Naturalnie nowoczesny

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Projekt domu Zx14, pracownia Z500

Idea architektury modernistycznej zakłada całkowitą prostotę bryły i brak upiększeń elewacji, jeśli nie ma to bezpośredniego związku z funkcją budynku, który z założenia ma być tani w realizacji. Jednak od czasów, gdy ta myśl panowała wśród projektantów, wiele się zmieniło.

[koniec abstraktu]

Obecnie przy tego typu architekturze przestała być priorytetem kwestia obniżania kosztów budowy i wykończenia za wszelką cenę, a funkcjonalizm jest traktowany zdecydowanie łagodniej i styl ten przystosowuje się do potrzeb dzisiejszych inwestorów, a szczególnie do współczesnej estetyki.

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Drewniane elementy elewacji łagodzą i uatrakcyjniają prostą, geometryczną bryłę.

Owo złagodzenie kubicznej formy odbywa się przede wszystkim za pomocą różnych zabiegów dotyczących wykończenia elewacji i wykorzystania dużych, oryginalnych okien i przeszkleń. Najczęściej architekci używają do uatrakcyjnienia prostych brył naturalnych okładzin, głównie drewnianych i kamiennych, a projektowane okna są duże, o nietypowych kształtach i podziałach (szczególną popularnością cieszą się okna narożnikowe).

Tak właśnie jest w przypadku prezentowanego projektu biura Z500. Zx14 to dom na wskroś nowoczesny, a jego bryła została zaprojektowana według zasad modernizmu, dzięki czemu już na zewnątrz widać wyraźne podziały odpowiadające funkcjonalnemu układowi wnętrza. Jednak jego wygląd niewiele poza tym ma wspólnego z modernizmem w klasycznym rozumieniu.

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Ażurową osłonę przed słońcem powtórzono na obu kondygnacjach.

Kubistyczna, surowa, ale o niezwykle interesującym kształcie bryła została ozdobiona wieloma elementami elewacyjnymi, które dodatkowo podkreślają jej asymetryczność. Szczególnie zwraca uwagę wykorzystanie drewna zarówno bezpośrednio na elewacji, jak i przy konstrukcji elementów osłaniających strefę wejściową oraz taras. Nie bez znaczenia jest również użycie okładziny kamiennej w pobliżu przeszkleń na piętrze. Trudno przy tym nie zauważyć wyraźnego podziału poziomego: parter jest niemal w całości pokryty okładziną drewnianą, natomiast piętro to po części biały, gładki tynk, po części zaś żółtawy piaskowiec. Jedynym naruszeniem tej zasady jest duże okno głównej sypialni na piętrze, które – podobnie jak bramę garażu znajdującego się pod nią – opasano okładziną drewnianą.

Drewno, oprócz funkcji zdobniczej, spełnia rolę swoistego łącznika budynku z otaczającą go zielenią i rosnącymi w pobliżu drzewami. Dla wzmocnienia tego efektu również stolarka okienna i drzwiowa oraz brama garażowa zostały odpowiednio dobrane.

Parter. Projekt domu Zx14, pracownia Z500. Parter. Projekt domu Zx14, pracownia Z500.

Duże przeszklenia, zaprojektowane w bardzo interesujący i nieszablonowy sposób, pozwalają na wyjątkowo dobre doświetlenie wnętrz, dzięki czemu dom jest otwarty na otoczenie. Sprzyja temu również ażurowa konstrukcja drewnianych osłon umieszczonych od frontu i od ogrodu. Od południa okna na piętrze ochrania przed nadmiernym nasłonecznieniem łamacz światła w formie rusztu wychodzącego z krawędzi dachu. Jest to jednocześnie element uatrakcyjniający bryłę domu i dodający jej harmonii.

Układ wnętrza prezentowanego projektu jest funkcjonalny i komfortowy. Większą część parteru zajmuje przestronna otwarta strefa dzienna z doskonale doświetlonym salonem, holem i bardzo dużą, wygodną kuchnią. Umieszczony centralnie kominek świetnie organizuje przestrzeń połączonych ze sobą pomieszczeń.

Piętro. Projekt domu Zx14, pracownia Z500. Piętro. Projekt domu Zx14, pracownia Z500.

Zwraca także uwagę rozbudowana strefa wejściowa, w której znalazło się miejsce na garderobę i pomieszczenie gospodarcze. Pomiędzy wiatrołapem a kuchnią zaplanowano spiżarnię dostępną z obu stron. Część gospodarcza na parterze składa się z dużego, dwustanowiskowego garażu oraz pomieszczenia technicznego, które może zostać wykorzystane jako kotłownia na paliwo stałe.

Na piętrze zaplanowano komfortową część nocną. Składają się na nią cztery duże sypialnie, z czego jedna ma własną garderobę i łazienkę. Dzięki dużym przeszkleniom wszystkie pomieszczenia na piętrze są bardzo dobrze doświetlone.

 

Projekt domu: Umbra (KO)Umbra (KO)88,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TiborTibor90,30 m²
Projekt domu: Elka 3 (Y)Elka 3 (Y)91,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Pelikan SlimPelikan Slim92,40 m²
Projekt domu: DorianDorian92,40 m²
Projekt domu: Santia BisSantia Bis93,28 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.