Małe jest piękne

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-21
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Kryzys gospodarczy, choć nie dotknął zbytnio naszego kraju, jest odczuwalny niemal przez każdego. Nie omija budownictwa jednorodzinnego, a szczególnie jest to widoczne w coraz większym zainteresowaniu inwestorów domami małymi, które mogą pełnić rolę dużego i wygodnego domu letniskowego lub niedużego, ale wystarczającego do potrzeb domu całorocznego.

[koniec abstraktu]

Jednak popularność projektów o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2 wynika także z innych powodów. Niewątpliwie mają na to wpływ ciągle dość wysokie ceny gruntów budowlanych. Polacy stali się bardziej oszczędni i praktyczni. Głównie zresztą dlatego, że ludzie młodzi, niepamiętający czasów PRL-u, a świetnie dostosowani do obecnego, kosmopolitycznego świata, zupełnie inaczej patrzą na sprawę własnego domu. Nie dążą do postawienia budynku dla całej wielopokoleniowej rodziny, lecz chcą jedynie zaspokoić własne potrzeby, i to możliwie niewielkim kosztem.

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Małe domy mają wiele zalet, z których najistotniejszą jest cena budowy. Ich pozytywną stroną jest także koszt eksploatacji – budynek o mniejszych gabarytach łatwiej ogrzać, bo potrzebuje mniej energii elektrycznej i skromniejszego wyposażenia zarówno w meble, jak i sprzęt AGD. Również prozaiczne sprzątanie zajmuje w małym domu mniej czasu.

Bardzo istotne jest także to, że taki dom znacznie łatwiej w przyszłości wyremontować czy sprzedać na rynku wtrónym.

Pchełka reprezentuje grupę projektów małych, o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2, o prostej konstrukcji, a co za tym idzie – stosunkowo tanich i łatwych w realizacji.

Jako dom letniskowy charakteryzuje się rzadko spotykanym komfortem, jednak swoje największe zalety ujawnia jako mały dom całoroczny dla 3-4-osobowej rodziny.

Mimo niewielkiego metrażu (zaledwie nieco ponad 83 m2) oferuje pełny program funkcjonalny domu jednorodzinnego, a wnętrze zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom jak największą wygodę.

Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Połowę parteru zajmują salon i kuchnia połączone w jednoprzestrzenne pomieszczenie. W razie potrzeby kuchnię można powiększyć o ponad dwa metry kwadratowe kosztem spiżarni, aranżując w tym miejscu np. kącik jadalniany.

Resztę parteru zajmują: wiatrołap z szafą wnękową, kotłownia mogąca służyć jednocześnie jako schowek albo garderoba, sypialnia gospodarzy oraz mała, ale wygodna łazienka z natryskiem.

Rozmiary części dziennej powiększa częściowo osłonięty daszkiem taras, będący przedłużeniem salonu w ciepłe dni i wieczory. Istnieje także możliwość stworzenia przejścia z garażu bezpośrednio do części mieszkalnej poprzez kotłownię.

Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Na poddaszu udało się zaplanować dwie średniej wielkości sypialnie i dostępną z holu łazienkę. Oba pokoje w razie potrzeby można dodatkowo doświetlić przez zastosowanie okien połaciowych.

Konstrukcja Pchełki jest bardzo prosta. Główną bryłę zaprojektowano na planie kwadratu, a jej zwartość ułatwia ocieplenie i ogrzanie budynku (bardzo dobra proporcja między kubaturą a powierzchnią przegród zewnętrznych). Całość przekryta jest dwuspadowym dachem o stosunkowo małym kącie nachylenia (30°), dzięki czemu jego połacie nie mają nadmiernie dużej powierzchni, a przedłużenie jednej z nich stanowi jednocześnie przekrycie dobudowanego garażu

Proponowana przez autora stylizacja (jedna z wielu możliwości) nadaje budynkowi charakter rustykalny, na co szczególny wpływ mają zastosowane okładziny drewniane, tradycyjna drewniana stolarka, drewniane okiennice oraz specyficzna konstrukcja daszku nad wejściem z widocznymi elementami więźby dachowej. Solidność domu podkreślają elementy wykończone cegłą licową (np. klinkierem): cokół i kominy.

Dostępna jest także wersja projektu bez garażu.

Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.