Naturalnie nowoczesny

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-02-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Projekt domu Zx14, pracownia Z500

Idea architektury modernistycznej zakłada całkowitą prostotę bryły i brak upiększeń elewacji, jeśli nie ma to bezpośredniego związku z funkcją budynku, który z założenia ma być tani w realizacji. Jednak od czasów, gdy ta myśl panowała wśród projektantów, wiele się zmieniło.

[koniec abstraktu]

Obecnie przy tego typu architekturze przestała być priorytetem kwestia obniżania kosztów budowy i wykończenia za wszelką cenę, a funkcjonalizm jest traktowany zdecydowanie łagodniej i styl ten przystosowuje się do potrzeb dzisiejszych inwestorów, a szczególnie do współczesnej estetyki.

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Drewniane elementy elewacji łagodzą i uatrakcyjniają prostą, geometryczną bryłę.

Owo złagodzenie kubicznej formy odbywa się przede wszystkim za pomocą różnych zabiegów dotyczących wykończenia elewacji i wykorzystania dużych, oryginalnych okien i przeszkleń. Najczęściej architekci używają do uatrakcyjnienia prostych brył naturalnych okładzin, głównie drewnianych i kamiennych, a projektowane okna są duże, o nietypowych kształtach i podziałach (szczególną popularnością cieszą się okna narożnikowe).

Tak właśnie jest w przypadku prezentowanego projektu biura Z500. Zx14 to dom na wskroś nowoczesny, a jego bryła została zaprojektowana według zasad modernizmu, dzięki czemu już na zewnątrz widać wyraźne podziały odpowiadające funkcjonalnemu układowi wnętrza. Jednak jego wygląd niewiele poza tym ma wspólnego z modernizmem w klasycznym rozumieniu.

Projekt domu Zx14, pracownia Z500 Ażurową osłonę przed słońcem powtórzono na obu kondygnacjach.

Kubistyczna, surowa, ale o niezwykle interesującym kształcie bryła została ozdobiona wieloma elementami elewacyjnymi, które dodatkowo podkreślają jej asymetryczność. Szczególnie zwraca uwagę wykorzystanie drewna zarówno bezpośrednio na elewacji, jak i przy konstrukcji elementów osłaniających strefę wejściową oraz taras. Nie bez znaczenia jest również użycie okładziny kamiennej w pobliżu przeszkleń na piętrze. Trudno przy tym nie zauważyć wyraźnego podziału poziomego: parter jest niemal w całości pokryty okładziną drewnianą, natomiast piętro to po części biały, gładki tynk, po części zaś żółtawy piaskowiec. Jedynym naruszeniem tej zasady jest duże okno głównej sypialni na piętrze, które – podobnie jak bramę garażu znajdującego się pod nią – opasano okładziną drewnianą.

Drewno, oprócz funkcji zdobniczej, spełnia rolę swoistego łącznika budynku z otaczającą go zielenią i rosnącymi w pobliżu drzewami. Dla wzmocnienia tego efektu również stolarka okienna i drzwiowa oraz brama garażowa zostały odpowiednio dobrane.

Parter. Projekt domu Zx14, pracownia Z500. Parter. Projekt domu Zx14, pracownia Z500.

Duże przeszklenia, zaprojektowane w bardzo interesujący i nieszablonowy sposób, pozwalają na wyjątkowo dobre doświetlenie wnętrz, dzięki czemu dom jest otwarty na otoczenie. Sprzyja temu również ażurowa konstrukcja drewnianych osłon umieszczonych od frontu i od ogrodu. Od południa okna na piętrze ochrania przed nadmiernym nasłonecznieniem łamacz światła w formie rusztu wychodzącego z krawędzi dachu. Jest to jednocześnie element uatrakcyjniający bryłę domu i dodający jej harmonii.

Układ wnętrza prezentowanego projektu jest funkcjonalny i komfortowy. Większą część parteru zajmuje przestronna otwarta strefa dzienna z doskonale doświetlonym salonem, holem i bardzo dużą, wygodną kuchnią. Umieszczony centralnie kominek świetnie organizuje przestrzeń połączonych ze sobą pomieszczeń.

Piętro. Projekt domu Zx14, pracownia Z500. Piętro. Projekt domu Zx14, pracownia Z500.

Zwraca także uwagę rozbudowana strefa wejściowa, w której znalazło się miejsce na garderobę i pomieszczenie gospodarcze. Pomiędzy wiatrołapem a kuchnią zaplanowano spiżarnię dostępną z obu stron. Część gospodarcza na parterze składa się z dużego, dwustanowiskowego garażu oraz pomieszczenia technicznego, które może zostać wykorzystane jako kotłownia na paliwo stałe.

Na piętrze zaplanowano komfortową część nocną. Składają się na nią cztery duże sypialnie, z czego jedna ma własną garderobę i łazienkę. Dzięki dużym przeszkleniom wszystkie pomieszczenia na piętrze są bardzo dobrze doświetlone.

 

Projekt domu: Parterowy 2Parterowy 2125,40 m²
Projekt domu: BrunoBruno125,70 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-36HomeKONCEPT-36125,80 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 3Z Pomysłem 3126,30 m²
Projekt domu: Dom w aurorachDom w aurorach126,91 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Sonia MidiSonia Midi127,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.