Pierwszy „Budujący czwartek z Domowy.pl” za nami!

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-05-24
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Pierwszy Pierwszy "Budujący czwartek z Domowy.pl" przyciągnął wielu zainteresowanych.

Czy mogę usunąć wykusz z zakupionego projektu domu? Jeśli już postawiłem fundamenty – czy mogę starać się o dopłatę z NFOŚiGW? Czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wyklucza kominek? Jak długo czeka się na decyzję o warunkach zabudowy we Wrocławiu? Te i wiele innych pytań padło podczas wczorajszego spotkania na Barce Tumskiej, pierwszego z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl.”

[koniec abstraktu]

Wczoraj (23 maja 2013) we wrocławskiej kawiarni Barka Tumska spotkało się blisko 60 inwestorów, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o budowie domu – przede wszystkim energooszczędnego. Taka też jest idea „Budujących czwartków z Domowy.pl” – przybliżyć zagadnienia związane z efektywnym energetycznie budowaniem, pokazać opłacalność inwestowania w rozwiązania, umożliwiające oszczędzanie energii. Jak pokazało spotkanie, potrzeba zgłębiania wiedzy w tym zakresie u inwestorów jest duża. Jeszcze większe zaś są emocje, jakie wzbudza budowa własnego domu. Temperatura dyskusji bowiem była gorąca, a pytanie, czy rzeczywiście warto budować energooszczędnie, jak widać niejednemu inwestorowi spędza sen z powiek.

Dom od podstaw

Tematy prelekcji i dyskusji koncentrowały się wokół budowania energooszczędnego. Tematy prelekcji i dyskusji koncentrowały się wokół budowania energooszczędnego.

W pierwszej części spotkania inwestorzy wysłuchali prelekcji ekspertów. Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl , przybliżyła od strony formalnej proces budowy domu. Mówiła między innymi o tym, jaka powinna być kolejność podejmowanych decyzji, żeby uniknąć błędów, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze działki i projektu, jakie formalności czekają inwestora, jakich aktów prawnych będzie zobowiązany przestrzegać. Wprowadziła też ogólnie w zagadnienia energooszczędności. Grzegorz Markiewicz, Doradca Techniczny firmy Xella, mówił o zasadach budowy ciepłych ścian. Porównał koszty, parametry i czas wznoszenia przegrody jednowarstwowej i wielowarstwowej. Andrzej Szczygieł, ekspert Fakro, przybliżył sposób montażu i konstrukcję okien w budynku energooszczędnym. Mówił o zasadach działania specjalnych kołnierzy uszczelniających, o zaletach pakietów trójszybowych, o zasadach wykonania izolacji wokół okna.

Musi się opłacać

Ekspert Xelli porównywał ścianę jedno i wielowarstwową. Ekspert Xelli porównywał ścianę jedno i wielowarstwową.

Żywe reakcje inwestorów wywołał punkt spotkania poświęcony opłacalności inwestowania w rozwiązania energooszczędne oraz zasadom otrzymania dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Marcin Krzyżosiak, ekspert Domowy.pl, przedstawił porównanie kosztów budowy wybranego domu („Anka2” pracowni MTM Styl) w dwóch wariantach: zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i według wytycznych programu dopłat NFOŚiGW dla standardu NF40. Z przeprowadzonej symulacji wynikało, że wprawdzie budowa domu energooszczędnego będzie kosztowała o około 37 tys. zł więcej, jednak po 30 latach eksploatacji uzyska się około 62 tys. zł oszczędności na ogrzewaniu. Te wyliczenia stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat opłacalności inwestowania w energooszczędność i ubiegania się o dopłatę. Inwestorzy pytali o koszty poszczególnych rozwiązań energooszczędnych, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ale też koszty weryfikacji projektu i rezultatów osiągniętych podczas budowy – wymogu obowiązującego przy staraniu się o dopłatę.

