Nowe przepisy energetyczne w 2017 roku

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2017-02-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Archon+ Fot. ARCHON+

Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to drugi z trzech etapów zmian wymogów, w których współczynniki wpływające na poziom energooszczędności budynków będą sukcesywnie zaostrzane. Wszyscy Inwestorzy, składający wniosek o pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2017 roku będą musieli dostosować parametry energetyczne budynków do nowych przepisów.

[koniec abstraktu]

Projekty dostosowane do nowych przepisów

Wszystkie projekty domów z kolekcji Biura Projektów ARCHON+ zostały dostosowane do przepisów, które wejdą w życie z dniem 01.01.2017 r. i posiadają odpowiedni standard energetyczny.

Zmiany dotyczą wartości wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, a także współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu oraz okien. Współczynnik przenikania ciepła dla podłóg na gruncie pozostaje bez zmian.

Fot. Archon+

 

Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia
2014 roku

Od 1 stycznia
2017 roku

Od 1 stycznia
2021 roku

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien pionowych

 

1,30

 

1,10

 

0,90

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien połaciowych

 

1,50

 

1,30

 

1,10

 

Im niższy jest wskaźnik EP, tym dom jest bardziej energooszczędny, a jego zapotrzebowanie na energię mniejsze. Przekłada się to bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania oraz szereg innych zalet m.in.: komfort użytkowania budynku, a także większą wartość nieruchomości. Warto podkreślić, że odpowiedni standard energetyczny domu zależy od różnych czynników. Istotne znaczenie ma zarówno kształt bryły budynku, jakość materiałów budowlanych, sprawność instalacji, staranne i dokładne zaizolowanie przegród zewnętrznych jak i zastosowanie dodatkowych rozwiązań zwiększających energooszczędność budynku (np.: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, kolektory słoneczne).

Pracownia ARCHON+ na swojej stronie uruchomiła specjalną aplikację energetyczną, dzięki której Inwestor może sprawdzić prognozowane koszty ogrzewania oraz CWU projektu domu, a także porównać jak będą zmieniać się koszty ogrzewania przy zastosowaniu dodatkowych instalacji.

Inwestor powinien dokonać racjonalnego wyboru, które z rozwiązań zastosować i tak dobrać standard energetyczny domu, by zachować właściwe proporcje pomiędzy kosztami budowy i eksploatacji.

Projekty pracowni ARCHON+ w bazie projektów Domowy.pl >>>

 

Projekt domu: Parterowy 2Parterowy 2125,40 m²
Projekt domu: BrunoBruno125,70 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-36HomeKONCEPT-36125,80 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 3Z Pomysłem 3126,30 m²
Projekt domu: Dom w aurorachDom w aurorach126,91 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Sonia MidiSonia Midi127,40 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.