Planujemy gabinet – cz. 5 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji gabinetu (arch. Agnieszka Włostowska)

W poprzednich odcinkach konkursu Dom i jego wnętrza zaprezentowane zostały pomieszczenia pozwalające na odpoczynek, czyli salon i jadalnię, w kolejnych dwóch skupimy się na pracy. Przedstawiamy gabinet – zasady jego planowania i przykładową aranżację.

[koniec abstraktu]

Gabinet w domu nie jest kaprysem ani zbędnym dodatkowym pomieszczeniem. Jego częstą obecność w projektach uzasadnia zmiana, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, odnotowana przez socjologów. W XX wieku wzrosła liczba ludzi, którzy wykonują pracę w domu – zawodową lub związaną z realizacją swojego hobby. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczonym gabinetem

Na taki stan rzeczy składają się rozmaite przyczyny: rozwój technologii (zwiększenie liczby komputerów osobistych, łatwość dostępu do Internetu), destabilizacja rynku pracy, wzrost liczby aktywnych zawodowo kobiet pragnących szybko powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Praca w domu dla części grupy osób jest sposobem na życie, dla innych jest koniecznością.

W domu można wykonywać pracę umysłową, uprawiać zawody twórcze i rzemieślnicze. Nie tylko praca, ale i prozaiczne, jak prowadzenie rachunków, czy przyjemne, jak pisanie listów, czynności są dużo łatwiejsze i wygodniejsze, gdy mogą przebiegać w spokoju i specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni.

Podstawą stworzenia odpowiednich warunków do pracy jest określenie swoich potrzeb i jej charakteru, od którego będzie zależeć wybór miejsca. 

Cegła licowa ręcznie formowana Geestbrand (fot. Röben)

Jeśli wykonywana praca ma mieć charakter zawodowy, trzeba określić jej rodzaj i czynności, z jakimi będzie się wiązała (projektowanie, praca biurowa, szycie). Należy też określić czas, w jakim będzie wykonywana. 

W zależności od rodzaju pracy można dobrać rozmiary biurka lub stołu i siedzisko (krzesło lub fotel), a także ocenić wielkość przestrzeni, którą będzie można zagospodarować w celu przechowywania przedmiotów koniecznych do wykonywania pracy lub jej towarzyszących. 

Książki czy segregatory będą wymagały solidnych półek, drobne akcesoria biurowe lub np. nośniki pamięci – szafek lub szuflad. 

Fotel obrotowy Nomi (fot. BoConcept)

Zorganizowanie miejsca pracy i zapewnienie łatwego dostępu do podręcznych narzędzi lub przydatnych akcesoriów pozwoli bez kłopotu z nich korzystać. 

Wybór miejsca do pracy nie stwarza problemu w domach jednorodzinnych, w których na ogół projektowane są gabinety. Jeśli planowana lub wykonywana praca nie wymaga specjalnej przestrzeni, można do jej wykonywania przeznaczyć miejsce w innym pomieszczeniu. Dotyczy to np. prostych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego: okazjonalnego wypełnienia dokumentów lub comiesięcznego opisania rachunków. 

Tkanina z kolekcji Bristol (fot. Dekoria)

Osoby prowadzące w domu działalność zawodową będą jednak potrzebować bardziej kompleksowych rozwiązań, wyposażenia w sprzęt biurowy taki jak komputer, drukarka, faks, wyznaczenia miejsca na przechowywanie dokumentów. W takiej sytuacji wygodniej jest zagospodarować odpowiednie pomieszczenie, w którym uzyskamy niezbędny spokój, izolację, która zagwarantuje skupienie uwagi na wykonywanym zajęciu.

Wybrane miejsce powinniśmy przeanalizować, a jego charakter sam podpowie nam najlepsze rozwiązania. Pamiętając o wyposażeniu pokoju do pracy w odpowiednie meble i niezbędny sprzęt, nie zapominajmy o szalenie ważnym elemencie, jakim jest odpowiednie oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne.

