Planowanie pokoju do pracy

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Do urządzenia wygodnego gabinetu przyda się dobry plan

Praca w domu, nawet jeśli wykonywana jest sporadycznie, wymaga zaaranżowania odpowiedniego miejsca. Optymalnie jest zaplanować w domu specjalnie przeznaczony do tego pokój. Pomocna w wykonaniu tego zadania może być znajomość kryteriów decydujących o praktyczności i wygodzie tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu może służyć zarówno do pracy, jak i realizacji pasji. Jego urządzenie (rozkład, wyposażenie, wygląd) powinno odpowiadać indywidualnym potrzebom jego głównego użytkownika, spełniać kryteria ergonomii, sprzyjać koncentracji i dobremu samopoczuciu. Od zapewnienia warunków gwarantujących swobodę i komfort będzie zależeć efektywność naszych działań. 

Przykład zaplanowania pokoju do pracy w domu jednorodzinnym (rzut projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt)

Zanim jednak przystąpimy do planowania przestrzeni, powinniśmy przeanalizować możliwości, jakimi dysponujemy i zdać sobie sprawę z naszych potrzeb. Uświadomienie sobie oczekiwań co do miejsca pracy ma duże znaczenie dla jego właściwej organizacji.

Warto więc na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przewidywane przez nas obowiązki będą wymagały maksymalnej koncentracji i wycieszenia, a pokój czasowego wyłączenia z codziennego rytmu życia, czy jednak będzie zależało nam na ciągłym utrzymywaniu kontaktu z domownikami. Ważne jest też, czy pokój będzie przeznaczony wyłącznie do naszego użytku, czy też w ramach planowanej pracy przewidujemy przyjmowanie gości. Ustalenie tych kwestii pozwoli nam na wybór odpowiedniego miejsca w domu, które będziemy mogli przeznaczyć na pokój do pracy. Będzie nim pomieszczenie położone w najbardziej zacisznej części domu (gdy potrzebujemy spokoju i w związku z wykonywaną pracą nie przewidujemy gości) albo tuż przy wejściu do domu, gdy zależy nam na ochronie naszej prywatności w przypadku spodziewanych wizyt interesantów czy kontrahentów.

Przykładowa aranżacja gabinetu przygotowana w ramach konkursu Dom i jego wnętrza przez arch. Agnieszkę Włostowską

Jeśli spokój i cisza ma dla kluczowe znaczenie dla naszych obowiązków, zadbajmy o komfort akustyczny pokoju do pracy. Oprócz właściwej lokalizacji gabinetu pomocny w jego osiągnięciu może być choćby montaż szczelnie zamykanych drzwi czy dodatkowe wyciszenie ścian.

Na komfort korzystania z gabinetu wpływ ma jego wyposażenie. Warto tak dobrać stanowiące je elementy, by były ergonomiczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to zwłaszcza biurka i krzesła, ale też pozostałych mebli – szafek, regałów. 

Nie zapominajmy także o zasadzie funkcjonalności. Jeżeli w gabinecie planujemy przyjmowanie gości, zadbajmy o dodatkowe wyposażenie i wyposażmy go np. w stolik kawowy, kanapę.

Pamiętajmy, że budowaniu atmosfery sprzyjającej koncentracji nie będzie służyć nadmiar rzeczy w gabinecie i ich nieuporządkowanie. Zbyt wiele przedmiotów utrudni utrzymanie porządku i skupienia na pracy.

Wygodne krzesło lub fotel to jeden
z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu (fot. BoConcept, fotel obrotowy Nomi)

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. To nie tylko warunek sprzyjający koncentracji, ale i zapewniający dobre samopoczucie. Podstawowe jego elementy to światło główne, pochodzące z lampy sufitowej – rozproszone, równomiernie oświetlające pomieszczenie, i światło pochodzące z lampki ustawionej na biurku, świecącej miejscowo, o skupionym strumieniu światła. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten dwuelementowy układ wspomóc dodatkowo kinkietami lub lampkami punktowymi podświetlającymi wybrane elementy wyposażenia gabinetu, np. półki. Warto pamiętać, że osoby praworęczne źródło światła powinny mieć po lewej stronie, leworęczne – na odwrót. Dotyczy to tak sztucznego, jak i naturalnego światła. Uniknie się wówczas zacieniania powierzchni, na której skupiamy wzrok, trzymaną nad nią ręką, np. podczas pisania.

Arch. Piotr Ukleja, doradca portalu domowy.pl, Radom

W trosce o zdrowie i wygodę należy zadbać o elementarne warunki w miejscu, w którym planujemy wykonywać pracę lub realizować hobby. Ważne jest takie dopasowanie wysokości stołu (optymalna wysokość: 70-80 cm) i siedziska krzesła (standardowo: 45-48 cm), które podczas pracy przy komputerze umożliwi zachowanie prawidłowej postawy ciała i wygodne ułożenie rąk z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, bez konieczności zginania ich w nadgarstkach. Jeśli zbyt wysokie krzesło uniemożliwia nam płaskie ustawienie stóp na podłodze, dobrze jest korzystać z podnóżka. Ekran komputera powinien dawać możliwość regulacji jego ustawienia ze względu na kąt widzenia, odległość od oczu i wysokość wzroku. Aby zneutralizować negatywny wpływ promieniowania emitowanego przez ekran, można zastosować drewniane podłogi i wprowadzić do wnętrza rośliny. Warto również pamiętać o wietrzeniu gabinetu, zachowaniu sprzyjającej temperatury (21-22°C) i właściwego poziomu wilgotności (nie mniejszego niż 40%).

 

Więcej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Projekt domu: Ekonomiczny 4AEkonomiczny 4A115,40 m²
Projekt domu: TK21TK21115,52 m²
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Projekt domu: Z Widokiem 1Z Widokiem 1116,20 m²
Projekt domu: TK8TK8116,30 m²
Projekt domu: Celio 2Celio 2116,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.