Planujemy gabinet – cz. 6 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-23
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Aranżacja gabinetu - wariant II (arch. Agnieszka Włostowska)

W poprzednim odcinku konkursu Dom i jego wnętrza przedstawione zostały podstawowe zasady dotyczące projektowania gabinetu. Można też było zobaczyć pierwszą propozycję aranżacji tego pomieszczenia. Dziś prezentujemy odmienną wersję wystroju wnętrza.

[koniec abstraktu]

Jako przykład służy nam jedno z pomieszczeń projektu domu o nazwie LK&761 autorstwa Pracowni Architektonicznej LK&Projekt, w którym na potrzeby konkursu aranżowany jest gabinet. Jego położenie doskonale spełnia warunki miejsca, w którym wykonywane są czynności wymagające spokoju i skupienia, a do takich należy praca, proces twórczy lub realizacja pasji. 

Płytki klinkierowe Perth (fot. Rőben)

Wiadomo już, że planowanie gabinetu powinno być ściśle powiązane z charakterem pracy i z przewidywanym czasem jej wykonywania. Ustalenie tych podstawowych kwestii pozwoli na dopasowanie stanowiska pracy do naszych potrzeb w sposób gwarantujący maksymalną wygodę. 

Ważne jest biurko i wielkość jego blatu, który powinien pomieścić niezbędny sprzęt (komputer, telefon z ew. z faksem), umożliwiać rozłożenie materiałów niezbędnych do wykonywania zawodowych obowiązków (np. dokumentów) czy realizowania twórczej pasji. 

Dobrze jest zorganizować sobie miejsce do przechowywania np. dokumentów lub rozmaitych akcesoriów ułatwiających pracę. 

Krzesło Ferrara (fot. BoConcept)

Można więc skorzystać z szuflad towarzyszących biurku lub dostawić do niego meble z szufladami, np. komodę lub niewielki pomocnik. 

Jeśli potrzebujemy miejsca do przechowywania dokumentów lub pomocnej w pracy podręcznej literatury, nieocenionym elementem wyposażenia okaże się regał. 

Pamiętajmy, że choć gabinet będzie służył nam do pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet pożądane jest, by nadać mu indywidualny charakter. Stwórzmy sobie przyjazne warunki do pracy, sprawmy, by sprzyjały one planowanym w pomieszczeniu zajęciom. 

Tkanina z kolekcji Alhambra (fot. Dekoria)

Jednocześnie aranżując to pomieszczenie, nie zapominajmy o jego przeznaczeniu. Unikajmy więc dekoracji czy kolorystyki, która będzie utrudniać nam pracę, rozpraszać naszą uwagę lub po prostu nas drażnić. 

Pamiętajmy o zasadzie funkcjonalności, zapewnijmy sobie wygodę i tak planujmy wyposażenie gabinetu, by ustawienie mebli zapewniało nam swobodę poruszania się, łatwy do nich dostęp i niekłopotliwe korzystanie z potrzebnych sprzętów. 

Aby stworzyć idealne warunki do pracy również pod względem oświetlenia, starajmy się ustawiać biurko jak najbliżej okna. 

Drzwi Villadora Delarte (fot. Drzwi.pl)

Oświetlenie sztuczne będzie miało szczególne znaczenie w przypadku planowania pracy w godzinach wieczornych lub nocnych (dotyczy to pracy zawodowej wykonywanej przez np. artystów lub projektantów.

W II wersji aranżacji gabinetu znów jest on pomieszczeniem osobnym, wyodrębnionym. 

Jego wielkość i kształt w pewnym stopniu determinuje ustawienie mebli. Wnętrze od razu sugeruje, ze nie mamy do czynienia z wyłącznie prywatnym pomieszczeniem, lecz wygodnym, domowym biurem. 

Proste, oparte na proporcji kwadratu regały zawieszone w różnych miejscach tworzą specyficzny wzór, swoistą układankę na ścianie i w przestrzeni. Jednakowy kolor mebli łagodzi zróżnicowanie ich wysokości. 

Ciepła i łagodności dodają wnętrzu cegła użyta do wykończenia ścian i dekoracyjne tkaniny o tradycyjnych wzorach – oba materiały celowo wykończone w podobnej, bordowo-brązowej tonacji. 

Przykład aranżacji gabinetu - wersja II

Dzięki nim wnętrze traci chłód i oficjalny charakter. Ze względu na niewielkie rozmiary pomieszczenia do wykończenia ścian i podłogi użyto jasnych barw, które optycznie je powiększają. 

Ciemne, czarne dodatki i akcesoria biurowe rozbijają zwartą, jednolitą strukturę okładziny na meblach w kolorze orzecha. 

Upodobanie do przebywania w takim wnętrzu z pewnością znajdą osoby dobrze zorganizowane. Pozorna dowolność układu szafek w rzeczywistości stanowi przemyślany plan. Wyraźnie widać przesunięcie szafek – jednej obok drugiej i nad sobą o jeden moduł.

Arch. Agnieszka Włostowska, autorka aranżacji

Planując gabinet należy pamiętać o właściwej jego organizacji jako miejsca pracy. Jeśli w jednym pomieszczeniu będzie wykonywanych kilka różnych czynności lub też będą z niego korzystać różne osoby, warto wyraźnie podzielić przestrzeń, którą dysponujemy i np. zaopatrzyć się w duży, solidny stół, aby mogły się na nim zmieścić różne sprzęty (np. komputer i maszyna do szycia). 

Miejsce wykonywania pracy powinno emanować odpowiednią atmosferą, być atrakcyjne, posiadać indywidualne cechy. Zawsze jednak powinny w nim panować spokój i harmonia. Dlatego na ogół w jego aranżacji stosuje się stonowane barwy, a jeśli podkreśla się jakiś fragment pomieszczenia, to bardzo delikatnie. Każda ze ścian czy elementów wyposażenia gabinetu ma za zadanie raczej podkreślać charakter pracy, a nie w niej przeszkadzać.

 

Zestawienie materiałów użytych w II wersji aranżacji gabinetu, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół OCCA-641, fornir orzechowy, półka na książki OCCA-1004, fornir orzechowy, fotel obrotowy FERRARA czarny, lampka biurkowa – BISTRO, czarna
 • Dekoria.pl: zasłony i dekoracje ALHAMBRA – 274-09 9 (brąz z kwiatami dużymi) 
 • Drzwi.pl: DELARTE (VILLADORA), kolor – dąb szkarłatny
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Perth

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu

 

Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.