Planujemy gabinet – cz. 5 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji gabinetu (arch. Agnieszka Włostowska)

W poprzednich odcinkach konkursu Dom i jego wnętrza zaprezentowane zostały pomieszczenia pozwalające na odpoczynek, czyli salon i jadalnię, w kolejnych dwóch skupimy się na pracy. Przedstawiamy gabinet – zasady jego planowania i przykładową aranżację.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu nie jest kaprysem ani zbędnym dodatkowym pomieszczeniem. Jego częstą obecność w projektach uzasadnia zmiana, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, odnotowana przez socjologów. W XX wieku wzrosła liczba ludzi, którzy wykonują pracę w domu – zawodową lub związaną z realizacją swojego hobby. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczonym gabinetem

Na taki stan rzeczy składają się rozmaite przyczyny: rozwój technologii (zwiększenie liczby komputerów osobistych, łatwość dostępu do Internetu), destabilizacja rynku pracy, wzrost liczby aktywnych zawodowo kobiet pragnących szybko powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Praca w domu dla części grupy osób jest sposobem na życie, dla innych jest koniecznością.

W domu można wykonywać pracę umysłową, uprawiać zawody twórcze i rzemieślnicze. Nie tylko praca, ale i prozaiczne, jak prowadzenie rachunków, czy przyjemne, jak pisanie listów, czynności są dużo łatwiejsze i wygodniejsze, gdy mogą przebiegać w spokoju i specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni.

Podstawą stworzenia odpowiednich warunków do pracy jest określenie swoich potrzeb i jej charakteru, od którego będzie zależeć wybór miejsca. 

Cegła licowa ręcznie formowana Geestbrand (fot. Röben)

Jeśli wykonywana praca ma mieć charakter zawodowy, trzeba określić jej rodzaj i czynności, z jakimi będzie się wiązała (projektowanie, praca biurowa, szycie). Należy też określić czas, w jakim będzie wykonywana. 

W zależności od rodzaju pracy można dobrać rozmiary biurka lub stołu i siedzisko (krzesło lub fotel), a także ocenić wielkość przestrzeni, którą będzie można zagospodarować w celu przechowywania przedmiotów koniecznych do wykonywania pracy lub jej towarzyszących. 

Książki czy segregatory będą wymagały solidnych półek, drobne akcesoria biurowe lub np. nośniki pamięci – szafek lub szuflad. 

Fotel obrotowy Nomi (fot. BoConcept)

Zorganizowanie miejsca pracy i zapewnienie łatwego dostępu do podręcznych narzędzi lub przydatnych akcesoriów pozwoli bez kłopotu z nich korzystać. 

Wybór miejsca do pracy nie stwarza problemu w domach jednorodzinnych, w których na ogół projektowane są gabinety. Jeśli planowana lub wykonywana praca nie wymaga specjalnej przestrzeni, można do jej wykonywania przeznaczyć miejsce w innym pomieszczeniu. Dotyczy to np. prostych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego: okazjonalnego wypełnienia dokumentów lub comiesięcznego opisania rachunków. 

Tkanina z kolekcji Bristol (fot. Dekoria)

Osoby prowadzące w domu działalność zawodową będą jednak potrzebować bardziej kompleksowych rozwiązań, wyposażenia w sprzęt biurowy taki jak komputer, drukarka, faks, wyznaczenia miejsca na przechowywanie dokumentów. W takiej sytuacji wygodniej jest zagospodarować odpowiednie pomieszczenie, w którym uzyskamy niezbędny spokój, izolację, która zagwarantuje skupienie uwagi na wykonywanym zajęciu.

Wybrane miejsce powinniśmy przeanalizować, a jego charakter sam podpowie nam najlepsze rozwiązania. Pamiętając o wyposażeniu pokoju do pracy w odpowiednie meble i niezbędny sprzęt, nie zapominajmy o szalenie ważnym elemencie, jakim jest odpowiednie oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne.

