Nowe przepisy energetyczne w 2017 roku

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2017-02-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Archon+ Fot. ARCHON+

Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to drugi z trzech etapów zmian wymogów, w których współczynniki wpływające na poziom energooszczędności budynków będą sukcesywnie zaostrzane. Wszyscy Inwestorzy, składający wniosek o pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2017 roku będą musieli dostosować parametry energetyczne budynków do nowych przepisów.

[koniec abstraktu]

Projekty dostosowane do nowych przepisów

Wszystkie projekty domów z kolekcji Biura Projektów ARCHON+ zostały dostosowane do przepisów, które wejdą w życie z dniem 01.01.2017 r. i posiadają odpowiedni standard energetyczny.

Zmiany dotyczą wartości wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, a także współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu oraz okien. Współczynnik przenikania ciepła dla podłóg na gruncie pozostaje bez zmian.

Fot. Archon+

 

Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia
2014 roku

Od 1 stycznia
2017 roku

Od 1 stycznia
2021 roku

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien pionowych

 

1,30

 

1,10

 

0,90

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien połaciowych

 

1,50

 

1,30

 

1,10

 

Im niższy jest wskaźnik EP, tym dom jest bardziej energooszczędny, a jego zapotrzebowanie na energię mniejsze. Przekłada się to bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania oraz szereg innych zalet m.in.: komfort użytkowania budynku, a także większą wartość nieruchomości. Warto podkreślić, że odpowiedni standard energetyczny domu zależy od różnych czynników. Istotne znaczenie ma zarówno kształt bryły budynku, jakość materiałów budowlanych, sprawność instalacji, staranne i dokładne zaizolowanie przegród zewnętrznych jak i zastosowanie dodatkowych rozwiązań zwiększających energooszczędność budynku (np.: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, kolektory słoneczne).

Pracownia ARCHON+ na swojej stronie uruchomiła specjalną aplikację energetyczną, dzięki której Inwestor może sprawdzić prognozowane koszty ogrzewania oraz CWU projektu domu, a także porównać jak będą zmieniać się koszty ogrzewania przy zastosowaniu dodatkowych instalacji.

Inwestor powinien dokonać racjonalnego wyboru, które z rozwiązań zastosować i tak dobrać standard energetyczny domu, by zachować właściwe proporcje pomiędzy kosztami budowy i eksploatacji.

Projekty pracowni ARCHON+ w bazie projektów Domowy.pl >>>

 

Projekt domu: HomeKONCEPT-38HomeKONCEPT-38105,64 m²
Projekt domu: Ekonomiczny 2BEkonomiczny 2B106,10 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 1Z Pomysłem 1106,80 m²
Projekt domu: Lisandra XSLisandra XS107,24 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Przytulny 2Przytulny 2107,40 m²
Projekt domu: Pliszka VIPliszka VI108,10 m²
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.