Nowe przepisy energetyczne w 2017 roku

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2017-02-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Archon+ Fot. ARCHON+

Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to drugi z trzech etapów zmian wymogów, w których współczynniki wpływające na poziom energooszczędności budynków będą sukcesywnie zaostrzane. Wszyscy Inwestorzy, składający wniosek o pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2017 roku będą musieli dostosować parametry energetyczne budynków do nowych przepisów.

[koniec abstraktu]

Projekty dostosowane do nowych przepisów

Wszystkie projekty domów z kolekcji Biura Projektów ARCHON+ zostały dostosowane do przepisów, które wejdą w życie z dniem 01.01.2017 r. i posiadają odpowiedni standard energetyczny.

Zmiany dotyczą wartości wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, a także współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu oraz okien. Współczynnik przenikania ciepła dla podłóg na gruncie pozostaje bez zmian.

Fot. Archon+

 

Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia
2014 roku

Od 1 stycznia
2017 roku

Od 1 stycznia
2021 roku

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien pionowych

 

1,30

 

1,10

 

0,90

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien połaciowych

 

1,50

 

1,30

 

1,10

 

Im niższy jest wskaźnik EP, tym dom jest bardziej energooszczędny, a jego zapotrzebowanie na energię mniejsze. Przekłada się to bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania oraz szereg innych zalet m.in.: komfort użytkowania budynku, a także większą wartość nieruchomości. Warto podkreślić, że odpowiedni standard energetyczny domu zależy od różnych czynników. Istotne znaczenie ma zarówno kształt bryły budynku, jakość materiałów budowlanych, sprawność instalacji, staranne i dokładne zaizolowanie przegród zewnętrznych jak i zastosowanie dodatkowych rozwiązań zwiększających energooszczędność budynku (np.: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, kolektory słoneczne).

Pracownia ARCHON+ na swojej stronie uruchomiła specjalną aplikację energetyczną, dzięki której Inwestor może sprawdzić prognozowane koszty ogrzewania oraz CWU projektu domu, a także porównać jak będą zmieniać się koszty ogrzewania przy zastosowaniu dodatkowych instalacji.

Inwestor powinien dokonać racjonalnego wyboru, które z rozwiązań zastosować i tak dobrać standard energetyczny domu, by zachować właściwe proporcje pomiędzy kosztami budowy i eksploatacji.

Projekty pracowni ARCHON+ w bazie projektów Domowy.pl >>>

 

Projekt domu: Lilia (CE)Lilia (CE)104,40 m²
Projekt domu: TorontoToronto105,10 m²
Projekt domu: California 2California 2105,60 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-38HomeKONCEPT-38105,64 m²
Projekt domu: Ekonomiczny 2BEkonomiczny 2B106,10 m²
Projekt domu: Lisandra XSLisandra XS106,95 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.