Planujemy gabinet – cz. 5 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji gabinetu (arch. Agnieszka Włostowska)

W poprzednich odcinkach konkursu Dom i jego wnętrza zaprezentowane zostały pomieszczenia pozwalające na odpoczynek, czyli salon i jadalnię, w kolejnych dwóch skupimy się na pracy. Przedstawiamy gabinet – zasady jego planowania i przykładową aranżację.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu nie jest kaprysem ani zbędnym dodatkowym pomieszczeniem. Jego częstą obecność w projektach uzasadnia zmiana, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, odnotowana przez socjologów. W XX wieku wzrosła liczba ludzi, którzy wykonują pracę w domu – zawodową lub związaną z realizacją swojego hobby. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczonym gabinetem

Na taki stan rzeczy składają się rozmaite przyczyny: rozwój technologii (zwiększenie liczby komputerów osobistych, łatwość dostępu do Internetu), destabilizacja rynku pracy, wzrost liczby aktywnych zawodowo kobiet pragnących szybko powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Praca w domu dla części grupy osób jest sposobem na życie, dla innych jest koniecznością.

W domu można wykonywać pracę umysłową, uprawiać zawody twórcze i rzemieślnicze. Nie tylko praca, ale i prozaiczne, jak prowadzenie rachunków, czy przyjemne, jak pisanie listów, czynności są dużo łatwiejsze i wygodniejsze, gdy mogą przebiegać w spokoju i specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni.

Podstawą stworzenia odpowiednich warunków do pracy jest określenie swoich potrzeb i jej charakteru, od którego będzie zależeć wybór miejsca. 

Cegła licowa ręcznie formowana Geestbrand (fot. Röben)

Jeśli wykonywana praca ma mieć charakter zawodowy, trzeba określić jej rodzaj i czynności, z jakimi będzie się wiązała (projektowanie, praca biurowa, szycie). Należy też określić czas, w jakim będzie wykonywana. 

W zależności od rodzaju pracy można dobrać rozmiary biurka lub stołu i siedzisko (krzesło lub fotel), a także ocenić wielkość przestrzeni, którą będzie można zagospodarować w celu przechowywania przedmiotów koniecznych do wykonywania pracy lub jej towarzyszących. 

Książki czy segregatory będą wymagały solidnych półek, drobne akcesoria biurowe lub np. nośniki pamięci – szafek lub szuflad. 

Fotel obrotowy Nomi (fot. BoConcept)

Zorganizowanie miejsca pracy i zapewnienie łatwego dostępu do podręcznych narzędzi lub przydatnych akcesoriów pozwoli bez kłopotu z nich korzystać. 

Wybór miejsca do pracy nie stwarza problemu w domach jednorodzinnych, w których na ogół projektowane są gabinety. Jeśli planowana lub wykonywana praca nie wymaga specjalnej przestrzeni, można do jej wykonywania przeznaczyć miejsce w innym pomieszczeniu. Dotyczy to np. prostych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego: okazjonalnego wypełnienia dokumentów lub comiesięcznego opisania rachunków. 

Tkanina z kolekcji Bristol (fot. Dekoria)

Osoby prowadzące w domu działalność zawodową będą jednak potrzebować bardziej kompleksowych rozwiązań, wyposażenia w sprzęt biurowy taki jak komputer, drukarka, faks, wyznaczenia miejsca na przechowywanie dokumentów. W takiej sytuacji wygodniej jest zagospodarować odpowiednie pomieszczenie, w którym uzyskamy niezbędny spokój, izolację, która zagwarantuje skupienie uwagi na wykonywanym zajęciu.

Wybrane miejsce powinniśmy przeanalizować, a jego charakter sam podpowie nam najlepsze rozwiązania. Pamiętając o wyposażeniu pokoju do pracy w odpowiednie meble i niezbędny sprzęt, nie zapominajmy o szalenie ważnym elemencie, jakim jest odpowiednie oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne.