Drzwi Interdoor Bari (fot. Drzwi.pl)

W proponowanej wersji aranżacji miejsca do pracy gabinet jest wyodrębnionym specjalnie pomieszczeniem. Jego rozkład i wielkość do pewnego stopnia determinują układ mebli. 

Wnętrze ma raczej prywatny charakter, nie jest przeznaczone do oficjalnych spotkań. Meble i dodatki zestawione są w sposób, który przede wszystkim ma zapewniać wygodne z nich korzystanie. 

Modułowy regał LECCO-CQ ustawiony na tle ceglanej ściany wykończonej cegłą Geestbrand sprawia nieco surowe wrażenie – pokazuje jakby fragment piwnicy lub garażu ujęty w niezwykle artystyczny sposób. Wykorzystanie regału jako elementu wyposażenia gabinetu zapewnia duży komfort, pozwala bowiem na dowolne umieszczanie go i aranżowanie z jego udziałem przestrzeni zależnie od potrzeb. 

Biurko pod oknem może być dowolnie ustawione i dostosowane do potrzeb zarówno prawo- jak i leworęcznego użytkownika, w obu przypadkach zapewniając wygodny dostęp do wszystkich sprzętów. W razie potrzeby można dostawić pomocnik lub komodę.

Aranżacja gabinetu – wersja I (autorka: arch. Agnieszka Włostowska)

Charakterystyczny czarny stół OCCA-CA85 w zestawie z fotelem NOMI na jasnej podłodze dodatkowo podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia – wprost stworzonego dla osoby z artystyczną duszą lub np. pasjonującej się podróżami.  

Uwagę zwraca również ciepła tonacja wybranych kolorów i łączenie różnych wzorów (takich jak szkocka krata czy też romby z układem prostolinijnym). 

Nadają one gabinetowi przyjazny klimat, a jednocześnie podkreślają nieformalny charakter stworzonej kompozycji – sprawiają wrażenie celowo wprowadzonego tzw. nieładu artystycznego, dopuszczają twórczą zabawę elementami aranżacji.

Julita Bućko, BoConcept

Praca w domu wymaga zorganizowania, dyscypliny i właściwego otoczenia. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać ta przestrzeń. Gabinet może być funkcjonalny, a zarazem designerski, wystarczy, by meble i dodatki miały charakter i styl. Aranżując gabinet, należy wziąć pod uwagę ilość spędzanego tam czasu, potrzebną przestrzeń na wszystkie niezbędne dokumenty i sprzęty. Ważna jest zatem wielkość biurka, odpowiednie oświetlenie, komfortowe krzesło. Przedstawiona propozycja łączy klasyczny i elegancki charakter czarnego biurka (podkreślony industrialną stołową lampą Study) z nowoczesnym stylem fotela Nomi. Jasnobrązowa skóra ociepla wnętrze, tworząc domową atmosferę.

Ażurowy regał Lecco doskonale nadaje się do eksponowania pojedynczych dodatków w celu ożywienia pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest także ułożenie książek kolorystycznie, co dodaje bardziej kreatywnego i zabawnego charakteru gabinetowi. Nie pozwól, by Twoja praca zawładnęła Twoim domem. Stwórz miejsce przyjazne, o ładnym, harmonijnym wyglądzie.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji gabinetu, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół OCCA-CA85 (barwiony na czarno), fotel NOMI, obrotowy (skóra jasnobrązowa), lampka biurkowa STUDY, regał na książki LECCO-CQ – modułowy (fornir orzechowy) 
 • Dekoria.pl: rolety – tkanina z kolekcji BRISTOL (kratka, nr 125-48)
 • Drzwi.pl: BARI 1 (INTERDOOR), kolor: czereśnia
 • Röben Polska: cegły licowe ręcznie formowane Geestbrand

 

Projekt domu: DarlenaDarlena143,55 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: WilsonWilson145,20 m²
Projekt domu: Prosty 2AProsty 2A145,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TamaraTamara146,00 m²
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.