Najlepsze projekty energooszczędne

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-02-08
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dom Menthol Architects nagrodzony w konkursie na Energooszczędny Dom Dostępny. Dom Menthol Architects nagrodzony w konkursie na Energooszczędny Dom Dostępny. Fot. Murator "

Podczas targów BUDMA poznaliśmy zwycięzców konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny, zorganizowanego przez miesięcznik „Murator”. Został on ogłoszony w kontekście programu dopłat do budynków o niskim zużyciu energii realizowanego przez NFOŚiGW. Wygrał projekt pracowni Menthol Architects, o rocznym zapotrzebowaniu energetycznym 14,2 kWh/m2 (standard NF15).

[koniec abstraktu]

Ideą konkursu było promowanie architektury, pozwalającej na znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię, a jednocześnie prostej i funkcjonalnej. Architekci zgłaszali projekty o zapotrzebowaniu energetycznym nie większym niż 40 kWh/m2 rocznie w przypadku domów energooszczędnych oraz 15 kWh/m2 w domach pasywnych, a zarazem kosztach budowy nieprzekraczających 500 tys. zł. Zgłaszane propozycje miały spełniać standardy programu dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już wkrótce w jego ramach będzie można otrzymać 30tys. bezzwrotnej dotacji na postawienie budynku energooszczędnego (NF40) oraz 50tys. - pasywnego (NF15). Jednocześnie konkursowym wymogiem było połączenie efektywności energetycznej z racjonalnymi kosztami budowy, a także bazowanie na dostępnych na rynku materiałach, tak aby mieściły się one w granicach możliwości średnio zamożnej rodziny. Projekty oceniało jury, w skład którego weszli znani architekci oraz specjaliści od budownictwa energooszczędnego oraz zrównoważonego rozwoju.

I nagroda - z ogrodem na dachu

Ogród zimowy na dachu w zwycięskim projekcie. Fot. Menthol Architects Ogród zimowy na dachu w zwycięskim projekcie. Fot. Menthol Architects

Pierwszą nagrodę jednogłośnie przyznano budynkowi pasywnemu zaprojektowanemu przez architektów pracowni MENTHOL ARCHITECTS: Rafała Pieszka, Lilianę Krzycką oraz Adama Baczewskiego. To dom o powierzchni użytkowej 154,15 m2 i dodatkowej przestrzeni (27,2 m2) w postaci ogrodu zimowego na dachu. Zaprojektowany został w technologii szkieletu drewnianego z elementów dwuteowych. Jego roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi 14,2 kWh/m2, co klasyfikuje go do standardu pasywnego (NF15). Zakładany koszt jego budowy to 481,5 tys. zł netto.

Budynek wpisany jest w plan kwadratu o wymiarach 10x10m, co pozwala usytuować go również na niezbyt dużych działkach. Formę kostki, najbardziej pożądaną przez wymogi energooszczędności, dodatkowo urozmaicono, stosując rozwiązanie ściętej bryły. Dzięki temu, oprócz pełnej kondygnacji na piętrze, dom zyskał również dodatkową powierzchnię w postaci ogrodu zimowego bądź zielonego salonu, jadalni, pokoju do pracy lub atelier. Jak wyjaśniają projektanci, dzięki takiemu rozwiązaniu, „w okresie jesienno-zimowym zintegrowany z bryłą budynku ogród zimowy korzystnie wpływa na bilans energetyczny, za sprawą tzw. efektu cieplarnianego pełni rolę bufora cieplnego, wykorzystującego naturalne źródło energii – promienie słoneczne”.

Widok domu od strony ogrodu. Fot. Menthol Architects Widok domu od strony ogrodu. Fot. Menthol Architects

Projekt zyskał uznanie jury, ponieważ nie tylko wywiązał się z postawionych założeń, ale zaproponował również dodatkowe rozwiązanie w postaci ogrodu zimowego na dachu. W swoim uzasadnieniu jury podało m.in., że „obok udanej formy i zalet funkcjonalnych na uwagę zasługuje wykorzystanie do budowy naturalnych, biodegradowalnych materiałów, wybór przyjaznego dla środowiska źródła ciepła, a także troska o zapewnienie mieszkańcom dobrych warunków życia oraz kontaktu z naturą nawet na niewielkiej, miejskiej działce.”  Dom oprócz tego, że oszczędza energię, jest również ekologiczny. Wyposażono go na przykład w zbiorniki wody deszczowej, która może być użyta do podlewania kwiatów na tarasie i spłukiwania toalet. Jak wskazało jury, zastosowane rozwiązania są bardziej nastawione na ochronę przed ucieczką ciepła, niż jego pozyskiwanie. Jednocześnie jednak kolektory słoneczne, duże przeszklenia oraz sama bryła pozwalają na absorpcję energii słonecznej.

- Dom został zaprojektowany w bardzo korzystnej dla obniżenia zużycia energii technologii szkieletu drewnianegomówi Marcin Kieżel, Doradca Domowy.pl z Pułtuska. – Taka konstrukcja skraca również czas budowy. W połączeniu z wełną mineralną pozwoli uzyskać bardzo dobre parametry w zakresie termoizolacyjności. Trzeba jednak podkreślić, że szkielet drewniany sprawdzi się tylko wtedy, jeśli zostanie wykonany z dobrej jakości odpowiednio przygotowanego surowca. Drewno musi być właściwie suszone, selekcjonowane, sezonowane i impregnowane. Dlatego, decydując się na takie rozwiązanie, musimy dokładnie sprawdzać jego jakość. Późniejsza konserwacja drewna tworzącego szkielet takiego budynku będzie niemożliwa ze względu na jego pełne zabudowanie. Dlatego o jego odpowiednią jakość musimy zadbać zawczasu. Nagrodzony budynek ma bardzo nowoczesną formę, o bryle sprzyjającej uzyskaniu niskiego zapotrzebowania na energię. Zastosowana konstrukcja dachu może być również sprzymierzeńcem dobrego bilansu cieplnego, o ile zostanie właściwie uszczelniona. Na uwagę zasługują przesuwne panele elewacyjne, które pozwalają regulować bilans energetyczny domu – dodaje.