Drzwi Interdoor Bari (fot. Drzwi.pl)

W proponowanej wersji aranżacji miejsca do pracy gabinet jest wyodrębnionym specjalnie pomieszczeniem. Jego rozkład i wielkość do pewnego stopnia determinują układ mebli. 

Wnętrze ma raczej prywatny charakter, nie jest przeznaczone do oficjalnych spotkań. Meble i dodatki zestawione są w sposób, który przede wszystkim ma zapewniać wygodne z nich korzystanie. 

Modułowy regał LECCO-CQ ustawiony na tle ceglanej ściany wykończonej cegłą Geestbrand sprawia nieco surowe wrażenie – pokazuje jakby fragment piwnicy lub garażu ujęty w niezwykle artystyczny sposób. Wykorzystanie regału jako elementu wyposażenia gabinetu zapewnia duży komfort, pozwala bowiem na dowolne umieszczanie go i aranżowanie z jego udziałem przestrzeni zależnie od potrzeb. 

Biurko pod oknem może być dowolnie ustawione i dostosowane do potrzeb zarówno prawo- jak i leworęcznego użytkownika, w obu przypadkach zapewniając wygodny dostęp do wszystkich sprzętów. W razie potrzeby można dostawić pomocnik lub komodę.

Aranżacja gabinetu – wersja I (autorka: arch. Agnieszka Włostowska)

Charakterystyczny czarny stół OCCA-CA85 w zestawie z fotelem NOMI na jasnej podłodze dodatkowo podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia – wprost stworzonego dla osoby z artystyczną duszą lub np. pasjonującej się podróżami.  

Uwagę zwraca również ciepła tonacja wybranych kolorów i łączenie różnych wzorów (takich jak szkocka krata czy też romby z układem prostolinijnym). 

Nadają one gabinetowi przyjazny klimat, a jednocześnie podkreślają nieformalny charakter stworzonej kompozycji – sprawiają wrażenie celowo wprowadzonego tzw. nieładu artystycznego, dopuszczają twórczą zabawę elementami aranżacji.

Julita Bućko, BoConcept

Praca w domu wymaga zorganizowania, dyscypliny i właściwego otoczenia. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać ta przestrzeń. Gabinet może być funkcjonalny, a zarazem designerski, wystarczy, by meble i dodatki miały charakter i styl. Aranżując gabinet, należy wziąć pod uwagę ilość spędzanego tam czasu, potrzebną przestrzeń na wszystkie niezbędne dokumenty i sprzęty. Ważna jest zatem wielkość biurka, odpowiednie oświetlenie, komfortowe krzesło. Przedstawiona propozycja łączy klasyczny i elegancki charakter czarnego biurka (podkreślony industrialną stołową lampą Study) z nowoczesnym stylem fotela Nomi. Jasnobrązowa skóra ociepla wnętrze, tworząc domową atmosferę.

Ażurowy regał Lecco doskonale nadaje się do eksponowania pojedynczych dodatków w celu ożywienia pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest także ułożenie książek kolorystycznie, co dodaje bardziej kreatywnego i zabawnego charakteru gabinetowi. Nie pozwól, by Twoja praca zawładnęła Twoim domem. Stwórz miejsce przyjazne, o ładnym, harmonijnym wyglądzie.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji gabinetu, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół OCCA-CA85 (barwiony na czarno), fotel NOMI, obrotowy (skóra jasnobrązowa), lampka biurkowa STUDY, regał na książki LECCO-CQ – modułowy (fornir orzechowy) 
 • Dekoria.pl: rolety – tkanina z kolekcji BRISTOL (kratka, nr 125-48)
 • Drzwi.pl: BARI 1 (INTERDOOR), kolor: czereśnia
 • Röben Polska: cegły licowe ręcznie formowane Geestbrand

 

Projekt domu: Diona Mała BisDiona Mała Bis113,32 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: CiepłyCiepły114,00 m²
Projekt domu: LaredoLaredo114,80 m²
Projekt domu: Lisandra MałaLisandra Mała114,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra XS 2MKendra XS 2M114,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.