Ogniwa fotowoltaiczne

Autor: Joanna Szczygłowska, Domowy.pl; Data publikacji: 2014-03-28
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Ogniwa są nowoczesnymi systemami pozwalającymi pozyskiwać energię Ogniwa są nowoczesnymi systemami pozwalającymi pozyskiwać energię

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów fotowoltaicznych, Inwestor może pozyskiwać całkowicie darmową i naturalną energię elektryczną, idealną do oświetlania pomieszczeń oraz zasilania sprzętów elektrycznych.

[koniec abstraktu]

Ogniwa fotowoltaiczne, zwane potocznie bateriami słonecznymi, działają na zbliżonej zasadzie jak kolektory słoneczne. Podobnie jak panele solarne, także panele fotowoltaiczne wykorzystują naturalną energię, dostarczaną przez promienie słoneczne. Jedynie ich budowa i sposób działania jest inny. Panele fotowoltaiczne służą do uzyskiwania ekologicznej i taniej energii elektrycznej. 

Systemy fotowoltaiczne są bardzo wydajne. Niższe koszty eksploatacji oraz mniejsze zużycie środowiska naturalnego wpływają na wysoką opłacalność instalacji, która potrafi zwrócić się już po kilku latach użytkowania. Prawidłowo umiejscowiony system dobrej jakości potrafi wyprodukować rocznie 1000 kWh/kW mocy. Co ważne, prąd produkowany jest nieprzerwanie, choć efektywność jest niższa rano, wieczorem czy przy zachmurzonym niebie. 

Wpływ na efektywność instalacji ma nie tylko montaż, ale także prawidłowa budowa oraz parametry inwertera i paneli fotowoltaicznych. Istotna jest także ich budowa - czy panele zostały zbudowane z ogniw monokrystalicznych, polikrystalicznych czy cienkowarstwowych. Panele monokrystaliczne można rozpoznać po jednolitej, czarnej powierzchni. Zapewniają one najlepszą wydajność, w związku z czym są wybierane do miejsc mniej nasłonecznionych. Panele polikrystaliczne można łatwo poznać po niebieskim kolorze oraz złożonej strukturze. Są one najczęściej wykorzystywane przy instalacjach montowanych na domach jednorodzinnych. 

Technologia I-tec Zacienienie Internorm wykorzystuje moduł fotowoltaiczny (fot. Internorm) Technologia I-tec Zacienienie firmy Internorm wykorzystuje wkonstrukcji okien moduł fotowoltaiczny (fot. Internorm)

Panele cienkowarstwowe swoją nazwę zawdzięczają cienkiej, niekrystalicznej warstwie czarnego lub brązowawego krzemu. Dzięki specyficznej budowie stanowią one najtańszą opcję. Panele te wykazują się wyższą efektywnością przy niskiej intensywności nasłonecznienia. 

Ogniwa fotowoltaiczne nie występują samodzielnie, lecz łączone są w panele, a te – w moduły. Moduły z ogniwami instalowane są na dachach, na ścianach budynku albo na podłożu, w dobrze nasłonecznionych miejscach. Najlepiej sprawdzają się panele instalowane na dachu, pod kątem nachylenia 30-40 stopni w stronę południa. Najniższe są koszty montażu systemu na skośnym dachu. Najbardziej kłopotliwe pod względem formalnym są instalacje na gruncie – nawet najmniejsze systemy wymagają pozwolenia na budowę. Przy wyborze paneli należy zwrócić uwagę na gwarantowany serwis, długość gwarancji, a także zainwestować w ubezpieczenie sprzętu. 

Energia słoneczna pobierana jest przez panele fotowoltaiczne, skąd zostaje przesłana przewodami do regulatora ładowania. Stąd płynie do akumulatora, który magazynuje uzyskiwaną energię elektryczną, przeznaczoną do wykorzystania w gospodarstwie domowym. 

Producenci zapewniają, że panele fotowoltaiczne mają długą żywotność, dochodzącą do 30 lat. Przy czym ich wydajność może z czasem maleć.

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34

Kominy systemowe

A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.

Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06

Co zamiast drewnianego tarasu???

Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany