Moda na energooszczędność

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-06-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dla inwestorów kontakt osobisty ze specjalistami jest niezmiernie ważną sprawą. Dla inwestorów kontakt osobisty ze specjalistami jest niezmiernie ważny.

Budowa domu w standardzie energooszczędnym staje się dzisiaj koniecznością. To już nie tylko modny trend, ale realna potrzeba. Wszyscy budujący interesują się kosztami – budowy i eksploatacji, większość zaś dostrzega realne korzyści wynikające z budowy domu oszczędzającego energię. Skąd tak duże zainteresowanie tematem? Ponieważ nikt nie chce dziś przepłacać, każdy szuka możliwości obniżenia wysokości stałych rachunków, głównie za ogrzewanie domu.

[koniec abstraktu]

„Budujące czwartki z Domowy.pl” pokazały, jak duża jest potrzeba bezpośrednich spotkań z ekspertami i możliwości zadania indywidualnych pytań Doradcom. To dowód na to, że inwestorzy szukają kontaktu ze specjalistami, aby poznać ich opinię na temat podstawowych zagadnień związanych z budową domu jednorodzinnego. Okazuje się, że bardzo szeroko dostępne informacje – w prasie branżowej i Internecie, nie są wystarczające w sytuacji, kiedy trzeba zdecydować o racjonalnym wydatkowaniu kilkuset tysięcy złotych. Zwykle to inwestycja życia budujących! W takim przypadku niezwykle ważny jest osobisty kontakt z ekspertem, co potwierdza frekwencja uczestników podczas ogólnopolskich spotkań „Postaw na dom, buduj energooszczędnie”, które w letniej edycji odbyły się już we Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Poznaniu.

Energooszczędne standardy

Już w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy budowlane. Już w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy budowlane.

Wybór standardu energetycznego budynku budził duże zainteresowanie inwestorów w każdym mieście, gdzie odbywały się „Budujące czwartki z Domowy.pl”. Według obowiązujących przepisów budowane dzisiaj domy zużywają średnio ok. 120 kWh/m2/rocznie, co jednak znacznie przekracza założenia wynikające z dyrektywy unijnej (25 października 2012 r. Unia Europejska przyjęła Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej) nakładającej na Polskę obowiązek obniżania zużycia energii pochodzącej w nieodnawialnych źródeł energii tak, aby od początku 2021 r. korzystać głównie ze źródeł odnawialnych. W związku z tym już w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy budowlane (jest już projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określające m.in. nowe parametry cieplne przegród w budynkach. Nowe wymogi mają obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wyegzekwować stosowanie lepszych rozwiązań materiałowych do wznoszenia budynków. Dzięki zwiększeniu wydatków na budowę mniej więcej o 10%, można obniżyć koszty eksploatacyjne o co najmniej połowę.

Energooszczędne podstawy

Ekspert firmy Xella tłumaczy różnice pomiędzy wznoszeniem ścian jedno i dwuwarstwowych. Ekspert firmy Xella tłumaczy różnice pomiędzy wznoszeniem ścian jedno i dwuwarstwowych.

Podczas rozmów w ramach „Budujących czwartków z Domowy.pl” inwestorzy mieli sporo pytań dotyczących rozwiązań projektowych oraz zasad związanych z wyborem dokumentacji energooszczędnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z dopasowaniem projektu do działki, sprawdzeniem warunków miejscowych, usytuowaniem domu względem stron świata, wygodnym doborem wielkości poszczególnych pomieszczeń oraz ich funkcjonalnym rozmieszczeniem względem siebie. Druga grupa pytań dotyczyła rozwiązań materiałowych, szczególnie na etapie wznoszenia ścian. Widać, że inwestorzy wysoko cenią produkty o dobrych parametrach cieplnych i sprawdzonej jakości. Dzięki obecności ekspertów firmy Xella budujący mieli możliwość poznania różnic pomiędzy wznoszeniem ścian jedno i dwuwarstwowych – w kontekście czasu trwania robót, potrzebnej ilości materiałów, sposobów docieplania przegród zewnętrznych oraz efektywnego porównywania kosztów realizacji budowy ścian w różnych technologiach. 

Ekspert firmy Fakro systematyzuje wiedzę uczestników w zakresie doboru stolarki otworowej. Ekspert firmy Fakro systematyzuje wiedzę uczestników w zakresie doboru stolarki otworowej.

