Miliony lat ewolucji, nie nadążają za przemianami cywilizacyjnymi

Opracowanie: PROFIm; Data publikacji: 2012-06-29
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fotel mPosition (fot.PROFIm) Fotel mPosition (fot.PROFIm)

Miliony lat ewolucji, nie nadążają za przemianami cywilizacyjnymi Człowiek pojawił się na Ziemi miliony lat temu. Od tego czasu, milion rzeczy uległo zmianie, w nas samych i w naszym otoczeniu. Kiedyś naszym jedynym zadaniem i głównym celem było przeżyć, a dziś …Coraz bardziej nabiera dla nas znaczenia to jak śpimy, gdzie pracujemy, jak odpoczywamy.

[koniec abstraktu]

Pytanie, o to czemu chodzimy na dwóch nogach może wydawać się banalne. Odpowiedź, wcale nie jest prosta. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy badający zachowania szympansów w lasach Bossou w Gwinei. Z badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy z udziałem wybitnego specjalisty Briana Richmonda z George Washington University wynika, że małpy poruszające się na tylnych kończynach mogą zgromadzić więcej pożywienia w krótszym czasie. Można wyciągnąć zatem wniosek, że jedną z przyczyn zmiany postawy naszych przodków była umiejętność szybszego i sprawniejszego przenoszenie i gromadzenia cennych rzeczy. Dziś już nie musimy walczyć (w sensie dosłownym) o deficytowe dobra, ale postawa stojąca, w spadku po przodkach nam została.

Fotel mPosition (fot.PROFIm) Fotel mPosition (fot.PROFIm)

Dzięki temu, że przyjęliśmy postawę pionową możemy dokonywać rzeczy niemożliwych dla innych gatunków. Od kiedy człowiek stanął na dwóch nogach zmieniło się wszystko: jego otoczenie i potrzeby. Kiedyś, człowiek polował, zbierał, hodował, wypasał, a dziś – pracuje. Z pracą, związane są różnego rodzaju obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego. Osoby pracujące w pozycji siedzącej często mają poważane problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Do najczęstszych dolegliwości zaliczają się bóle pleców, kręgosłupa i karku. Aby zapobiec tego rodzaju przypadłościom należy w trakcie pracy robić przerwy i wykonywać odpowiedni ćwiczenia. Najlepiej jednak zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. - Coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się. Miejsce, w którym wykonujemy pracę przestaje mieć takie znaczenie, a najważniejsza jest efektywność i terminowość wykonywanych zadać. Mobilność powoduje, że pracować można niemalże wszędzie i coraz częściej sam pracownik musi zadbać o komfortowe miejsce dla siebie - mówi Katarzyna Bukowiecka z firmy PROFIm. Według rehabilitanta z Carolina Medical Center Dariusza Straszewskiego - Komfortowa pozycja półleżąca zdecydowanie zmniejsza obciążenia dysków i stawów międzykręgowych.

Przebywanie w pionie jest dla nas całkowicie naturalne. Niestety, problemy pojawiają się kiedy długo przebywamy w pozycji siedzącej. Te obciążenia i zagrożenie były punktem wyjścia dla specjalistów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego by stworzyć mebel, który sprostałby współczesnym oczekiwaniom. Wynikiem ich prac jest fotel mPosition wyprodukowany przez firmę PROFIm. Produkt ten jest w pełni ergonomiczny, a jego zadaniem jest eliminowanie problemów związanych z nieprawidłową postawą.

Czasy się zmieniają i problemy które nas dotyczą również. Coraz częściej zwracamy uwagę na naszą wygodę i coraz częściej walczymy z ograniczeniami naszego ciała. W różnych dyscyplinach sportowych ciągle udowadniamy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Tym bardziej powinniśmy zadbać i zatroszczyć się o niemożliwy wydawałoby się komfort naszej pracy.

 

Projekt domu: ArmandaArmanda133,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Madera 4Madera 4133,86 m²
Projekt domu: TK31TK31134,06 m²
Projekt domu: DelisaDelisa134,12 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Galilea Bis 2MGalilea Bis 2M134,15 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Indygo 4 (CE)Indygo 4 (CE)135,06 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra 2MKendra 2M135,48 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ogrzewnie domu kominkiem

Już pomijam pozwolenia i przepisy. Ale moim zdaniem ogrzewanie kominkiem domu jest trochę problematyczne. Jak to niektórzy mówią, z salonu robi się kotłownię. Na waszym miejscu zdecydowałabym się jednak na ogrzewanie domu w tradycyjny sposób. Ja mam kocioł na pellet (dobrego, polskiego producenta - firmy Sas) i jest to dla mnie super wygodne rozwiązanie. Kocioł ma automatyczny podajnik, a z pelletu powstaje naprawdę niewiele popiołu, tak że obsługa jego jest bezproblemowa.

Autor: Adeli, data: 2018-03-23 14:00:16

Kominy systemowe

Ale, w czym widzisz problem. Wybierasz interesujący się system, zamawiasz, płacisz i montujesz. Nie ma tu niczego niezwykłego. Tak samo kupuje się system kominowy, jak np. bloczki fundamentowe. To nic skomplikowanego. Pamiętaj tylko przy montażu, że warto pewne newralgiczne elementy zabezpieczyć sznurem uszczelniający. Bardzo dobre sznury ma firma Protector - http://dylatacjeppoz.pl/. Głównie chodzi o to by taki sznur miał wysoką klasę odporności ogniowej.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:49:31

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier, nie wygląda źle. Ale mi ostatnio bardzo przypadły do gustu, nowoczesne elewacje, takie jak można sobie obejrzeć na stronie firmy Barwa System - [url]http://blog.barwasystem.pl/category/produkty/siatki/[/url]. Szczególnie te z siatki wyglądają rewelacyjnie. Oczywiście u nas jeszcze mało kto stosuje takie rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Ale myślę, że patrząc na to, jak dobrze to wygląda i jak jest wygodne jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to z czasem sporo osób, będzie się decydować na właśnie takie elewacje.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:45:48

Oszczędzanie energii_kolektory

Oczywiście, że kolektory mają inne zadanie niż ozdoba budynku. A jednak nie każdemu podoba się wizja, umieszczanie ich na dachu i szpecenia całości. Jak masz dużą działkę, to możesz je spokojnie rozmieścić na działce. Ale już co do szczegółów to musiałbyś się dopytać w jakiejś porządnej firmie, która się tą tematyką zajmuje, jak np. http://oemsolar.pl/. Na pewno będą w stanie ci pomóc, bo od lat robią tego typu rzeczy.

Autor: Tom55, data: 2018-03-23 13:42:00

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.