Moda na energooszczędność

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-06-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dla inwestorów kontakt osobisty ze specjalistami jest niezmiernie ważną sprawą. Dla inwestorów kontakt osobisty ze specjalistami jest niezmiernie ważny.

Budowa domu w standardzie energooszczędnym staje się dzisiaj koniecznością. To już nie tylko modny trend, ale realna potrzeba. Wszyscy budujący interesują się kosztami – budowy i eksploatacji, większość zaś dostrzega realne korzyści wynikające z budowy domu oszczędzającego energię. Skąd tak duże zainteresowanie tematem? Ponieważ nikt nie chce dziś przepłacać, każdy szuka możliwości obniżenia wysokości stałych rachunków, głównie za ogrzewanie domu.

[koniec abstraktu]

„Budujące czwartki z Domowy.pl” pokazały, jak duża jest potrzeba bezpośrednich spotkań z ekspertami i możliwości zadania indywidualnych pytań Doradcom. To dowód na to, że inwestorzy szukają kontaktu ze specjalistami, aby poznać ich opinię na temat podstawowych zagadnień związanych z budową domu jednorodzinnego. Okazuje się, że bardzo szeroko dostępne informacje – w prasie branżowej i Internecie, nie są wystarczające w sytuacji, kiedy trzeba zdecydować o racjonalnym wydatkowaniu kilkuset tysięcy złotych. Zwykle to inwestycja życia budujących! W takim przypadku niezwykle ważny jest osobisty kontakt z ekspertem, co potwierdza frekwencja uczestników podczas ogólnopolskich spotkań „Postaw na dom, buduj energooszczędnie”, które w letniej edycji odbyły się już we Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Poznaniu.

Energooszczędne standardy

Już w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy budowlane. Już w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy budowlane.

Wybór standardu energetycznego budynku budził duże zainteresowanie inwestorów w każdym mieście, gdzie odbywały się „Budujące czwartki z Domowy.pl”. Według obowiązujących przepisów budowane dzisiaj domy zużywają średnio ok. 120 kWh/m2/rocznie, co jednak znacznie przekracza założenia wynikające z dyrektywy unijnej (25 października 2012 r. Unia Europejska przyjęła Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej) nakładającej na Polskę obowiązek obniżania zużycia energii pochodzącej w nieodnawialnych źródeł energii tak, aby od początku 2021 r. korzystać głównie ze źródeł odnawialnych. W związku z tym już w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy budowlane (jest już projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określające m.in. nowe parametry cieplne przegród w budynkach. Nowe wymogi mają obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wyegzekwować stosowanie lepszych rozwiązań materiałowych do wznoszenia budynków. Dzięki zwiększeniu wydatków na budowę mniej więcej o 10%, można obniżyć koszty eksploatacyjne o co najmniej połowę.

Energooszczędne podstawy

Ekspert firmy Xella tłumaczy różnice pomiędzy wznoszeniem ścian jedno i dwuwarstwowych. Ekspert firmy Xella tłumaczy różnice pomiędzy wznoszeniem ścian jedno i dwuwarstwowych.

Podczas rozmów w ramach „Budujących czwartków z Domowy.pl” inwestorzy mieli sporo pytań dotyczących rozwiązań projektowych oraz zasad związanych z wyborem dokumentacji energooszczędnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z dopasowaniem projektu do działki, sprawdzeniem warunków miejscowych, usytuowaniem domu względem stron świata, wygodnym doborem wielkości poszczególnych pomieszczeń oraz ich funkcjonalnym rozmieszczeniem względem siebie. Druga grupa pytań dotyczyła rozwiązań materiałowych, szczególnie na etapie wznoszenia ścian. Widać, że inwestorzy wysoko cenią produkty o dobrych parametrach cieplnych i sprawdzonej jakości. Dzięki obecności ekspertów firmy Xella budujący mieli możliwość poznania różnic pomiędzy wznoszeniem ścian jedno i dwuwarstwowych – w kontekście czasu trwania robót, potrzebnej ilości materiałów, sposobów docieplania przegród zewnętrznych oraz efektywnego porównywania kosztów realizacji budowy ścian w różnych technologiach. 