Równie interesujące okazały się prelekcje specjalistów z firm Wiśniowski i Fakro, którzy usystematyzowali wiedzę uczestników w zakresie doboru stolarki otworowej – bram garażowych, drzwi zewnętrznych oraz okien pionowych i dachowych – stanowiących trudne energetycznie miejsca w budynku. Inwestorzy mieli też sporo pytań związanych z wyborem konkretnych rozwiązań, parametrami cieplnymi produktów oraz kosztami eksploatacji. Duży wachlarz tematów i potrzeba konsultacji z ekspertami uniemożliwiały wyczerpanie tematów związanych z energooszczędnym budowaniem podczas jednego spotkania. Wspólna dyskusja pozwoliła jednak postawić postulat, że budować energooszczędnie bezwzględnie należy! Podczas budowy warto kierować się zdrowym rozsądkiem, a wybory opierać na korzyściach wynikających z późniejszej eksploatacji danej technologii. Budujący zgodnie też stwierdzili, że na pewnych materiałach oszczędzać po prostu nie warto, gdyż pozorne oszczędności na etapie budowy zwykle dużo kosztują na etapie eksploatacji. Większość inwestorów deklarowała, iż 60kWh/m2/rocznie jest dla nich interesującym i wystarczającym standardem budowy energooszczędnego domu, a obniżanie tego progu wiąże się dla nich ze zbyt długim czasem zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Ekonomia budowania

Polacy doskonale potrafią liczyć własne pieniądze i świetnie wiedzą na czym polega energooszczędność. Polacy doskonale potrafią liczyć własne pieniądze i świetnie wiedzą na czym polega energooszczędność.

Wyższe koszty związane z realizacją budynku w podwyższonym standardzie energetycznym spowodowały większe zainteresowanie tematami o finansowaniu inwestycji. Spotkania „Postaw na dom, buduj energooszczędnie” umożliwiły inwestorom indywidualnym zapoznanie się z warunkami dopłat oferowanych w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do budowy domów jednorodzinnych w dwóch standardach energetycznych – NF40 i NF15. W zależności od uzyskanych przez budynek parametrów cieplnych i rocznego zapotrzebowania na energię na danym poziomie można starać się, odpowiednio, o dopłatę do kredytu hipotecznego w wysokości 30 lub 50 tysięcy złotych. Inwestorzy byli szczególnie zainteresowani warunkami, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o dopłatę oraz realnymi korzyściami wynikającymi z przystąpienia do programu. Zasady dopłat budziły wśród budujących dużo emocji , jednak nie zniechęcały zainteresowanych do rozwiązań energooszczędnych. Wszystkich uczestników cechowała duża świadomość budowlana i ekonomiczna, a zadawane ekspertom pytania były bardzo konkretne i rzeczowe. Spotkania pokazały, że Polacy doskonale potrafią liczyć własne pieniądze i świetnie wiedzą na czym polega energooszczędność – że inwestowanie w sprawdzone technologie się opłaca, bo pozwala obniżać rachunki. Dużo osób w ekonomii budowania uwzględnia już dziś przyszłą wartość inwestycyjną budynku, czego jeszcze kilka lat temu zupełnie nie brano pod uwagę. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że solidne rozwiązania to gwarancja powodzenia każdej budowy, a potem zadowolenie z codziennego uzytkowania.

Budujące czwartki jesienią

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Budujące czwartki z Domowy.pl. Postaw na dom, buduj energooszczędnie.” odbędą się już we wrześniu. Kalendarz spotkań dostępny jest razem z formularzem rejestracyjnym na stronie www.domowy.pl. Jesienią spotkania odbędą się w Krakowie, Rzeszowie, Kielcach i Lublinie. Zainteresowanych zachęcamy do rejestracji i rezerwacji miejsca już dziś. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zapisów. Spotkania umożliwiają poznanie zasad energooszczędnej budowy domu jednorodzinnego, wymiany doświadczeń z innymi budującymi oraz indywidualne, bezpłatne konsultację z ekspertami z branży.

Projekt domu: HomeKONCEPT-48HomeKONCEPT-48117,53 m²
Projekt domu: ZytaZyta117,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Malinowy (KO)Malinowy (KO)118,43 m²
Projekt domu: Noelia ModernNoelia Modern118,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KoniczynkaKoniczynka119,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.