Miliony lat ewolucji, nie nadążają za przemianami cywilizacyjnymi

Opracowanie: PROFIm; Data publikacji: 2012-06-29
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fotel mPosition (fot.PROFIm) Fotel mPosition (fot.PROFIm)

Miliony lat ewolucji, nie nadążają za przemianami cywilizacyjnymi Człowiek pojawił się na Ziemi miliony lat temu. Od tego czasu, milion rzeczy uległo zmianie, w nas samych i w naszym otoczeniu. Kiedyś naszym jedynym zadaniem i głównym celem było przeżyć, a dziś …Coraz bardziej nabiera dla nas znaczenia to jak śpimy, gdzie pracujemy, jak odpoczywamy.

[koniec abstraktu]

Pytanie, o to czemu chodzimy na dwóch nogach może wydawać się banalne. Odpowiedź, wcale nie jest prosta. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy badający zachowania szympansów w lasach Bossou w Gwinei. Z badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy z udziałem wybitnego specjalisty Briana Richmonda z George Washington University wynika, że małpy poruszające się na tylnych kończynach mogą zgromadzić więcej pożywienia w krótszym czasie. Można wyciągnąć zatem wniosek, że jedną z przyczyn zmiany postawy naszych przodków była umiejętność szybszego i sprawniejszego przenoszenie i gromadzenia cennych rzeczy. Dziś już nie musimy walczyć (w sensie dosłownym) o deficytowe dobra, ale postawa stojąca, w spadku po przodkach nam została.

Fotel mPosition (fot.PROFIm) Fotel mPosition (fot.PROFIm)

Dzięki temu, że przyjęliśmy postawę pionową możemy dokonywać rzeczy niemożliwych dla innych gatunków. Od kiedy człowiek stanął na dwóch nogach zmieniło się wszystko: jego otoczenie i potrzeby. Kiedyś, człowiek polował, zbierał, hodował, wypasał, a dziś – pracuje. Z pracą, związane są różnego rodzaju obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego. Osoby pracujące w pozycji siedzącej często mają poważane problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Do najczęstszych dolegliwości zaliczają się bóle pleców, kręgosłupa i karku. Aby zapobiec tego rodzaju przypadłościom należy w trakcie pracy robić przerwy i wykonywać odpowiedni ćwiczenia. Najlepiej jednak zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. - Coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się. Miejsce, w którym wykonujemy pracę przestaje mieć takie znaczenie, a najważniejsza jest efektywność i terminowość wykonywanych zadać. Mobilność powoduje, że pracować można niemalże wszędzie i coraz częściej sam pracownik musi zadbać o komfortowe miejsce dla siebie - mówi Katarzyna Bukowiecka z firmy PROFIm. Według rehabilitanta z Carolina Medical Center Dariusza Straszewskiego - Komfortowa pozycja półleżąca zdecydowanie zmniejsza obciążenia dysków i stawów międzykręgowych.

Przebywanie w pionie jest dla nas całkowicie naturalne. Niestety, problemy pojawiają się kiedy długo przebywamy w pozycji siedzącej. Te obciążenia i zagrożenie były punktem wyjścia dla specjalistów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego by stworzyć mebel, który sprostałby współczesnym oczekiwaniom. Wynikiem ich prac jest fotel mPosition wyprodukowany przez firmę PROFIm. Produkt ten jest w pełni ergonomiczny, a jego zadaniem jest eliminowanie problemów związanych z nieprawidłową postawą.

Czasy się zmieniają i problemy które nas dotyczą również. Coraz częściej zwracamy uwagę na naszą wygodę i coraz częściej walczymy z ograniczeniami naszego ciała. W różnych dyscyplinach sportowych ciągle udowadniamy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Tym bardziej powinniśmy zadbać i zatroszczyć się o niemożliwy wydawałoby się komfort naszej pracy.

 

Projekt domu: TK17TK17120,68 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 2Z Pomysłem 2121,90 m²
Projekt domu: Jawor IIIJawor III122,05 m²
Projekt domu: Jemioła 2 Jemioła 2 122,22 m²
Projekt domu: Helena RexHelena Rex122,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK28ATK28A122,59 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.