Drzwi Interdoor Bari (fot. Drzwi.pl)

W proponowanej wersji aranżacji miejsca do pracy gabinet jest wyodrębnionym specjalnie pomieszczeniem. Jego rozkład i wielkość do pewnego stopnia determinują układ mebli. 

Wnętrze ma raczej prywatny charakter, nie jest przeznaczone do oficjalnych spotkań. Meble i dodatki zestawione są w sposób, który przede wszystkim ma zapewniać wygodne z nich korzystanie. 

Modułowy regał LECCO-CQ ustawiony na tle ceglanej ściany wykończonej cegłą Geestbrand sprawia nieco surowe wrażenie – pokazuje jakby fragment piwnicy lub garażu ujęty w niezwykle artystyczny sposób. Wykorzystanie regału jako elementu wyposażenia gabinetu zapewnia duży komfort, pozwala bowiem na dowolne umieszczanie go i aranżowanie z jego udziałem przestrzeni zależnie od potrzeb. 

Biurko pod oknem może być dowolnie ustawione i dostosowane do potrzeb zarówno prawo- jak i leworęcznego użytkownika, w obu przypadkach zapewniając wygodny dostęp do wszystkich sprzętów. W razie potrzeby można dostawić pomocnik lub komodę.

Aranżacja gabinetu – wersja I (autorka: arch. Agnieszka Włostowska)

Charakterystyczny czarny stół OCCA-CA85 w zestawie z fotelem NOMI na jasnej podłodze dodatkowo podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia – wprost stworzonego dla osoby z artystyczną duszą lub np. pasjonującej się podróżami.  

Uwagę zwraca również ciepła tonacja wybranych kolorów i łączenie różnych wzorów (takich jak szkocka krata czy też romby z układem prostolinijnym). 

Nadają one gabinetowi przyjazny klimat, a jednocześnie podkreślają nieformalny charakter stworzonej kompozycji – sprawiają wrażenie celowo wprowadzonego tzw. nieładu artystycznego, dopuszczają twórczą zabawę elementami aranżacji.

Julita Bućko, BoConcept

Praca w domu wymaga zorganizowania, dyscypliny i właściwego otoczenia. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać ta przestrzeń. Gabinet może być funkcjonalny, a zarazem designerski, wystarczy, by meble i dodatki miały charakter i styl. Aranżując gabinet, należy wziąć pod uwagę ilość spędzanego tam czasu, potrzebną przestrzeń na wszystkie niezbędne dokumenty i sprzęty. Ważna jest zatem wielkość biurka, odpowiednie oświetlenie, komfortowe krzesło. Przedstawiona propozycja łączy klasyczny i elegancki charakter czarnego biurka (podkreślony industrialną stołową lampą Study) z nowoczesnym stylem fotela Nomi. Jasnobrązowa skóra ociepla wnętrze, tworząc domową atmosferę.

Ażurowy regał Lecco doskonale nadaje się do eksponowania pojedynczych dodatków w celu ożywienia pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest także ułożenie książek kolorystycznie, co dodaje bardziej kreatywnego i zabawnego charakteru gabinetowi. Nie pozwól, by Twoja praca zawładnęła Twoim domem. Stwórz miejsce przyjazne, o ładnym, harmonijnym wyglądzie.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji gabinetu, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół OCCA-CA85 (barwiony na czarno), fotel NOMI, obrotowy (skóra jasnobrązowa), lampka biurkowa STUDY, regał na książki LECCO-CQ – modułowy (fornir orzechowy) 
 • Dekoria.pl: rolety – tkanina z kolekcji BRISTOL (kratka, nr 125-48)
 • Drzwi.pl: BARI 1 (INTERDOOR), kolor: czereśnia
 • Röben Polska: cegły licowe ręcznie formowane Geestbrand

 

Projekt domu: Felix IIFelix II94,10 m²
Projekt domu: TK2GP1TK2GP195,32 m²
Projekt domu: Przytulny 1APrzytulny 1A95,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK68TK6896,04 m²
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.