Małe projekty – ekonomiczne i funkcjonalne

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2016-10-31
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+ Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+

Powierzchnia domu to jeden z podstawowych parametrów, którymi Inwestor kieruje się przy wyborze projektu. Wielkość działki, potrzeby mieszkańców oraz możliwości finansowe w sposób zasadniczy wpływają na wybór wielkości przyszłego domu. Projekty małych domów cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem Inwestorów. Nieduży metraż przekłada się na względy ekonomiczne: tańsza budowa oraz niższe koszty późniejszego utrzymania domu. 

[koniec abstraktu]

Projekty małych domów

Dobre projekty małych domów to racjonalnie rozplanowane wnętrza. Wyróżniają się zastosowaniem praktycznych i ergonomicznych rozwiązań architektonicznych, które nawet przy niedużym metrażu domu dają mieszkańcom swobodę i komfort użytkowania. W zależności od kształtu bryły i ilości kondygnacji projektanci tworzą różnorodne układy funkcjonalne.

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Dom w malinówkach (G2), ARCHON+ Dom w malinówkach (G2), ARCHON+

Najbardziej popularne małe domy to projekty domów z poddaszem użytkowym. Główna zaleta to możliwość realizacji na niedużych działkach, oraz klarowne rozmieszczenie stref na dwóch poziomach. Wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest otwarta strefa dzienna, która optycznie wydaje się bardziej przestronna i daje możliwość ciekawych aranżacji. Duże przeszklenie w salonie sprawi, że wnętrze zostanie bardzo dobrze doświetlone a taras w naturalny sposób powiększy część wypoczynkową domu. Latem może pełnić funkcję dodatkowego pokoju. Jeżeli metraż nie pozwoli na wyodrębnienie części jadalnej bardzo dobrym rozwiązaniem w małych domach jest aneks lub barek śniadaniowy przy kuchni.

Strefa nocna na poddaszu również powinna tworzyć starannie i funkcjonalnie rozplanowaną przestrzeń. Układ wnętrz poddasza, wysokość pomieszczeń jest uzależniona od kształtu dachu, kąta nachylenia jego połaci oraz wysokości ścianek kolankowych. W małych domach dobrze sprawdzają się dachy dwuspadowe, tworzą dwie ściany szczytowe, w których można wstawić portfenetry, dobrze doświetlające sypialnie.

Jeżeli projekt małego domu, w związku z jego ograniczoną powierzchnią, nie posiada odrębnej garderoby czy pralni, powinien dać Inwestorom możliwość wygospodarowania miejsc, w których będą mogli zlokalizować praktyczne szafy do przechowywania oraz schowki. Istotne znaczenie ma właściwe usytuowanie schodów i jak najmniejsza ilość korytarzy, tak by nie zmniejszały one zbytnio powierzchni pozostałych pomieszczeń.

Dom w zdrojówkach, ARCHON+ Dom w zdrojówkach, ARCHON+

Dom w borówkach (N), ARCHON+ Dom w borówkach (N), ARCHON+

Dom w aurorach 4, ARCHON+ Dom w aurorach 4, ARCHON+

 

Projekty małych domów piętrowych

Willa Elwira, ARCHON+ Willa Elwira, ARCHON+

W kolekcjach małych domów można znaleźć projekty małych domów piętrowych. Będą one odpowiednią propozycją dla Inwestorów, którzy poszukują domów o charakterze willi. Niewielki metraż rekompensuje ta sama wysokość powierzchni użytkowej na obu kondygnacjach, ustawnej i łatwej do zaaranżowania.

Willa Irma, ARCHON+ Willa Irma, ARCHON+

Willa Julia 2, ARCHON+ Willa Julia 2, ARCHON+

Willa Luiza (R2), ARCHON+ Willa Luiza (R2), ARCHON+

 

Projekty małych domów parterowych

Dom w plumeriach 2, ARCHON+ Dom w plumeriach 2, ARCHON+

Małe domy z powodzeniem można realizować również jako budynki parterowe. Ich zaletą jest otwarte wnętrze, które daje poczucie przestronności nawet przy bardzo małej powierzchni domu. Ze względu na brak schodów chętnie są wybierane przez rodziny z dziećmi i osobami starszymi. Część projektów domów parterowych kryje w sobie potencjał na przyszłość, w sytuacji zwiększenia potrzeb rodziny można na cele mieszkalne adaptować poddasze.

Dom w parrocjach 2 (G2), ARCHON+ Dom w parrocjach 2 (G2), ARCHON+

Dom w cedralach, ARCHON+ Dom w cedralach, ARCHON+

Dom w galach (G), ARCHON+ Dom w galach (G), ARCHON+

 

Projekty małych domów z piwnicą

Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+ Dom w zielistkach 5 (P), ARCHON+

Wśród projektów małych domów można znaleźć wiele ciekawych propozycji domów z podpiwniczeniem, które w szczególności przeznaczone do realizacji na działkach ze spadkiem terenu. Jest to także dobre rozwiązanie dla Inwestorów, którzy posiadają wąskie działki. Sytuując w piwnicach kotłownię, spiżarnię lub pralnię można na parterze zyskać miejsce na większy salon, dodatkowy pokój dla gości lub gabinet.

Dom w aurorach (P), ARCHON+ Dom w aurorach (P), ARCHON+

Dom w gruszach (P), ARCHON+ Dom w gruszach (P), ARCHON+

Dom w amarylisach (P), ARCHON+ Dom w amarylisach (P), ARCHON+

 

Wybierając gotowy projekt domu należy właściwie dostosować jego wielkość do potrzeb rodziny. Dom dobrze dopasowany, bez zbędnych powierzchni, funkcjonalnie rozplanowany i dostosowany do stylu życia mieszkańców zapewni komfortowe i ekonomiczne użytkowanie.

 

Projekt domu: Nika 2Nika 2116,51 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Irysek 4Irysek 4116,67 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Marsala MałaMarsala Mała116,84 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: SkandynawskiSkandynawski117,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Armanda MałaArmanda Mała117,01 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: RioRio117,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.