O co pytają inwestorzy z Wrocławia

Spotkanie z inwestorami z Wrocławia odbyło się w kawiarni Barka Tumska.Fot. Piotr Szcześniak  Spotkanie z inwestorami z Wrocławia odbyło się w kawiarni Barka Tumska. Fot. Piotr Szcześniak

Uczestnicy pierwszego z „Budujących czwartków z Domowy.pl” znajdują się na różnych etapach procesu budowlanego: jedni dopiero szukają działki, inni już mają wzniesione fundamenty. Wszyscy jednak stawiają sobie pytanie, co zrobić, żeby inwestycja się opłacała. Liczą nie tylko na długofalowe oszczędności, ale również na te doraźne – osiągane już na etapie budowy. Stąd falę uśmiechu wywołała informacja, że po 30 latach użytkowania domu energooszczędnego można uzyskać oszczędności stanowiące równowartość solidnego samochodu. Inwestorzy mówili, że korzyści finansowe z budowy chcieliby odczuwać już od pierwszego roku. Eksperci podpowiadali więc, jak mądrze i racjonalne zarządzać procesem budowlanym, żeby poniesione wydatki się równoważyły. I tak na przykład, rezygnując z budowy komina (nie jest konieczny przy nowoczesnych rozwiązaniach), oszczędzimy do 10 tys. złotych. Zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na wentylację mechaniczną z rekuperatorem, która w ten sposób znacznie szybciej zacznie generować oszczędności. Jedni z uczestników w ramach oszczędności planowali nawet ogrzewanie domu wyłącznie kominkiem. „Skoro budujemy dom w standardzie wysokoenergooszczędnym, z ciepłymi ścianami, rekuperatorem, założyliśmy, że nie ma sensu inwestować w kosztowny system grzewczy. Kominek wystarczy”- uzasadniali.

Inwestorzy mogli m.in. zobaczyć porównanie kosztów budowy domów w dwóch wariantach. Inwestorzy mogli m.in. zobaczyć porównanie kosztów budowy domów w dwóch wariantach.

Inwestorzy mają również inne dylematy zwiane z energooszczędnością. „Chciałabym pompę ciepła, ale nie wyobrażam sobie niższej temperatury w domu niż 24°C” – mówiła jedna z inwestorek. Inna, która właśnie jest na etapie ustaleń z firmą zakładającą tego typu urządzenia grzewcze, przekonywała, że instalatorzy zaprojektują maksymalną temperaturę dostosowaną do potrzeb domowników. „Chciałabym usunąć wykusze na etapie adaptacji. Czy to opłacalne?” – pytała jeszcze inna inwestorka. Ekspertka Domowy.pl przekonywała, że każdą zmianę w projekcie należy rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli zbyt mocno ingerujemy w bryłę budynku, mamy do czynienia ze zmianami istotnymi, które, nawet jeśli są możliwe, nie zawsze się opłacają. Choć wykusze, tak jak lukarny czy balkony, rzeczywiście nie są wskazane w budownictwie energooszczędnym.

Widać, że inwestorzy spotykają się z różnymi obiegowymi opiniami na temat energooszczędności, m.in. że rekuperator wyklucza kominek (eksperci przekonywali, że nie jest to prawdą), jak również, że nie można starać się o dopłatę z NFOŚiGW, gdy budowa jest już w trakcie (można, jeśli wcześniejsze prace toczyły się zgodnie z obligatoryjnymi wymogami).

Zapraszamy do Katowic

-Cieszymy się, podczas pierwszego z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl” dopisała zarówno frekwencja, jak i aktywność inwestorów podczas spotkania – mówi Hanna Krzyżosiak. – To utwierdza nas w przekonaniu, że istnieje potrzeba organizowania takich inicjatyw edukacyjnych. Nawet jeśli mamy wiele wątpliwości związanych z inwestowaniem w energooszczędność, co spotkanie na Barce Tumskiej wyraźnie pokazało, to i tak przecież regulacje prawne nie pozostawiają nam wyboru: już wkrótce będzie nam wolno budować tylko w taki sposób. Chcemy więc przygotować inwestorów do sprostania nowym wymogom, a jednocześnie pokazać im, że mogą czerpać z nich konkretne korzyści – dodaje.

Już wkrótce kolejne spotkanie z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl”. Serdecznie zapraszamy inwestorów do Katowic 6 czerwca 2013.

 

Projekt domu: HomeKONCEPT-55HomeKONCEPT-55116,65 m²
Projekt domu: Irysek 4Irysek 4116,67 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Nowina RexNowina Rex116,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: CeliaCelia116,96 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Armanda MałaArmanda Mała117,01 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ZojkaZojka117,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.