Otoczenie domu

 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Röben Fot. Röben

Otoczenie domu jest nie mniej ważne niż solidnie wybudowany i wykończony dom z odpowiednim układem funkcjonalnym. Chodzi tu zarówno o rozwiązania komunikacyjne, jak i rodzaj oraz jakość materiałów wykończeniowych. Zaprojektowanie i wykonanie otoczenia naszego domu jest dopełnieniem naszych starań, od podjęcia myśli o budowie własnego domu, aż do zamieszkania.

[koniec abstraktu]

Ciągi komunikacyjne

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane ciągi komunikacyjne utwardzone kostką brukową będą stanowiły wygodną powierzchnię, służącą do komunikacji pieszej oraz do podjazdu samochodów i innych pojazdów poruszających się po terenie naszej działki. Utwardzona nawierzchnia zapobiega powstawaniu błota, ułatwia zachowanie czystości wokół naszej posiadłości oraz pozwala (przy dobrze wykonanej nawierzchni) na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej i tej z wiosennych roztopów. Do utwardzenia ciągów pieszych i podjazdów dla samochodów należy użyć odpowiedniego podłoża oraz rodzaju kostki. Dla mniejszego obciążenia stosujemy kostkę o grubości ok. 6,0 cm, natomiast do wyłożenia podjazdów i dróg dla samochodów najlepiej wybrać dedykowaną kostkę o grubości ok. 8,0 cm. Kierunek układania powinien być taki sam, co pozwoli uniknąć docinania kostek w różnych kierunkach. Najwygodniejszym rozwiązaniem przy układaniu kostki na różnych powierzchniach jest dopasowanie szerokości powierzchni do wielokrotności wymiaru kostki z zachowaniem spoin o szerokości około 4 mm. Spoiny najlepiej wypełnić drobnym piaskiem lub odpowiednią fugą do wypełnień zewnętrznych.

Fot. Röben Fot. Röben

Fot. Röben Fot. Röben

Fot. Röben Fot. Röben

Ogrodzenie

Kolejnym ważnym elementem otoczenia jest ogrodzenie. Chroni nas przed niepowołanymi gośćmi oraz stanowi pewnego rodzaju obramowanie naszej działki. Można je wykonać jako ażurowe, z wykorzystaniem metalowych paneli osadzonych pomiędzy słupkami z cegły klinkierowej. W miejscach, gdzie plan zagospodarowania nie zabrania budowania pełnych ogrodzeń, można wykonać ogrodzenie w postaci muru z cegły klinkierowej lub kamienia. Należy jednak pamiętać o tym, aby mur nawiązywał swoją formą i materiałem do elementów ścian i cokołów naszego domu. Pozwoli to na stworzenie jednolitej całości pod względem formy i materiału wykończenia. Należy również pamiętać, aby pod słupki ogrodzenia przewidzieć fundament betonowy oraz przy wykonywaniu elementów słupków odpowiednio je zazbroić. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie zadaszenia słupka za pomocą kapturów – gotowych elementów, dopasowanych do koloru i materiału, z jakiego wykonane jest ogrodzenie.

Elementy małej architektury

Ładnym i użytecznym dopełnieniem naszego otoczenia będą też elementy małej architektury takie, jak donice wokół tarasu czy murowany grill. Budując np. altankę lub mały domek gospodarczy, można wykonać ich elementy m.in ich cokoły oraz podmurówki z kamienia lub cegły klinkierowej dopasowanej do naszego ogrodzenia, schodów czy cokołu. Wykonanie wszystkich wymienionych powyżej elementów pod okiem dobrego projektanta, solidnego wykonawcy oraz przy użyciu wysokiej jakości materiałów wykończeniowych pomoże spełnić marzenia wszystkich inwestorów pragnących wybudować piękny dom z dobrze dopasowanym otoczeniem.

 

Projekt domu: Niko 5Niko 5149,96 m²
Projekt domu: Irysek 6Irysek 6154,38 m²
Projekt domu: Odpowiedni D66Odpowiedni D66162,02 m²
Projekt domu: Alfi 2Alfi 2162,34 m²
Projekt domu: Karat 2Karat 2162,51 m²
Projekt domu: Markus 2Markus 2163,60 m²
Projekt domu: Poszukiwany D68Poszukiwany D68193,31 m²
Więcej polecanych projektów domów

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34

Kominy systemowe

A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.

Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06

Co zamiast drewnianego tarasu???

Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany