Planowanie pokoju do pracy

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Do urządzenia wygodnego gabinetu przyda się dobry plan

Praca w domu, nawet jeśli wykonywana jest sporadycznie, wymaga zaaranżowania odpowiedniego miejsca. Optymalnie jest zaplanować w domu specjalnie przeznaczony do tego pokój. Pomocna w wykonaniu tego zadania może być znajomość kryteriów decydujących o praktyczności i wygodzie tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu może służyć zarówno do pracy, jak i realizacji pasji. Jego urządzenie (rozkład, wyposażenie, wygląd) powinno odpowiadać indywidualnym potrzebom jego głównego użytkownika, spełniać kryteria ergonomii, sprzyjać koncentracji i dobremu samopoczuciu. Od zapewnienia warunków gwarantujących swobodę i komfort będzie zależeć efektywność naszych działań. 

Przykład zaplanowania pokoju do pracy w domu jednorodzinnym (rzut projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt)

Zanim jednak przystąpimy do planowania przestrzeni, powinniśmy przeanalizować możliwości, jakimi dysponujemy i zdać sobie sprawę z naszych potrzeb. Uświadomienie sobie oczekiwań co do miejsca pracy ma duże znaczenie dla jego właściwej organizacji.

Warto więc na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przewidywane przez nas obowiązki będą wymagały maksymalnej koncentracji i wycieszenia, a pokój czasowego wyłączenia z codziennego rytmu życia, czy jednak będzie zależało nam na ciągłym utrzymywaniu kontaktu z domownikami. Ważne jest też, czy pokój będzie przeznaczony wyłącznie do naszego użytku, czy też w ramach planowanej pracy przewidujemy przyjmowanie gości. Ustalenie tych kwestii pozwoli nam na wybór odpowiedniego miejsca w domu, które będziemy mogli przeznaczyć na pokój do pracy. Będzie nim pomieszczenie położone w najbardziej zacisznej części domu (gdy potrzebujemy spokoju i w związku z wykonywaną pracą nie przewidujemy gości) albo tuż przy wejściu do domu, gdy zależy nam na ochronie naszej prywatności w przypadku spodziewanych wizyt interesantów czy kontrahentów.

Przykładowa aranżacja gabinetu przygotowana w ramach konkursu Dom i jego wnętrza przez arch. Agnieszkę Włostowską

Jeśli spokój i cisza ma dla kluczowe znaczenie dla naszych obowiązków, zadbajmy o komfort akustyczny pokoju do pracy. Oprócz właściwej lokalizacji gabinetu pomocny w jego osiągnięciu może być choćby montaż szczelnie zamykanych drzwi czy dodatkowe wyciszenie ścian.

Na komfort korzystania z gabinetu wpływ ma jego wyposażenie. Warto tak dobrać stanowiące je elementy, by były ergonomiczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to zwłaszcza biurka i krzesła, ale też pozostałych mebli – szafek, regałów. 

Nie zapominajmy także o zasadzie funkcjonalności. Jeżeli w gabinecie planujemy przyjmowanie gości, zadbajmy o dodatkowe wyposażenie i wyposażmy go np. w stolik kawowy, kanapę.

Pamiętajmy, że budowaniu atmosfery sprzyjającej koncentracji nie będzie służyć nadmiar rzeczy w gabinecie i ich nieuporządkowanie. Zbyt wiele przedmiotów utrudni utrzymanie porządku i skupienia na pracy.

Wygodne krzesło lub fotel to jeden
z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu (fot. BoConcept, fotel obrotowy Nomi)

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. To nie tylko warunek sprzyjający koncentracji, ale i zapewniający dobre samopoczucie. Podstawowe jego elementy to światło główne, pochodzące z lampy sufitowej – rozproszone, równomiernie oświetlające pomieszczenie, i światło pochodzące z lampki ustawionej na biurku, świecącej miejscowo, o skupionym strumieniu światła. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten dwuelementowy układ wspomóc dodatkowo kinkietami lub lampkami punktowymi podświetlającymi wybrane elementy wyposażenia gabinetu, np. półki. Warto pamiętać, że osoby praworęczne źródło światła powinny mieć po lewej stronie, leworęczne – na odwrót. Dotyczy to tak sztucznego, jak i naturalnego światła. Uniknie się wówczas zacieniania powierzchni, na której skupiamy wzrok, trzymaną nad nią ręką, np. podczas pisania.

Arch. Piotr Ukleja, doradca portalu domowy.pl, Radom

W trosce o zdrowie i wygodę należy zadbać o elementarne warunki w miejscu, w którym planujemy wykonywać pracę lub realizować hobby. Ważne jest takie dopasowanie wysokości stołu (optymalna wysokość: 70-80 cm) i siedziska krzesła (standardowo: 45-48 cm), które podczas pracy przy komputerze umożliwi zachowanie prawidłowej postawy ciała i wygodne ułożenie rąk z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, bez konieczności zginania ich w nadgarstkach. Jeśli zbyt wysokie krzesło uniemożliwia nam płaskie ustawienie stóp na podłodze, dobrze jest korzystać z podnóżka. Ekran komputera powinien dawać możliwość regulacji jego ustawienia ze względu na kąt widzenia, odległość od oczu i wysokość wzroku. Aby zneutralizować negatywny wpływ promieniowania emitowanego przez ekran, można zastosować drewniane podłogi i wprowadzić do wnętrza rośliny. Warto również pamiętać o wietrzeniu gabinetu, zachowaniu sprzyjającej temperatury (21-22°C) i właściwego poziomu wilgotności (nie mniejszego niż 40%).

 

Więcej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.