Małe jest piękne

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-21
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Kryzys gospodarczy, choć nie dotknął zbytnio naszego kraju, jest odczuwalny niemal przez każdego. Nie omija budownictwa jednorodzinnego, a szczególnie jest to widoczne w coraz większym zainteresowaniu inwestorów domami małymi, które mogą pełnić rolę dużego i wygodnego domu letniskowego lub niedużego, ale wystarczającego do potrzeb domu całorocznego.

[koniec abstraktu]

Jednak popularność projektów o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2 wynika także z innych powodów. Niewątpliwie mają na to wpływ ciągle dość wysokie ceny gruntów budowlanych. Polacy stali się bardziej oszczędni i praktyczni. Głównie zresztą dlatego, że ludzie młodzi, niepamiętający czasów PRL-u, a świetnie dostosowani do obecnego, kosmopolitycznego świata, zupełnie inaczej patrzą na sprawę własnego domu. Nie dążą do postawienia budynku dla całej wielopokoleniowej rodziny, lecz chcą jedynie zaspokoić własne potrzeby, i to możliwie niewielkim kosztem.

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Małe domy mają wiele zalet, z których najistotniejszą jest cena budowy. Ich pozytywną stroną jest także koszt eksploatacji – budynek o mniejszych gabarytach łatwiej ogrzać, bo potrzebuje mniej energii elektrycznej i skromniejszego wyposażenia zarówno w meble, jak i sprzęt AGD. Również prozaiczne sprzątanie zajmuje w małym domu mniej czasu.

Bardzo istotne jest także to, że taki dom znacznie łatwiej w przyszłości wyremontować czy sprzedać na rynku wtrónym.

Pchełka reprezentuje grupę projektów małych, o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2, o prostej konstrukcji, a co za tym idzie – stosunkowo tanich i łatwych w realizacji.

Jako dom letniskowy charakteryzuje się rzadko spotykanym komfortem, jednak swoje największe zalety ujawnia jako mały dom całoroczny dla 3-4-osobowej rodziny.

Mimo niewielkiego metrażu (zaledwie nieco ponad 83 m2) oferuje pełny program funkcjonalny domu jednorodzinnego, a wnętrze zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom jak największą wygodę.

Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Połowę parteru zajmują salon i kuchnia połączone w jednoprzestrzenne pomieszczenie. W razie potrzeby kuchnię można powiększyć o ponad dwa metry kwadratowe kosztem spiżarni, aranżując w tym miejscu np. kącik jadalniany.

Resztę parteru zajmują: wiatrołap z szafą wnękową, kotłownia mogąca służyć jednocześnie jako schowek albo garderoba, sypialnia gospodarzy oraz mała, ale wygodna łazienka z natryskiem.

Rozmiary części dziennej powiększa częściowo osłonięty daszkiem taras, będący przedłużeniem salonu w ciepłe dni i wieczory. Istnieje także możliwość stworzenia przejścia z garażu bezpośrednio do części mieszkalnej poprzez kotłownię.

Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Na poddaszu udało się zaplanować dwie średniej wielkości sypialnie i dostępną z holu łazienkę. Oba pokoje w razie potrzeby można dodatkowo doświetlić przez zastosowanie okien połaciowych.

Konstrukcja Pchełki jest bardzo prosta. Główną bryłę zaprojektowano na planie kwadratu, a jej zwartość ułatwia ocieplenie i ogrzanie budynku (bardzo dobra proporcja między kubaturą a powierzchnią przegród zewnętrznych). Całość przekryta jest dwuspadowym dachem o stosunkowo małym kącie nachylenia (30°), dzięki czemu jego połacie nie mają nadmiernie dużej powierzchni, a przedłużenie jednej z nich stanowi jednocześnie przekrycie dobudowanego garażu

Proponowana przez autora stylizacja (jedna z wielu możliwości) nadaje budynkowi charakter rustykalny, na co szczególny wpływ mają zastosowane okładziny drewniane, tradycyjna drewniana stolarka, drewniane okiennice oraz specyficzna konstrukcja daszku nad wejściem z widocznymi elementami więźby dachowej. Solidność domu podkreślają elementy wykończone cegłą licową (np. klinkierem): cokół i kominy.

Dostępna jest także wersja projektu bez garażu.

Projekt domu: Kaminero LuxKaminero Lux154,17 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ZenonZenon154,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Odważny 2Odważny 2154,90 m²
Projekt domu: WandaWanda155,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Własny 1Własny 1155,20 m²
Projekt domu: TK58TK58155,22 m²
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.