Nowe przepisy energetyczne w 2017 roku

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów; Data publikacji: 2017-02-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Archon+ Fot. ARCHON+

Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to drugi z trzech etapów zmian wymogów, w których współczynniki wpływające na poziom energooszczędności budynków będą sukcesywnie zaostrzane. Wszyscy Inwestorzy, składający wniosek o pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2017 roku będą musieli dostosować parametry energetyczne budynków do nowych przepisów.

[koniec abstraktu]

Projekty dostosowane do nowych przepisów

Wszystkie projekty domów z kolekcji Biura Projektów ARCHON+ zostały dostosowane do przepisów, które wejdą w życie z dniem 01.01.2017 r. i posiadają odpowiedni standard energetyczny.

Zmiany dotyczą wartości wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, a także współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu oraz okien. Współczynnik przenikania ciepła dla podłóg na gruncie pozostaje bez zmian.

Fot. Archon+

 

Zmiany w przepisach

Od 1 stycznia
2014 roku

Od 1 stycznia
2017 roku

Od 1 stycznia
2021 roku

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien pionowych

 

1,30

 

1,10

 

0,90

okien [W/(m2*K)]
- współczynnik przenikania
ciepła dla okien połaciowych

 

1,50

 

1,30

 

1,10

 

Im niższy jest wskaźnik EP, tym dom jest bardziej energooszczędny, a jego zapotrzebowanie na energię mniejsze. Przekłada się to bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania oraz szereg innych zalet m.in.: komfort użytkowania budynku, a także większą wartość nieruchomości. Warto podkreślić, że odpowiedni standard energetyczny domu zależy od różnych czynników. Istotne znaczenie ma zarówno kształt bryły budynku, jakość materiałów budowlanych, sprawność instalacji, staranne i dokładne zaizolowanie przegród zewnętrznych jak i zastosowanie dodatkowych rozwiązań zwiększających energooszczędność budynku (np.: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, kolektory słoneczne).

Pracownia ARCHON+ na swojej stronie uruchomiła specjalną aplikację energetyczną, dzięki której Inwestor może sprawdzić prognozowane koszty ogrzewania oraz CWU projektu domu, a także porównać jak będą zmieniać się koszty ogrzewania przy zastosowaniu dodatkowych instalacji.

Inwestor powinien dokonać racjonalnego wyboru, które z rozwiązań zastosować i tak dobrać standard energetyczny domu, by zachować właściwe proporcje pomiędzy kosztami budowy i eksploatacji.

Projekty pracowni ARCHON+ w bazie projektów Domowy.pl >>>

 

Projekt domu: Wygodny 3Wygodny 3140,10 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-58HomeKONCEPT-58141,72 m²
Projekt domu: Astra IIIAstra III142,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dostępny 6Dostępny 6142,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dora 2Dora 2142,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DarlenaDarlena143,55 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.