Pierwszy „Budujący czwartek z Domowy.pl” za nami!

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-05-24
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Pierwszy Pierwszy "Budujący czwartek z Domowy.pl" przyciągnął wielu zainteresowanych.

Czy mogę usunąć wykusz z zakupionego projektu domu? Jeśli już postawiłem fundamenty – czy mogę starać się o dopłatę z NFOŚiGW? Czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wyklucza kominek? Jak długo czeka się na decyzję o warunkach zabudowy we Wrocławiu? Te i wiele innych pytań padło podczas wczorajszego spotkania na Barce Tumskiej, pierwszego z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl.”

[koniec abstraktu]

Wczoraj (23 maja 2013) we wrocławskiej kawiarni Barka Tumska spotkało się blisko 60 inwestorów, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o budowie domu – przede wszystkim energooszczędnego. Taka też jest idea „Budujących czwartków z Domowy.pl” – przybliżyć zagadnienia związane z efektywnym energetycznie budowaniem, pokazać opłacalność inwestowania w rozwiązania, umożliwiające oszczędzanie energii. Jak pokazało spotkanie, potrzeba zgłębiania wiedzy w tym zakresie u inwestorów jest duża. Jeszcze większe zaś są emocje, jakie wzbudza budowa własnego domu. Temperatura dyskusji bowiem była gorąca, a pytanie, czy rzeczywiście warto budować energooszczędnie, jak widać niejednemu inwestorowi spędza sen z powiek.

Dom od podstaw

Tematy prelekcji i dyskusji koncentrowały się wokół budowania energooszczędnego. Tematy prelekcji i dyskusji koncentrowały się wokół budowania energooszczędnego.

W pierwszej części spotkania inwestorzy wysłuchali prelekcji ekspertów. Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl , przybliżyła od strony formalnej proces budowy domu. Mówiła między innymi o tym, jaka powinna być kolejność podejmowanych decyzji, żeby uniknąć błędów, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze działki i projektu, jakie formalności czekają inwestora, jakich aktów prawnych będzie zobowiązany przestrzegać. Wprowadziła też ogólnie w zagadnienia energooszczędności. Grzegorz Markiewicz, Doradca Techniczny firmy Xella, mówił o zasadach budowy ciepłych ścian. Porównał koszty, parametry i czas wznoszenia przegrody jednowarstwowej i wielowarstwowej. Andrzej Szczygieł, ekspert Fakro, przybliżył sposób montażu i konstrukcję okien w budynku energooszczędnym. Mówił o zasadach działania specjalnych kołnierzy uszczelniających, o zaletach pakietów trójszybowych, o zasadach wykonania izolacji wokół okna.

Musi się opłacać

Ekspert Xelli porównywał ścianę jedno i wielowarstwową. Ekspert Xelli porównywał ścianę jedno i wielowarstwową.

Żywe reakcje inwestorów wywołał punkt spotkania poświęcony opłacalności inwestowania w rozwiązania energooszczędne oraz zasadom otrzymania dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Marcin Krzyżosiak, ekspert Domowy.pl, przedstawił porównanie kosztów budowy wybranego domu („Anka2” pracowni MTM Styl) w dwóch wariantach: zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i według wytycznych programu dopłat NFOŚiGW dla standardu NF40. Z przeprowadzonej symulacji wynikało, że wprawdzie budowa domu energooszczędnego będzie kosztowała o około 37 tys. zł więcej, jednak po 30 latach eksploatacji uzyska się około 62 tys. zł oszczędności na ogrzewaniu. Te wyliczenia stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat opłacalności inwestowania w energooszczędność i ubiegania się o dopłatę. Inwestorzy pytali o koszty poszczególnych rozwiązań energooszczędnych, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ale też koszty weryfikacji projektu i rezultatów osiągniętych podczas budowy – wymogu obowiązującego przy staraniu się o dopłatę.