II nagroda – tradycyjny dom pasywny

II nagrodę przyznano domu pasywnemu o tradycyjnej, prostej bryle. Fot. Murator II nagrodę przyznano domu pasywnemu o tradycyjnej, prostej bryle. Fot. Murator

Drugie miejsce zdobył również dom pasywny - projektu Cezarego Sankowskiego, Pauliny Rak i Joanny Szczepkowskiej. Tym razem jury doceniło bardzo korzystny standard energetyczny, jaki udało się uzyskać w przypadku domu o tradycyjnej bryle, zaplanowanego w technologii murowej – przy ścianach z silikatów ocieplonych styropianem. To budynek o powierzchni użytkowej 113,27 m2, o rocznym zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzania i wentylacji 9,9 kWh/m2 (standard NF15) i zakładanych kosztach budowy stanu deweloperskiego 370,2 tys. zł netto. Jury wskazało na wzorcowe i konsekwentne zrealizowanie założonego standardu oraz precyzyjne wyliczenia. Projekt pokazał, że można osiągnąć bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, stosując tradycyjne, proste i znane rozwiązania.

- Dom w technologii murowej na pewno łatwiej będzie zrealizować polskim wykonawcom, ze względu na dużo większe doświadczenie w tym zakresie niż w przypadku szkieletu drewnianego – mówi Marcin Kieżel, Doradca Domowy.pl. To budynek o prostej, zwartej bryle, z dwuspadowym dachem, przy której można uzyskać korzystny współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury. Dzięki uproszonej formie będzie można do minimum zredukować straty ciepła, zaś kolektory i duże południowe przeszklenia będą absorbować darmową energię słoneczną – dodaje.

Z wyróżnieniami honorowymi

Dom architekta Andrzeja Głąba otrzymał honorowe wyróżnienie. Fot. Murator Dom architekta Andrzeja Głąba otrzymał honorowe wyróżnienie. Fot. Murator

Jury postanowiło również przyznać kilku projektom honorowe wyróżnienie. Otrzymał je dom autorstwa Andrzeja Głąba, o powierzchni użytkowej 158,4 m2, zaprojektowany w technologii szkieletu stalowego, z ociepleniem z wełny i styropianu. Doceniono bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, bo wynoszące zaledwie 5,7 kWh/m2 rocznie(standard NF15). Zakładany koszt jego budowy to 430,2 tys. zł (netto). Inny wyróżniony projekt to dom Mateusz Górnika, Magdaleny Górnik i Mariusza Szewczyka – o powierzchni 175,0 m2, zaprojektowany w technologii murowej - trzywarstwowa ściana z ceramiki ocieplanej styropianem, z rocznym zapotrzebowaniem na energię 16,8 kWh/m2 (standard NF40), o kosztach budowy 469,0 tys. zł (netto). Wyróżniono także dom autorstwa kilku projektantów ( Wojciech Drajewicz, Kamil Dworaczyk, Ada Gajek, Piotr Wilczewski, Krzysztof Skiba, Zbigniew Gacek) o powierzchni netto 150,9 m2, zaprojektowany w technologii murowej - ściany konstrukcyjne z silikatów ocieplanych wełną, którego budowa kosztuje 450,4 tys. zł (netto).

 Jury doceniło również projekt pracowni Lipińscy Domy. Fot. Murator Jury doceniło również projekt pracowni Lipińscy Domy. Fot. Murator

 Jury doceniło również dom pracowni Lipińscy Domy o powierzchni netto 183,81 m2, zaprojektowany w technologii murowej – z silikatów ocieplanych styropianem, o rocznym zapotrzebowaniu na energię 25,9 kWh/m2 (standard NF40) i zakładanych kosztach budowy 371,5 tys. zł (netto). Uwagę zwróciła  propozycja architektów z pracowni Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach - dom o powierzchni netto 152,32 m2, zaprojektowany w technologii murowej - z silikatów ocieplanych styropianem, z rocznym zapotrzebowaniem na energię 14 kWh/m2 (standard NF15) i założonymi kosztami budowy 349,3 tys. zł (netto) oraz dom Piotra Kuczii, Agathe Kuczii, Alka Pluty, Michała Wajmana, Zbigniewa Klimczaka o powierzchni netto 144,6 m2, zaprojektowany z pustaków styropianowych wypełnianych betonem, pozyskujący energię z ogniw fotowoltaicznych, z zapotrzebowaniem na energię 15 kWh/m2 (standard NF15) i o kosztach budowy 450 tys. zł (netto).

Projekt domu: WandaWanda155,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Własny 1Własny 1155,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK58TK58155,22 m²
Projekt domu: TK78TK78156,68 m²
Projekt domu: MalbecMalbec157,05 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK79TK79158,43 m²
Projekt domu: Ambrozja 3 (CE)Ambrozja 3 (CE)158,48 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.