Małe projekty – ekonomiczne i funkcjonalne

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2016-10-31
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+ Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+

Powierzchnia domu to jeden z podstawowych parametrów, którymi Inwestor kieruje się przy wyborze projektu. Wielkość działki, potrzeby mieszkańców oraz możliwości finansowe w sposób zasadniczy wpływają na wybór wielkości przyszłego domu. Projekty małych domów cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem Inwestorów. Nieduży metraż przekłada się na względy ekonomiczne: tańsza budowa oraz niższe koszty późniejszego utrzymania domu. 

[koniec abstraktu]

Projekty małych domów

Dobre projekty małych domów to racjonalnie rozplanowane wnętrza. Wyróżniają się zastosowaniem praktycznych i ergonomicznych rozwiązań architektonicznych, które nawet przy niedużym metrażu domu dają mieszkańcom swobodę i komfort użytkowania. W zależności od kształtu bryły i ilości kondygnacji projektanci tworzą różnorodne układy funkcjonalne.

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Dom w malinówkach (G2), ARCHON+ Dom w malinówkach (G2), ARCHON+

Najbardziej popularne małe domy to projekty domów z poddaszem użytkowym. Główna zaleta to możliwość realizacji na niedużych działkach, oraz klarowne rozmieszczenie stref na dwóch poziomach. Wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest otwarta strefa dzienna, która optycznie wydaje się bardziej przestronna i daje możliwość ciekawych aranżacji. Duże przeszklenie w salonie sprawi, że wnętrze zostanie bardzo dobrze doświetlone a taras w naturalny sposób powiększy część wypoczynkową domu. Latem może pełnić funkcję dodatkowego pokoju. Jeżeli metraż nie pozwoli na wyodrębnienie części jadalnej bardzo dobrym rozwiązaniem w małych domach jest aneks lub barek śniadaniowy przy kuchni.

Strefa nocna na poddaszu również powinna tworzyć starannie i funkcjonalnie rozplanowaną przestrzeń. Układ wnętrz poddasza, wysokość pomieszczeń jest uzależniona od kształtu dachu, kąta nachylenia jego połaci oraz wysokości ścianek kolankowych. W małych domach dobrze sprawdzają się dachy dwuspadowe, tworzą dwie ściany szczytowe, w których można wstawić portfenetry, dobrze doświetlające sypialnie.

Jeżeli projekt małego domu, w związku z jego ograniczoną powierzchnią, nie posiada odrębnej garderoby czy pralni, powinien dać Inwestorom możliwość wygospodarowania miejsc, w których będą mogli zlokalizować praktyczne szafy do przechowywania oraz schowki. Istotne znaczenie ma właściwe usytuowanie schodów i jak najmniejsza ilość korytarzy, tak by nie zmniejszały one zbytnio powierzchni pozostałych pomieszczeń.

Dom w zdrojówkach, ARCHON+ Dom w zdrojówkach, ARCHON+

Dom w borówkach (N), ARCHON+ Dom w borówkach (N), ARCHON+

Dom w aurorach 4, ARCHON+ Dom w aurorach 4, ARCHON+

 

Projekty małych domów piętrowych

Willa Elwira, ARCHON+ Willa Elwira, ARCHON+

W kolekcjach małych domów można znaleźć projekty małych domów piętrowych. Będą one odpowiednią propozycją dla Inwestorów, którzy poszukują domów o charakterze willi. Niewielki metraż rekompensuje ta sama wysokość powierzchni użytkowej na obu kondygnacjach, ustawnej i łatwej do zaaranżowania.

Willa Irma, ARCHON+ Willa Irma, ARCHON+

Willa Julia 2, ARCHON+ Willa Julia 2, ARCHON+

Willa Luiza (R2), ARCHON+ Willa Luiza (R2), ARCHON+

 

Projekty małych domów parterowych

Dom w plumeriach 2, ARCHON+ Dom w plumeriach 2, ARCHON+

Małe domy z powodzeniem można realizować również jako budynki parterowe. Ich zaletą jest otwarte wnętrze, które daje poczucie przestronności nawet przy bardzo małej powierzchni domu. Ze względu na brak schodów chętnie są wybierane przez rodziny z dziećmi i osobami starszymi. Część projektów domów parterowych kryje w sobie potencjał na przyszłość, w sytuacji zwiększenia potrzeb rodziny można na cele mieszkalne adaptować poddasze.

Dom w parrocjach 2 (G2), ARCHON+ Dom w parrocjach 2 (G2), ARCHON+

Dom w cedralach, ARCHON+ Dom w cedralach, ARCHON+

Dom w galach (G), ARCHON+ Dom w galach (G), ARCHON+

 

Projekty małych domów z piwnicą

Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+ Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+

Wśród projektów małych domów można znaleźć wiele ciekawych propozycji domów z podpiwniczeniem, które w szczególności przeznaczone do realizacji na działkach ze spadkiem terenu. Jest to także dobre rozwiązanie dla Inwestorów, którzy posiadają wąskie działki. Sytuując w piwnicach kotłownię, spiżarnię lub pralnię można na parterze zyskać miejsce na większy salon, dodatkowy pokój dla gości lub gabinet.

Dom w aurorach (P), ARCHON+ Dom w aurorach (P), ARCHON+

Dom w gruszach (P), ARCHON+ Dom w gruszach (P), ARCHON+

Dom w amarylisach (P), ARCHON+ Dom w amarylisach (P), ARCHON+

 

Wybierając gotowy projekt domu należy właściwie dostosować jego wielkość do potrzeb rodziny. Dom dobrze dopasowany, bez zbędnych powierzchni, funkcjonalnie rozplanowany i dostosowany do stylu życia mieszkańców zapewni komfortowe i ekonomiczne użytkowanie.

 

Projekt domu: Korso 2Korso 2175,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: EgonEgon176,47 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Bono 2Bono 2179,92 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-57HomeKONCEPT-57180,33 m²
Projekt domu: Decyma 8 (CE)Decyma 8 (CE)182,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-07HomeKONCEPT-07183,09 m²
Projekt domu: KleoKleo185,06 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.