Planowanie pokoju do pracy

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Do urządzenia wygodnego gabinetu przyda się dobry plan

Praca w domu, nawet jeśli wykonywana jest sporadycznie, wymaga zaaranżowania odpowiedniego miejsca. Optymalnie jest zaplanować w domu specjalnie przeznaczony do tego pokój. Pomocna w wykonaniu tego zadania może być znajomość kryteriów decydujących o praktyczności i wygodzie tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu może służyć zarówno do pracy, jak i realizacji pasji. Jego urządzenie (rozkład, wyposażenie, wygląd) powinno odpowiadać indywidualnym potrzebom jego głównego użytkownika, spełniać kryteria ergonomii, sprzyjać koncentracji i dobremu samopoczuciu. Od zapewnienia warunków gwarantujących swobodę i komfort będzie zależeć efektywność naszych działań. 

Przykład zaplanowania pokoju do pracy w domu jednorodzinnym (rzut projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt)

Zanim jednak przystąpimy do planowania przestrzeni, powinniśmy przeanalizować możliwości, jakimi dysponujemy i zdać sobie sprawę z naszych potrzeb. Uświadomienie sobie oczekiwań co do miejsca pracy ma duże znaczenie dla jego właściwej organizacji.

Warto więc na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przewidywane przez nas obowiązki będą wymagały maksymalnej koncentracji i wycieszenia, a pokój czasowego wyłączenia z codziennego rytmu życia, czy jednak będzie zależało nam na ciągłym utrzymywaniu kontaktu z domownikami. Ważne jest też, czy pokój będzie przeznaczony wyłącznie do naszego użytku, czy też w ramach planowanej pracy przewidujemy przyjmowanie gości. Ustalenie tych kwestii pozwoli nam na wybór odpowiedniego miejsca w domu, które będziemy mogli przeznaczyć na pokój do pracy. Będzie nim pomieszczenie położone w najbardziej zacisznej części domu (gdy potrzebujemy spokoju i w związku z wykonywaną pracą nie przewidujemy gości) albo tuż przy wejściu do domu, gdy zależy nam na ochronie naszej prywatności w przypadku spodziewanych wizyt interesantów czy kontrahentów.

Przykładowa aranżacja gabinetu przygotowana w ramach konkursu Dom i jego wnętrza przez arch. Agnieszkę Włostowską

Jeśli spokój i cisza ma dla kluczowe znaczenie dla naszych obowiązków, zadbajmy o komfort akustyczny pokoju do pracy. Oprócz właściwej lokalizacji gabinetu pomocny w jego osiągnięciu może być choćby montaż szczelnie zamykanych drzwi czy dodatkowe wyciszenie ścian.

Na komfort korzystania z gabinetu wpływ ma jego wyposażenie. Warto tak dobrać stanowiące je elementy, by były ergonomiczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to zwłaszcza biurka i krzesła, ale też pozostałych mebli – szafek, regałów. 

Nie zapominajmy także o zasadzie funkcjonalności. Jeżeli w gabinecie planujemy przyjmowanie gości, zadbajmy o dodatkowe wyposażenie i wyposażmy go np. w stolik kawowy, kanapę.

Pamiętajmy, że budowaniu atmosfery sprzyjającej koncentracji nie będzie służyć nadmiar rzeczy w gabinecie i ich nieuporządkowanie. Zbyt wiele przedmiotów utrudni utrzymanie porządku i skupienia na pracy.

Wygodne krzesło lub fotel to jeden
z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu (fot. BoConcept, fotel obrotowy Nomi)

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. To nie tylko warunek sprzyjający koncentracji, ale i zapewniający dobre samopoczucie. Podstawowe jego elementy to światło główne, pochodzące z lampy sufitowej – rozproszone, równomiernie oświetlające pomieszczenie, i światło pochodzące z lampki ustawionej na biurku, świecącej miejscowo, o skupionym strumieniu światła. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten dwuelementowy układ wspomóc dodatkowo kinkietami lub lampkami punktowymi podświetlającymi wybrane elementy wyposażenia gabinetu, np. półki. Warto pamiętać, że osoby praworęczne źródło światła powinny mieć po lewej stronie, leworęczne – na odwrót. Dotyczy to tak sztucznego, jak i naturalnego światła. Uniknie się wówczas zacieniania powierzchni, na której skupiamy wzrok, trzymaną nad nią ręką, np. podczas pisania.

Arch. Piotr Ukleja, doradca portalu domowy.pl, Radom

W trosce o zdrowie i wygodę należy zadbać o elementarne warunki w miejscu, w którym planujemy wykonywać pracę lub realizować hobby. Ważne jest takie dopasowanie wysokości stołu (optymalna wysokość: 70-80 cm) i siedziska krzesła (standardowo: 45-48 cm), które podczas pracy przy komputerze umożliwi zachowanie prawidłowej postawy ciała i wygodne ułożenie rąk z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, bez konieczności zginania ich w nadgarstkach. Jeśli zbyt wysokie krzesło uniemożliwia nam płaskie ustawienie stóp na podłodze, dobrze jest korzystać z podnóżka. Ekran komputera powinien dawać możliwość regulacji jego ustawienia ze względu na kąt widzenia, odległość od oczu i wysokość wzroku. Aby zneutralizować negatywny wpływ promieniowania emitowanego przez ekran, można zastosować drewniane podłogi i wprowadzić do wnętrza rośliny. Warto również pamiętać o wietrzeniu gabinetu, zachowaniu sprzyjającej temperatury (21-22°C) i właściwego poziomu wilgotności (nie mniejszego niż 40%).

 

Więcej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.