Planujemy gabinet – cz. 5 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji gabinetu (arch. Agnieszka Włostowska)

W poprzednich odcinkach konkursu Dom i jego wnętrza zaprezentowane zostały pomieszczenia pozwalające na odpoczynek, czyli salon i jadalnię, w kolejnych dwóch skupimy się na pracy. Przedstawiamy gabinet – zasady jego planowania i przykładową aranżację.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu nie jest kaprysem ani zbędnym dodatkowym pomieszczeniem. Jego częstą obecność w projektach uzasadnia zmiana, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, odnotowana przez socjologów. W XX wieku wzrosła liczba ludzi, którzy wykonują pracę w domu – zawodową lub związaną z realizacją swojego hobby. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczonym gabinetem

Na taki stan rzeczy składają się rozmaite przyczyny: rozwój technologii (zwiększenie liczby komputerów osobistych, łatwość dostępu do Internetu), destabilizacja rynku pracy, wzrost liczby aktywnych zawodowo kobiet pragnących szybko powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Praca w domu dla części grupy osób jest sposobem na życie, dla innych jest koniecznością.

W domu można wykonywać pracę umysłową, uprawiać zawody twórcze i rzemieślnicze. Nie tylko praca, ale i prozaiczne, jak prowadzenie rachunków, czy przyjemne, jak pisanie listów, czynności są dużo łatwiejsze i wygodniejsze, gdy mogą przebiegać w spokoju i specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni.

Podstawą stworzenia odpowiednich warunków do pracy jest określenie swoich potrzeb i jej charakteru, od którego będzie zależeć wybór miejsca. 

Cegła licowa ręcznie formowana Geestbrand (fot. Röben)

Jeśli wykonywana praca ma mieć charakter zawodowy, trzeba określić jej rodzaj i czynności, z jakimi będzie się wiązała (projektowanie, praca biurowa, szycie). Należy też określić czas, w jakim będzie wykonywana. 

W zależności od rodzaju pracy można dobrać rozmiary biurka lub stołu i siedzisko (krzesło lub fotel), a także ocenić wielkość przestrzeni, którą będzie można zagospodarować w celu przechowywania przedmiotów koniecznych do wykonywania pracy lub jej towarzyszących. 

Książki czy segregatory będą wymagały solidnych półek, drobne akcesoria biurowe lub np. nośniki pamięci – szafek lub szuflad. 

Fotel obrotowy Nomi (fot. BoConcept)

Zorganizowanie miejsca pracy i zapewnienie łatwego dostępu do podręcznych narzędzi lub przydatnych akcesoriów pozwoli bez kłopotu z nich korzystać. 

Wybór miejsca do pracy nie stwarza problemu w domach jednorodzinnych, w których na ogół projektowane są gabinety. Jeśli planowana lub wykonywana praca nie wymaga specjalnej przestrzeni, można do jej wykonywania przeznaczyć miejsce w innym pomieszczeniu. Dotyczy to np. prostych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego: okazjonalnego wypełnienia dokumentów lub comiesięcznego opisania rachunków. 

Tkanina z kolekcji Bristol (fot. Dekoria)

Osoby prowadzące w domu działalność zawodową będą jednak potrzebować bardziej kompleksowych rozwiązań, wyposażenia w sprzęt biurowy taki jak komputer, drukarka, faks, wyznaczenia miejsca na przechowywanie dokumentów. W takiej sytuacji wygodniej jest zagospodarować odpowiednie pomieszczenie, w którym uzyskamy niezbędny spokój, izolację, która zagwarantuje skupienie uwagi na wykonywanym zajęciu.

Wybrane miejsce powinniśmy przeanalizować, a jego charakter sam podpowie nam najlepsze rozwiązania. Pamiętając o wyposażeniu pokoju do pracy w odpowiednie meble i niezbędny sprzęt, nie zapominajmy o szalenie ważnym elemencie, jakim jest odpowiednie oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne.

Drzwi Interdoor Bari (fot. Drzwi.pl)

W proponowanej wersji aranżacji miejsca do pracy gabinet jest wyodrębnionym specjalnie pomieszczeniem. Jego rozkład i wielkość do pewnego stopnia determinują układ mebli. 

Wnętrze ma raczej prywatny charakter, nie jest przeznaczone do oficjalnych spotkań. Meble i dodatki zestawione są w sposób, który przede wszystkim ma zapewniać wygodne z nich korzystanie. 

Modułowy regał LECCO-CQ ustawiony na tle ceglanej ściany wykończonej cegłą Geestbrand sprawia nieco surowe wrażenie – pokazuje jakby fragment piwnicy lub garażu ujęty w niezwykle artystyczny sposób. Wykorzystanie regału jako elementu wyposażenia gabinetu zapewnia duży komfort, pozwala bowiem na dowolne umieszczanie go i aranżowanie z jego udziałem przestrzeni zależnie od potrzeb. 

Biurko pod oknem może być dowolnie ustawione i dostosowane do potrzeb zarówno prawo- jak i leworęcznego użytkownika, w obu przypadkach zapewniając wygodny dostęp do wszystkich sprzętów. W razie potrzeby można dostawić pomocnik lub komodę.

Aranżacja gabinetu – wersja I (autorka: arch. Agnieszka Włostowska)

Charakterystyczny czarny stół OCCA-CA85 w zestawie z fotelem NOMI na jasnej podłodze dodatkowo podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia – wprost stworzonego dla osoby z artystyczną duszą lub np. pasjonującej się podróżami.  

Uwagę zwraca również ciepła tonacja wybranych kolorów i łączenie różnych wzorów (takich jak szkocka krata czy też romby z układem prostolinijnym). 

Nadają one gabinetowi przyjazny klimat, a jednocześnie podkreślają nieformalny charakter stworzonej kompozycji – sprawiają wrażenie celowo wprowadzonego tzw. nieładu artystycznego, dopuszczają twórczą zabawę elementami aranżacji.

Julita Bućko, BoConcept

Praca w domu wymaga zorganizowania, dyscypliny i właściwego otoczenia. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać ta przestrzeń. Gabinet może być funkcjonalny, a zarazem designerski, wystarczy, by meble i dodatki miały charakter i styl. Aranżując gabinet, należy wziąć pod uwagę ilość spędzanego tam czasu, potrzebną przestrzeń na wszystkie niezbędne dokumenty i sprzęty. Ważna jest zatem wielkość biurka, odpowiednie oświetlenie, komfortowe krzesło. Przedstawiona propozycja łączy klasyczny i elegancki charakter czarnego biurka (podkreślony industrialną stołową lampą Study) z nowoczesnym stylem fotela Nomi. Jasnobrązowa skóra ociepla wnętrze, tworząc domową atmosferę.

Ażurowy regał Lecco doskonale nadaje się do eksponowania pojedynczych dodatków w celu ożywienia pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest także ułożenie książek kolorystycznie, co dodaje bardziej kreatywnego i zabawnego charakteru gabinetowi. Nie pozwól, by Twoja praca zawładnęła Twoim domem. Stwórz miejsce przyjazne, o ładnym, harmonijnym wyglądzie.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji gabinetu, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół OCCA-CA85 (barwiony na czarno), fotel NOMI, obrotowy (skóra jasnobrązowa), lampka biurkowa STUDY, regał na książki LECCO-CQ – modułowy (fornir orzechowy) 
 • Dekoria.pl: rolety – tkanina z kolekcji BRISTOL (kratka, nr 125-48)
 • Drzwi.pl: BARI 1 (INTERDOOR), kolor: czereśnia
 • Röben Polska: cegły licowe ręcznie formowane Geestbrand

 

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.