Małe projekty – ekonomiczne i funkcjonalne

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2016-10-31
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+ Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+

Powierzchnia domu to jeden z podstawowych parametrów, którymi Inwestor kieruje się przy wyborze projektu. Wielkość działki, potrzeby mieszkańców oraz możliwości finansowe w sposób zasadniczy wpływają na wybór wielkości przyszłego domu. Projekty małych domów cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem Inwestorów. Nieduży metraż przekłada się na względy ekonomiczne: tańsza budowa oraz niższe koszty późniejszego utrzymania domu. 

[koniec abstraktu]

Projekty małych domów

Dobre projekty małych domów to racjonalnie rozplanowane wnętrza. Wyróżniają się zastosowaniem praktycznych i ergonomicznych rozwiązań architektonicznych, które nawet przy niedużym metrażu domu dają mieszkańcom swobodę i komfort użytkowania. W zależności od kształtu bryły i ilości kondygnacji projektanci tworzą różnorodne układy funkcjonalne.

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Dom w malinówkach (G2), ARCHON+ Dom w malinówkach (G2), ARCHON+

Najbardziej popularne małe domy to projekty domów z poddaszem użytkowym. Główna zaleta to możliwość realizacji na niedużych działkach, oraz klarowne rozmieszczenie stref na dwóch poziomach. Wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest otwarta strefa dzienna, która optycznie wydaje się bardziej przestronna i daje możliwość ciekawych aranżacji. Duże przeszklenie w salonie sprawi, że wnętrze zostanie bardzo dobrze doświetlone a taras w naturalny sposób powiększy część wypoczynkową domu. Latem może pełnić funkcję dodatkowego pokoju. Jeżeli metraż nie pozwoli na wyodrębnienie części jadalnej bardzo dobrym rozwiązaniem w małych domach jest aneks lub barek śniadaniowy przy kuchni.

Strefa nocna na poddaszu również powinna tworzyć starannie i funkcjonalnie rozplanowaną przestrzeń. Układ wnętrz poddasza, wysokość pomieszczeń jest uzależniona od kształtu dachu, kąta nachylenia jego połaci oraz wysokości ścianek kolankowych. W małych domach dobrze sprawdzają się dachy dwuspadowe, tworzą dwie ściany szczytowe, w których można wstawić portfenetry, dobrze doświetlające sypialnie.

Jeżeli projekt małego domu, w związku z jego ograniczoną powierzchnią, nie posiada odrębnej garderoby czy pralni, powinien dać Inwestorom możliwość wygospodarowania miejsc, w których będą mogli zlokalizować praktyczne szafy do przechowywania oraz schowki. Istotne znaczenie ma właściwe usytuowanie schodów i jak najmniejsza ilość korytarzy, tak by nie zmniejszały one zbytnio powierzchni pozostałych pomieszczeń.

Dom w zdrojówkach, ARCHON+ Dom w zdrojówkach, ARCHON+

Dom w borówkach (N), ARCHON+ Dom w borówkach (N), ARCHON+

Dom w aurorach 4, ARCHON+ Dom w aurorach 4, ARCHON+

 

Projekty małych domów piętrowych

Willa Elwira, ARCHON+ Willa Elwira, ARCHON+

W kolekcjach małych domów można znaleźć projekty małych domów piętrowych. Będą one odpowiednią propozycją dla Inwestorów, którzy poszukują domów o charakterze willi. Niewielki metraż rekompensuje ta sama wysokość powierzchni użytkowej na obu kondygnacjach, ustawnej i łatwej do zaaranżowania.

Willa Irma, ARCHON+ Willa Irma, ARCHON+

Willa Julia 2, ARCHON+ Willa Julia 2, ARCHON+

Willa Luiza (R2), ARCHON+ Willa Luiza (R2), ARCHON+

 

Projekty małych domów parterowych

Dom w plumeriach 2, ARCHON+ Dom w plumeriach 2, ARCHON+

Małe domy z powodzeniem można realizować również jako budynki parterowe. Ich zaletą jest otwarte wnętrze, które daje poczucie przestronności nawet przy bardzo małej powierzchni domu. Ze względu na brak schodów chętnie są wybierane przez rodziny z dziećmi i osobami starszymi. Część projektów domów parterowych kryje w sobie potencjał na przyszłość, w sytuacji zwiększenia potrzeb rodziny można na cele mieszkalne adaptować poddasze.

Dom w parrocjach 2 (G2), ARCHON+ Dom w parrocjach 2 (G2), ARCHON+

Dom w cedralach, ARCHON+ Dom w cedralach, ARCHON+

Dom w galach (G), ARCHON+ Dom w galach (G), ARCHON+

 

Projekty małych domów z piwnicą

Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+ Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+

Wśród projektów małych domów można znaleźć wiele ciekawych propozycji domów z podpiwniczeniem, które w szczególności przeznaczone do realizacji na działkach ze spadkiem terenu. Jest to także dobre rozwiązanie dla Inwestorów, którzy posiadają wąskie działki. Sytuując w piwnicach kotłownię, spiżarnię lub pralnię można na parterze zyskać miejsce na większy salon, dodatkowy pokój dla gości lub gabinet.

Dom w aurorach (P), ARCHON+ Dom w aurorach (P), ARCHON+

Dom w gruszach (P), ARCHON+ Dom w gruszach (P), ARCHON+

Dom w amarylisach (P), ARCHON+ Dom w amarylisach (P), ARCHON+

 

Wybierając gotowy projekt domu należy właściwie dostosować jego wielkość do potrzeb rodziny. Dom dobrze dopasowany, bez zbędnych powierzchni, funkcjonalnie rozplanowany i dostosowany do stylu życia mieszkańców zapewni komfortowe i ekonomiczne użytkowanie.

 

Projekt domu: TK88TK8864,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GajaGaja68,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mikro EkoMikro Eko69,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GaliaGalia75,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mak 2 (CE)Mak 2 (CE)75,26 m²
Projekt domu: TK109TK10978,80 m²
Projekt domu: DinoDino78,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.