: EkorodzinnyEkorodzinny130,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Noelia Bis 2MNoelia Bis 2M130,09 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK32TK32130,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Rodzinny 2Rodzinny 2130,60 m²
Projekt domu: Driada 2Driada 2130,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.