Naturalnie nowoczesny

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Projekt domu Zx14, pracownia Z500

Idea architektury modernistycznej zakłada całkowitą prostotę bryły i brak upiększeń elewacji, jeśli nie ma to bezpośredniego związku z funkcją budynku, który z założenia ma być tani w realizacji. Jednak od czasów, gdy ta myśl panowała wśród projektantów, wiele się zmieniło.

[koniec abstraktu]

Obecnie przy tego typu architekturze przestała być priorytetem kwestia obniżania kosztów budowy i wykończenia za wszelką cenę, a funkcjonalizm jest traktowany zdecydowanie łagodniej i styl ten przystosowuje się do potrzeb dzisiejszych inwestorów, a szczególnie do współczesnej estetyki.

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Drewniane elementy elewacji łagodzą i uatrakcyjniają prostą, geometryczną bryłę.

Owo złagodzenie kubicznej formy odbywa się przede wszystkim za pomocą różnych zabiegów dotyczących wykończenia elewacji i wykorzystania dużych, oryginalnych okien i przeszkleń. Najczęściej architekci używają do uatrakcyjnienia prostych brył naturalnych okładzin, głównie drewnianych i kamiennych, a projektowane okna są duże, o nietypowych kształtach i podziałach (szczególną popularnością cieszą się okna narożnikowe).

Tak właśnie jest w przypadku prezentowanego projektu biura Z500. Zx14 to dom na wskroś nowoczesny, a jego bryła została zaprojektowana według zasad modernizmu, dzięki czemu już na zewnątrz widać wyraźne podziały odpowiadające funkcjonalnemu układowi wnętrza. Jednak jego wygląd niewiele poza tym ma wspólnego z modernizmem w klasycznym rozumieniu.

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Ażurową osłonę przed słońcem powtórzono na obu kondygnacjach.

Kubistyczna, surowa, ale o niezwykle interesującym kształcie bryła została ozdobiona wieloma elementami elewacyjnymi, które dodatkowo podkreślają jej asymetryczność. Szczególnie zwraca uwagę wykorzystanie drewna zarówno bezpośrednio na elewacji, jak i przy konstrukcji elementów osłaniających strefę wejściową oraz taras. Nie bez znaczenia jest również użycie okładziny kamiennej w pobliżu przeszkleń na piętrze. Trudno przy tym nie zauważyć wyraźnego podziału poziomego: parter jest niemal w całości pokryty okładziną drewnianą, natomiast piętro to po części biały, gładki tynk, po części zaś żółtawy piaskowiec. Jedynym naruszeniem tej zasady jest duże okno głównej sypialni na piętrze, które – podobnie jak bramę garażu znajdującego się pod nią – opasano okładziną drewnianą.

Drewno, oprócz funkcji zdobniczej, spełnia rolę swoistego łącznika budynku z otaczającą go zielenią i rosnącymi w pobliżu drzewami. Dla wzmocnienia tego efektu również stolarka okienna i drzwiowa oraz brama garażowa zostały odpowiednio dobrane.

Parter. Projekt domu Zx14, pracownia Z500. Parter. Projekt domu Zx14, pracownia Z500.

Duże przeszklenia, zaprojektowane w bardzo interesujący i nieszablonowy sposób, pozwalają na wyjątkowo dobre doświetlenie wnętrz, dzięki czemu dom jest otwarty na otoczenie. Sprzyja temu również ażurowa konstrukcja drewnianych osłon umieszczonych od frontu i od ogrodu. Od południa okna na piętrze ochrania przed nadmiernym nasłonecznieniem łamacz światła w formie rusztu wychodzącego z krawędzi dachu. Jest to jednocześnie element uatrakcyjniający bryłę domu i dodający jej harmonii.

Układ wnętrza prezentowanego projektu jest funkcjonalny i komfortowy. Większą część parteru zajmuje przestronna otwarta strefa dzienna z doskonale doświetlonym salonem, holem i bardzo dużą, wygodną kuchnią. Umieszczony centralnie kominek świetnie organizuje przestrzeń połączonych ze sobą pomieszczeń.

Piętro. Projekt domu Zx14, pracownia Z500. Piętro. Projekt domu Zx14, pracownia Z500.

Zwraca także uwagę rozbudowana strefa wejściowa, w której znalazło się miejsce na garderobę i pomieszczenie gospodarcze. Pomiędzy wiatrołapem a kuchnią zaplanowano spiżarnię dostępną z obu stron. Część gospodarcza na parterze składa się z dużego, dwustanowiskowego garażu oraz pomieszczenia technicznego, które może zostać wykorzystane jako kotłownia na paliwo stałe.

Na piętrze zaplanowano komfortową część nocną. Składają się na nią cztery duże sypialnie, z czego jedna ma własną garderobę i łazienkę. Dzięki dużym przeszkleniom wszystkie pomieszczenia na piętrze są bardzo dobrze doświetlone.

 

Projekt domu: IndianaIndiana124,80 m²
Projekt domu: FiladelfiaFiladelfia125,30 m²
Projekt domu: TK5ATK5A125,35 m²
Projekt domu: TK5TK5125,68 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-36HomeKONCEPT-36125,80 m²
Projekt domu: Kendra MałaKendra Mała126,87 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dom w aurorachDom w aurorach126,91 m²
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.