Moda na energooszczędność

Autor: Termo Organika; Data publikacji: 2012-11-30
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Energooszczędna szkoła, fot. Termo Organika Energooszczędna szkoła, fot. Termo Organika

Popularność budownictwa energooszczędnego w Polsce stale rośnie. Spowodowane jest to wieloma czynnikami m.in. coraz atrakcyjniejszymi projektami budynków energooszczędnych, większą świadomością ekologiczną społeczeństwa i co najważniejsze – oszczędnościami na kosztach energii.

[koniec abstraktu]

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów które oszczędzają energię i pozwalają zaoszczędzić znaczące kwoty na ogrzewaniu. Tendencje te widać również w budownictwie użyteczności publicznej. Stosowane są coraz nowocześniejsze technologie budowlane: energooszczędne okna, systemy wentylacji, ale przede wszystkim rośnie grubość warstwy izolacji termicznej.

Energooszczędna moda i nowe przepisy

Energooszczędny kościół, fot. Termo Organika Energooszczędny kościół, fot. Termo Organika

Budynki w Unii Europejskiej odpowiadają aż za 40% ogólnego zużycia energii. Na szczęście coraz więcej świadomych inwestorów zaczyna kalkulować koszty eksploatacji już na etapie wybierania projektu. Zarówno osoby prywatne jak i instytucje publiczne zaczynają szukać złotego środka: niedrogiego, estetycznego i funkcjonalnego budynku, który będzie tani w czasie wieloletniej eksploatacji. Warto wiedzieć, że w 2010r. Przyjęto dyrektywę, która od 2018r. zobowiązuje wszystkie państwa UE do stawiania budynków publicznych o „prawie zerowym” zapotrzebowaniu na pierwotne ciepło czyli ok. 50w/mkw. Budowanie obiektów publicznych wg. obowiązujących, lecz jeszcze tylko 5 lat, norm, wydaje się więc mało racjonalne. Ładne, nowe budynki bez energooszczędnych technologii stają się już na starcie przestarzałe. Będą wymagały termomodernizacji już za 4-5 lat, a jej efekty nigdy nie będą tak korzystne finansowo, jak budowanie od razu wg norm, które będą już niedługo obowiązkowe.

- Od niemal dekady zachęcamy inwestorów w Polsce do energooszczędnego budownictwa. Inicjowaliśmy bądź angażowaliśmy się w różnego rodzaju akcje społeczne, których głównym celem było promowanie oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynków.

- mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Nasze styropiany ocieplają modelowe budynki budownictwa energooszczędnego w Polsce. Niektóre z działań Termo Organiki stają się swoistym drogowskazem dla inwestorów szukających efektywnych rozwiązań.

 Energooszczędna Termo Organika

Energooszczędna hala sportowa, fot. Termo Organika Energooszczędna hala sportowa, fot. Termo Organika

Termo Organika już w 2004r. dostarczyła swój srebrnoszary styropian Platinum Plus do ocieplenia siedziby budynku Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku. Ten sam zaawansowany izolator znalazł zastosowanie przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego. Projekt domu wykonało biuro projektów „Lipińscy Dom”. Był to wówczas jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z certyfikatami Passiv Haus z Darmstad. Styropian Termo Organiki ocieplił również pierwszy na świecie energooszczędny kościół wybudowany w standardzie budownictwa pasywnego (2011r.). Energooszczędna świątynia błogosławionego Jana Pawła II znajduje się w Nowym Targu ma powierzchnię 1740 m2 i mieści około 500 wiernych. Styropian Platinum Plus został wykorzystany do izolacji termicznej pierwszej w Polsce sportowej hali pasywnej w Słomnikach (2010r.), uniwersyteckiej hali sportowej na terenie uniwersytetu rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz pierwszej w Polsce pasywnej szkoły podstawowej w Budzowie w woj. dolnośląskim (2012r.).

Innowacyjne akcje

Termo Organika wspólnie z Narodową Agencją Poszanowania Energii, Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego oraz pracownią „Architektura pasywna” promuje energooszczędność. Obecnie trwa ogólnopolska kampania społeczna „Innowacyjna Polska 2010-2020. Wysokoenergooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach”. Kampania ma na celu popularyzację energooszczędnych rozwiązań architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej oraz zachęcenie decydentów do ich budowy. Akcja obejmuje 379 powiatów i 2749 gmin. Inicjatorzy akcji dotychczas m.in. przedstawili innowacyjne projekty energooszczędnych hal sportowych oraz przedszkoli, które łatwo mogą wzbogacić infrastrukturę edukacyjno-sportowo-rekreacyjną w gminach i powiatach. I etap kampanii skierowany był do władz samorządowych, liderów regionalnych i lokalnych struktur partyjnych na terenie kraju, bez względu na opcję polityczną.

 W roku 2008r. Firma przeprowadziła ogólnopolski konkurs „Termo Organika Gaudi projekt” którego jednym z priorytetowych celów była promocja termomodernizacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Prace oceniało jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa.

 W 2007r. Termo Organika, BASF i Fortis Bank zorganizowały ogólnopolską akcję „Ciepły dom dla Ciebie” promującą energooszczędność w budownictwie jednorodzinnym. W ramach kampanii inwestorzy m.in. mogli otrzymać na promocyjnych warunkach projekt energooszczędnego „Ciepłego Domu” wykonanego przez wrocławskie biuro projektowe „Lipińscy Domy”.

Co to jest budownictwo pasywne

Szkoła pasywna, przedszkole, kościół czy hala sportowa, tak samo jak każdy inny budynek pasywny, to bardzo dobrze izolowany gmach z odpowiednim systemem wentylacyjnym.

W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 m3 gazu.

W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Im większa powierzchnia użytkowa budynku tym większe oszczędności, w przypadku hali sportowej sięgają one kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Skąd te oszczędności?

Każdy budynek pasywny musi posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę dobrej jakości izolacji cieplnej. - wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego polskiego producenta styropianu - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy

Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. To znaczy, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość pobieżnie traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

 

 

 

Projekt domu: Diona Mała BisDiona Mała Bis113,32 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: CiepłyCiepły114,00 m²
Projekt domu: LaredoLaredo114,80 m²
Projekt domu: Lisandra MałaLisandra Mała114,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra XS 2MKendra XS 2M114,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.