O co pytają inwestorzy z Wrocławia

Spotkanie z inwestorami z Wrocławia odbyło się w kawiarni Barka Tumska.Fot. Piotr Szcześniak  Spotkanie z inwestorami z Wrocławia odbyło się w kawiarni Barka Tumska. Fot. Piotr Szcześniak

Uczestnicy pierwszego z „Budujących czwartków z Domowy.pl” znajdują się na różnych etapach procesu budowlanego: jedni dopiero szukają działki, inni już mają wzniesione fundamenty. Wszyscy jednak stawiają sobie pytanie, co zrobić, żeby inwestycja się opłacała. Liczą nie tylko na długofalowe oszczędności, ale również na te doraźne – osiągane już na etapie budowy. Stąd falę uśmiechu wywołała informacja, że po 30 latach użytkowania domu energooszczędnego można uzyskać oszczędności stanowiące równowartość solidnego samochodu. Inwestorzy mówili, że korzyści finansowe z budowy chcieliby odczuwać już od pierwszego roku. Eksperci podpowiadali więc, jak mądrze i racjonalne zarządzać procesem budowlanym, żeby poniesione wydatki się równoważyły. I tak na przykład, rezygnując z budowy komina (nie jest konieczny przy nowoczesnych rozwiązaniach), oszczędzimy do 10 tys. złotych. Zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na wentylację mechaniczną z rekuperatorem, która w ten sposób znacznie szybciej zacznie generować oszczędności. Jedni z uczestników w ramach oszczędności planowali nawet ogrzewanie domu wyłącznie kominkiem. „Skoro budujemy dom w standardzie wysokoenergooszczędnym, z ciepłymi ścianami, rekuperatorem, założyliśmy, że nie ma sensu inwestować w kosztowny system grzewczy. Kominek wystarczy”- uzasadniali.

Inwestorzy mogli m.in. zobaczyć porównanie kosztów budowy domów w dwóch wariantach. Inwestorzy mogli m.in. zobaczyć porównanie kosztów budowy domów w dwóch wariantach.

Inwestorzy mają również inne dylematy zwiane z energooszczędnością. „Chciałabym pompę ciepła, ale nie wyobrażam sobie niższej temperatury w domu niż 24°C” – mówiła jedna z inwestorek. Inna, która właśnie jest na etapie ustaleń z firmą zakładającą tego typu urządzenia grzewcze, przekonywała, że instalatorzy zaprojektują maksymalną temperaturę dostosowaną do potrzeb domowników. „Chciałabym usunąć wykusze na etapie adaptacji. Czy to opłacalne?” – pytała jeszcze inna inwestorka. Ekspertka Domowy.pl przekonywała, że każdą zmianę w projekcie należy rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli zbyt mocno ingerujemy w bryłę budynku, mamy do czynienia ze zmianami istotnymi, które, nawet jeśli są możliwe, nie zawsze się opłacają. Choć wykusze, tak jak lukarny czy balkony, rzeczywiście nie są wskazane w budownictwie energooszczędnym.

Widać, że inwestorzy spotykają się z różnymi obiegowymi opiniami na temat energooszczędności, m.in. że rekuperator wyklucza kominek (eksperci przekonywali, że nie jest to prawdą), jak również, że nie można starać się o dopłatę z NFOŚiGW, gdy budowa jest już w trakcie (można, jeśli wcześniejsze prace toczyły się zgodnie z obligatoryjnymi wymogami).

Zapraszamy do Katowic

-Cieszymy się, podczas pierwszego z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl” dopisała zarówno frekwencja, jak i aktywność inwestorów podczas spotkania – mówi Hanna Krzyżosiak. – To utwierdza nas w przekonaniu, że istnieje potrzeba organizowania takich inicjatyw edukacyjnych. Nawet jeśli mamy wiele wątpliwości związanych z inwestowaniem w energooszczędność, co spotkanie na Barce Tumskiej wyraźnie pokazało, to i tak przecież regulacje prawne nie pozostawiają nam wyboru: już wkrótce będzie nam wolno budować tylko w taki sposób. Chcemy więc przygotować inwestorów do sprostania nowym wymogom, a jednocześnie pokazać im, że mogą czerpać z nich konkretne korzyści – dodaje.

Już wkrótce kolejne spotkanie z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl”. Serdecznie zapraszamy inwestorów do Katowic 6 czerwca 2013.

 

Projekt domu: Zofia RexZofia Rex122,70 m²
Projekt domu: Lisandra 2MLisandra 2M122,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Karmel 3Karmel 3124,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-46HomeKONCEPT-46124,52 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-43HomeKONCEPT-43124,59 m²
Projekt domu: Ciekawy 2ACiekawy 2A124,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK5ATK5A125,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.