Planowanie pokoju do pracy

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Do urządzenia wygodnego gabinetu przyda się dobry plan

Praca w domu, nawet jeśli wykonywana jest sporadycznie, wymaga zaaranżowania odpowiedniego miejsca. Optymalnie jest zaplanować w domu specjalnie przeznaczony do tego pokój. Pomocna w wykonaniu tego zadania może być znajomość kryteriów decydujących o praktyczności i wygodzie tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu może służyć zarówno do pracy, jak i realizacji pasji. Jego urządzenie (rozkład, wyposażenie, wygląd) powinno odpowiadać indywidualnym potrzebom jego głównego użytkownika, spełniać kryteria ergonomii, sprzyjać koncentracji i dobremu samopoczuciu. Od zapewnienia warunków gwarantujących swobodę i komfort będzie zależeć efektywność naszych działań. 

Przykład zaplanowania pokoju do pracy w domu jednorodzinnym (rzut projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt)

Zanim jednak przystąpimy do planowania przestrzeni, powinniśmy przeanalizować możliwości, jakimi dysponujemy i zdać sobie sprawę z naszych potrzeb. Uświadomienie sobie oczekiwań co do miejsca pracy ma duże znaczenie dla jego właściwej organizacji.

Warto więc na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przewidywane przez nas obowiązki będą wymagały maksymalnej koncentracji i wycieszenia, a pokój czasowego wyłączenia z codziennego rytmu życia, czy jednak będzie zależało nam na ciągłym utrzymywaniu kontaktu z domownikami. Ważne jest też, czy pokój będzie przeznaczony wyłącznie do naszego użytku, czy też w ramach planowanej pracy przewidujemy przyjmowanie gości. Ustalenie tych kwestii pozwoli nam na wybór odpowiedniego miejsca w domu, które będziemy mogli przeznaczyć na pokój do pracy. Będzie nim pomieszczenie położone w najbardziej zacisznej części domu (gdy potrzebujemy spokoju i w związku z wykonywaną pracą nie przewidujemy gości) albo tuż przy wejściu do domu, gdy zależy nam na ochronie naszej prywatności w przypadku spodziewanych wizyt interesantów czy kontrahentów.

Przykładowa aranżacja gabinetu przygotowana w ramach konkursu Dom i jego wnętrza przez arch. Agnieszkę Włostowską

Jeśli spokój i cisza ma dla kluczowe znaczenie dla naszych obowiązków, zadbajmy o komfort akustyczny pokoju do pracy. Oprócz właściwej lokalizacji gabinetu pomocny w jego osiągnięciu może być choćby montaż szczelnie zamykanych drzwi czy dodatkowe wyciszenie ścian.

Na komfort korzystania z gabinetu wpływ ma jego wyposażenie. Warto tak dobrać stanowiące je elementy, by były ergonomiczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to zwłaszcza biurka i krzesła, ale też pozostałych mebli – szafek, regałów. 

Nie zapominajmy także o zasadzie funkcjonalności. Jeżeli w gabinecie planujemy przyjmowanie gości, zadbajmy o dodatkowe wyposażenie i wyposażmy go np. w stolik kawowy, kanapę.

Pamiętajmy, że budowaniu atmosfery sprzyjającej koncentracji nie będzie służyć nadmiar rzeczy w gabinecie i ich nieuporządkowanie. Zbyt wiele przedmiotów utrudni utrzymanie porządku i skupienia na pracy.

Wygodne krzesło lub fotel to jeden
z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu (fot. BoConcept, fotel obrotowy Nomi)

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. To nie tylko warunek sprzyjający koncentracji, ale i zapewniający dobre samopoczucie. Podstawowe jego elementy to światło główne, pochodzące z lampy sufitowej – rozproszone, równomiernie oświetlające pomieszczenie, i światło pochodzące z lampki ustawionej na biurku, świecącej miejscowo, o skupionym strumieniu światła. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten dwuelementowy układ wspomóc dodatkowo kinkietami lub lampkami punktowymi podświetlającymi wybrane elementy wyposażenia gabinetu, np. półki. Warto pamiętać, że osoby praworęczne źródło światła powinny mieć po lewej stronie, leworęczne – na odwrót. Dotyczy to tak sztucznego, jak i naturalnego światła. Uniknie się wówczas zacieniania powierzchni, na której skupiamy wzrok, trzymaną nad nią ręką, np. podczas pisania.

Arch. Piotr Ukleja, doradca portalu domowy.pl, Radom

W trosce o zdrowie i wygodę należy zadbać o elementarne warunki w miejscu, w którym planujemy wykonywać pracę lub realizować hobby. Ważne jest takie dopasowanie wysokości stołu (optymalna wysokość: 70-80 cm) i siedziska krzesła (standardowo: 45-48 cm), które podczas pracy przy komputerze umożliwi zachowanie prawidłowej postawy ciała i wygodne ułożenie rąk z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, bez konieczności zginania ich w nadgarstkach. Jeśli zbyt wysokie krzesło uniemożliwia nam płaskie ustawienie stóp na podłodze, dobrze jest korzystać z podnóżka. Ekran komputera powinien dawać możliwość regulacji jego ustawienia ze względu na kąt widzenia, odległość od oczu i wysokość wzroku. Aby zneutralizować negatywny wpływ promieniowania emitowanego przez ekran, można zastosować drewniane podłogi i wprowadzić do wnętrza rośliny. Warto również pamiętać o wietrzeniu gabinetu, zachowaniu sprzyjającej temperatury (21-22°C) i właściwego poziomu wilgotności (nie mniejszego niż 40%).

 

Więcej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Projekt domu: TK88TK8864,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GajaGaja68,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mikro EkoMikro Eko69,00 m²
Projekt domu: GaliaGalia75,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mak 2 (CE)Mak 2 (CE)75,26 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK109TK10978,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DinoDino78,80 m²
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.