Moda na energooszczędność

Autor: Termo Organika; Data publikacji: 2012-11-30
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Energooszczędna szkoła, fot. Termo Organika Energooszczędna szkoła, fot. Termo Organika

Popularność budownictwa energooszczędnego w Polsce stale rośnie. Spowodowane jest to wieloma czynnikami m.in. coraz atrakcyjniejszymi projektami budynków energooszczędnych, większą świadomością ekologiczną społeczeństwa i co najważniejsze – oszczędnościami na kosztach energii.

[koniec abstraktu]

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów które oszczędzają energię i pozwalają zaoszczędzić znaczące kwoty na ogrzewaniu. Tendencje te widać również w budownictwie użyteczności publicznej. Stosowane są coraz nowocześniejsze technologie budowlane: energooszczędne okna, systemy wentylacji, ale przede wszystkim rośnie grubość warstwy izolacji termicznej.

Energooszczędna moda i nowe przepisy

Energooszczędny kościół, fot. Termo Organika Energooszczędny kościół, fot. Termo Organika

Budynki w Unii Europejskiej odpowiadają aż za 40% ogólnego zużycia energii. Na szczęście coraz więcej świadomych inwestorów zaczyna kalkulować koszty eksploatacji już na etapie wybierania projektu. Zarówno osoby prywatne jak i instytucje publiczne zaczynają szukać złotego środka: niedrogiego, estetycznego i funkcjonalnego budynku, który będzie tani w czasie wieloletniej eksploatacji. Warto wiedzieć, że w 2010r. Przyjęto dyrektywę, która od 2018r. zobowiązuje wszystkie państwa UE do stawiania budynków publicznych o „prawie zerowym” zapotrzebowaniu na pierwotne ciepło czyli ok. 50w/mkw. Budowanie obiektów publicznych wg. obowiązujących, lecz jeszcze tylko 5 lat, norm, wydaje się więc mało racjonalne. Ładne, nowe budynki bez energooszczędnych technologii stają się już na starcie przestarzałe. Będą wymagały termomodernizacji już za 4-5 lat, a jej efekty nigdy nie będą tak korzystne finansowo, jak budowanie od razu wg norm, które będą już niedługo obowiązkowe.

- Od niemal dekady zachęcamy inwestorów w Polsce do energooszczędnego budownictwa. Inicjowaliśmy bądź angażowaliśmy się w różnego rodzaju akcje społeczne, których głównym celem było promowanie oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynków.

- mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Nasze styropiany ocieplają modelowe budynki budownictwa energooszczędnego w Polsce. Niektóre z działań Termo Organiki stają się swoistym drogowskazem dla inwestorów szukających efektywnych rozwiązań.

 Energooszczędna Termo Organika

Energooszczędna hala sportowa, fot. Termo Organika Energooszczędna hala sportowa, fot. Termo Organika

Termo Organika już w 2004r. dostarczyła swój srebrnoszary styropian Platinum Plus do ocieplenia siedziby budynku Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku. Ten sam zaawansowany izolator znalazł zastosowanie przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego. Projekt domu wykonało biuro projektów „Lipińscy Dom”. Był to wówczas jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z certyfikatami Passiv Haus z Darmstad. Styropian Termo Organiki ocieplił również pierwszy na świecie energooszczędny kościół wybudowany w standardzie budownictwa pasywnego (2011r.). Energooszczędna świątynia błogosławionego Jana Pawła II znajduje się w Nowym Targu ma powierzchnię 1740 m2 i mieści około 500 wiernych. Styropian Platinum Plus został wykorzystany do izolacji termicznej pierwszej w Polsce sportowej hali pasywnej w Słomnikach (2010r.), uniwersyteckiej hali sportowej na terenie uniwersytetu rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz pierwszej w Polsce pasywnej szkoły podstawowej w Budzowie w woj. dolnośląskim (2012r.).

Innowacyjne akcje

Termo Organika wspólnie z Narodową Agencją Poszanowania Energii, Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego oraz pracownią „Architektura pasywna” promuje energooszczędność. Obecnie trwa ogólnopolska kampania społeczna „Innowacyjna Polska 2010-2020. Wysokoenergooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach”. Kampania ma na celu popularyzację energooszczędnych rozwiązań architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej oraz zachęcenie decydentów do ich budowy. Akcja obejmuje 379 powiatów i 2749 gmin. Inicjatorzy akcji dotychczas m.in. przedstawili innowacyjne projekty energooszczędnych hal sportowych oraz przedszkoli, które łatwo mogą wzbogacić infrastrukturę edukacyjno-sportowo-rekreacyjną w gminach i powiatach. I etap kampanii skierowany był do władz samorządowych, liderów regionalnych i lokalnych struktur partyjnych na terenie kraju, bez względu na opcję polityczną.

 W roku 2008r. Firma przeprowadziła ogólnopolski konkurs „Termo Organika Gaudi projekt” którego jednym z priorytetowych celów była promocja termomodernizacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Prace oceniało jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa.

 W 2007r. Termo Organika, BASF i Fortis Bank zorganizowały ogólnopolską akcję „Ciepły dom dla Ciebie” promującą energooszczędność w budownictwie jednorodzinnym. W ramach kampanii inwestorzy m.in. mogli otrzymać na promocyjnych warunkach projekt energooszczędnego „Ciepłego Domu” wykonanego przez wrocławskie biuro projektowe „Lipińscy Domy”.

Co to jest budownictwo pasywne

Szkoła pasywna, przedszkole, kościół czy hala sportowa, tak samo jak każdy inny budynek pasywny, to bardzo dobrze izolowany gmach z odpowiednim systemem wentylacyjnym.

W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 m3 gazu.

W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Im większa powierzchnia użytkowa budynku tym większe oszczędności, w przypadku hali sportowej sięgają one kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Skąd te oszczędności?

Każdy budynek pasywny musi posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę dobrej jakości izolacji cieplnej. - wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego polskiego producenta styropianu - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy

Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. To znaczy, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość pobieżnie traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

 

 

 

Projekt domu: Umbra (KO)Umbra (KO)88,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TiborTibor90,30 m²
Projekt domu: Elka 3 (Y)Elka 3 (Y)91,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Pelikan SlimPelikan Slim92,40 m²
Projekt domu: DorianDorian92,40 m²
Projekt domu: Santia BisSantia Bis93,28 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.