Ekspert firmy Fakro systematyzuje wiedzę uczestników w zakresie doboru stolarki otworowej. Ekspert firmy Fakro systematyzuje wiedzę uczestników w zakresie doboru stolarki otworowej.

Równie interesujące okazały się prelekcje specjalistów z firm Wiśniowski i Fakro, którzy usystematyzowali wiedzę uczestników w zakresie doboru stolarki otworowej – bram garażowych, drzwi zewnętrznych oraz okien pionowych i dachowych – stanowiących trudne energetycznie miejsca w budynku. Inwestorzy mieli też sporo pytań związanych z wyborem konkretnych rozwiązań, parametrami cieplnymi produktów oraz kosztami eksploatacji. Duży wachlarz tematów i potrzeba konsultacji z ekspertami uniemożliwiały wyczerpanie tematów związanych z energooszczędnym budowaniem podczas jednego spotkania. Wspólna dyskusja pozwoliła jednak postawić postulat, że budować energooszczędnie bezwzględnie należy! Podczas budowy warto kierować się zdrowym rozsądkiem, a wybory opierać na korzyściach wynikających z późniejszej eksploatacji danej technologii. Budujący zgodnie też stwierdzili, że na pewnych materiałach oszczędzać po prostu nie warto, gdyż pozorne oszczędności na etapie budowy zwykle dużo kosztują na etapie eksploatacji. Większość inwestorów deklarowała, iż 60kWh/m2/rocznie jest dla nich interesującym i wystarczającym standardem budowy energooszczędnego domu, a obniżanie tego progu wiąże się dla nich ze zbyt długim czasem zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Ekonomia budowania

Polacy doskonale potrafią liczyć własne pieniądze i świetnie wiedzą na czym polega energooszczędność. Polacy doskonale potrafią liczyć własne pieniądze i świetnie wiedzą na czym polega energooszczędność.

Wyższe koszty związane z realizacją budynku w podwyższonym standardzie energetycznym spowodowały większe zainteresowanie tematami o finansowaniu inwestycji. Spotkania „Postaw na dom, buduj energooszczędnie” umożliwiły inwestorom indywidualnym zapoznanie się z warunkami dopłat oferowanych w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do budowy domów jednorodzinnych w dwóch standardach energetycznych – NF40 i NF15. W zależności od uzyskanych przez budynek parametrów cieplnych i rocznego zapotrzebowania na energię na danym poziomie można starać się, odpowiednio, o dopłatę do kredytu hipotecznego w wysokości 30 lub 50 tysięcy złotych. Inwestorzy byli szczególnie zainteresowani warunkami, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o dopłatę oraz realnymi korzyściami wynikającymi z przystąpienia do programu. Zasady dopłat budziły wśród budujących dużo emocji , jednak nie zniechęcały zainteresowanych do rozwiązań energooszczędnych. Wszystkich uczestników cechowała duża świadomość budowlana i ekonomiczna, a zadawane ekspertom pytania były bardzo konkretne i rzeczowe. Spotkania pokazały, że Polacy doskonale potrafią liczyć własne pieniądze i świetnie wiedzą na czym polega energooszczędność – że inwestowanie w sprawdzone technologie się opłaca, bo pozwala obniżać rachunki. Dużo osób w ekonomii budowania uwzględnia już dziś przyszłą wartość inwestycyjną budynku, czego jeszcze kilka lat temu zupełnie nie brano pod uwagę. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że solidne rozwiązania to gwarancja powodzenia każdej budowy, a potem zadowolenie z codziennego uzytkowania.

Budujące czwartki jesienią

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Budujące czwartki z Domowy.pl. Postaw na dom, buduj energooszczędnie.” odbędą się już we wrześniu. Kalendarz spotkań dostępny jest razem z formularzem rejestracyjnym na stronie www.domowy.pl. Jesienią spotkania odbędą się w Krakowie, Rzeszowie, Kielcach i Lublinie. Zainteresowanych zachęcamy do rejestracji i rezerwacji miejsca już dziś. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zapisów. Spotkania umożliwiają poznanie zasad energooszczędnej budowy domu jednorodzinnego, wymiany doświadczeń z innymi budującymi oraz indywidualne, bezpłatne konsultację z ekspertami z branży.

Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.