Małe jest piękne

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-21
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Kryzys gospodarczy, choć nie dotknął zbytnio naszego kraju, jest odczuwalny niemal przez każdego. Nie omija budownictwa jednorodzinnego, a szczególnie jest to widoczne w coraz większym zainteresowaniu inwestorów domami małymi, które mogą pełnić rolę dużego i wygodnego domu letniskowego lub niedużego, ale wystarczającego do potrzeb domu całorocznego.

[koniec abstraktu]

Jednak popularność projektów o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2 wynika także z innych powodów. Niewątpliwie mają na to wpływ ciągle dość wysokie ceny gruntów budowlanych. Polacy stali się bardziej oszczędni i praktyczni. Głównie zresztą dlatego, że ludzie młodzi, niepamiętający czasów PRL-u, a świetnie dostosowani do obecnego, kosmopolitycznego świata, zupełnie inaczej patrzą na sprawę własnego domu. Nie dążą do postawienia budynku dla całej wielopokoleniowej rodziny, lecz chcą jedynie zaspokoić własne potrzeby, i to możliwie niewielkim kosztem.

Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Małe domy mają wiele zalet, z których najistotniejszą jest cena budowy. Ich pozytywną stroną jest także koszt eksploatacji – budynek o mniejszych gabarytach łatwiej ogrzać, bo potrzebuje mniej energii elektrycznej i skromniejszego wyposażenia zarówno w meble, jak i sprzęt AGD. Również prozaiczne sprzątanie zajmuje w małym domu mniej czasu.

Bardzo istotne jest także to, że taki dom znacznie łatwiej w przyszłości wyremontować czy sprzedać na rynku wtrónym.

Pchełka reprezentuje grupę projektów małych, o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2, o prostej konstrukcji, a co za tym idzie – stosunkowo tanich i łatwych w realizacji.

Jako dom letniskowy charakteryzuje się rzadko spotykanym komfortem, jednak swoje największe zalety ujawnia jako mały dom całoroczny dla 3-4-osobowej rodziny.

Mimo niewielkiego metrażu (zaledwie nieco ponad 83 m2) oferuje pełny program funkcjonalny domu jednorodzinnego, a wnętrze zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom jak największą wygodę.

Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Parter. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Połowę parteru zajmują salon i kuchnia połączone w jednoprzestrzenne pomieszczenie. W razie potrzeby kuchnię można powiększyć o ponad dwa metry kwadratowe kosztem spiżarni, aranżując w tym miejscu np. kącik jadalniany.

Resztę parteru zajmują: wiatrołap z szafą wnękową, kotłownia mogąca służyć jednocześnie jako schowek albo garderoba, sypialnia gospodarzy oraz mała, ale wygodna łazienka z natryskiem.

Rozmiary części dziennej powiększa częściowo osłonięty daszkiem taras, będący przedłużeniem salonu w ciepłe dni i wieczory. Istnieje także możliwość stworzenia przejścia z garażu bezpośrednio do części mieszkalnej poprzez kotłownię.

Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt Poddasze. Projekt domu Pchełka, pracownia MG Projekt

Na poddaszu udało się zaplanować dwie średniej wielkości sypialnie i dostępną z holu łazienkę. Oba pokoje w razie potrzeby można dodatkowo doświetlić przez zastosowanie okien połaciowych.

Konstrukcja Pchełki jest bardzo prosta. Główną bryłę zaprojektowano na planie kwadratu, a jej zwartość ułatwia ocieplenie i ogrzanie budynku (bardzo dobra proporcja między kubaturą a powierzchnią przegród zewnętrznych). Całość przekryta jest dwuspadowym dachem o stosunkowo małym kącie nachylenia (30°), dzięki czemu jego połacie nie mają nadmiernie dużej powierzchni, a przedłużenie jednej z nich stanowi jednocześnie przekrycie dobudowanego garażu

Proponowana przez autora stylizacja (jedna z wielu możliwości) nadaje budynkowi charakter rustykalny, na co szczególny wpływ mają zastosowane okładziny drewniane, tradycyjna drewniana stolarka, drewniane okiennice oraz specyficzna konstrukcja daszku nad wejściem z widocznymi elementami więźby dachowej. Solidność domu podkreślają elementy wykończone cegłą licową (np. klinkierem): cokół i kominy.

Dostępna jest także wersja projektu bez garażu.

Projekt domu: HomeKONCEPT-56HomeKONCEPT-56150,23 m²
Projekt domu: Amarylis 5 (CE)Amarylis 5 (CE)150,85 m²
Projekt domu: KamineroKaminero150,88 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK77TK77152,02 m²
Projekt domu: Amarylis 3 (CE)Amarylis 3 (CE)152,60 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.